2021 03 31 TST Stromtank S1000 1

Že napájení audio komponentů je věc, kterou byste neměli ve světě čím dál plnějším různých elektrospotřebičů s různou schopností vnášet zkreslení zpět do napájecích rozvodů, rozhodně podceňovat. Německá značka Stromtank, založená bývalou hlavou super prestižního výrobce MBL Wolfgangem Meltzkym, se k této problematice postavila vskutku z gruntu a rozhodla se, že napájecí rozvody z rovnice prostě vynechá.

Už jméno Stromtank (neboli „nádrž na elektřinu“) celkem vypovídá, kterou cestou Němci kráčí. Použití baterií jakožto – při správné exekuci – mimořádně čistého a stabilního napájecího zdroje se zdá nanejvýš logické, jakkoliv jej vídáme v audio oboru jen velice okrajově.

Základem firemní nabídky je „malý“ zdroj S 1000, která má velikost zhruba jako velký integrovaný zesilovač. Šasi přístroje je robustní, přední panel je efektní a krásně zpracovaný, byť zbytek „kapotáže“ je spíše účelný. Lomeným tvarům čelního panelu dominuje kruhový „ciferník“ jako z příběhů o kapitánu Nemovi. Mohutná obruba je estetický prvek, výrazné barevné podsvícení ale indikuje provozní režim – pozice ručičky pak ukazuje, jak intenzivně se zrovna přístroj nabíjí nebo vybíjí. Na čelním panelu je pak spouštěcí tlačítko a tlačítko pro přepnutí provozního režimu, mezi nimi pak ještě řádka svítících diod, které ukazují aktuální stav nabití.

2021 03 31 TST Stromtank S1000 2

Zadní panel má čtyři výstupní Schuko zásuvky Furutech NCF s kolébkovým vypínačem pro jistič, pak je tu klasická přívodní zásuvka s hlavní vypínací kolébkou. V rámci bezpečnosti je pak spínání jištěno klíčkem, takže úvodní zapnutí je doslova fyzickým prožitkem a cítíte se, jako kdybyste spouštěli malou elektrárnu (a ono to tak vlastně je). Otočíte klíčkem, zapnete hlavní spínač, zapnete vedlejší spínač a S 1000 začne cvakat a klapat, přímo cítíte, jak elektřina vibruje vnitřkem přístroje. Zezadu najdete ještě tři různé servisní konektory, pro uživatele však nedůležité.

S 1000 je pak pěkný kus techniky – při šířce 48 cm, hloubce 47 cm a výšce 22 cm váží tučných 41 kg. Valná část hmotnosti jde na vrub pole baterií – firma v zájmu bezpečnosti a dlouhé životnosti používá materiál LiFePo4, celé pole je pak řízené mikroprocesorem. Kapacita baterií je 1 000 Wh.

2021 03 31 TST Stromtank S1000 4

Na výstupu dle deklarace najdete čistou sinusovou vlnu o frekvenci 200 – 245 V / 50 Hz (+/- 0,05% tolerance díky řízení procesorem). Trvale umí S 1000 nabídnout 450 VA, po dobu půl hodiny 700 VA, až tři sekundy pak udrží špičku 1 800 VA, takže by dle specifikace měl umět napájet všechny zdroje signálu a běžné menší integrované zesilovače (nebo samozřejmě předzesilovače apod.).

S 1000 (respektive všechny napájecí zdroje Stromtank) nabízí dva základní provozní režimy mimo „vypnutého“ dobíjecího režimu. Ten první spočívá v tom, že S 1000 je připojen na napájecí síť a centrální „ciferník“ svítí modře. V takovém stavu funguje S 1000 jako filtr, respektive regenerátor. Případné výkyvy jsou v tomto režimu kompenzovány polem baterií. V tomto režimu umí S 1000 dodat jakoukoliv potřebnou proudovou špičku (kterou dovolí domácí rozvody) a „vypomoci“ v případě, kdy by normálně elektronika nemohla odebrat dost proudu ze sítě.

2021 03 31 TST Stromtank S1000 5

Druhý režim je pak úplné oddělení od sítě, charakterizované zeleným podsvícením. Zde dostávají přístroje naprosto stabilní proud pouze z baterií, což dle specifikace v běžném poslechu stačí u S 1000 na 3 – 4 hodiny poslechu (což zkušenosti potvrzují), jakkoliv s vyšší hlasitostí se logicky zásoby vyčerpávají rychleji. Nemusíte se ale bát, jakmile energetické zásoby klesnou na kritické minimum, automaticky se spustí dobíjení (tedy předchozí zmíněný režim).

Stromtank S 1000 jsme poslouchali zejména s Norma Revo IPA-140, OPPO UDP-205 a Métronome DSC1, ale také s Kinki Studio EX-M7, kde se poslouchalo přes Xavian Quarta. Pro zajímavost jsme ale zkoušeli také připojit sestavu Cambridge CXA81 / Teac NT-503 / Cambridge CXC a poslouchat rozdíly přes Fischer&Fischer SN-70. V prvním případě se poslouchalo přes Nordost Heimdall 2 a v druhém přes Dynamique Audio Horizon 2. V hlavní sestavě se porovnávalo s GMG Power Harmonic Hammer 3000P, v druhém s IsoTek EVO3 Genesis One / EVO3 Titan One, primárně ale s připojením přímo do zdi (jakkoliv je přívod hlavní sestavy velmi pečlivě ošetřený). O detailech, příslušenství a dalších součástek sestav se dozvíte v pravém sloupci -->.

2021 03 31 TST Stromtank S1000 9

V praxi se ukázalo, že S 1000 stačí optimálně pro zdroje signálu, případně pro běžné až nižší hlasitosti při provozu integrovaných zesilovačů – Cambridge CXA81 naprosto neuvěřitelně rozkvetl, byla to obrovská a mimořádně potěšující změna, které třeba IsoTek nedokázal konkurovat. Obdobně parádně rozkvetlo třeba i OPPO, naproti tomu Norma Revo IPA-140 při vyšší hlasitosti už narážela na limity čistě bateriového výstupu.

Na baskytaře v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) bylo cítit, že zejména díky zdrojům signálu napojeným na regenerátor se bas pěkně zarovnal, zároveň se ale celý hlubokotónový základ velmi zklidnil, jakoby trochu zpomalil, zmizelo napětí a určitě se zlepšila artikulace i díky tomu, že tóny působí „kontrastnější“, ale zároveň takéněkdy jaksi civilnější až sušší, prostě podle toho, jaký je zdroj a nahrávka.

2021 03 31 TST Stromtank S1000 12

„Ailein Duinn“ a zpěv Karen Matheson („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) je velmi pěkně nahraný, ale přesto ne perfektně. Zařazení Stromtank zcela odstranilo jakousi lehkou nervozitu, kterou o sobě dávalo vědět signálové pozadí – jinými slovy, střední pásmo bylo zklidněné a hlas opět díky „mrtvému“ pozadí zněl výrazněji. Díky tomu je i výsledná srozumitelnost mimořádně snadná, protože máte pocit, že detaily jsou excelentně „nakopnuté“ a lépe vnímáte i velmi křehké nuance.

„Křupavý“ kov činelů v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) byl přes S 1000 rázem jemnější, klidnější, hladší, ale přitom neztratil na své konkrétnosti. Máte pocit, že rána do činelu je méně křiklavá, méně důrazná, ale přitom to proti připojení bez filtru zřetelné lépe „zařezává“ – ohraničení tónů je lepší, zlepší se také rozlišení a to skutečně signifikantně.

2021 03 31 TST Stromtank S1000 15

U zdrojů signálu a u méně výkonných zesilovačů (nebo tedy přesněji při nižších hlasitostech běžného poslechu, kde je využíván jen menší výkon) bylo cítit, že baterie S 1000 dokážou udržet dobře i dynamické špičky v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158). Zvuk je klidnější, jakoby vyzrálejší a přitom rána do bubnu zůstává ránou. Zvuk zdrojů signálu byl jednoznačně pevnější a samozřejmější, takže působil na jedné straně uklidněnějším dojmem, na druhé straně byl ale zároveň každý úder hmatatelnější, lépe komponovaný.

Nutno přiznat, že to, jak Stromtank S 1000 vyčistí napájení a tím i zvuk zdrojů signálu, je skutečně působivé. Ve „Fortysomething“ od Eleonore („Incredible Music& Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111134) bylo cítit, jak se po přepojení ze zásuvky do S 1000 rozkrývá provázání celé scény, jak se doslova „vyleští“ každý tón a všechno se uklidní a otevře, tak, jak je to žádoucí. Pro zdroje signálu je Stromtank hotovým požehnáním a umožní jim zazářit.

2021 03 31 TST Stromtank S1000 16

Do „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) vnesla filtrace pocit větších proporcí, scéna je lépe organizovaná v pravolevé i předozadní ose, čímž působí celek vzdušnějším, jasnějším, snáze srozumitelným dojmem, nástroje jsou konkrétnější, hmotnější, ale ne nějak těžší.

„Breaking Silence“ od Janis Ian („Breaking Silence“ | 1993 | Columbia | 519 614-4) získala po oddělení přístrojů od sítě kupodivu i špetku důrazu navíc, hudba zní relaxovaněji a samozřejměji, hlas je čitelnější a máte pocit celkově přitažlivější reprodukce, která vás tak nějak více objímá a více vtahuje. Je to více hudby a méně techniky.

2021 03 31 TST Stromtank S1000 11

Bateriový regenerátor s velkou kapacitou je rozhodně dobrou myšlenkou a minimálně v teorii jen stěží můžete poskytnout svým přístrojům kvalitnější přívodní napájení. Německý Stromtank pak tento segment zcela jednoznačně ovládá, zejména díky svým gigantickým top modelům S 5000. Ale jak se ukázalo, i menší S 1000 má své nezanedbatelné přínosy – ano, je to drahé prémiové řešení a ano, už výkonnější integrovaný zesilovač při vyšší hlasitosti může narazit pocitově na limity. Ale na druhé straně při běžném poslechu nebo u zdrojů signálu si buďte jisti, že díky ultra černému signálovému pozadí a dalším benefitům čistého napájení bude vaše hudba znít pronikavěji, čitelněji a zároveň výrazně klidněji, hladčeji a jemněji. Stromtank S 1000 je vysoce funkční prémiové řešení pro prémiové audiosystémy.

Kč 345 600,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ z principu nezáleží na přívodní kabeláži

+ výtečný filtr pro zdroje signálu

+ doba výdrže je skutečně dobrá

+ skutečně vyčistí reprodukci, zvuk je jemnější a hladší

+ bytelná konstrukce

ZÁPORY

- cena je prestižní jako celý produkt

- tato konkrétní verze se hodí především pro zdroje signálu / předzesilovače

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: RP Audio | www.rpaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

Perfect Sound Group

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio