Znáte jméno KingRex? Připadá vám jako jeden z těch mnoha téměř anonymních a téměř pokoutních výrobců elektroniky pochybné kvality odkudsi z Asie? Chyba. Ale snad je to proto, že KingRex je skutečně z Dálného Východu, konkrétně z města Taipei na Taiwanu. Ale svou existenci započala už v druhé polovině osmdesátých let, jakkoliv do světa plnohodnotného high fidelity dorazila tato značka až v roce 2006. Od té doby ale raketovým tempem, častým právě u východoasijských značek, rozšiřuje své portfolio.

Nejnovějším přírůstkem do jejich katalogu je USB D/A převodník a USB transport KingRex UD384 s volitelným bateriovým napájením KingRex Upower. Obsahem zakoupeného balení nebude patrně nikdo z nových majitelů příliš nadšen – najde v něm totiž jen dvě maličké černé krabičky z broušeného hliníku, jejichž nejvýznačnějším designovým prvkem jsou zaoblené hrany, černá barva a výrazné označení na vrchu každé z nich. Velikostí jen o málo převyšují krabičku cigaret, ostatně na okolních fotografiích jsou téměř v životní velikosti. Jediným záporem této koncepce a velikosti je snad to, že zespoda schází jakékoliv nožičky, takže přístroje díky minimální váze často kloužou z místa – už jen kvůli připojeným těžkým kabelům.

Není-li mnoho co povídat o vzhledu dvou černých boxů (snad ještě zdůrazněme, že výrobní zpracování je překvapivě solidní), přejděme k důležitějším věcem. UD384 je zaměřen čistě na příjem signálu z počítače přes USB konektor. Funguje jako USB DAC, převádějící signál z počítače na dvojici analogových RCA výstupů nebo také pouze jako USB transport (trochu po vzoru již testovaného KingRex UC192), kdy signál vychází skrz koaxiální digitální RCA konektor.

Převodník může být napájen standardně dodávaným pulsním zdrojem, ale předem je třeba říci, že v tom případě jede tak říkajíc „na půl plynu“. Zcela určitě by se měl součástí KingRex UD384 stát externí napájecí zdroj Upower – vlastně jen sada dvou dobíjecích baterií Li-ion od Sanyo. Ty ale plně oddělí převodník od napájení a tím také od rušivých šumů a brumů, které touto cestou mohou vniknout do celé sestavy. Mají víc než dostatečnou kapacitu 2600mA/h. I s příplatkem necelých 50ti procent za tento druh napájení zůstává KingRex UD384 stále ve více než zaplatitelné cenové úrovni.

Už vzhledem k rozměrům krabiček je celkem jasné, že uvnitř přístroje není zrovna přetlak součástek. Ale alespoň jsou tím zajištěny krátké signálové cesty. UD384 funguje v asynchronním režimu a stává se po připojení hlavními hodinami celého transportu včetně počítače. Přesnost timingu signálu zajišťují hodiny přímo z dílen KingRex s taktem 12 MHz a chybovostí jen 1ppm. Tak jako u většiny produktů KingRex i zde bylo smazáno označení některých součástek; výrobce tvrdí, že je to nedílná součást jejich know how a není tedy možné dopátrat například identitu převodníkového čipu.

KingRex UD384 podporuje všechny myslitelné vzorkovací frekvence od Red Book standardu 44,1 kHz až po 384 kHz (odtud také jeho název). Délka slova může být 16, 24 nebo 32 bitů, takže i do budoucna nebude problém využít tu nejlepší dostupnou kvalitu nahrávek. Jediná vzorkovací frekvence, která podporována není je z blíže nespecifikovaného důvodu 352,8 kHz. U KingRex tvrdí, že jde „prostě o omezení tohoto převodníku“ s tím, že další verze podobného produktu bude již podporovat plnou škálu včetně 352,8 kHz. Hodnota 32 / 384 je ovšem platná pouze pro D/A převod z USB na analogové RCA výstupy. S/PDIF má pak ale omezení na 24 / 192, takže pro transport do jiného převodníku lze využít „pouze“ tuto kvalitu.

Na napájecím boxu s bateriemi najdeme ještě 5V USB výstup – je určen pro napájení jakéhokoliv dalšího komponentu v řetězci od iPodů a iPhonů nebo MP3 přehrávačů až po samostatné napájení jiných převodníků a transportů podobného typu. Upower tak lze zakoupit i jako prostý upgrade napájení pro produkty jiných značek.

KingRex UD384 se stal transportem a převodníkem pro notebook IBM R50e s Windows XP SP3, ASIO4ALL ovladači a přehrávačem fooobar 2000 v aktuální verzi. Aktuální byla také verze firmware v UD384. Digitální kabel nesl značku Monster Cable, analogová kabeláž pak QUAD, Eagle Cable a opět Monster Cable. Signál zesiloval NAD C370 a Xindak XA6800, přes kabeláž Eagle Cable, Neyton Berlin LS a ProAc Signature Black jej pak oba zesilovače posílaly do reprosoustav Harbeth Monitor 30, Xavian Piccola, KEF R500 a Roth Audio Oli50. Napájení obstarávaly filtry Xindak.

Hugh Laurie na své nejnovější nahrávce „Let them talk“ (24 / 96 FLAC) předvádí svůj multitalent procítěnými bluesovými nahrávkami. Jeho dobře známý hlas zní přes UD384 sytě, snad až barevněji, než by posluchač čekal po televizních zkušenostech. KingRex předává nenásilně též velké množství detailu, informace může člověk znovu a znovu objevovat při každém poslechu, tak jak se to na detailní zařízení sluší a patří.

Fenomenální na KingRex UD384 je za danou cenu černočerné ticho zvukového pozadí. Zásluhu na tom jistě má hlavně bateriové napájení, oddělující od zdroje signálu veškeré neduhy neideálního napájení. Ostatně bez Upower by UD384 byl polovičním zařízením, míněno doslova.

Nesmírně křehký a procítěný hlas Rebeccy Pidgeon na albu „Audiophile Voices 6“ (16 / 44,1 FLAC) ukazuje na rozlišovací schopnost KingRex – všechny drobné detaily vynikající nahrávky vyplavou na povrch tak dobře, jak jen to zbytek řetězce dovoluje. Jemné nádechy, jasně rozdělený a skálopevně vykreslený prostor spolu s výborně přenesenou atmosférou dělá z poslechu čirou radost, při níž člověk až zapomíná poslouchat samotné zařízení. Zvláště schopnost nepokazit atmosféru nahrávky je u KingRex skutečně velmi dobrá, kdejaký CD přehrávač za tři desítky tisíc by v porovnání neobstál.

Kontrola prostorové scény, rozlišení jednotlivých nástrojů a rozvrstvení zvuků uvěřitelným a přirozeným způsobem, to KingRex UD384 zvládá se sebejistotou a klidem. Scéna je sice spíše kompaktním, harmonicky propojeným a nedílným celkem než s dokonalou chirurgickou přesností rozpitvanými party jednotlivých účinkujících, to ovšem nevadí, nejste-li závislí na milimetrovém určování polohy jednotlivých muzikantů. Konec konců, v koncertní síni podobná zvuková pitva také člověku nepřijde na mysl.

Tento USB D/A převodník má také příjemné dynamické schopnosti. Jak ukazuje Avishai Cohen na svém „Continuo", baskytara a její hutné tóny jsou neošizené, pěkně artikulované a pod plnou kontrolou. Stejně tak klavír Denise Matsueva v Rachmaninově třetím koncertu je plný a velmi dramatický. Obecně je zvuk velmi příjemně rychlý a dynamický.

Překvapující je i rozlišení této malé krabičky. Zvláště využijeme-li kvalitní materiál, jsou dostupné detaily a čitelnost zvuku velmi přesvědčivé. Ale třeba na příkladu „Chesky Ultimate Demonstration Disc“, kdy je nám předkládán kvalitně nahraný a ještě k tomu komentovaný materiál, je i u klasického Red Book formátu (CD vs. WAV) jasně zřetelné, že se UD384 co do rozlišení vyrovná CD přehrávačům v kategorii 30 – 40 tisíc. Oproti nim má navíc skvělou výhodu – možnost vylepšení výkonnosti pomocí pouhého upgradu firmware.

Vůbec upgrade firmware je čarodějný nástroj – umí například z asynchronního USB přenosu udělat synchronní, to pro ty, kterým se objektivně lepší přenos z nějakého důvodu nelíbí. Pravdou sice je, že samotný proces nahrávání nového ovládacího software je relativně otravný (hlavně proto, že vyžaduje dodatečné programy apod.), ale pro experimenty se zařízením a celkovým zvukem sestavy je to výborná hračka. A také velká výhoda oproti nákladným změnám v „nepočítačovém“ audiu.

Jediné, co odděluje UD384 od těch nejlepších high-endových USB převodníků typu Wavelenght Audio Cosecant v3 je lehký nedostatek arogance v kontrole zvuku a méně sametový, méně jemný a vytříbený charakter. Zdůrazněme ovšem, že zde porovnáváme se zařízením s cenovkou více než 4x vyšší. U zařízení vyšší kategorie hraje svou nemalou roli i zjev – ten je popravdě řečeno u KingRex nevalný, stejně jako (přes všechnu obdrženou chválu) dnes již celkem nezasloužená pověst „jakési značky z Východu“.

Kdyby KingRex doladil trochu lepší kontrolu nad zvukem jako celkem (tedy by se zvuk subjektivně řečeno ještě více „usadil a uklidnil“), kdyby se přidala ta trocha sametovosti a jemnosti, měli bychom co do činění s přístrojem, jehož čip a zvuková kvalita by mohla soupeřit s USB D/A převodníky zavedených značek s násobně vyššími cenovkami. Navíc díky absolutně tichému pozadí signálu, za nějž vděčí chytrému bateriovému napájení, je tu další bod k dobru pro KingRex. A to bod, který leckterý drahý převodník nenabízí, stejně jako možnost pouhého transportu D/D přes USB.

Protože ale výše uvedené detaily KingRex UD384 schází, máme tu „jen“ USB D/A převodník s fenomenálním poměrem ceny a výkonu, který sice rozhodně není tak sexy jako nový DACmagic, také nemá jeho kontrolu hlasitosti, ale co se týká podobných „malokrabičkových“ výrobků a vlastně i DACmagicu, nalézáme tu znatelně lepší úroveň zvuku a možnost do budoucna využít i neskutečná rozlišení 32 / 384, byť zatím patrně největším průkopníkem s kvalitou 24 / 192 u FLAC souborů je norský 2l.no. Každopádně poměr ceny a výkonu u UD384 je skvostný a každý, kdo chce za dostupné peníze vstoupit velkým způsobem do počítačového audia by ho měl minimálně vyzkoušet. Ale pozor – jedině s bateriovým napájením!

EUR 450 – KingRex UD384 (cca Kč 11 250,-)

EUR 200 – KingRex Upower (cca Kč 5 000,-)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ čistý, přesný zvuk bez šumu

+ jednoduché použití napříč počítačovými platformami

+ dobré zpracování a kompaktní rozměry

+ nezávislost na rozvodné síti a schopnost napájet širokou škálu zařízení

ZÁPORY

- krabičky by si zasloužily alespoň minimální protiskluzové nožičky

- v oblasti konektorů je trochu těsno

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KingRex Technology

www.kingrex.com 

200 300 xavian yamaha

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio