2012 05 09 PRF Crystal

Gabi van der Kleij je jednou z mála významných žen v hi-fi průmyslu, navíc také velmi příjemná společnice a manželka jednoho z dalších průkopníků high endové kabláže - Edwina van der Kleij ze společnosti SILTECH. Ze společné půlhodinky, strávené na výstavě High End Mnichov 2012 se dozvíte, co dělá zrovna Crystal Cable tak výjimečnými.

HFV: Přišla jste před lety do světa hifi kabeláže jako jedna z mála žen, navíc s velmi odlišnými produkty. Co je pro Vás kritickým a nejdůležitějším aspektem při navrhování kabelů?

GK: Od malička jsem hrávala na piano a tak vnímám jako nejdůležitější pocit prostoru, transparentnosti a reality. Nepřišla jsme do oboru bez znalostí, můj manžel vede SILTECH, takže technologické aspekty jsem začala chápat už před mnoha lety. Podle mého je nejdůležitější, aby kabel fungoval jen jako překladač zvuku a hudby, stejně jako správný hudebník. I když spousta hudebníků se snaží do děl autorů vložit kus sebe, podle mého to není dobře. Hudebník, stejně jako dobrý kabel, je jen prostředníkem, díky němuž psaná hudba (nebo záznam na médiu) přichází k uším posluchače, který si ho jinak neužije, protože neumí číst noty nebo jedničky a nuly.

HFV: Vaše kabely jsou nádherné designové kousky, bylo původním záměrem vyrobit takovéto „šperky“ nebo jste prostě měli nápad a jeho realizace je shodou okolností pohledná?

GK: Byl to od začátku záměr, chtěli jsme jít úplně jinou cestou než všichni ostatní. Většina výrobců řeší jen technickou stránku věci, my jsme se rozhodli stejnou péči věnovat i vzhledu. Věřím, že obě stránky jsou důležité. Když navrhujeme nový kabel, máme v hlavně v prvé řadě techniku, pak muzikantu a design jako tři základní složky.

HFV: Nedívají se na vás kolegové z branže skrz prsty kvůli tomu, že jste žena a navíc děláte tak odlišné kabely?

GK: Dělám to, protože prodej krásných, tenkých a lesklých kabelů nemohl vyjít pod značkou SILTECH – manželovi by nikdo neuvěřil, že to myslí vážně. Ale mě? Mohl to být můj rozmar a chtěla jsem se zaměřit na ženy, protože mnoho lidí dnes chce nejen funkční, ale také estetický a stylový produkt. Však také trvalo zhruba dva roky, než jsem značku Crystal Cable prosadila, musela jsem jen jezdit a jezdit a jezdit, přesvědčovat všechny, aby naše produkty poslouchali. Ale povedlo se.

2012 05 09 PRF Crystal 2

HFV: Jaký je Váš oblíbený produkt z katalogu Grystal Cable?

GK: Můj osobní? Určitě Piccolo. Je to prostě „WOW!“ produkt. Dokáže šokovat každého, je to naše prohlášení, kterým říkáme, co umíme. Pamatuji si na prezentaci Wilson Audio MAXX a Audionetů, vše bylo propojeno právě jen kabelem Piccolo a všichni byli šokovaní, že i tak tenký drát dokáže přenést tolik energie.

HFV: Dali jste se i na výrobu reprosoustav, proč vlastně?

GK: Prostě nás to napadlo. Máme teď nové, kompletně hliníkové monitory Mini, pak skleněné reprosoustavy Arabesque... Snažíme se i zde ukázat, že lze jít jinou cestou. Když si všimnete, naše reprosoustavy nemají žádnou rovnoběžnou hranu (kromě horní a spodní) a také mají velmi netradiční tvar a minimální vnitřní tlumení. Tlumení totiž zpomaluje zvuk. Máme zvláštní program, který ze zadaných měničů a některých dalších parametrů navrhne optimální tvar ozvučnice – právě tím jsme došli ke všem našim reprosoustavám.

HFV: Je ve světě nějaká značka, kterou byste považovala za konkurenci?

GK: Ne, myslím, že ne. Není to ale proto, že bych považovala zvuk Crystal Cable za jediný možný správný. Jde prostě o to, že jsme natolik jiní, že si naše produkty najde jedna skupina lidí, produkty mých přátel a kolegů zase jiná. Vážím si ale těch, kteří dělají svou práci poctivě, od A do Z a nehrají si na víc, než jsou. Namátkou mohu jmenovat Nordost nebo Kimber Kable, ale je jich víc.

HFV: Díky moc za Váš čas!

200 300 xavian prometeo

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

200 150 ibd czech

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio 200 200 hifihomeart leto 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 audio video show praha

Luxman Česká republika