2017 12 19 TST Yamaha WXAD 10 1

Ačkoliv obor spotřební audio elektroniky všech úrovní jde kupředu díky technickému vývoji už od dob meziválečných, kdy pojem hi-fi ještě nikoho ani nenapadlo použít, jsou některé obory jako třeba reprosoustavy nebo analogové zesilovače, kde jde o pozvolnou evoluci a pak, pak jsou obory, kdy posledních dejme tomu deset let znamenalo hotovou revoluci. Klasický zesilovač starý deset let může ještě v pohodě složit, reprosoustavy zrovna tak, ale co s takovou sestavou, když si v ní chcete užít i moderní vymoženosti jako třeba Spotify, TIDAL či třeba "jen" soubory ze svého domácího serveru?

Ne každý kvůli takové potřebě bude chtít přebudovávat celou sestavu, měnit zdrojový komponent nebo shánět plnohodnotný streamer - třeba kvůli financím, třeba kvůli prostoru, třeba kvůli tomu, že prostě má svou elektroniku rád tak jak je.

I pro takové situace ale existuje řešení (pochopitelně). Jako jeden z prvních přišli s kompaktním streamerem jako doplňkem pro "ortodoxní" sestavy francouzští Advance Acoustic v modelu WTX-Microstreamer. Nyní je tu ale třeba i japonská Yamaha, která přináší podobně koncipovanou krabičku - kompaktní streamer WXAD-10.

2017 12 19 TST Yamaha WXAD 10 2

Cílem zařízení WXAD-10 je - podle slov výrobce - učinit váš systém "smart". Přístroj se ukrývá v malém těle s matným šedým povrchem, je to taková větší krabička od cigaret, na jejíž přední straně jsou jen stavové diody a popisky a na straně zadní pár cinchů a 3,5 mm jack (tedy analogová konektivita směrem ven). Konektory doplňuje ethernetová zásuvka, pokud nebudete chtít využít Wi-Fi a USB konektor, sloužící pro napájení. Je škoda, že pro uspokojení vyšších kvalitativních nároků tu schází nějaká forma digitálního výstupu.

Na to, že WXAD-10 neváží ani čtvrt kila a zabere jen prostor 13 x 4,5 x 10,6 cm (š x v x h), toho nabízí celkem dost. A to ji stačí připojit kam chcete a zahodit třeba za komponenty nebo do skříňky - nemusí být vůbec viditelná. Nabízí se ale třeba i minimalistická aplikace s WXAD-10 jako řídící komponentou a aktivními reprosoustavami, díky regulaci hlasitosti v digitální doméně pomocí aplikace nepotřebujete víc.

Uvnitř krabičky se skrývá jak Wi-Fi, tak Bluetooth připojení. Konektivita pak zahrnuje vše, co ovládne (velmi dobrá) aplikace ekosystému MusicCast - od lokálních zdrojů po DLNA nebo AirPlay je to třeba Spotify nebo TIDAL (z toho lokálně snadno použitelného). Nic pak nebrání zapojení do multiroom aplikace.

2017 12 19 TST Yamaha WXAD 10 3

Obvodové řešení ve svém srdci skrývá čip Burr-Brown s podporou PCM signálů 24 bit / 192 kHz, přehrajete si jak nekomprimovaný WAV a AIFF, tak FLAC či ALAC. Jistěže ani s MP3 ani WMA nepřijdete zkrátka.

Yamahu WXAD-10 jsme poslouchali ve společnosti sestav Norma Revo IPA-140 + Harbeth Monitor 30, také s Cambridge CXA80 + Fischer & Fischer SN-70, ale i s Naim Nait XS / Naim FlatCap XS / Naim NAP 250 + Xavian Premio či Xavian Perla. Propojovali jsme signálovými i reproduktorovými kabely TelluriumQ - řadami Silver a Black. Porovnávali jsme se schopnostmi OPPO UDP-205 nebo třeba Chord Poly, ale i obecně dalšími zdroji signálu - o kompletních sestavách se dozvíte víc v pravém sloupci -->.

Na tak kompaktní a hlavně vysloveně levné zařízení nabízí WXAD-10 rozumnou kvalitu D/A převodu a obecně ve svém hladším charakteru slušně maskuje případné nepříjemnosti a dobře se poslouchá - basová složka v "Knowledge of good and evil" od Esperanzy Spalding ("Chamber Music Society" | FLAC | 24 - 96) byla vlastně opravdu slušná, srovnatelná v praxi s čímkoliv, co analogově dostanete do svého zesilovače a nestojí do víc než 8, možná i 10 000,- Kč. Kontury jsou měkčí a energie spodních tónů vás nezaplaví, ale je to laskavý, houpavý bas, příjemně "do klidu" vyladěný a ač kontrabas má objemovou rezervu, jeho vřelosti je pěkná (a kdo by očekával studiovou přesnost v této cenové hladině?) a snadno poslouchatelná.

2017 12 19 TST Yamaha WXAD 10 4

Střední pásmo, konkrétně třeba vokál Sabiny Sciubba v "Night Train" ("Meet me in London" | FLAC | 24 - 192), zní podstatně expresivněji, je tu cítit důraz a energie, přednes je rozhodně živější, než u konkurentů (či prostě obecně u většiny zdrojů ve čtyřciferné cenové hladině). Detailů je tak akorát, Yamaha je spíše celistvá a hladká, není to ani vrcholně transparentní, ale rozhodně už je to férově čitelné. Vlastně jsme ani vzdáleně nečekali, že by čistota vokálu mohla být tak slušná a chvílemi si říkáte, jak by to asi mohlo vypadat, kdyby WXAD-10 měl digitální výstup a nabízel tak možnost ještě celkem signifikantně zlepšit výsledný zvuk. I tady je cítit, že Yamaha hraje maličko "do hezka", aby překryla případné nectnosti nahrávek nebo limity při jejich zpracování.

Cinkající nejvyšší tóny vibrafonu a činelu v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | FLAC | 24 - 96) měly sice zejména na kovu činelů maličký nádech písku, ale ten si v této míře neodpustí ani dražší komponenty. Navíc je to celkově neagresivní prezentace s dostatkem objemu a opět s férovou čitelností, pozitivně překvapující v kontextu pořizovací ceny.

Čím lepší materiál do Yamahy pustíte, tím lépe se jí daří - pak máte vlastně i pocit, že přístroj nestojí toku "Klarinetového kvintetu v B moll, op. 115" v podání Davida Aarona Carpentera ("HDTracks Sampler 2014" | FLAC | 24 - 44,1) nijak v cestě. K ceně je dynamika skladby velmi slušná a spíše plnější podání nepůsobí ani trochu ospale nebo nudně - naopak je to už živý zvuk.

2017 12 19 TST Yamaha WXAD 10 5

Množství detailů extrahované ze "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) není šokující, ale rozhodně je uspokojující. Když si uvědomíte, že v podstatě stejnou čistotu a čitelnost dostanete i z doslova 2x - 3x tak drahých stojů, je to velmi chvalitebné. Yamaha oproti těmto dražším řešením možná méně fixuje pozornost posluchače na jednotlivosti, spíše prezentuje celek, ale je férový, dokonce až dobrý.

K prezentaci hudební scény jsme v "My Ship" od Dee Dee Bridgewater ("Midnight Sun" | FLAC | 16 - 44,1) neměli vážnějších připomínek. Možná tu není hloubka, ale v pravolevém směru je přehlednost velmi slušná, nástroje už nejsou na jedné kupě a mají svá místa. Není to hologram, ale je to bezproblémové.

Nejvíc pak sedí charakteru WXAD-10 poprocková hudba, u které, zdá se, dokáže malý komponentík předejít pocitu omezenosti, který tak občas moderní "přebuzené" nahrávky provází. Třeba "Evil Eye" od Franz Ferdinand ("Right Thoughts, Right Words, Right Actions" | FLAC | 16 - 44,1) měla šmrnc, byla trochu zdůrazněná, zdálo se, na okrajích pásma a možná ve své rytmické dravosti lehce zkrocená, ale vlastně fajn. Plynulá, dostatečně sytá a netahající za uši.

2017 12 19 TST Yamaha WXAD 10 6 2017 12 19 TST Yamaha WXAD 10 7 2017 12 19 TST Yamaha WXAD 10 8

Maličká krabička Yamaha WXAD-10 je vlastně kouzelná a vzhledem ke své ceně nemá žádnou chybu, snad si lze jen povzdechnout, že kdyby tu byl býval byl digitální výstup, byla by tu cesta k serióznímu vylepšení. I taky ale pro ty, kteří chtějí svou doposud čistě "offline" sestavu otevřít streamování, kteří si chtějí pohodlně a nekomplikovaně přinést domů všechno, co domácí i celosvětová síť nabízí (od souborů na serveru v běžném, ale i vysokém rozlišení, přes lifestyle streamovací služby až po (relativně) audiofilský TIDAL), pro ty nabízí toto zařízení za fantasticky atraktivní peníze (v hi-fi světě až za legračně nízké peníze) kompletní řešení s propracovanou a uživatelsky přívětivou ovládací aplikací. A navíc je to v současné chvíli patrně nejlevnější streamovací řešení, u kterého lze mluvit o tom, že při jeho konstrukci si někdo vzpomněl na to, že existují nějaké hi-fi standardy (a pokud nepotřebujete klasickou komponentovou šířku, je to asi i nejvýhodnější streamer ve třídě do 10 000,- Kč).

Kč 3 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ komfortní řešení pro doposud čistě "offline" sestavy

+ lze použít kupříkladu i s aktivními reprosoustavami

+ výtečná aplikace MusicCast

+ konkurent "komponentových" řešení do 10 000,-

+ skvělá cena

ZÁPORY

- chybí digitální výstup

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Yamaha | www.yamaha-hifi.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio