800 250 loewe

Tak jako ve všech oborech, i v audiovizuální elektronice se moderní technologie postupně propracovávají z nejvyšších a nejdražších pater do těch dostupných. A tak i třeba tahák nejnovějšího domácího kina od LG, tedy výrobce zaměřeného na (z pohledu milovníka věrného zvuku a high fidelity) dostupnou produkci, jsou aramidová vlákna v membránách reproduktorů. Kevlar ještě nedávno patřil reproduktorům v soustavách za stovky tisíc, nyní si jej můžete pořídit za něco málo přes dvě desítky tisícovek i s bohatým množstvím dalších zajímavostí.

Jedním z nejnovějších přírůstků do katalogu LG je kompletní domácí kino konfigurace 9.1 s podporou Blu-ray formátu, 3D a síťových funkcí. To vše za cenu, v níž od klasických hi-fi značek seženete lepší A/V receiver.

V LG se rozhodli, že devět kanálů vloží pouze do pěti reprosoustav a basové jednotky – čtyři vysoké sloupy doplňuje malý centrální reproduktor a zmiňovaný subwoofer. Na každé reprosoustavě je pak ještě reproduktor směřující nahoru, určený pro surroundové ozvučení a pracující nezávisle na ostatních – tím vznikají právě ony dodatečné čtyři kanály.

Vnější vzhled BH9530TW je poměrně elegantní, byť plast nepatří mezi nejušlechtilejší materiály a do plného utažení montážních šroubků je spojení tří dílů hlavních reprosoustav lehce nejisté. Zbytek konstrukce je ale už naprosto v pořádku – subwoofer je uzavřen v bytelné MDFkové ozvučnici, hlavní jednotka domácího kina s mechanikou, dekodéry i zesilovačem je velmi nenápadná a přitom elegantní. Snad jen bezdrátový modul pro připojení zadních reprosoustav moc krásy nepobral a velikostně je také lehce neskladný, ale i tak jej lze stále s klidným svědomím umístit na očích.

Samotné hlavní sloupky vyrostly do nadprůměrné výše 1,3 metru, byť samotná ozvučnice nebude mít na šířku a hloubku víc než 10 cm. Základna a první část sloupku slouží ale výhradně jako stojan, teprve nejvyšší modul je osazen měniči, reproduktorovými terminály a dá se třeba také samostatně zavěsit na zeď.

To nejdůležitější se ale podle staré pravdy skrývá uvnitř a nejinak tomu je i u BH9530TW. Stěžejním prvkem nových reprosoustav jsou měniče s membránami z tkaného kevlaru, nejvýraznější jak použitou technologií, tak sytě žlutou barvou vláken a černým středem. Vzhůru vyzařující měniče jsou vybaveny tradičnější hliníkovou membránou, výškové kopulky pak využívají látkové membrány. Výrobce dodává své vlastní kabely, zakončené na obou stranách „kostičkami", takže jednak odpadá možnost vypadnutí kabelu, jednak je instalace snadná a rychlá, ale také jste přeci jen omezeni na kompletní řešení bez možnosti vyzkoušet alternativu.

Zásadní pro oblast domácího kina je pak beze sporu to, co dokáže elektronika přehrát. U BH9530TW jde o imponující seznam, přesně dle očekávání vlajkové lodi katalogu. Vypíchněme to hlavní, zbytek si ctěný čtenář jistě rád najde například na produktové stránce výrobce.

Jako každý správný moderní systém, i BH9530TW (komerční, zvláště pak asijské výrobky, by si zcela jistě zasloužily mnohem kreativnější pojmenování) je možné částečně ovládat přes aplikaci v mobilním telefonu. Z připojeného harddisku je možné nejen audiovizuální soubory číst, ale také na něj nahrávat – třeba stream digitálního rádia, případně hudbu z přehrávaného média. Nečekejte sice kdovíjakou výstupní kvalitu, ale pro informativní nahrávání je to skvělé. Hudbu do systému dostanete i pomocí BlueTooth protokolu, odzkoušeno v kombinaci s Apple iPhone 5 jako nejrychlejší a pro běžného uživatele nejelegantnější spojení mobilního zařízení a domácího kina LG.

Že díky síťovému připojení můžete využívat „chytrých" funkcí, to je dnes v oblasti domácího kina také spíše standardem. Vlastní aplikace třeba pro YouTube je nádherná, ale bez klávesnice nakonec prostě trochu kostrbatá. Na „nouzové" přehrání hudby je ale podobná funkcionalita k nezaplacení.

Podpora 3D zvuku a obrazu tak nějak už dnes asi není nic objevného, LG má ale vcelku zajímavý přístup – máte-li 3D obsah, přizpůsobuje mu toto domácí kino i zvuk. Příklad za všechny – letadlo letí směrem ke kameře / televizi / vám, tudíž i zvuk se postupně posouvá z předních do zadních kanálů. Nápad je to prostý, ale jak se říká, geniální řešení bývají prostá – poměrně dost to totiž pomáhá atmosféře a vnímání prostorovosti.

Pokud vezmete seznam všech běžně používaných formátů pro audio i video, v praxi si je můžete všechny odškrtnout. Toto domácí kino je prostě zvládá – v audiu od MP3, přes LPCM až po FLAC, v audiovizuálních stopách všechny Dolby Digital i DTS kodeky (včetně True HD i Master Audio), u videoformátů od DivX, přes MKV, FLV, 3GP až po MOV, VOB a H.264. Jediné, co trochu nepochopitelně schází, jsou ID3 Tagy, ale bez nich se určitě dá žít. Mimo soubory se zmíněnými formáty můžete v mechanice roztočit všechny Blu-ray, DVD či CD, včetně nestandardního DTS-CD. Být tu podpora SACD, je systém papírově dokonalý...

Propojovací možnosti LG BH9530TW jsou také víc než dostatečné. Kromě již zmiňovaného bezdrátového připojení zadních kanálů, Wi-Fi, BlueTooth a LAN (indikujícího samozřejmě DLNA streamování) připojení disponuje tento přístroj ještě NFC, neboli Near Field Communication. Vezměte svůj telefon či tablet, ve fyzickém dosahu pak můžete mezi přístroji vesele a snadno komunikovat. Připočítejte si k tomu USB konektor vpředu i vzadu, analogový i optický digitální vstup, trojici HDMI v poměru 1 výstup / 2 vstupy a konektor pro FM rádio, sestava je pro běžnou domácnost perfektní.

Mnohem důležitější ale samozřejmě je to, jak LG BH9530TW reprodukuje zvuk a obraz. Začněme s vizuální stránkou. Tam LG exceluje, obzvláště pak na moderních Blu-ray discích typu „Constantine", kde velmi pěkně drží kontrast i přirozené nasycení barev. Přináší solidní rozlišení v tmavých partiích, i velmi plynulé podání gradientů. Ostatně zkazit v dnešní době podání obrazu je už vcelku obtížné...

Co je však stejně důležité pro komplexní kinofilmový zážitek, to je zvuk. A nutno říci, že i když stojí BH9530TW – z pohledu audiofila – nijak horentních 22 000,-, vůbec na tom není špatně...

Asi není překvapením, že si můžete zvolit množství různých zvukových režimů, odpovídajících momentálně přehrávanému obsahu a momentální náladě. Zajímavé jsou automatické „3D" režimy, jeden pro film a jeden pro hudbu. Pravda, chvíli trvá, než si zvyknete, ale klasický zvuk se díky nim rozprostře po celém poslechovém prostoru, naprosto zmizí konkrétní zdroj vyzařování a přichází ze všech směrů současně. Pokud se třeba při poslechu v místnosti pohybujete, hudba je stále s vámi, což je nečekaně příjemné a velmi snadno se na to zvyká.

Také vás jistě nezaskočí, že nejzákladnější charakteristikou zvukového podání je – díky šikovnému DSP – zejména energie a razance, subwoofer zase náležitě přidává příjemně na důrazu. Když se v úvodu Blu-ray „Constantine" srazí rychle jedoucí auto s člověkem, muchlání plechů a třeskot skla jsou skutečně hodně intenzivní i při vysokých hlasitostech dobře zvládnuté, prokreslené a prosté nepříjemných zkreslení. Intenzita zvuku je taková, že se dost možná přijdou sousedé zeptat, zda je všechno v pořádku – na útlé sloupečky obdivuhodná práce.

Ve zvukovém podání je také dost informací, i když je znát, že v zájmu maximálně strhující zábavy LG tak trošku tlačí na pilu. Výsledek ale rozhodně není nikterak nepříjemný, naopak se dost blíží intenzitě zvuku známého z kinosálů, zvláště pak když trochu vytočíte hlasitost a ponoříte se do dokonale spojitého zvukového moře – to je mimochodem dost prostorné v předozadním, pravolevém i vertikálním směru, takže se nemusíte ani trochu omezovat ve výběru nejpříjemnější pozice.

Docela slušnou kvalitu díky přepočítávání nabízí LG BH9530TW i při poslechu komprimované hudby přes BlueTooth nebo datový proud. Intenzivní, aktivní zvuk má sice tendenci občas i kousnout, to je ale spíše správně. Na druhé straně, dáte-li systému kvalitní materiál, jako je třeba Blu-ray edice seriálu „Tudorovci", zní i hlasy velmi pěkně, přirozeně, byť se opět tak trochu dostavuje pocit „zvuku na steroidech", aktivně tlačeného směrem k posluchači.

LG BH9530TW je skvělé domácí kino, měřeno v kontextu „spotřební" kategorie. Poněkud plastikový vzhled vyvažuje velmi dobré výrobní provedení, zaměření na maximálně jednoduché soužití a bohatá funkční výbava. Pokud si chcete snadno přehrát cokoliv ze své audiovizuální sbírky, jste na správné adrese – ať už síťové funkce, NFC nebo přehrávání datových souborů, vše je úžasně snadné, rychlé a uživatelsky intuitivní. Chce se říci, že skvělý obraz je prostě základním atributem přehrávače Blu-ray formátu, zato velmi aktivní, detailní a razantní zvuk rozhodně není samozřejmostí. Aramidová vlákna, nepropagovanější „součástka" tohoto systému, přináší i do komerční a velmi zaplatitelné sféry solidní rozlišení a umí svou detailností a kontrolou vybudovat to správné audiovizuální drama, které si můžete příjemně okořenit několika „3D funkcemi". I z pohledu náročného posluchače tak odvádí LG BH9530TW slušnou práci a přináší dobrý poměr ceny a výkonu. Je velmi příjemným překvapením, že i „obyčejný" systém umí nabídnout neobyčejně příjemné zážitky...

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Vzato kolem a kolem, není naměřená frekvenční charakteristika vůbec špatná – uvědomíme-li si, že za 22 000,- dostanete Blu-ray přehrávač, A/V receiver, subwoofer a čtvero sloupů, a tedy cena jednoho sloupu (počítáno poněkud hrubou a zjednodušující matematikou) činí nějaké 3 000,-. Jde o frekvenční charakteristiku samotného sloupku, bez podpory subwooferu, což se jeví při jejich minimálních rozměrech téměř neuvěřitelné. Někde od 150ti do 12 000 Hz je dokonce křivka v referenčním tolerančním pásmu + / - 3 dB. Rozháranost basového pásma pak zkoriguje subwoofer. I když křivka není dokonalá, odpovídá v pohodě nadprůměrným nárokům dané cenové kategorie. Na to, že jde o „komerci", palec nahoru.

Kč 21 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bezdrátové zadní satelity

+ energie a rozlišení zvuku

+ jednoduchá instalace i soužití

+ široké schopnosti a možnosti nastavení

+ velký rozsah přehrávaných formátů

ZÁPORY

- poněkud plastikové provedení

- mechanika není úplně bleskurychlá

- občasná zmatená reakce software při využití všech vstupů a výstupů (kvůli automatickému přepínání)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

LG

www.lg.cz  – www.facebook.com/lgecz 

+420 810 555 810 (zákaznický servis)

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio