800 250 loewe

Arcam BDP100 si zaslouží jen slova chvály. Pokud patříte mezi ty, kteří se nebudou cítit špatně, že jejich video a audio přehrávač mohou dostatečně dobře fungovat i uvnitř jedné krabice a jedné elektroniky, bé-dé-pé-stovka nabízí za skutečně hodně konkurenceschopnou cenu výsledky (plus mínus) třicetitisícového CD přehrávače a těžko zařaditelné kategorie Blu-ray přehrávače. Rozhodně tam však patří na špičku a platilo by to i tehdy, kdyby na něm visela cenovka třeba padesát tisíc. Přidejte líbivý, elegantní a čistý design, výborné výrobní provedení a máte přístroj, který si zaslouží pozornost. Palec vzhůru. Vlastně všechny palce…

Že jsme se spletli? Že číslovka je 300 a ne 100? Máte pravdu… Ale přesně takhle jsme zakončili v polovině roku 2011 recenzi staršího bratříčka dnes představovaného univerzálního přehrávače ze stáje Arcam. V polovině roku 2012 pak Britové uvedli na trh novou generaci „hlavně-Blu-ray“ přehrávače a k řadě vylepšení přidali jedno zásadní. Snížení ceny o více než 4 000,- Kč, které dozajista ocení každý potenciální zájemce.

Vizuálně se starší a novější model liší pramálo, ale proč měnit něco, co se povedlo, že? Vepředu se změnila jen cedulka s typovým označením, barva LED diody, indikující stav přístroje a přibylo několik znáčků, vypovídajících o tom, co všechno přístroj dokáže předvést. Jinak zůstala robustní stavba, rozměrné šasi i centrálně umístěná mechanika a nad ní malý, ale dostatečně čitelný i přehledný displej.

Ačkoliv zadní konektorové pole bylo trochu jinak zpřeházeno, možnosti zůstaly naprosto totožné s předchozím modelem. Najdeme tady tak jediný HDMI konektor (oproti předchůdci v novější specifikaci 1.4a), který doplňuje „povinný“ LAN port, USB port a digitální zvukový výstup ve formě koaxiální i optické. Šest RCA konektorů pak vyvádí jednotlivé zvukové kanály a koaxiální video, to vše završuje jeden pár analogových zvukových RCA výstupů. Samozřejmostí jsou i konektory pro začlenění přístroje do moderních „inteligentních obydlí“. Jednoduchost sama, ale pro potřeby „standardního konzumenta“ naprosto dostačující.

Budeme-li pozorně číst technické parametry přístroje, shledáme, že se vlastně vůči BDP100 nezměnilo vůbec, ale vůbec nic až na novější specifikaci HDMI portu, související s tím nejdůležitějším skokem mezi modely 100 a 300 – Blu-ray od Arcamu nyní plně podporuje 3D přehrávání. Jinak je jeho váha stále 6,2 kg, a z rozměrů 433x400x100mm (šxhxv) se změnila pouze šíře a to o nepoznatelné 2mm. Přístroj stále podporuje všechny potřebné moderní kodeky a to včetně MP3 a WMA souborů nebo JPEG, AVI a WMV video souborů až do FullHD rozlišení. Srdcem je totiž stále stejný D/A převodník Wolfson 8741 a stále stejná mechanika s rychlým načítáním všech typů disků – jediným druhem média, které je BDP300 cizí, je SACD, což je skutečně (stále) škoda. S podporou tohoto formátu by se stal Arcam BDP300 totiž naprosto fantastickou koupí, i kdyby cena měla zůstat na stejné úrovni jako u předešlého modelu. Žádná jiná značka, ani „značka“, by mu totiž pravděpodobně konkurovat nemohla v kombinaci všestrannosti, výkonu a dobrém dojmu ze skutečné Značky.

O tom, že BDP300 je skutečně hlavně evolucí předchůdce svědčí i fakt, že stejně jako u některých AV receiverů značky si lze nechat starší model „přestavět“ na novější specifikaci a tím získat v podstatě BDP300. Tím pádem lze vlastně o mnoha technických řešeních pomlčet a odkázat čtenáře na článek o BDP100.

Arcam BDP300 jsme poslouchali hlavně s partnerem pro něj ideálním A/V receiverem ze stejné stáje AVR360. S ním se však vystřídal bezpočet dalších zesilovacích prvků – namátkou Xindak PA-M s řídícím zesilovačem Xindak H1, Pioneer A-30, Rotel RA-12 či NAD C370 a Denon AVR3313. Jako alternativní zdroj signálu byly k dispozici Pioneer BDP-LX71, Rotel RT-12 a RCD-12 a KingRex UD384. Kabeláž byla vyrobena ve firmách Eagle Cable, Monster Cable, QUAD, IsoTek a ProAc, filtraci napětí zajišťovaly filtry Xindak a také IsoTek Sirius. Zvuk se linul z Harbeth Monitor 30, Cabasse MT31 Jersey, Xavian Virtuosa či Quadral Ascent 90.

Jestliže jsme Arcam BDP100 vyčítali pomalý start, v nové verzi se podařilo zkrátit startovací čas na přijatelné hodnoty a i když běžné neuniverzální přehrávače „naskočí“ stále mnohem rychleji, už si nemusíte jít vařit při zapínání kávu. Navíc samotné načtení disku už je plně srovnatelné s CD přehrávači, snad jen filmové kotoučky modrého paprsky vykazují určitou prodlevu.

Protože nás zajímalo, zdali se nějak výrazně změnil zvukový charakter přehrávače, vzali jsme poslech hezky popořadě stejně jako u testu původního modelu. První se tedy roztočila Orffova „Carmina Burana“ a dojmy jako kdybychom mohli psát přes kopírák. Zvuk je velmi transparentní, volný a agilní, na danou cenovou kategorii také věrný, i když bychom jej asi nenazvali muzikálním. Arcam prostě poctivě reprodukuje to, co je mu dáno. Každopádně živost zvuku se projevuje jako „tah na bránu“, neboli schopnost podat zvuk tak, že chcete slyšet další a další a další tón.

Budeme-li hodně kritičtí, lehkost zvuku je Arcamem prezentována mírně na úkor objemu zvuku. Basa Michaela Arnopola na „A Fortnight In France“ klavíristiky, skladatelky a zpěvačky Pat Barber není tak plná, i když je cítit její tělo. Na druhou stranu ale charakter BDP300 jasně, čistě a rychle reaguje na přicházející signál a jednotlivé tóny jsou dokonale oddělené, zvuk plyne strhujícím tempem. Přehrávač od Arcamu také nešetří na informacích a připomíná tak třeba podobně univerzální nejvyšší modely OPPO.

Volnost a lehkost se projevuje také v podání prostoru. Art Ensemble of Chicago se usadí mezi vašimi reprosoustavami v přehledném uspořádání, ačkoliv trochu arogance a pevnosti navrch by definici jednotlivých nástrojů neuškodila. Opět ale sluší připomenout, že v cenové kategorii 30 tisíc v podstatě začínají slušné CD přehrávače a ani „méně značkové“ OPPO nenabízí za takovou cenu o třídu lepší zázrak.

Upřímné, přímé, ale přesto ne nepříjemně agresivní jsou prokreslené lidské hlasy. Diana Krall v něžné „Where or when“ nechává svůj hlas plynout a Arcam jej nijak nedeformuje, i když mu schází (ale kterému přístroji v této cenové třídě ne?) ona absolutní hloubka, dodávající ten poslední dokonalý punc realitě reprodukce. Celkově je ale střední pásmo živé, bez náznaků syntetiky a nepřirozenosti nebo dokonce agresivity.

Arcam BDP300 si svůj charakter drží také napříč hudebními žánry – od ABBY po Zappu, od popu přes klasiku až po grindcore, všude se drží své přehlednosti a informační bohatosti s mírně menším objemem zvuku, ale o to energičtějším výsledkem. Arcam se tak projevuje jako skutečně univerzální přehrávač, který lze s klidným svědomím použít pro plnohodnotný poslech hudby.

Nicméně slušelo by se sdělit i něco o kvalitách reprodukce obrazu. Jak bylo řečeno v textu o BDP100, dnešní doba již téměř neumožňuje – zvláště s ohledem na kvalitu Blu-ray disků – pokazit obrazový výstup z přístroje a BDP300 nabízí ostrý, barevně realistický a sytý obraz. Cokoliv, co se uživateli snad líbit nebude, může pak snadno doladit během chvilky několika nastaveními v menu kdekoliv na trase signálu – obraz přizpůsobit dnes dokážou AV receivery, přehrávače i televizory.

Text o předchůdci jsme zakončili kvitováním schopností v dané cenové relaci a shodneme-li se, že model BDP300 nabízí přesně to samé s bonusem 3D obrazu a to za cca o 15% nižší cenu, co bychom si mohli přát víc? Jakožto univerzální přehrávač na hranici dostupnosti pro každého je skutečně skvělým kouskem, který potěší kohokoliv, kdo touží po komfortu jediného dálkového ovladače, rád poslouchá hudbu a zároveň se dívá na filmy a obojí touží provozovat na solidní úrovni. Po zvukové stránce už patrně nelze dosáhnout za dané peníze výrazně lepší výsledky, navíc kvalita provedení a elegantní design z něj činí nadčasový kus vybavení domácnosti. Že může konkurovat v reprodukci audio přehrávačům v obdobné cenové kategorii je skvělé a že se plně vyrovná všem podobně naceněným Blu-ray přístrojům je ještě lepší. Stále dokola se tak vrací jediná otázka – co si přát víc?

Kč 30 900,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ trochu lepší výbava, stejně kvalitní provedení a výrazně nižší cena než u předchůdce

+ vzhledem k ceně zvládá svou univerzální úlohu na vynikající úrovni

+ vynikající kvalita obrazu

+ příjemné a věrné zvukové podání, konkurující i „čistým“ CD přehrávačům podobné kategorie

ZÁPORY

- je škoda, že výrobce nezachoval cenu a nerozšířil podporu o SACD formát

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio