2017 01 05 TST Denon DCD 2500NE 1

Je nutné představovat firmu Denon? Asi těžko, protože je to jedno z mála jmen, které je známé i daleko za hranicemi ortodoxního hi-fi. Není tomu zase tak dlouho, co se nové generace dočkaly i komponenty z nejvyššího patra firemní nabídky, z řady 2000. Aktuálně tak zesilovač a SACD přehrávač nesou produktové označení 2500 a reflektují moderní, řekněme digitální trendy, které od hi-fi moderní uživatelé očekávají.

Co se nezměnilo, to je fakt, že SACD přehrávač, dnes pojmenovaný DCD-2500NE, je opravdu velkým, robustním strojem. O tom, že kovové šasi s mohutnými výztuhami má poctivou stavbu svědčí zajisté i hmotnost atakující 14 kg při rozměrech 43,4 x 13,8 x 33,5 cm (š x v x h).

2017 01 05 TST Denon DCD 2500NE 2

Při pohledu zepředu zaujme typicky shora trochu prohnutý čelní panel a vůbec vizuální styl, který je značce vlastní. Přímo uprostřed je uzounké čelo bytelné kovové mechanicky, které krásně klapne při dovření, pod ním je informativní, byť jednoduchý displej. Po pravé straně tohoto bloku jsou čtyři malá kulatá tlačítka pro regulaci přehrávání a jedno pro vysunutí šuplíku, na straně levé pak krom velkého spínacího tlačítka dvě tlačítka malinká - prvním volíte vrstvu u SACD disků, druhým zapnete režim Pure Direct.

Zadní panel je pak ještě jednodušší - na černé ploše je jen jediný analogový pár výstupních cinchů, o kousek vedle je možnost připojit digitální optický nebo koaxiální kabel a použít nějaký externí D/A převodník. To vše doplňuje už jen napájecí zásuvka a "praktické" konektory vstupu a výstupu pro signál dálkového ovládání.

2017 01 05 TST Denon DCD 2500NE 3

Vnitřní organizace přístroje je zjevně logická a neošizená, centrem je bytelný kryt S.V.H. mechaniky s logem Denon. Stejně tak zaujmou dva transformátory na EI jádře, jeden pro digitální a jeden pro analogovou část přístroje.

Mechanika umí získat data nejen z CD, ale i SACD (umí provést i downmix vícekanálových stop) a vypálených DVD disků (z vypálených obecně pak umí přehrát krom MP3 i WAV, FLAC, ALAC nebo i DSD 2,8 a 5,6 MHz). Signál dále zpracovává čip s rozlišením 32 / 192 s podporou Advanced AL32 Processing algoritmu, který vyhlazuje digitální "schody" v signálu tak, aby byly co nejblíže analogové spojitosti.

2017 01 05 TST Denon DCD 2500NE 5

Denon se chlubí tím, že v obvodech jsou pečlivě vybírané součástky, u nichž na rozdíl od nižších řad výrobce nespoléhá jen na udané parametry, ale pečlivě je třídí a hodnotí. Ostatně i proto máte na zadním štítku podpis kontrolního technika.

Přístroj pracuje ve frekvenčním rozsahu 20 - 20 000 Hz (pro CD / PCM), respektive do 50 000 Hz (pro SACD). Odstup signálu a šumu u CD činí skvělých 118 dB, u SACD ještě o kousek lepších 120 dB.

2017 01 05 TST Denon DCD 2500NE 6

Denon DCD-2500NE jsme poslouchali zejména v nejlogičtějším setu s PMA-2500NE, ale také na všech běžných sestavách - s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS a Harbeth Monitor 30, s Norma Revo IPA-70B a Xavian Premio nebo s Cambridge CXA80 a Xavian Perla. Použity byly kabely od ZenSati (Authentica), TelluirumQ (Silver a Black) nebo KrautWire (Lifetime). Poměřovalo se s OPPO BDP-105D či Cambridge CXC, chvíli se také poslouchalo s reprosoustavami RIHA - Nano S Plus, Mikro S Plus a Nano M Plus. Další použité komponenty viz aktuální sestava v pravém sloupci.

Už od prvního tónu je jasné, že Denon u nové generace zvolil velmi vřelé vyvážení a do reprodukce proniká hodně teplý tón a celková uvolněnost, proto i basová linka ve "Spiritual" Charlieho Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) byla vykreslená s nebývalou vřelostí, ale jinak velmi slušně. Pravda, kontury jsou měkčí a Denon sází na jemnost, na poklid a na bohatý objem, sází na sice vágněji definované kontury a nadýchanost, nicméně nebojí se ani naznačit váhu tónu, jeho důraz a udělit mu impuls, podtrhnout drnknutí a sice nijak uspěchaně, ale s nadhledem umí předat také šťavnatost a dřevitost, v dané kategorii vlastně až na onu zřetelnou vřelou příměs vystihuje dřevité "zavrčení" kontrabasu velmi, velmi dobře.

2017 01 05 TST Denon DCD 2500NE 9

Onen příjemně do "hezkého" tepla posunutý charakter se objevil i ve vokálech Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos, pějících "Puer natus est nobis" ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725). Vokály byly vlastně velmi krásné, nesvázané, uvolněné a bohaté, laskavé a měkčí, bohatší, beze stop syntetičnosti nebo techničnosti. I přes celkovou něhu a uvolněnost měly vokály adekvátní, realistický objem a dobrou čitelnost - hlasům bylo rozumět, celistvost sboru už se začínala rozkládat na úroveň jednotlivých vokalistů, byť ještě ne úplně snadno identifikovatelných mezi sebou. Bylo ale cítit, že vokály mají tělo, mají plnost a konkrétnost.

I v nejvyšším pásmu je patrný nádech vřelosti, byť méně než v nižších oktávách - třeba činely v "Concorde" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) jsou lehounce éterické, trochu jemnější, ale přesto stále znělé a jasně kovové. Vibrafon pak působí objemově a proporčně dobře trefený, znělý také víc než dostatečně, s velmi dobře, byť ne tvrdě oddělnými údery; je kulatý, zaoblený a lehký, byť jeho zazvonění odlehčí a osvěží hudbu s příjemnou suverenitou.

2017 01 05 TST Denon DCD 2500NE 10

V Saint-Saënsově "Danse Macabre" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) měl přednes akurátní proporce, váhu, bylo cítit tělo, tonální bohatost i celkovou barevnost, velmi slušná byla i dynamika, byť velmi dramatický přednes od přehrávače nečekejte. Je decentní a neuspěchaný, chtělo by se říci velmi tradiční. Když na to ale přijde, energie ve špičkách nechybí, byť by mohla být výbušnější.

Rutterova "Nativity Carol" ("Reference Recordings First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) prověřila rozlišení přehrávače - DCD-2500NE sice nebude analytickým nástrojem do studia, ale do detailu jde stejně dobře jako kterýkoliv jiný šedesátitisícový stroj, na detaily však nijak netlačí a nechává je probublávat neuspěchaně a v klidu - už ale zvládá oddělit sboristy, už umí načrtnou i varhanní stopu v pozadí, celkově panuje ve zvuku zcela prostém pocitu mechaničnosti velice dobrá organizace.

2017 01 05 TST Denon DCD 2500NE 12

Přes celkovou něžnost a jakýsi nádech éteričnosti a nadýchanosti nepůsobí nakonec prostor v "Besame Mucho" Lindy Sharrock a Waltera Puschniga z "Late Night Show Part II" nekonkrétně. Ba naopak, pravolevé rozložení bylo naprosto přehledné a celkem pevné, stejně jako bylo cítit hloubku, byť předozadní rozvrstvení poloh instrumentů je ještě mimo možnosti přehrávače. Lokalizace je ale velmi dobrá, protože mezi vokálem a nástroji je prostě dostatek vzduchu.

Denon DCD-2500NE funguje nejlépe tehdy, když ztlumíte světla, nalijete si něco pohodového k pití a uvolníte se s něčím jako je Gilourova "Rattle that lock" ze stejnojmenné desky (2015 | Columbia | 88875123262). Teplejší charakter s celková pohoda přímo vybízí uvolnit si hlavu a nic neřešit, reprodukce je hlavně výtečně plynulá, ale i dostatečně dynamická, ale ne zase tak intenzivní, aby vás nenechala odpočívat. Tón tu s jednoduchostí střídá tón a i když váš tep z toho pravděpodobně nedosáhne nezdravě vysokých hodnot, je moc příjemné takhle nespěchat.

2017 01 05 TST Denon DCD 2500NE 11

SACD / CD přehrávač Denon DCD-2500NE působí jako zjevení z jiných dob. Denon totiž jako kdyby postavil racionální, ortodoxně koncipovaný, ale v ničem ani v dnešní společnosti nezaostávající stroj. Mohutná stavba, poctivě zvolené součástky a zvuk, který je nenásilný, uvolněný, ale přesto přese všechno plně hodný pořizovací cenovky přístroje. Za něco přes 50 tisíc tak dostanete sice citelně vřelejší, ale rychlý, tichý, muzikální, nemechanický a se solidní čitelností a organizací hrající přehrávač - takhle nějak by měl vypadat rozumný high-end, který si na nic nehraje.

Kč 55 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ robustní a spolehlivá stavba

+ logické vnitřní řešení

+ férová cena

+ příjemný, uvolněný a nenásilný přednes

ZÁPORY

- nefunguje jako D/A převodník (i když PMA-2500NE už ano, takže o nic nejde)

- nemá symetrické výstupy

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

200 300 produkt roku 2017

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Xavian Orfeo
Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB USB
KrautWire Custom USB
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

200 300 produkt roku 2017

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 mareka audio 

200 200 audio visual 200 200 chord 200 200 accuphase 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 amarock studio 200 200 aq 200 200 spalicek 

200 200 4ce 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 altei

1024 200 audio video show praha