Je mnoho audiofilů, kteří tvrdí, že není nad zážitek ze sluchátkového poslechu. Intenzivní, blízký poslech totiž dovoluje proniknout do nahrávky mnohem hlouběji, slyšet mnoho detailů a informací, které bychom s „klasickým“ systémem v dané cenové kategorii těžko hledali. Sluchátka jsou tak pro mnohé ideálním kompromisem mezi finanční náročností a kvalitou. K ideálnímu výkonu sluchátek je ale nezbytný dedikovaný sluchátkový zesilovač. Do kategorie těch rozumně dostupných zabrousil i Xindak, známý pro evropskou kvalitu výroby a ladění zvuku a asijský poměr ceny a výkonu.

Model H1 je malý, dostupný a jediný svého druhu v celém katalogu Xindak, ostatně obecně je podpora sluchátkového poslechu u této firmy dosti malá a výstup tak nenajdeme téměř na žádném jejím zesilovači. I proto stojí za to se podívat, jak si výrobce poradil s pro něj netypickým produktem.

Elektronika Xindak H1 je uzavřena v podlouhlém pouzdru na masivních gumových nožkách. Díky tomu je na sluchátkový zesilovač poměrně velký, zvláště hloubkou 23 cm, ale stále ještě ho lze umístit na pracovní stůl, aniž by výrazně překážel. Stabilní pozici na stole zajistí právě protiskluzové masivní nožky a hmotnost solidních 1,6 kg. Tu má na svědomí z velké části masivní, až „army-grade“ provedení exteriéru – masivní plech s velmi dobrou kvalitou zpracování i frézované prvky s čistými okraji působí mnohem více jako evropská, než asijská výroba. H1 není vysloveně ošklivý, ale rozhodně není pohledný – nazvěme to účelným a industriálním designem. Xindak se prostě soustředí spíše na výkon než na formu.

Za rozumnou cenu nabízí model H1 i rozumně bohaté vybavení – vpředu najdeme dvojici paralelně fungujících sluchátkových výstupů o průměru 6,3 mm a skromný, ale plynule jdoucí a ideálně citlivý regulátor hlasitosti. Zadní panel odhaluje masivní kolébkový spínač, vedle něj na tak malý přístroj netradiční standardní napájecí zásuvku – Xindak tedy nepoužívá externí spínané zdroječky. Máme také na výběr ze dvou typů vstupu – páru analogových RCA konektorů a USB konektoru typu B, díky němuž H1 působí jako externí zvukové zařízení s D/A převodníkem.

Nahlédneme-li do vnitřního uspořádání přístroje, objevíme pěknou a čistou stavbu, vcelku malé, ale plně dostačující trafo a tři páry masivních kondenzátorů. Vidíme také solidní čip pro USB D/A převod Burr Brown PCM2704. Řešení korekce hlasitosti má na starosti potenciometr ALPS. Tranzistory poskytují rozumný výstupní výkon 330mW při zátěži 16 Ohmů (byť výrobce doporučuje používat sluchátka minimálně s 32 Ohmy), takže se není třeba bát ani připojení (nejen) profi sluchátek s maximální doporučenou zátěží 600 Ohm. H1 pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 – 100 000 Hz v toleranci +/- 1,5 dB a nabízí dynamiku / odstup šumu 100 dB.

Xindak H1 jsme poslouchali primárně jako USB D/A převodník / sluchátkový zesilovač přes WASAPI protokol ve Windows 7, sloužil ale určitý čas také jako řídící zesilovač pro Xindak PA-M a koncovou část NAD C370. Kvalitu interního USB D/A převodníku jsme poměřovali s KingRex UD384. Dalším zdrojem analogového signálu byl Pioneer BDP-LX71. K dispozici byla sluchátka Sennheiser IE8, Bowers&Wilkins C5, Koss GT-5, Koss Porta Pro 25th Anniversary Edition, ale také Shure SRH1840, Koss Pro DJ/200 a Goldring DR150.

Je vidět, že Xindak je zaměřen hlavně na uživatele, poslouchající přes USB – je-li připojeno, má prioritu nad analogovým vstupem a vzhledem k nemožnosti volby vstupů a výstupů je ideálním modelem práce s tímto sluchátkovým zesilovačem mít připojen vždy právě jeden zdroj signálu a vždy právě jeden výstup (ať už sluchátka nebo koncový zesilovač).

S připojenými sluchátky se H1 stává jasným pánem situace a na to, že vám svou cenovkou nezruinuje kapsu, rozhodně nebude ani trápit vaše uši. Přestože si drží svůj charakter, ať už pouští signál do sluchátek či do analogového výstupu, či ať už posloucháte zvuk z analogového zdroje nebo USB, nejlepší kombinací je – i když jen o chlup – USB vstup + sluchátka. Těch se nemusíte bát, Xindak s lehkostí uřídí libovolný model. Solidně ale fungoval i jako předzesilovač a (základní) rozumný partner i pro koncový Xindak PA-M.

H1 se ukázal jako příjemně laděný, muzikální kousek, který ovšem přesto nesklouzává k líbivým zabarvením. Hlas zpěvačky uskupení Jienat v „Andreas, André“ z alba „Mira“ je dobře artikulovaný, má realistický témbr a i když cítíme lehkou rezervu v oblasti samozřejmosti a nadhledu (v porovnání třeba s Benchmark DAC1 USB nebo beyerdynamic A1), v dané cenové třídě si není nač stěžovat. Třeba činely jsou ale kovové, „pachuť“ syntetiky tu nezní, ačkoliv snad o špetku uvolněnější podání by je nechalo vyniknout ještě přirozeněji.

Xindak potěší dynamickými schopnostmi, ať už se jedná o hutnou a razantní basu v „Gotcha“ (Patricia Barber – „Live: A fortnight in France“) nebo housle z Vivaldiho „La Stravaganza“ („Crystal Cable Arabesque“) či testovací tracky společnosti LessLoss s prostým názvem „Drums, drums, drums“ (volně ke stažení na www.lessloss.com).

Housle mají energii a řízný, ale naprosto neagresivní zvuk, basa zase disponuje pocitem těla tak moc, jak to lze přes sluchátka střední kategorie docílit, poctivě nahrané bubny nás zase prostřednictvím Xindaku informují o vzniku tónu, jeho objemu, průběhu i dozvuku – vše je přehledné, snadno čitelné a příjemně barevné a vřelé. Ano, jsou sice i sluchátkové zesilovače, které mají basovou odezvu přesnější, ale ty stojí klidně třikrát a více tolik peněz a rozdíl vynikne hlavně u špičkových sluchátek, ke kterým si asi nikdo Xindak H1 kvůli jeho cenovému zařazení kupovat nebude.

Na první poslech se může zdát, že model H1 není zrovna nejdetailnější, ale po delším poslechu se prokáže, že jde pouze o trošku menší objem výšek, respektive o jejich velmi jemné a neagresivní podání, které posluchači detaily „nevalí do hlavy“, ale musíte se k nim proposlouchat a na charakter si zvyknout. Ve finále jde ale o příjemné ladění, dovolující dlouhodobý poslech bez pocitu únavy.

Že je prokreslení výšek dostatečné, to napoví Diana Krall se svou „Where or when“, kde činely v úvodu šolichají metličky a my můžeme rozlišit jednotlivé údery (i když rozlišení nedosahuje hloubky „rozlišování jednotlivých vláken“ – jak se s oblibou v testech píše), nesplývají v masu šumu, rozlišení je tedy víc než slušné.

Xindak H1 je solidní sluchátkový zesilovač s bytelnou stavbou a zvukem, který vás při střední pořizovací ceně potěší. V dané cenové kategorii konkuruje namátkou třeba techničtěji znějícím produktům NuForce, jde ale trochu jinou cestou. Jeho příjemný, muzikální zvuk jde spíše za hudebními emocemi a potěšením z poslechu, přestože je dobrý i v předání detailů a kontrole nad nahrávkou. O jeho kvalitách vypovídá něco i skutečnost, že jej lze použít jako základní předzesilovač (samozřejmě v systému adekvátním jeho cenové kategorii). Skvělým, dostupným řešením bude pro ty, které zajímá kombinace USB D/A převodníku a sluchátkového výstupu, ostatní funkce budou spíše jako bonus. Trochu problematický je komfort obsluhy, kdy by možnost volby vstupů a výstupů o hodně zvýšila jeho užitnou hodnotu, ale s podobným problémem se setkáme i u několikanásobně dražších, podobně zaměřených přístrojů, takže ani to vlastně není nijak zásadní výtka. Ten, kdo hledá zaplatitelné řešení pro sluchátkový poslech má v Xindaku jednoho z velmi zajímavých kandidátů.

Kč 5 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi dobrý poměr ceny a výkonu

+ výborné výrobní provedení

+ čistý a plný zvuk

+ citlivá a plynulá regulace hlasitosti

+ funguje i jako jednoduchý, ale solidní předzesilovač

ZÁPORY

- nemá možnost volit aktivní výstup

- vstupy mají též pouze automatickou prioritu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Horizon Trading Prague

www.xindakaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 222 715 959

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies