Různá slibná vylepšovátka a udělátka jsou nedílnou součástí současného světa hi-fi techniky, kdy se zdá, že spolu s celkem zřetelně rostoucím rozlišením systémů v každém jejich stupni se adekvátně tomu tím víc projevují všemožné doplňky od různorodých podložek komponentů a kabelů až třeba po onačejší a exotičtější řešení. Na ty jsou velcí specialisté kalifornští Synergistic Research, kteří zdánlivě ignorují zavedené principy a přírodní zákony, aby své nápady vtělili do mimořádně široké řady všelijakého příslušenství pro ošetření většinově zanedbávaných elementů reprodukčního řetězce.
Řada doplňků UEF Performance Enhancer vlastně není úplně neobvyklá – jde o kompaktní moduly, mající všeobecně za úkol snížit šum ve vašem systému (ale tak to vlastně popisuje dnes skoro každý). Můžete si zvolit formu do USB portu, do napájecí zásuvky, XLR nebo RCA konektoru. A v neposlední řadě i do ethernetové zásuvky, kterýžto kousek jsme měli k dispozici my.
UEF Ethernet Performance Enhancer svými rozměry nepříliš překračuje standardní robustní koncovky prémiových LAN kabelů, místro drátu tu však čouhá jen nějaký centimetr nebo dva uhlíkového vlákna s firemním logem.
Faktickou funkcí má být primárně filtrace vysokofrekvenčních signálů mimo audio pásmo, které by mohly zkreslit výslednou reprodukci zejména na výškách. No a to je také všechno, co k tomu výrobce říká. Synergistic Research jsou celkem známi právě tím, že nepopisují svá technická řešení a chtějí, abyste je zkusili a poslouchali.
Jedinou další špetku informací lze přisypat ohledně zkratky UEF, která značí Uniform Energy Field. Má tedy jít o materiálové řešení, jaksi harmonizující (pravděpodobně elektromagnetická) pole. Ale ani tady vlastně nijak hlubší rozbor a popis k dispozici není.
UEF Ethernet Performance Enhancer jsme zkusili v obyčejném síťovém přepínači, který pracuje u pracovního stolu s Apple iMac (Roon klient), EverSolo DAC-Z8 a Musical Fidelity M8xi, kde se poslouchalo přes Fyne Audio F1-5. Tady jsme, upřímně, vliv nezpozorovali.
Poté putoval harmonizér do switche SOtM sNH-10G, kde se poslouchalo přes Roon, Métronome DSC, Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR a to na KEF Blade One Meta. Vše bylo napojeno přes IsoTek V5 Sigmas a mix kabeláže Nordost Heimdall 2 a Valhalla 2 s KrautWire Super Symetric a VYDA Laboratories ORION. O dalším příslušenství se dozvíte v pravém sloupci -->.
Tady už rozdíl patrný byl, ne tak významný, ale v zásadě ve stejném duchu, jako když jsme Roon jádro, switch a dva přítomné Nordost Qpoint napojili na napájecí zdroj QSource nebo dříve, když jsme komponenty přizemnili pomocí systému QKore. Předtím rozhodně nebylo nic špatně, ale zvuk měl najednou prostě o špetičku větší klid. Že by UEF Ethernet Performance Enhancer nějak ovlivňoval rušení, které nutně najdete v každém metalickém spojení mezi komponenty? Kdo ví…
Když jsme párkrát zkusili UEF Ethernet Performance Enhancer zasunout / vyndat, zdály se úderné basové linky v „Gentlemen“ ze stejnojmenného alba The Afghan Whigs (1993 | Elektra | 0075596150125) o kousek pevnější na hranách, zejména kopák jako kdyby byl razantnější. Rozdíl to byl drobný, ovšem pokud můžeme říct, tak vždy se při pokusech opakující.
Nejvíc se nám zdálo, že dotek klidu vnesl UEF Ethernet Performance Enhancer do přeci jen trochu prominentních sykavek Grace Potter v „Love is Love“ („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396). Když byl harmonizér (či jak tento doplněk nazvat) v sestavě, zdál se vokál o něco klidnější a tím jasnější. Nemění se sám charakter sestavy, svým způsobem to podobá momentu, kdy večer okolí ztichne, zmizí auta, ruch sousedů a hudba – ač stejná – zní trošku blíž.
Opravdu to pak působilo tak, že čím vyšší reprodukovaná frekvence, tak tím zřetelnější rozdíl (ač stále jde spíše o dotek). Činely v „Moon Song“ Cécile McLorin Salvant („Ghost Song“ | 2022 | nonesuch | 0075597914672) se posunuly o krůček od decentního ševelení k cinkání, dává-li to vyjádření smysl. Na konci tónu se prostě vynoří další kousek dozvuku, maličko se podtrhne jeho komplexní průběh.
Celkový dynamický impakt Wagnerovy „Walküre“ (Leonie Rysanek / Karl Böhm / Bayreuth Festival Orchestra | 1997 | Classic CD | 81) se vlastně úplně nezměnil, ale kousek, kde dominuje zpěvaččin dramatický soprán se právě ten zdál být o něco soustředěnější nebo vytaženější, o dýchnutí pronikavější.
Na ne úplně obvyklém spojení dvou klavírů (Katia & Marielle Labéque) a dvou kytar (David Chalmin, Bryce Dessner), které ve zdánlivě jednoduchých kompozicích ukrývá spoustu hezky nahraných detailů, se zdálo, že reprodukce je s UEF Ethernet Performance Enhancer o něco maličko živější, jakoby blíž, prostě pevněji reprodukovaná. Není možné ukázat prstem na jakoukoliv jednotlivost, která by se najednou objevila nebo že by zmizel nějaký příkrov a přesto, zasuňte zařízení od Synergistic Research a hudba zní, jako když zesílíte hlasitost o stupínek nebo dva.
A nebo šlapající jihofrancouzsky popová „Help Yourself Out“ (Hyphen Hyphen | „C’est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043) – ta prostě jako kdyby opět zněla trochu „hlasitěji“, možná razantněji. Změna není velká, ale je to takový ten styl změny, kdy když jich uděláte ve svém systému víc, rozhodně je tam chcete mít.
UEF Ethernet Performance Enhancer je trochu „black box“, zařízení blíže nespecifikovaných vlastností a principů, nicméně je také z těch, které – pokud máte stream jako svůj důležitý zdroj signálu – dost možná stojí za to vyzkoušet. Nepřevrátí váš systém vzhůru nohama, ale má-li tato sestava už skutečně výtečné rozlišení a jestliže cítíte, že ostatnímu už jste se pověnovali a posloucháte vyladěnou sestavu v akusticky ošetřeném prostoru, může být z těch, co přinesou další procento k výslednému poslechovému zážitku. Cena není úplně nízká, nicméně na trhu najdete i mnoho o hodně dražších řešení pro „mírný upgrade“. Můžete tomu samozřejmě s klidným svědomím nevěřit a říkat si, že jedničky a nuly jsou pořád jedničky a nuly, ale zkuste se na to podívat jinak - UEF Ethernet Performance Enhancer nijak neovlivňuje protékající signál ani bity, ale (tedy dle našeho odhadu) metalickou infrastrukturu, která snadno může nést i všelijaké rušení. Ať už je to každopádně čím chce, jako doplněk pro úplně finální fázi ladění vaší sestavy stojí UEF Ethernet Performance Enhancer za vyzkoušení, ať už výsledek toho zážitku bude jakkoliv.
Kč 7 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/5423-synergistic-research-uef-ethernet-performance-enhancer#sigProId40c37e5169
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vlastně nepřehnaná cena
+ kompaktní podoba
+ i jeden kus měl pocitově vnímatelný účinek
+ výrobce říká, že efekt by měl být kumulativní
ZÁPORY
- pokud vás neodrazuje lehce ezoterický feeling, pak asi nic
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Roth Audio | www.rothaudio.eu