2017 01 29 TST Vienna Acoustics Haydn Grand 1

Vídeň je městem hudby, o tom žádná. Málokteré jiné město světa se může chlubit tak košatou historií, jako právě hlavní město našich jižních sousedů - zejména na přelomu 18. a 19. století nebylo snad na světě místa, které by bylo prosycenější hudebností. Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert, Liszt, Brahms, Strauss, Lehár, Lanner, Bruckner, Mahler... Kde jinde by pak měla vzniknout neméně silná tradice výroby nástrojů pro reprodukci hudby?

Jednou z nejsilnějších vídeňských značek je Vienna Acoustics, společnost, jejíž kořeny sahají až do roku 1989 a která během let krom tvorby reprosoustav koketovala také s výrobou zesilovačů. V 21. století pak značka vyzrála a ustálila svou produkci na relativně skromných třech řadách (+ jedné modelové řadě vestavných reprosoustav, abychom byli úplně přesní) o celkem 14 modelech. V podstatě základním je pak Haydn Grand Symphony Edition z řady Concert Grand - odvážné pojmenování pro nejdostupnější firemní produkt, co říkáte?

2017 01 29 TST Vienna Acoustics Haydn Grand 2

Regálové reprosoustavy patří svou velkostí k těm kompaktnějším, ozvučnice z MDF desek je nicméně bytelná a jeden kus váží 10 kg při rozměrech 36,1 x 26,5 x 17,4 cm (v x h x š). Nelze nevyzdvihnout velmi pěkné povrchové zpracování a cit pro detail - kabinety mají lehce zaoblené rohy, na nichž nejlépe vidíte hloubku lakování, dvěma poměrně hlubokými linkami kolem dokola ozvučnic přiznávají napojení přední a zadní stěny, což ve finále nepůsobí rušivě a je cítit, že reprosoustavy jsou vyráběny ručně.

Klasické tvary vlastně ničím na první pohled nepřekvapí, na druhý se ale pár zajímavostí najde - třeba to, že ve spodní desce jsou dva závity, jimiž můžete reprosoustavy napevno připoutat k odpovídajícím stojanům, nebo třeba to, že ač přední stěna působí zcela standardně se svým osazením vysokotónovou kopulkou a středobasovým konusem, skrývá se na ní i ne zrovna malý výdech bassreflexu. Z dálky totiž možná díky decentnímu provedení ani neuvidíte, že tweeter sedí v poměrně mělké desce, která se klene přes ústí výdechu, jehož hrubý, lehce zrnitý materiál je na dotek velmi pevný.

2017 01 29 TST Vienna Acoustics Haydn Grand 4

Při pohledu zezadu je na podlouhlé destičce krom typového označení s Haydnovým profilem a podpisem ještě sériové číslo a dvojice robustních, elegantních reproterminálů pro banánky, lopatky i holé vodiče.

O nejvyšší frekvence pečuje klasicky působící hedvábná kopulka o průměru 2,5 cm. Je ručně impregnovaná a v motoru se nachází trojice neodymových magnetů. Středy a basy pak vyzařuje pro firmu charakteristická transparentní membrána s atypickým závěsem, kterou vyztužují uzounká žebra, ne nepodobná pavoučím nohám - odstup patrně název Spider-Cone. Průhledný materiál se nazývá XPP, jde o termoplast s vysokým podílem polypropylenu, kde zbytek "receptu" je patentovaný. Membrána je 15,2 cm široká.

2017 01 29 TST Vienna Acoustics Haydn Grand 5

Výhybka dělí práci do dvou pásem, je osazená cívkami na vzduchovém jádře, kondenzátory s 1% tolerancí a neindukčními filmovými odpory s tolerancí 1%. Strmost výhybky pak činí 6 / 12 dB. Výrobce udává jmenovitou impedanci 4 Ohmy a citlivost 88,5 dB.

Reprosoustavy Vienna Acoustics Haydn Grand jsme poslouchali na běžných redakčních sestavách od Naim Nait XS + Naim FlatCap XS s koncovým stupněm Naim NAP 250 v kombinaci s OPPO BDP-105D a gramofonem VPI Scout (a phono Naim Stageline), s Norma Revo IPA-70B a ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC. Používali jsme ale také AVM CS 2.2. Porovnávali jsme s Harbeth Monitor 30 nebo Xavian Premio a Xavian Perla. Další detaily o kabelech, filtrech a dalších komponentech najdete v pravém sloupci ->.

2017 01 29 TST Vienna Acoustics Haydn Grand 6

Na poměry kompaktních ozvučnic se Haydn Grand rozhodně nebojí šlápnout do basů. Bohaté zastoupení spodních oktáv v "No Sanctuary Here" Chrise Jonese ("Vinyl Classic vol.2" | 2014 | stereoplay) zvládly Haydn Grand se ctí, objemu bylo hodně, byť bas působil lehounce nafouknutějším a uvolněnějším dojmem. Cítíte také trochu vřelejší podání, také ale už vnímáte, že reprosoustavy jsou schopny brnknout a předat impuls, čímž vzbuzují dojem solidní váhy a důrazu nástroje. Hrají také nebývale snadno a lehce, byť hutně, k rozehrání se nezdá, že by potřebovaly kdovíjak excelentní zesilovač.

Nejvýraznější talent mají Haydn Grand bezpochyby v reprodukci vokálů, tam trochu teplejší a barevně i objemově hodně bohaté spektrum hlasům vysloveně sluší. Když se kupříkladu rozezpíval Leonard Cohen ve své "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY Music Japan | 88691918262), přišlo na nás to příjemné mrazení z jeho hlubokého, sytého a emotivního hlasu. Možná by mohl být ještě o kousek plastičtější, ale velké proporce, hebkost a skvělá čistota vás doslova pohladí, reprosoustavy bez okolků míří za emocemi, za krásností a za muzikálností, byť trochu po svém - když ale posloucháte, je vám to úplně jedno, jak snadno a podmanivě to hraje. I ženské vokály o krůček dál v pozadí jsou dobře čitelné, stejně vstřícné, stejně pohodové jako ten Cohenův, přitom ale také cítíte, že je vše už dostatečně soustředěné a dostatečně konkrétní.

2017 01 29 TST Vienna Acoustics Haydn Grand 7

Ani nejvyšší pásmo ale nepřichází z pohledu muzikálnosti zkrátka, velký tweeter umí načrtnou bohaté, krásně kulaté a znělé tóny; ve "Wolkenmeer" Beo Brockhausena ("Closer to the Music, vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) byly výšky výrazné, odvážné objemově i znělostí a hlavně ani nahlas neztrácely svůj klid a jistou měkkost a pohodovost. Kovové perkuse krásně kovově mlasknou, bez ostrých hran, bez útočnosti, zato krásně barevně, plně a sytě - ostatně tak, jak Haydn Grand hrají jako celek. Ačkoliv pitvání se v detailech není zjevně primárním cílem reprosoustav, rozlišení je na danou třídu naprosto férové.

V úvodu "O Fortuna" z bombastické Orrfovy "Carmina Burana" (1984 | Decca | 411 702-2) bylo cítit, že dynamika je zejména vespod už mimo komfortní zónu těchto reprosoustav, ale to je vzhledem k objemu a ceně bez problémů - zvuk celkově nebyl tak monumentální, aby vystihl podstatu rozmáchlé skladby, nicméně život a dobrá dynamika třeba u smyčců tu cítit je. Rána do bubnu samozřejmě nemá ty potřebné grády, zbytek se ale už jakž takž vejde a u komornějších žánrů je pak dynamika velmi slušná, zvuk bohatý, energický a hlavně šťavnatý.

2017 01 29 TST Vienna Acoustics Haydn Grand 12

Pokud chcete zvuk Haydn Grand plně otevřít, nesmíte se upejpat a zůstat u půlnočního ševelení - zejména u skladeb jako "Love is the drug" od Roxy Music ("The Best of" | 2001 | Virgin | 7243 8 10395 2 6) to přímo svádí k hlasité a halasné reprodukci. Už ale někde od středních úrovní je ale reprodukce fajnově přehledná, není to analytické, ale v měkkém, pohodovém proudu hudby objevíte naprosto adekvátní množství informací - linky nástrojů drží pevně a čitelně, ale třeba i ševel perkusí už začíná získávat jasné obrysy a rozdělovat se na jednotlivé údery, stejně jako jsou už celkem pevně a jasně oddělená jednotlivá brnknutí v basové lince.

V podání prostoru jsou pak na svou třídu Haydn Gran excelentní - scéna ve Vangelisově "Losing Sleep" ("Voices" | 1995 | Warner Music | 0630 12786 2) byla prostě super, pevná, kompaktní a přehledná, byť sednete-li si dál jak dva, dva a půl metru, konkrétnost a přehlednost začíná přeci jen mizet. Hudba ale ze správné vzdálenosti vyhrává mimo ozvučnice, je tu už cítit i jakás takás hloubka a lokalizace jednotlivých zvuků není špatná, je to přehledné a jak už bylo řečeno, v dané třídě přímo výborné.

2017 01 29 TST Vienna Acoustics Haydn Grand 14

Všechny reprosoustavy Vienna Acoustic, Haydn Grand nevyjímaje, mají sice trošičku svůj vlastní charakter, ale také schopnost hrát s vášní, s energií, s nadšením a s velkou muzikálností. Velkou přednost mají Haydn Grand v tom, že v podstatě každé hudbě, bez ohledu na žánr či kvalitu, umí vnuknout pohodovost a radost - třeba i Nohavicova "Dlouhá tenká struna" z alba "Babylon" (2003 | Comumbia | 511001 2) byla znělá, plynulá, barevná, zejména na trošičku vyšší hlasitost pak bohatá a ve zkratce naprosto nekonfliktně a bezproblémově poslouchatelná po hodiny...hodiny...hodiny...hodiny a hodiny. A hodiny... A hodiny...

Kompaktní reprosoustavy Vienna Acoustics Haydn Grand jsou reprezentativní, pěkně vyrobené a nenásilně, muzikálně hrající. Jejich zvuk je elegantní, vstřícný, nekonfliktní a uvolněný, šťavnatý a houpavě radostný, prostě se dobře poslouchá a přitom to není vyladěné na pompézní efekt jako třeba Quadral. Haydn Grand mají i audiofilské kvality jako solidní rozlišení nebo vysloveně moc pěkný prostor. Pokud je vám pak blízký bohatý a barevný zvuk a pokud je vaším cílem příjemně a dlouhodobě poslouchat v relativně menších prostorách z relativně menší vzdálenosti, tohle jsou velmi solidní regálovky právě k tomu.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 44 780,- - piano black / cherry

Kč 45 604,- - piano white

Kč 49 340,- - rosewood

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadají moc pěkně

+ měkký, bohatý, muzikální a pozitivně nabitý zvuk

+ sladké, hladivé a snadno poslouchatelné

+ solidní dynamika na tak malé reprosoustavy

ZÁPORY

- přeci jen je to trochu "svůj" přednes

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika