Audio Research

2015 08 25 TST Audionet MAX 1

Německá značka Audionet má v podtitulu svého názvu krátké heslo - "Scientific magic". Ostatně "technický" přístup ke konstrukci je tak trochu zakódován v DNA mnoha dobrých výrobců z kraje na západ od našich hranic, takže to nejspíš není zase takové překvapení. Dostala se k nám sestava z úplně nejvyššího patra katalogu, kde již několik let vládnou monobloky s jednoduše srozumitelným označením - MAX.

Monofonní koncové zesilovače MAX vzbuzují už od pohledu dojem solidnosti, ač jejich rozměry v kontextu mnoha dnešních obrovských zesilovačů působí vlastně až lehce nenápadně. Může za to i celková strohost striktně pravoúhlých linií obou kvádrů. Šasi je vyrobena z velmi pěkně opracovaných hliníkových desek v kombinaci s ocelovým plechem, ta čelní je v neupravené "hliníkové" barvě, zbytek zdobí černý elox. Úzký (21,5 cm), relativně vysoký (28,5 cm) a do hloubky protažený (50 cm) zesilovač váží velmi poctivých 38 kg.

2015 08 25 TST Audionet MAX 2

Na čelní stěně najdete pouze poměrně malý displej, na kterém se zobrazují provozní informace; o kousek níže je pod logem výrobce dlouhá vodorovná vyfrézovaná čára, uprostřed níž se nachází spínací tlačítko, které po určité době držení umožňuje i drobné změny v nastavení zesilovače (například aktivní vstup apod.). Ostatně, co víc si od koncového stupně přát.

Zadní panel je o něco bohatší, ale zůstává minimalisticky laděný a organizovaný. Nahoře najdeme dvě podoby analogových signálových vstupů - jak symetrické XLR, tak nesymetrické RCA konektory (je zajímavé, že monobloky jsou barvou konektoru rozlišeny na pravý a levý). Protože Audionet je věrný nesymetrické konstrukci obvodů, právě propojení RCA konektory zdá se zní o chlup lépe. O kousek níž je čtveřice reproduktorových terminálů Furutech, dimenzovaných pro bezproblémové použití banánků, holých vodičů i vidliček, jak naznačuje počet terminálů, tak i v bi-wiringovém zapojení. Ještě o další kousek níž se pak nachází běžná napájecí zásuvka s kolébkovým spínačem a hlavně vstup a výstup firemního řídícího systému Audionet LINK v podobě optických konektorů.

2015 08 25 TST Audionet MAX 3

Optika tu nebyla zvolena náhodou, ale výhradně kvůli tomu, aby do zesilovače nevedlo další metalické spojení, kvůli kterému by mohl vznikat nežádoucí brum. I to docela dobře ilustruje snahu o MAXimální péči a racionalitu při konstrukci.

Spodní třetina zadní strany naznačuje ledacos o vnitřním rozložení komponentů, skrze průduchy totiž vidíte do základního "patra" přístroje, v němž se nachází dvojice štědře dimenzovaných toroidních transformátorů s výkonem 1000VA na každý z nich; jsou stíněné a krom prostupů pro kabely plně fyzicky oddělené od elektroniky.

2015 08 25 TST Audionet MAX 4

Ta se nachází na deskách plošných spojů v horní části. V tomto prostoru najdeme i velké filtrační kondenzátory s celkovou kapacitou 156 000 uF. Zesilovač pracuje s firemní architekturou Ultra Linear Amplifier, která v signálové cestě zavrhuje použití kondenzátorů a používá výhradně diskrétní součástky. Výkon dodávají vždy čtyři páry MOSFET tranzistorů, v nichž je udržován klidový proud 0,6A. Vůbec každá jednotlivá část zesilovače je poctivě kontrolována za pomoci mikroprocesoru, monitorujícího jak optimální teploty, tak přítomnost DC složky v proudu, tak třeba přetížení a další parametry. Díky tomu zesilovač hlídá třeba i fázi v napájení, takže vás upozorní na nutnost pořešit případný problém se zásuvkou či napájecím kabelem.

Audionet MAX disponuje solidním trvalým výkonem 400 Wattů do 8 Ohm, respektive 700 Wattů do 4 Ohm a stabilní podle výrobce zůstává i při zátěži 2 Ohmy (kde mimochodem dává 1 100 Wattů). Frekvenční odezva v tolerančním pásmu -3 dB činí 0 - 500 000 Hz, zesilovač se tak zdá být "rychlým". Tlumící faktor dosahuje hodnoty minimálně 1 800 na 10 000 Hz, ale u hranice 100 Hz činí solidních 10 000, což by mělo zaručit dostatečně pevnou kontrolu basové složky. Odstup signálu a šumu činí sympatických 125 dB. To jsou skutečně poctivé parametry, hodné high endového zesilovače.

2015 08 25 TST Audionet MAX 5

Audionet MAX jsme poslouchali s firemním předzesilovačem PRE G2, ale také s Primare PRE60 nebo Rogue Audio RP-5. Srovnávalo se s koncovým stupněm Primare A60 a monobloky Rogue Audio M-180. Srovnání doplňovala klasická redakční sestava Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Zdrojem signálu byl krom zmíněných soulution 746, Electrocompaniet EMC 1 MK III nebo třeba VPI Scout Jr. a Pro-Ject Elemental buď s integrovanými phono předzesilovači či Pro-Ject Phono Box. Chvílemi sloužil i ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Při večerním sledování filmů se zapojil i projektor SIM2 Crystal Cube. Poslouchalo se přes redakční stálice Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, ale také přes Audiovector SR 6 Avantgarde Arreté, GoldenEar AON 3 a GoldenEar Triton Three. Propojeno bylo mnoha různými kabely v čele s TelluriumQ Silver a Black, ale také kabeláží Audionet (RCA), kabely ZenSati Authentica (vše od napájení, přes signálové až po reproduktorové) nebo všemožnými kabely od Cardas, MIT a Audio Art.

2015 08 25 TST Audionet MAX 6

Monobloky MAX po celém světě za dobu své existence získaly tolik ocenění, že by jejich výčet několik minut zabral. Ani nás tak nepřekvapila fantastická, v podstatě perfektní kontrola kontrabasu v Hadenově "The Good Life" ("Quartet West" | 1987 | Polygram | 831 673-2). Nástroj měl věru perfektní definici a zesilovač dokázal protlačit i z menších reprosoustav i hodně hluboké tóny s plnou vahou. Prvotřídní je také schopnost předat exaktně různorodost tónů i celý jejich průběh, každé brnknutí je jako vysochané, parádně oddělené a má luxusní impuls. Ač je kontrola skutečně výborná, bas není tvrdý, struny spíše příjemně, byť autoritativně broukají.

Excelentní suverénnost, vedoucí až k pocitu naprosté "normálnosti" nás čekala i při reprodukci hlasu Loreeny McKennit v "Moon Cradle" z "Parallel Dreams" (2006 | Quintas | 0774213510327). Tak suverénně čistý, plný a plastický vokál se hned tak neslyší. Nejen ve středním pásmu hraje Audionet MAX neuvěřitelně čistě a otevřeně, ale právě na vokálu se to vnímá nejsnáze. Působí tak přirozeně, že se špičkovými reprosoustavami máte naléhavý pocit jeho přítomnosti v prostoru, jeho hmatatelnosti. Natolik přesné a čisté všechno je a natolik perfektně dokáže MAX ovládat měniče v podstatě libovolných soustav. Můžete také otáčet hlasitostí od nejnižších poloh až do téměř bolestivých výšek, aniž by se charakter nějak citelně proměnil, monobloky zůstávají suverénní v každém okamžiku a třeba i výrazně znělým strunám harfy umí dodat naprosto konkrétní hmotu. Brnkání je také až matematicky přesné, neztrácí však hudební půvab, není strojově chladné.

2015 08 25 TST Audionet MAX 7

Vibrafonu v "New York 19" od The Modern Jazz Quartet ("Lonely Woman" | 1998 | Atlantic | 8122-75361-2) dodaly zesilovače fantastickou znělost a razanci, stejně jako náležité proporce, každý dopad paličky rozezní celou plošku a ne jen jediný bod. I činel je jasně rozeznělou velkou kovovou plochou, je úžasně bohatý na informace a úplně vidíte ten rozvibrovaný kov před sebou, při práci metličky je znát, že má mnoho vlasů a každý z nich vytváří svůj kousek výsledného zvuku. Reprodukce je prostě technicky naprosto brilantní, přesná, čistá a jasná jako sklo, opět ale nesklouzává do analytické neosobnosti a nechává vyznít to důležité - hudbu a její atmosféru.

Jakmile se Valerij Afanasijev opřel do klaviatury v Schubertově "Sonátě pro piano v G dur, op. 78 D984" (1994 | Denon | CO-78923), objeví se (pochopitelně máte-li k dispozici dostatečně agilní reprosoustavy) v poslechové místnosti klavír s realistickou velikostí a hlavně s dechberoucí, živoucí dynamikou, která vás přiková do sedačky. Audionet MAX má zjevně sil na rozdávání, stejně jako má dynamickou rezervu v téměř každém okamžiku a jen obtížně se představuje situace, v níž by nezvládal ukočírovat sebesložitější dění.

2015 08 25 TST Audionet MAX 9

Jakkoliv se přednes zesilovačů nedá uzavřít do škatulky "analytické", hloubka vhledu do Stingovy "I Hung My Head" byla vpravdě dospělá a obdivuhodná. Parádní kontrola v každé milisekundě dovoluje zaznít i echu nahrávacího prostoru, byť je to jen lehoučké dýchnutí, které dokážou z nahrávky vydolovat jen skutečně špičkové přístroje. Zvuk je zaostřený s precizností dokonalé digitální fotografie, zvuk si nehraje na žádná pozlátka, žádná zdůraznění, žádnou "hezky" a "příjemně" nerovnou frekvenční charakteristiku. Je přímý a upřímný, přitom však kultivovaný. Ševel činelů nebo zpěv zní bohatě, neefektně, ale zcela suverénně.

Zůstaneme-li u Stinga, ale přeskočíme na album "Symphonicities", respektive skladbu "Englishman in New York" (2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537), zjistíme, že jednak precizní kontrola, ale jednak i koncepce monobloků pomáhají vykreslit pevný, přehledný a jasně rozložený prostor nahrávky s pevně lokalizovanými nástroji. Zas a znovu je tu cítit pevnost a bezprostřednost v každém zahraném tónu, jako kdyby za zesilovači naplno pracovala ještě nějaká malá elektrárna a tlačila proud pouze do vaší muziky. Zvládnou-li to vaše reprosoustavy, scéna bude opravdu veliká a opravdu bohatá na informace.

2015 08 25 TST Audionet MAX 10

Audionet MAX umí ale být i poměrně tolerantní, dobře, ale rozhodně ne audiofilsky nahraná "Wicked Game" Chrise Isaaka ("Best of" | 2006 | Reprise | 9362-49418-2) stála na bohaté, parádně pulsující baskytaře, kterou doplňovaly tenké, přesné a pronikavé činely. Nad tím vším se vznášel zasněný zpěvákův hlas a z hudby úplně prýští pocit, že tohle prostě chcete poslouchat, že tohle se poslouchá s naprostou lehkostí. MAX nepřidávají, ani neubírají, ale má-li hudba podmanivou, povedenou atmosféru, umí jí nechat projít až do poslechového prostoru.

Audionet MAX jsou špičkové monofonní zesilovače. Mají špičkové zpracování, poctivou high endovou konstrukci a dostatečnou výbavu a možnosti. Patří už do hodně, hodně vysokých cenových tříd, stále ale nepůsobí předraženým dojmem, jako mnoho dnes vyráběných konkurentů. I když i zde se od doby uvedení cena vyhoupla skoro na dvojnásobek (ale buďme fér, její zvýšení provází změny v software i součástkové základně)... Pokud hledáte ale "to ono" absolutní řešení a nechcete nebo nemůžete zaplatit ultra high endové systémy, Audionet MAX už vám nabídne drtivou většinu jejich schopností. MAXy jsou také takové malé elektrárny, umí protlačit v podstatě cokoliv a v podstatě kamkoliv, umí uřídit i složité reprosoustavy a umí z malých vymáčknout neuvěřitelné. Pracují se strojovou jistotou a matematickou přesností, ale nezapomínají z transparentnosti, rychlosti, impulsu, dynamiky a kontrolu (vše na špičkové úrovni) zase zpátky poskládat hudbu. A to se cení možná ještě víc, než zvukový perfekcionismus.

Kč 509 320,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ prvotřídní kontrola a energie

+ transparentnost

+ rychlost a rytmika

+ impuls

+ dynamika

ZÁPORY

- vlastně nic, pokud si ho můžete dovolit

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies