2015 09 01 TST REL S3 1

Velšská společnost REL se pohybuje v oblasti reprodukce zvuku od roku 1990. Jak se ve firemní filozofii praví, REL nevyrábí subwoofery, ale sub-basové systémy, protože poznání vedoucí k jejich tvorbě vede přes systematickou práci a výsledek je vždy prací celého systému. Na rozdíl od ostatních výrobců totiž značka nesází na linkový signál, ale za primární zdroj signálu volí ten samý, který dostávají vaše reprosoustavy, tedy vysokoúrovňový výstup z reproterminálů zesilovače. To eliminuje případné rozdíly mezi pre-out výstupem a signálem zpracovaným v koncových stupních, jakkoliv by v ideálním zesilovači žádný být neměl.

Měli jsme možnost seznámit se s modelem S/3, patřícím do prostřední série S (nad ní jsou obří modely Gibraltar a "dvoupatrový" 212/SE, pod ní pak menší, stylové modely řady T a lifestylový Habitat). S/3 je také prostředním modelem této řady.

2015 09 01 TST REL S3 2

REL S/3 je téměř perfektní krychle posazená na čtyřech robustních trojúhelníkových nohách, dávající vespod dost prostoru pro tlak pasivní membrány, která je na spodní straně přístroje. Druhá, aktivní membrána míří směrem dopředu a je zakrytá tlustou, bytelnou průzvučnou látkovou mřížkou. Po obou stranách jsou dvě tenká madla spíše dekorativního charakteru, protože ač se za ně těžká jednotka dá zvednout, pravděpodobně už z nich pak nikdy nevyndáte prsty. Horní hranu dekoruje ještě vypouklá kovová destička s logem výrobce, vyraženým stejně tak jako je vyražené na nohách.

Téměř celou zadní stěnu zabírá panel v elegantním provedení, kde je krom modelového označení a napájecí zásuvky s kolébkovým vypínačem také široké pole konektorů a ovladačů pro přizpůsobení charakteru reprodukce tohoto sub-basového systému. Elegantně v korunce nad logem výrobce je skryta malá páčka a šroubovací konektor pro anténku, což naznačuje možnost využití firemního zařízení LongBow pro přenos signálu, abyste v případě větších místností nemuseli tahat dlouhý drát. Další ze specifik sub-basových systémů REL je totiž i doporučení pro jejich umístní do rohu místnosti - tam i jiné subwoofery často odvedou svou práci dobře, REL tam ale fungují rozhodně nejlépe, alespoň tedy v našem poslechovém prostoru. Pochopitelně není nutné přistavit jednotku na centimetry k zadní a boční zdi, 30 -50 cm se jevilo jako optimální hodnota. Každý prostor ale bude vyžadovat chvíli šoupání a posouvání, než naleznete ideální místo.

2015 09 01 TST REL S3 3

Vstupní signál lze přivést do S/3 buď za pomoci standardní linky (nízkoúrovňový signál) díky páru velkých cinchů, vysokoúrovňový signál, případně signál LFE (Low Frequency Effects) pro domácí kino pak opět cinchem (LFE) nebo velkým konektorem Neutrik. Firma dodává i speciální kabel Bassline Blue s vhodnou koncovkou na jedné straně a lopatkami či holými dráty na straně druhé, aby bylo připojení k reproterminálům co nejsnazší. Nad konektory pak najdete ještě trojici otočných regulátorů. Jedním se řídí úroveň nízko- i vysokofrekvenčních vstupů, druhý je určen jen pro vstup LFE a třetí upravuje nastavení dělící frekvence v rozsahu 30 až 120 Hz, zatímco nejnižší vyzářená frekvence je 22 Hz při poklesu -6 dB. To by mělo umožnit bezbolestnou integraci s drtivou většinou reprosoustav. Posledním prvkem je dvoupolohová páčka, kterou nastavíte standardní, nebo převrácenou fázi.

2015 09 01 TST REL S3 4

Aktivní měnič této uzavřené sub-basové jednotky má obrovský, měkký závěs a skutečně dlouhý chod, toho si všimnete ihned, stejně jako 25 cm membrány z hliníkové slitiny. Spodní pasivní zářič má ještě větší průměr, celých 30 cm, jeho závěs je menší a tužší. Membrána je plochá a vyrobená z pevných a lehkých uhlíkových vláken. Hlavní měnič pohání zesilovač NextGen2, pracující ve třídě D a dávající solidních 400 Wattů. Ten je navázán na celkem jednoduchý filtr, který je ale extrémně rychlý a během 8 milisekund zvládne odfiltrovat nežádoucí vysoké frekvence.

Pár slov zaslouží i konstrukce kabinetu - stěny z MDF jsou poctivé a silné, vyztužené ještě uvnitř žebry. Při rozměrech 40,6 x 42,4 x 46,4 cm (š x v x h) váží celá jednotka citelných 28 kg. I při vyšších hlasitostech zůstává skříň poměrně netečná.

2015 09 01 TST REL S3 5

REL S/3 jsme poslouchali s reprosoustavami Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a Xavian Bonbonus, chvíli též s GoldenEar Triton Three a GoldenEar AON 3. Jako elektroničtí partneři sloužily sestavy Naim Nait XS / Naim CD5si, Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, ale i Yamaha A-S1100 / CD-S1000, pro zajímavost jsme připojili subwoofer i na terminály C.E.C. HD 53N ve stolní kombinaci s Xavian Bonbonus. Signálovou i reproduktorovou kabeláž dodal TelluriumQ v řadách Black a Silver. Energii přiváděl kabel KrautWire Omega III, případně Atlas EOS 4dd.

V prvé řadě jsme zkoušeli rozdíl mezi nízkoúrovňovým a vysokoúrovňovým vstupem. Bylo celkem zřetelné, že REL si nedělá legraci s doporučením připojení na reproterminály zesilovačů a že zvuk je bohatší, ale hlavně důraznější a konkrétnější.

2015 09 01 TST REL S3 6

Po zhruba hodině popotahování skončil REL S/3 kousek za hlavními reprosoustavami a naladěný na zhruba dvoutřetinovou hlasitost. Na rozdíl od většiny konkurentů není totiž laděn na vytvoření basové bouře, ale skutečně jen na doladění a zkonkrétnění basového fundamentu. Sladění s hlavními reprosoustavami bylo s trochou snahy příjemně nenápadné a dostatečně hladké, aby S/3 téměř zmizel, byť čím hlouběji jdou hlavní reprosoustavy, tím bezešvější propojení je.

Celkem logicky byl nejcitelnější efekt v nejspodnějších oktávách, kontrabas Charlieho Hadena v "Hermitage" ("Quartet West" | 1987 | Verve | 831 673-2) získal na konkrétnost, posunul se maličko kupředu a rozhodně se zlepšilo oddělení jednotlivých tónů, nejvýrazněji ale zapojení sub-basového systému prospělo konturám nástroje, které získaly na jistotě. Ovšem celý zvuk jako kdyby vystoupil o krůček dopředu a otevřel se.

2015 09 01 TST REL S3 7

Neefektně, ale zřetelně lépe kontrolovaný basový základ ale ovlivňuje i zbytek pásma. Třeba hlas Shirley Horn v "Come Back to Me" ("You Won´t Forget Me" | 1991 | Verve | 847 482-2) byl ne snad čistší, ale lépe oddělený od zbytku dění, pocitově více vpředu. Vokál získal i trochu váhy navíc, byl méně éterický a konkrétnější; změny nebyly dramatické, ale REL vnesl do reprodukce celkově příjemnější, uvolněnější pocit a dojem, že vše lze jaksi snáze vnímat.

2015 09 01 TST REL S3 8

Nejsubtilnější rozdíly se po zapojení REL S/3 projevily v nejvyšších frekvencích, činely v Davisově "So What" z "Kind of Blue" byly stále stejné. Zato se výrazně vyloupl kontrabas, zůstal mu jeho měkký, houpavý charakter, ale zlepšil se důraz a také byla zřetelnější rozmanitost basových tónů. Že se nástroj pouštěl do své přirozené hloubky s plnou silou (což ani jedny zkoušené reprosoustavy tak úplně neumí), to bylo očekávané. Celek nakonec působil harmoničtěji a propojeněji.

Zřetelný plusový bod si REL S/3 připsal při reprodukci Orffovy "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2), kde se objevil citelně suverénnější zátah a zřetelně lepší kontrola, dynamické špičky se zdály být solidnější a jistější. Vůbec vynikla lépe velikost orchestru, jako kdyby se zdůraznil třetí rozměr a plnost jednotlivých nástrojů. Významně důraznější a hutnější, zároveň ale i přesnější byl najednou třeba i velký buben, jako kdyby najednou dokázal fyzicky rozechvět poslechový prostor.

2015 09 01 TST REL S3 9

Bylo zajímavé, že ačkoliv sub-basová jednotka S/3 sama o sobě má přímý dopad na definici basové linky a její odpich, zdál se zvuk ve Watersově "Every Stranger´s Eyes" ("The Pros and Cons of Hitch Hiking" | 1984 | Columbia | CK 39290) celkově uvolněnější a snáze čitelný, respektive díky většímu pocitu vzduchu je méně náročné vnímat drobné informace. Přednes je také plastičtější, větší. Snad je to díky tomu (jak nám vysvětloval na pražské Audio Video Show Gary Koh), že špičkové provedení basu formuje i křivky středních a částečně i vysokých frekvencí. Jinými slovy REL S/3 detaily nepřidá, ale dokáže jim pomoci být blíž.

2015 09 01 TST REL S3 10

Pokud umí vaše reprosoustavy a elektronika kreslit pěkný prostor, poznáte po zapojení REL S/3 jen nemnoho rozdílů. U Stingovy "Perfect Love...Gone Wrong" ("...All This Time" | 2001 | A&M | 493 156-2) se šíře scény nezměnila (minimálně v našich dvou místnostech), zato se rozhodně prohloubila. Některé nástroje a Sting sám postoupí o krok vpřed, zatímco třeba bicí jako kdyby někdo vzal a posunul o metr dozadu. Výrazně lepší definice ve spodním pásmu a citelnější důraz pomohly také lépe odlišit většinu nástrojů. Nevznikne mezi nimi více vzduchu, ale jejich kontury se zaostří.

Možná ne úplně očekávaný, ale zato jasný krok kupředu nastal v rytmice a spádu hudby, Kollerova "Galerka" ("Československo" | 2015 | BrainZone | 7128067) postavená na jeho výrazně nahraných bicích, najednou šlapala precizněji, byla energičtější a jistější - zlepšil se impuls, timing i konkrétnost.

2015 09 01 TST REL S3 11

REL S/3 má ve své cenové kategorii hodně talentované konkurenty, třeba Bowers&Wilkins PV1 D nebo Velodyne SPL-1000 Ultra (ale i jiné). Přesto máme pocit, že se od nich liší. Ne snad provedením, to odpovídá svou fajnovostí cenové třídě. Liší se mnohem méně dominantním pocitem přítomnosti, klidnějším a hladším projevem, kdy přesto přináší jednak prohloubení rozsahu, jednak zlepšení konturace basu, ale také dokázal svou přítomností o krok přiblížit zvukovou scénu a ovlivnit i otevřenost a čitelnost ve středním pásmu. Dá se říci, že bez výjimky přinesl do reprodukce klady a zlepšení. Vyžaduje od uživatele ale rozhodně víc, než jen posadit do prostoru (což mnohým subwooferům ke slušnému, byť nikdy ne 100% výkonu stačí), budete muset hledat místo se skoro centimetrovou přesností. Ale to nevadí, stojí to za to. Důležité je také použít "firemní" vysokoúrovňový vstup, který prostě zní lépe. Pak je REL S/3 kultivovaným a obohacujícím společníkem téměř pro libovolnou sestavu v téměř libovolném prostoru.

VODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 47 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé provedení

+ jde dobře a hladce sladit s hlavními reprosoustavami

+ výrazně zlepší definici basu i u dobrých reprosoustav

+ má příznivý efekt na celkovou váhu a přehlednost zvuku

ZÁPORY

- linkové vstupy fungují o něco hůř než vysokofrekvenční vstup

- citlivý na umístění

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Voice | www.voice-audio.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio