Anglický KEF netřeba představovat. Kdo se snad jen náznakem v posledních pár desítkách let zajímal o věrnou reprodukci zvuku, musel se v oblasti reprosoustav setkat s těmito třemi písmeny. V posledních letech si Angličané získali nemalou popularitu hlavně díky svému výjimečně úspěšnému a povedenému konceptu koncentrického Uni-Q měniče. Šlo by ale na 100% vychválit i mnoho jiných jejich nápadů. Přes to všechno se nešlo ubránit skepsi, když jsme se dozvěděli, že i KEF se svezl na nezkrotné tsunami „musíme-vyrábět-sluchátka", jež zaplavila po roce 2010 celý svět.

Podívejte se na středně velká supraaurální sluchátka M500 a bude vám jasné, co tu hraje prim. Styl. Luxus. Moderna. Pohodlí. Prostě faktory, ovlivňující vnímanou hodnotu produktu v míře podobné jako skvělý zvuk. Maximální jednoduchost a srozumitelnost křivek M500 ocenila dokonce v roce 2013 komise velmi prestižní reddot design award jako úplně nejlepší ve své kategorii, není se co divit. Na své si přijdou hlavně milovníci designu, jedoucí na vlně produktů s nakousnutým jablkem ve znaku.

Velmi dobrý dojem dělá konstrukce hlavního rámu z pískovaného hliníku, působící velmi robustně. Přitom váha sluchátek 208 gramů není nijak extrémní. Maximální pohodlí nošení zajišťuje nenápadné, ale poměrně bohaté polstrování celého týlního mostu. Mušle jsou zavěšené na dvou trnech v „uchu jehly", vybaveném také masivním kloubem pro možnost složení do kompaktní transportní podoby – ten se pohybuje dokonce ve dvou osách. Díky volnému závěsu mušlí se tyto snadno přimknou k uchu, a i když by se to nezdálo, docela dobře vás oddělí od okolního světa – pohodlí nošení a míru odhlučnění (exaktně řečeno jde o útlum -20 dB) bychom srovnali třeba s (velmi dobrými) Bowers&Wilkins P5.

„Cool" design pokračuje kromě sluchátek i na přívodním signálovém kabelu délky 1,3 m (v balení jsou dva, jeden s ovládáním pro Apple, jeden „čistý") ploché konstrukce, který se „zapichuje" v ploché koncovce do boku jedné mušle 2,5 mm jackem. Na druhém konci kabelu je klasické zakončení o průměru 3,5 mm. Plochý kabel bývá citlivý na přenos nežádoucích zvuků, u KEF si ale s mikrofonním efektem dobře poradili.

Uzavřené mušle hostí dynamický měnič s dnes nejobvyklejším průměrem 4 cm, který díky deklarované impedanci 32 Ohm a citlivosti 103 dB nabízí „klasický" frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz. Dostatečnou sílu dodávají neodymiové magnety. V cívce se kvůli maximálnímu odlehčení používá poměděný hliníkový drát.

Sluchátka KEF M500 jsme poslouchali s poměrně velkým množstvím konkurentů v čele se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8, PSB M4U-1, PSB M4U-2, KEF M200, Bowers&Wilkins C5 nebo NAD Viso HP20 a Koss Porta Pro CZ. Sluchátkovým zesilovačem byl ASUS Xonar Essence One MUSES a zdrojem signálu pak také on, dále ještě Pioneer BDP-LX71 a Mede8er MED1000X3D. Signálové kabely dodal QUAD, Eagle Cable, Monster Cable a KrautWire.

M500 hrají líbivě a nijak to nezastírají, berou si prostě to nejlepší z firemní filozofie a jen to tak trochu zmenšují do sluchátkové velikosti. Pozor ale, líbivost tu rozhodně není rovnítkem s nabasovaným objemem typu Beats, tady je líbivost v duchu vrcholné muzikálnosti. Tóny baskytary v „Keep your eyes peeled" z alba „...Like Clockwork" Queens of the Stone Age dopadají s neúprosností kladiva osudu, bas je kulatý, plný síly a šťávy. I se svou silou ale zůstávají spodní oktávy integrální součástí kompaktního zvukového bloku.

Nejen energií, ale i pěknou hloubkou se může bas pochlubit – elektronické tóny „The Expert" švýcarských Yello jdou pěkně do hloubky a ani tam nepřistihnete KEF M500 při nejistotě. Sluchátka se nijak zvlášť nesnaží o studiovou kontrolu, hrají hlavně na pohodovou plynulost a muzikálnost.

Přednes sluchátek M500 je hravý, živý a dlouhodobě snadno poslouchatelný, jak ukázal dobře prokreslený osobitý vokál Tracy Chapman v „Bang Bang Bang" z alba „Collection". Díky sytosti a objemu působí živoucím dojmem. Podporuje to i pevná akustická kytara s objemem.

Nejen hluboké a střední pásmo jde velkým sluchátkům dobře. Výšky nepatří k jiskrným a křišťálově cinkavým, jsou ale velmi příjemně hladké a přesto intenzivní – zapískání píšťaly v úvodu Waitsovy „Everything you can think" z desky „Alice" má sílu i objem, následující rozjezd lokomotivy v hutně valivém zvuku pokračuje. Přitom zůstávají pětistovky dostatečně rozlišující a autoritativní. Umí vás bohatou atmosférou vtáhnout do děje, třeba i podmanivým vokálem.

KEF M500 nejsou z těch, které by si dělaly hlavu s křehce něžným přístupem, jejich zvuk je mnohem spíš robustní a optimisticky pohodový. Zvuk umí tlačit kupředu s nevyčerpatelnou zásobou energie, což kupodivu nevadí ani konzervativnímu, podmanivému jazzu v „Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet. Velmi hezky vyznívá jak mohutný, energický kontrabas, tak xylofon – je tu cítit čistota, přirozená organizace, která nijak neupoutává pozornost na jednotlivosti, ale naopak umí podat homogenní, přirozeně plynoucí hudební zážitek; právě emoce a zážitek jsou přednesu KEF M500 asi nejvlastnější charakteristikou.

Křehkou, éterickou něhu nečekejte díky mohutnějšímu, „muskulaturnějšímu" zvuku ani tam, kde by se jí troška možná i hodila – třeba v Rutterově „Nativity Carol" z katalogu Reference Classics, kde tuto katedrální nádheru přednesl sbor San Francisco Choral Artists. KEF umí hlasům vtisknout velmi „lidskou" charakteristiku, oprostit je od hrubosti a nepříjemnosti a naopak je nasytit barvami a pohodou. Navzdory určité líbivosti je ale každému slovu rozumět, nic se v té hřejivé zvukové mase neutápí, byť když zabere pěkně odspoda varhanní pedál, být ho ještě o kousek, asi už by naklonil frekvenční křivku příliš směrem k temnému projevu. Takhle se ale M500 daří zůstat v rozumné rovnováze.

KEF vytvořil ve svých prvních velkých sluchátkách rozhodně dobrý model. Na to, že jde o jejich první „náhlavní hifi", si zaslouží jednoznačně kladné hodnocení. M500 ale nejsou určena audiofilům, obzvláště těm, kterým učarovává holograficky vykreslená honba za detaily – na to bychom doporučili sáhnout třeba po Sennheiser HD 700. KEF M500 jdou svou, víceméně opačnou cestou – nechávají promluvit pohodu, energii, zábavu a muzikálnost, bohatost a šťavnatost přednesu. Chtějí vás bavit a daří se jim to, umí přitom sáhnout pěkně hluboko do nejnižších oktáv a podat v klidu a pohodě i říznější výšky, přičemž nezapomínají vytáhnout ve středním pásmu dost detailů, aby se ve své cenové třídě nemusela stydět. Prvotřídní je jejich design i zpracování, pokud hledáte ve sluchátkách střední třídy dravý zážitek, který jde takříkajíc od podlahy, pokud se dokážete uvolnit a užít si jejich specifický charakter, pak dejte KEF M500 šanci. Možná to nejsou nejvěrněji a nejpřesněji hrající sluchátka v kategorii do 10 000,-, ale nesou si v charakteru onu typickou krásnou živost reprodukčních zařízení se značkou KEF...

Kč 8 790,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ komfort

+ design

+ hutný, pevný, důrazný zvuk

ZÁPORY

- cena je poměrně vysoká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio