800 150 dynaudio partner

2019 08 31 TST Audio Pro T14 1

Přestože severská značka Audio Pro dnes primárně vyrábí bezdrátové reproduktory (ať už jen Bluetooth nebo multiroom či třeba i stylový model připomínající kytarový aparát atd. atd.), svou historii značka začala roku 1978 klasickým hi-fi a snahou najít "velký bas z malé ozvučnice", aby prakticky okamžitě otevřela segment domácích aktivních reprosoustav a tak není divu, že i dnes má v katalogu (byť jen v podobě dvou modelů) právě ty, tedy aktivní reprosoustavy poměrně běžných proporcí a tvarů. Sloupky Addon T20 v nabídce doplňují maličké regálovky Addon T14.

Na mimořádně čistých linkách kompaktních ozvučnic Addon T14 je velmi dobře vidět jednak inklinace seveřanů k jednoduchosti a minimalismu, jednak i respektování moderního trendu u lifestyle elektroniky, kdy nemá být nápadnější než je nutné. Maličké T14 se svou výškou 22 cm, šířkou 15 cm a hloubkou 19,5 cm snadno zapadnou v jakémkoliv prostředí, pomohou tomu i čistě pravoúhlé kabinety nebo reproduktory vsazené do nich viditelných šroubů, moderní dojem neruší ani krycí mřížka vysokotónového reproduktoru.

Pohled na zadní panely obou kanálů odhalí, že v tom levém se skrývá vší elektronika a je tedy hlavním, pravý kanál má vzadu pouze jeden pár terminálů a slot bassreflexu. Ten má tedy pochopitelně i "master" kanál, na kovové desce, zabírající celou zadní plochu, je toho ale mnohem víc - v horní řadě je to pět tlačítek pro základní ovládání (zapnutí, spárování Bluetooth rozhraní s aptX kodekem nebo přepnutí vstupu a regulaci hlasitosti), pokud byste nechtěli použít pěkné kovové dálkové ovládání, dále je tu linkových analogový vstup ve formě 3,5 mm jacku, je tu optický digitální vstup (dokonce dvakrát), je tu výstup na subwoofer a také USB port, určený ovšem pouze pro nabíjení. Pak už je tu jen dvoupólová zásuvka a reproduktorové terminály, skrze něž vede signál do pasivní reprosoustavy.

2019 08 31 TST Audio Pro T14 2

Malou textilní kopulku o průměru 1,9 cm i polypropylenový woofer s průměrem 11,5 cm obsluhuje vestavěný modul zesilovače se spínaným zdrojem. Ve třídě D nabízí modul pro každý kanál solidních 50 Wattů. Výrobce udává frekvenční rozsah 45 - 25 000 Hz (ač bez tolerance) a přechodovou frekvenci 2 800 Hz.

Audio Pro Addon T14 jsme poslouchali v pražském studiu HIFI CZ, kde je provázel třeba přehrávač Magnat MCD 850 nebo kompaktní streamer Audio Pro Link 1, který se ve spojení s "offline" konceptem Addon T14 přímo nabízí jako dostupný upgrade. Napájeno bylo přes ISOL-8 Substation Integra, srovnávat jsme mohli třeba se sloupovou verzí Addon T20 nebo také s Magnat Transpuls 1500 (o zapojené elektronice více viz recenze).

2019 08 31 TST Audio Pro T14 3

Ani mohutný bas ve "Way down deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2) nebyl pro Addon T14 nestravitelnou překážkou a vlastně ho bylo až překvapivé množství a to navíc s nečekaně důstojnou čistotou na tak malé a tak dostupné reprosoustavy. Není to bas, který by vás ale zaplavil a snažil se dominovat, to ani s jeho měkčím, poddajnějším laděním příliš nejde, stejně jako třeba nelze očekávat nějakou high-endovou pestrost poloh a dozvuků. Nicméně má šmrnc, má šťávu a má váhu, která dobře funguje, je to bas hladký a vstřícný.

Lehce měkčí podání, opět ale v příjemném objemu i sytosti, je vlastní i střednímu pásmu, kde hlas Eleanor McEvoy v "Leaves me wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) byl právě tak akorát vepředu a zněl s čistotou a transparentností v rámci cenové kategorie slušnou. Není to technicky brilantní monitorový zvuk, ale spíše uvolněné, ale přesto férově zřetelné hrají s "hezkým" vybalancováním. Na druhou stranu vnímáte, že hlas není ani zapadlý, ani naopak nijak tlačený kupředu, že přes jistou sametovost se drží v neokázal "normálních" vodách.

2019 08 31 TST Audio Pro T14 4

Kovový cinkot nejvyšších frekvencí v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10) byl jednak objemově poměrně výrazný a tedy pocitově maličko dominující, ale zároveň při jakékoliv hlasitosti velmi kulatý, jemný až hladivý, takže nehrozila žádná ostrost, žádná tvrdost nebo unavující syrovost. I tady se Audio Pro zjevně snaží zůstat u příjemného a kultivovaného naladění. Rozlišení pak není špatné, jen stěží za 11 tisícovek můžete požadovat čitelnější reprodukci, ač T14 určitě nejsou analytické monitory.

V pulsující elektronice Guettovy "Love is gone" ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) se ukázal naplno dřímající ďáblík, který v maličkých reprosoustavách vězí. Už při relativně nízké (a tím více při vyšší) hlasitosti se reprosoustavy umí nadechnout a vydat pěknou dávku energie, aniž by to ale znamenalo splašenou divokost - Addon T14 zůstávají stále věrné svému klidnějšímu, ale dobře kontrolovanému zvuku, kterým disponují díky zjevně dobře sladěné aktivní koncepci.

2019 08 31 TST Audio Pro T14 5

V "A rose for me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) nemůžete s ohledem na cenu čekat nějak oslňující separaci jednotlivých nástrojových linek nebo dokonalé vystižení textur a těch nejjemnějších nuancí, ale i tady Addon T14 drží více než solidní standard a ve svém měkčím, kulatějším stylu vás nechají díky slušné čistotě do nahrávky nahlédnout bez pocitu nějakého zauzlování, vnímáte jednotlivé drnkající struny a vnímáte jednotlivé nástroje tak, jak to odpovídá standardům světa základního hi-fi v tom nejlepším slova smyslu.

Z malých ozvučnic umí Addon T14 vykouzlit poměrně velký zvuk (ne že by zaplnil koncertní halu, ale v menší místnosti ho bude až dost), takže i prostor nahrávek působí atraktivně díky velkým proporcím. Na "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) bylo cítit konkrétnost podání opět jako od dobrého klasického děleného hi-fi kategorie klidně blížící se 20 000,-. Není to pochopitelně trojrozměrná plasticita, ale ukotvení v pravolevém směru je dobré a nechá vás dobře se v nahrávce orientovat.

2019 08 31 TST Audio Pro T14 6

Výtečně si pak vedou Addon T14 stran nenáročnosti k přehrávanému materiálu - i trochu technicky plošší nahrávku jako je "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142) si užijete díky vysloveně příjemné, nenásilné a nekonfliktní hladkosti, která si lehce plyne, má dost šťávy a objemu a působí v konečném součtu kultivovaně, takže můžete do playlistu přidávat další, další a další nahrávku bez starosti o to, jaká vlastně je.

Maličké aktivní Audio Pro Addon T14 jsou výtečnými zástupci světa malých, dostupných a šik vypadajících reprosoustav, kterým snad k úplné dokonalosti schází jen schopnost streamování (ač ji za nevelké peníze doplní třeba firemní Link 1 nebo jiný kompaktní streamer). Pokud tak hledáte příjemně hrající ozvučení, které vlastně není nijak nápadné a přitom je zvukově neošizené a na svou "váhovou" třídu nabízí velmi příjemné hudební zážitky srovnatelné s klasickými dělenými pasivními systémy za leckdy klidně i dvojnásobné peníze, pak si skladné a zaplatitelné Addon T14 rozhodně zaslouží být mezi kandidáty k poslechu.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 60 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, hodně polic s komponenty a několik akustických panelů) byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 08 31 TST Audio Pro T14 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Naměřená frekvenční odezva je o hodně lepší, ne byste od reprosoustav této cenové kategorie čekali. Plnohodnotných 55 Hz a prakticky skvělá linearita až k metě 10 000 Hz jsou něco, co by malým T14 mohla závidět valná většina konkurentů i z výrazně dražších kategorií. Nad 10 kHz pak je znát celkem výrazný přírůstek energie. Velmi dobré je pak srovnání frekvenční charakteristiky naměřené přímo v ose a mimo osu - liší se velmi málo a to naznačuje jak dobré svázání pásem, tak široké vyzařovací úhly.

2019 08 31 TST Audio Pro T14 m2

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 10 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný design

+ jemný, kulatý zvuk

+ dostatek basového objemu vzhledem k velikosti

+ přátelská cena

ZÁPORY

- lehce limitovaná konektivita

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz 

DOVOZCE: HIFI-GUIDE | www.hifi-guide.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN Prague

GMG Power

Perfect Sound Group

200 200 epaudio

AV Center

Focal powered by Naim

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Kinki Studio EX-P7 [1] + [4]
Kinki Studio EX-B7 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [1]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

Mitchell Acoustics uStream One Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio