Přestože kanadský brand Moon, respektive výrobce Simaudio, mají za sebou během posledních 40 let mnoho zajímavých komponentů, letos poprvé se odhodlali představit prakticky kompletně přepracovaný katalog v jednom zátahu v rámci North Collection. Ta má tři „patra“ – nejdostupnější šestistovky, střední sedmistovky a top modely osmistovkové řady. Celá kolekce je koncipována v charakteristickém, přesto citelně modernizovaném duchu Moon.
Hlavní záměr je pak oslovit zájemce o prémiový zvuk v hodnotném balení, ale zachovat přitom relativní skladnost. Proto je tu v každém „patře“ k dispozici zdrojový a zesilovací komponent, žádné další variace.
V prostřední úrovni (doslova – je nad modely 330A a 400M, přitom pod 861 a 888) výkon dodává stereofonní koncový zesilovač 761, tradičně již přepínatelný mezi standardním dvoukanálovým a můstkovým jednokanálovým režimem.
VIDEO
Pohledově je sedm-šest-jednička typickým Moon zesilovačem – čelní panel je dělený na tři části, má jakési boční „nárameníky“ ve stříbrné a střední část v černé, je tu výrazná plaketa na horním krytu nebo nezaměnitelné nožičky tvaru komolého jehlanu (jejich součástí je antibirační materiál Poron, tedy mikroporézní polyuretanová pěna). 761 má logicky vpředu pouze spínací tlačítko a provozní stav oznamuje tenký proužek na horní hraně. Novinkou je i „plovoucí“ umístění loga na horním panelu, pod nímž je prostor na odvod teplého vzduchu.
North Collection se vyznačuje oproti dřívějším modelům muskulaturnější stavbou, zejména v podobě prohnutých bočních chladících profilů. Zadní panel je prakticky úplně symetricky rozložený podle střední vertikální osy, definované napájecí zásuvkou dole a mono/stereo přepínací páčkou nahoře.
U boků naleznete hezké reproduktorové terminály, blíže ke středu XLR a RCA vstup. Ten kýžený navolíte malou páčkou ještě blíže prostředku (každý kanál má svou), netypickou funkcí je možnost volby vazby přes AC nebo DC (chcete-li přes kondenzátory nebo bez nich), což vám dává větší svobodu párování s předzesilovači mimo firemní katalog. Moon doporučuje jet v režimu DC, pokud se koncový stupeň nevypíná nebo nechová nepředvídatelně.
Poblíž dolní hrany je dvojice LAN zásuvek, sloužící pro komunikaci mezi komponenty v novém systému MOONLink (nahrazuje o něco „hloupější“ SimLink), spínání třeba elektronikou jiných značek usnadňuje 12 V vstup a výstup triggeru. Nakonec je tu ještě malá páčka, kterou zapnete úsporný režim standby (tam má 761 spotřebu jen 1,25 W, zatímco v základním standby je to 50 W, asi aby zůstaly obvody připravené okamžitě fungovat naplno).
Uvnitř šasi je vše uspořádáno s pečlivou dual mono symetrií (co se týká signálových obvodů), každý kanál má svůj vlastní velký toroidní transformátor o výkonu 800 VA a modul s čtveřicí filtračních kondenzátorů s celkovou kapacitou 80 000 uF / kanál. Trafa jsou odstíněna kovovou přepážkou.
Obvody zesilovače používají technologii MDCA – Moon Distortion Cancelling Amplifier. Nemá žádnou celkovou zpětnou vazbu, staví na tranzistorech navržených a vyrobených na míru konkrétním potřebám a… to je vlastně všechno, co Moon o své technice říká. I to tak nějak ukazuje, že nejde o řešení pro puristické audiofily, ale pro náročné „normální lidi“. Přímo z Moon nám doplnili, že oproti tradičním konstrukcím je tu těsně před výstupní částí obvod, který porovnává signál na vstupu a výstup a případně jej koriguje právě těsně před výstupem, aniž by však byl součástí obvodů pro zpracování signálu.
Výstupní výkon 761 je poctivých 200 Wattů do 8 ohm a dvojnásobek do 4 ohm ve stereo režimu, jakmile použijete zesilovač jako monoblok, dostanete 600 Wattů do 8 ohm. Přístroj má frekvenční odezvu 2 – 100 000 Hz (-3 dB), zisk 31 dB, přeslechy mezi kanály na úrovni -116 dB a odstup signálu a šumu přes 117 dB. Celkové harmonické zkreslení + šum osciluje mezi 0,002% (1 W) a 0,001% (200 W), intermodulační zkreslení je vždy nižší než 0,002%. Činitel tlumení dosahuje velmi vysoké hodnoty 800. To vše jsou výtečné parametry.
Šasi Moon 761 je široké 48,1 cm, hluboké 44,5 cm a vysoké 14 cm, celý komponent váží citelných 36 kg.
Koncový stupeň Moon jsme zkoušeli primárně v kombinaci s Moon 791, což ze všech spojení fungovalo jednoznačně nejlépe – logicky, tyto komponenty byly stvořeny jako pár. K řízení jsme zkoušeli i Grimm Audio MU2 nebo Norma Revo SC-2 LN v kombinaci s Métronome DSC. Porovnávat jsme mohli s redakčními Norma Revo PA 160 MR. Proud vždy filtroval IsoTek V5 Sigmas a o kabelech i dalším příslušenství se více dozvíte v pravém sloupci -->. Poslouchalo se na hlavních KEF Blade One Meta.
Přestože je 200 Wattů úctyhodný výkon, není to v moderní době úplně neuvěřitelná hodnota. Basová linka v „Midnight Thunder“ od lehkojazzových matadorů Spyro Gyra („Wrapped in a Dream“ | 2006 | HeadsUp | HUSA 9107) byla sytá a razantní způsobem, který by nás málem přiměl uvěřit, že Wattáž je ještě několikanásobná. To nejúžasnější je ovšem kombinace famózní kontroly a měkké poddajnosti, je to vřele fluidní bas, který jen tak vytéká. Ale přitom je každé brnknutí jemně artikulované, s pevně načrtnutými okraji a precizním, samozřejmým oddělením s opravdu drahým high-endovým sebevědomým. Navíc zesilovač s naprosto stejnou jistotou rozhýbává měniče při nočním poslechu i při koncertní úrovni, kdy se mění jen a pouze úroveň akustického tlaku – pořád je to hlavně naprostá pohoda a brumlavá skutečnost. Je to tak dotažený zvuk, že naprosto jasně slyšíte, kde je kopák a kde baskytara, můžete si užít nuance toho i onoho nástroje, byť se prolnou v jednom tónu.
Brnkání strun pod prsty Pepe Romera v Rodrigově „Concierto de Aranjuez“ (1994 | Philips | 438 016-2) je báječně bohaté, sytě kovové, ale přitom jemné a naprosto neagresivní. Pod strunami zaznívá zcela zřetelně i vřelé dřevo ozvučnice kytary a nepřijdete o jediný detail ani když se zapojí orchestr v pozadí. Znělost, bohatost a objem jsou báječné, středy otevřené až pocitově mírně exponované. Hudba teče jako zlatavá řeka a hladí ucho audiofilovo, informativní, květnatá a poetická, přesto excelentně autentická.
Jak se k pianu Jeffa Goldbluma připojí bubeník The Mildred Snitzer Orchestra v „Lazy Afternoon“ („Plays Well with Others“ | 2023 | Decca | 0602448399649), jeho činely mají stejně okouzlujícně kovovou autenticitu jako výše popisované struny, je tu famózní objem a velikost, přitom ale i fantastická kontrola, vedoucí k až těm nejjemnějším detailům, které se neztrácí v žádném momentu. Detailů je vlastně hrozně moc a Moon vám je úplně s klidem naservíruje potichoučku, nahlas, prostě kdykoliv a kdekoliv, jak jen si to budete přát. Výšky obecně jsou možná trochu umírněné a přesto až holograficky rozkreslené.
Už o tři odstavce výše se píše, že zvuk Moon 761 působí jako podstatně nabušenější, než jak definují již tak solidní parametry výkonu. Dynamika „Revolution“ Robbieho Williamse („Escapology“ | 2002 | Chrysalis | 724358057928) je bezbřehá, je tu energie jako prase a zejména bas neuvěřitelně pulsuje, pevný a přesto pružný, velký a důsledný. Hudba je prezentovaná s graciézní čistotou, s noblesou a vřele košaté. Tolik zvuku, tolik hudby, tolik síly a přitom takový klid, to se jen tak neslyší. Autorita 761 je mimořádná, hraje měkce, vřele a zároveň s obrovským pocitem rezervy – ne že by byl levný, ale i tak hraje za ještě víc.
Je zvláštní, jak snadno se dá v onom zvuku, který není rozhodně úplně suše neutrální, orientovat. „Houslový koncert č. 2 – Metamorphosis“ (1998 | Deutsche Grammophon | 453 507-2) Krzysztofa Pendereckého (který skladbu napsal pro Anne-Sophie Mutter a tuto nahrávku s ní rovnou pro jistotu i dirigoval) je podaný nonšalantně, hladký, sytý, vlastně svého druhu jemný a přesto je všechno úhledné, prokreslené do nejzazších koutů záznamu a velkoformátově jasné. Moon jako kdyby se neupínal na nuance, ale přesto je snadno zaslechnete, je to organický, přirozeně čistý, naprosto netechnický obraz.
Velký formát, to Moon 761 (obzvláště v kombinaci s řídícím 791) rozhodně umí. Poklidně, snadno naplní celou místnost, Dean Martin jako kdyby v „Sott`er Celo de Roma“ („The Very Best of“ | 2000 | nahráno 1959 | EMI | 724352777129) měřil tři metry a jeho kumpáni s nástroji též. Velké proporce na velké scéně vás přenesou k Tibeře za teplého letního slunka západu a husí kůže je tu. Přednes je velký, měkký, svobodný, bez pocitu nějakého snaživého fixování čehokoliv kamkoliv – a přesto má každý nástroj a každá hláska své věrohodně působící místo. A zase – je úplně jedno, při jaké hlasitosti posloucháte, je to tu pořád, byť úplně, úplně potichounku jsou proporce o něco menší, ale rozhodně nezvadnou do nějakého plochého nic. Je to odvážný, jasný přednes.
Svou velikou muzikálností a darem pro prezentaci barev, objemů a vah umí prodchnout i vcelku běžné, ničím kvalitativně zázračné nahrávky. Třeba „J`Y Suis Jamais Alle“ (Yan Tiersen | „Amélie“ | 2001 | Virgin | 0724381079027) prostě pluje, nonšalantně, láskyplně, mohutně a naprosto „pařížsky“. Přímo se před vámi zhmotňuje to pohlednicové město pod Montmartrem v úžasné sytosti, s mohutnou dávkou atmosféry a tekutosti. Je to hrozně hezký zvuk, prostě se v něm chcete koupat víc a dál.
Moon 761 je výtečný koncový zesilovač, který poskytuje dostatek síly pro každou příležitost a pokud by se vám jí z nějakého důvodu ani tak nedostávalo, můžete snadno upgradovat do podoby monobloku a získat výkonovou obludu, která obstojí s jakýmikoliv reprosoustavami a nebojí se jakkoliv komplexního materiálu. Přitom má vřelý, plynulý, bohatý a barevný přednes, díky němuž kterákoliv vaše nahrávka v libovolnou denní i noční dobu bude hrát krásně. To je hlavní deviza, zejména spojíte-li jej s Moon 791 – to naplňující krásno, ta muzikálnost a šťavnatá podstatnost. Když Moon říká, že se jim North Collection povedla, tak si nevymýšlí – i dle super přísných měřítek této extra cenově nákladné třídy je totiž vskutku excelentní.
Kč 387 200,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/4850-moon-761#sigProId6d4714d620
--- --- --- --- ---
KLADY
+ robustní konstrukce
+ samozřejmá, perfektní dodávka síly
+ bujarý, autoritativní, sytý zvuk
+ drží fazonu i potichu
+ nesmírně muzikální
+ možnosti nastavení a přizpůsobení režimu fungování
ZÁPORY
- nic, co by u daného typu zařízení a dané ceně k řešení
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz