ROTEL Michi zesilovače

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 1

I když už nějakou dobu není tak úplně pravda, že NAD je synonymem pro dostupnou elektroniku velmi konzervativního střihu, u které se veškeré investice soustředí do toho co je uvnitř, nikoliv do povrchního pozlátka, stále v nabídce značky najdete klasickou linii produktů, reprezentující právě toto (chce se říct zlaté) dědictví původně londýnské, dnes kanadské firmy. Zářným příkladem je to nejlevnější, co nese firemní logo – integrovaný zesilovač C 316BEE V2.

Konzervativní je patrně nejvhodnější slovo, které tento přístroj popisuje. Jednoduchý (v neurážlivém slova smyslu) by také sedělo – C316BEE V2 má typickou čistotu a „prázdnotu“ designu, kterou NAD proslul od svých začátků. Je to standardně široký, velmi nízký a poměrně mělký komponent, který nezapůsobí ani nijak překvapivou váhou (43,5 x 9 x 28,5 cm / 5,5 kg) – to je plně v souladu se standardy a nároky třídy.

Zesilovač má nicméně přes svou jednoduchost jistou dávku technické elegance – prvky na čelním panelu jsou příkladně srovnané, ať už jde o elektronické spínací tlačítko, linii tlačítek pro přímou volbu vstupů, na níž navazuje sluchátkový výstup nebo o blok důvěryhodně velkých potenciometrů pro tónové korekce, případně o poměrně velký a rozumně „chodící“ ovladač hlasitosti. Vůbec celý přístroj působí, že je na svou cenu zpracovaný velmi korektně.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 2

Zadní panel je jednoduchý, ale ničemu to nevadí, vešlo se na něj všechno, co si základní zesilovač žádá – čtyři sady cinchových linkových vstupů doplňuje jeden pár konektorů pro připojení gramofonu s MM přenoskou (právě to je důvod, proč je za názvem v současné verzi V2), to vše doplněné o do jedné horizontální linky zarovnanou standardní porci reproduktorových terminálů, které přesahují očekávání základní úrovně hi-fi. Limitem je pak napevno integrovaná přívodní šňůra, nicméně patrně se neočekává, že byste investovali v této kategorii do nějakých extra doplňků.

C316BEE V2 staví na firemním obvodovém řešení PowerDrive – to je v podstatě zesilovač klasické třídy A/B, čerpající energii z nadprůměrně dimenzovaného napájecího zdroje s chytrou regulací podle provozních podmínek a používající jednoduché, ale dobře zvolené komponenty. PowerDrive najdete mimo jiné i ve statisícových firemních komponentech řady Masters. NAD nabízí solidní výkon 40 Wattů na kanál do 8 ohm, přičemž dynamicky (tedy krátkodobě) umí nabídnout bezmála 100 Wattů – to už jsou velmi solidní hodnoty.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 9

Solidní jsou ale technické parametry celkově – hodnota celkového harmonického zkreslení napříč celým slyšitelným spektrem i celým spektrem výkonu nepřekračuje 0,03%, odstup signálu a šumu je lepší než 95 dB a tlumící faktor dosahuje na 200 (1 kHz / 8 ohm). Odstup mezi kanály je pak lepší než 70 dB. Celkově jsou parametry ze světa běžného hi-fi, spíše než z ranku toho základního.

NAD C316BEE V2 jsme poslouchali v běžných redakčních sestavách – hrál hlavně s Fischer&Fischer SN-70 místo Cambrige CXA81, přičemž společnost mu dělal Cambridge CXC a Teac NT-503 na kabelech Dynamique Audio Horizon 2. Chvíli ale hrál také, původně spíše pro zajímavost, na Xavian Quarta Evoluzione spolu s OPPO UDP-205 a Métronome DSC1, na kabeláži Nordost Heimdall 2 a filtru GMG Power Harmonic Hammer 3000P se vystířdal s Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 4

Když zazněl baskytarový riff v „Ptáci jsou hloupí“ Ondřeje Soukupa („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331), zůstali jsme jen zírat. Takovou kontrolu že může mít zesilovač za 10 tisíc?? Není možná! Ale přesto – basa krásně brnká, je ochotná, sice nepřetéká objemem nebo silou, ale bas je plný, je už cítit a má dobrou artikulaci, na tu cenu je to prostě skvělá reprodukce, pěkně tepající, srdečná, vřelá a tak mile, nenásilně okouzlující.

Hezky – trochu hebce a trochu vřeleji – zněl také hlas Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9). Čistota je celkově dobrá, už je to opravdové hi-fi, pojaté vlastně trochu konzervativně – žádné spektakulární snahy o prokreslení každičké nuance, žádné tlačení na pilu, žádné výbuchy energie, hudba prostě plyne, hlas se line a má svou příjemnou plnost, vnitřní harmonii a veskrze pozitivní účinek. Rozlišení vlastně odpovídá základní třídě, ale je o moc krásněji zabalené, než bývá zvykem.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 5

Výšky v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) zněly – opět v souladu s pozicí v množině základního hi-fi – trochu opatrněji, v menším objemu. Není to takový ten čerstvý, jasný zvuk s hezkou znělostí, spíše jemné ševelení, ale přitom férově čisté a dobře přehledné. I tady je patrný takový příjemný tón a celková kultivovanost bez efektů.

Zato v ohledu dynamiky, tam je malý, štíhlý a nijak dramaticky výkonný zesilovač třídy „za pár peněz“ opět až úsměvně dobrý na to co stojí. Ráznost a živost „Sea Nature“ (Steve Hillage | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) proudila do místnosti překvapivě nebojácně a šťavnatě. Je to takový ten „bytelný“ NAD zvuk, má robustní hlubokotónový základ, ale kupodivu i dobrou kontrolu a dokázal nečekaně solidně ovládnout i velké Quarta Evoluzione a to i při trošku vyšší hlasitosti. Cítíte, že pocit dynamiky stojí nemalou měrou na trochu těžším basovém základu, ale je to skutečně dobře vyladěný zvuk.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 7

Když přišla na řadu „Sly“ Herbieho Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123), potvrdil NAD, že přeci jen patří do sféry základního, vstupního hi-fi – ale to není žádná hana nebo ostuda, je to naprosto odpovídající standard. Zvuk je tak trošku kulatější, ale přehlednost není špatná, dokonce obstojí se ctí ve třídě do 20 000,- Kč, což je vlastně parádní pochvala. Je to poklidný, kultivovaný, lehce jemnější zvuk.

„Ario“ Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) možná nebyla vypnutá jako malířské plátno, scéna byla nicméně podaná v pravolevé ose solidně a naprosto relevantně k cenové kategorii. Proporce jsou standardní, možná i krapet menší, nicméně skladba prostoru a lokalizace nástrojů je dobrá.

2021 07 30 TST NAD C 316BEE 12

Co je ovšem excelentní a poměrně vysoce nad „platovou třídu“ C 316BEE V2, to je prostě pohoda, s kterou hraje – napříč žánry. To potvrzuje i šlapající rocková „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63), její rytmus odklepává srdnatě a s chutí, hudba se valí, možná tak nějak kulatěji a měkčeji, ale přesto s velkou dávkou zábavnosti. Je to bohatý, šťavnatý zvuk a má dostatečnou „páru“.

Že NAD uměl a umí udělat levné zesilovače, které přitom nezklamou a jsou už opravdovým hi-fi, to potvrzuje celá firemní historie – a díky C 316BEE V2 také současnost. Velmi levný a vlastně jednoduchý přístroj má navíc třeba i rozumně fungující phono předzesilovač, který zvládne i o kousíček víc, než jen základní gramofony. Vzhledem k ceně si vlastně není vůbec nač stěžovat. Není tu odnímatelný napájecí kabel? Je tu jen několik vstupů? No a co! To důležité – tedy zvuk – tady totiž funguje a v kontextu ceny excelentně. Dokonce tak dobře, že by to byl přijatelný standard i ve chvíli, kdy by u přístroje svítila dvojnásobná cenovka a to je něco nevídaného. C 316BEE V2 je snad až příliš dobrý na to, kolik stojí – je trochu svůj (a který NAD není?), nicméně přináší opravdový požitek z hudby a stojí za každou korunu, kterou do něj investujete.

Kč 10 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantasticky kompetentní zvuk za dané peníze

+ dost pravděpodobně nejdůstojnější zesilovač s cenou kolem 10 000,-

+ neurazil by ani za 15 – 20 tisíc

+ rozumný (byť základní) gramofonový předzesilovač

+ dobrá razance a kontrola i u neproporčně drahých beden

ZÁPORY

- v kontextu není vůbec nic ke stížnostem

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies