2021 10 31 TST MuFi M6x Vinyl 1

Začátkem 80. let – v době nedaleko historického vrcholu popularity hi-fi techniky – vykvetla v Anglii pod taktovkou Anthonyho Michaelsona značka Musical Fidelity, která spojovala trochu přímočarý vzhled svých přístrojů s kouzlem hudebnosti, často mimo jiné i v kombinaci s elektronkami. Časy se ale mění a dnes už Musical Fidelity patří pod křídla giganta Audio Tuning (Pro-Ject a mnohé další známé značky), což ale, jak se zdá, nezměnilo dosavadní směřování značky.

Musical Fidelity byli mimo jiné vždy známí i svou náklonností k analogu, proto je součástí katalogu množství phono předzesilovačů, od maličkých modelů řady V90 po královské zařízení Nu-Vista Vinyl. Jen o kousíček níže je pak derivát tohoto referenčního předzesilovače, téměř stejně impozantně vybavený a provedený M6x Vinyl.

Čelní panel komponentu má klasickou technicistní podobu, která je MuFi vlastní. Jedinou ozdobou je lehké lomení horní a spodní hrany panelu a „odznáček“ s logem a modelovým označením, jinak je M6x Vinyl vybavený jen tím nejnutnějším (ale přesto má své kouzlo).

2021 10 31 TST MuFi M6x Vinyl 2

Je tu celkem osm ovládacích tlačítek s množstvím doprovodných diod, na přístroji tak lze snadno nastavit prakticky libovolné parametry i pro exotičtější přenosky. Prvním tlačítkem přístroj zapnete, ale také jej můžete ztlumit, což může být milé při manipulaci s přenoskou. Druhé tlačítko přepíná mezi MM a MC zesilovací sekcí. Třetím nastavíte jednu z šesti dostupných hodnot zatížení pro MM přenosky.

Další knoflík v řadě zapne korekci dle IEC standardů namísto obvyklé RIAA křivky. Ještě dalším lze přidat 6 dB zisku na výstupu, což je určeno pro vyrovnání hlasitosti mezi XLR a RCA připojením. Další ovládací prvek upravuje provozní parametry pro MC přenosky a poslední dvojice tlačítek přepíná mezi trojicí dostupných vstupů – M6x Vinyl je tedy určen pro skutečné analogové nadšence.

2021 10 31 TST MuFi M6x Vinyl 3

Na zadní straně je tedy trojice vstupů, potěší, že jeden z nich má podobu XLR konektorů a každý má svůj vlastní zemnící kolík. K tomu se váže ještě páčka, s níž můžete nastavit zemnění zapojené, odpojené nebo „něco napůl“ (připojení přes odpor a kondenzátor). Také výstupy mají jak RCA, tak XLR podobu. Napájecí zásuvka má pak standardní podobu.

Vnitřní uspořádání sází na plně diskrétní konstrukci, bližší informace ale Musical Fidelity nesdělují. Frekvenční rozsah dle RIAA i IEC korekční křivky se drží v toleranci +/- 0,25 dB, celkové harmonické zkreslení nepřesahuje 0,02% u MC a 0,005% u MM zesílení. Odstup signálu a šumu je také výtečný – u MM 101 dB a více, u MC pak 90 dB a více.

2021 10 31 TST MuFi M6x Vinyl 5

M6x Vinyl je klasický komponent s šířkou 43 cm, hloubkou 38,5 cm a výškou 11 cm, přičemž i díky bytelnému šasi váží 5,5 kg.

Musical Fidelity M6x Vinyl jsme zkoušeli proti Grandinote Celio na VPI Scout s raménkem Jelco a přenoskou Hana EH, jako protiváhu jsme ale měli také DS Audio DS 003 (optickou přenosku a ekvalizér) na témže šasi / raménku. Propojeno bylo kabeláží Nordost Heimdall 2, zesilováno řetězcem Norma Revo SC-2 LN / Norma PA 160 MR na filtru GMG Power Harmonic Hammer 3000P a poslouchalo se přes Xavian Quarta Evoluzione.

2021 10 31 TST MuFi M6x Vinyl 10

Kontrabas Charlie Hadena v „My Old Flame“ z jeho společné desky s Keithem Jarretem („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) byl výjimečně civilní, míněno v dobrém slova smyslu – není to žádné „analogové“ bublání, ale poctivě definovaná, konturovaná basová linka. Hmota kontrabasu není obrovská a vedle Celio působí až tenčím dojmem, je to ale realisticky načrtnutý nástroj s velmi kultivovaným stylem, každé brnknutí má pěkně reprodukovaný průběh, je to klidný, přesný zvuk, který nepřikrášluje, ale ani nesahá po suše technickém podání – prostě vynikající.

Podání hlasu i nástrojů v „Muddy Waters“ od LP („Lost on You“ | 2017 | Vagrant | 538284881) se prakticky dost blížilo nejvyššímu firemnímu modelu a středy obecně brnkají na bránu vyšší třídy, než jakou napovídá cenovka. Je to velmi spořádaná reprodukce, opět klidná a pevná, ale ne suše technická. Tady je cítit malá špetka měkčího podání, do které ale svým duchem promlouvá i použitá přenoska – že by sám předzesilovač nějak výrazně ukazoval sám sebe, to rozhodně ne. Je rovný, čistý a velice transparentní, díky čemuž vnímáte nahrávku již prakticky „nahou“, respektive slyšíte jasně i malé nuance, stejně jako nedostatky.

2021 10 31 TST MuFi M6x Vinyl 13

S klidem přistoupil M6x Vinyl i k nejvyššímu konci frekvenčního spektra, cinkání v Eickově „Joni“ („Skala“ | 2011 | ECM | ECM 2187) bylo klidné a snad až lehce nenápadné, tak trochu učesané, ovšem velmi dobře čitelné, lehké a konkrétní natolik, že detailů bylo víc než dost. Výtečné bylo oddělení jednotlivých not, nenucené, přirozené. Samotný předzesilovač tu není nijak výrazně přítomný, opět mnohem citelněji vyniká samotný gramofon a provedení nahrávky a elpíčka.

Možná, že u skladeb jako je „Lion in Winter“ od Bee Gees („Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) vám může zprvu chybět pocit výraznější hutnosti nebo taková ta jistá sytost, kterou si často pojíme s analogovým řetězcem, ale taky zůstává více pravdy a méně pohádek – MuFi třeba velký buben poměrně dost zkrotí, jeho úder je ale o to pevnější a fyzičtější, byť nepůsobí tak velikým dojmem. Máte rozhodně pocit výtečné kontroly a celkové vysoké věrnosti, skoro se chce říct, že na to co umí je M6x Vinyl až neuvěřitelně levný. Ani tady není nápadnost, naopak zcela samozřejmě je naservírována rozsortovaná nahrávka – jen stěží najdete něco, co v dané cenové hladině hraje takhle.

2021 10 31 TST MuFi M6x Vinyl 12

To platí i pro rozlišení – možná najdete zvuk pocitově bohatší a barevnější, možná přednes s vypíchnutějšími detaily, ale to, jak naprosto nenucenou čitelnost M6x Vinyl přináší do „Modul 60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603), to už zavání opravdovým high-endem. V naší sestavě limit definuje použitá přenoska, ale M6x Vinyl v ledasčem snese srovnání s Celio a to už je něco. Je to velmi upřímné phono, v němž slyšíte to, co mu dáváte, více ale naštěstí toho dobrého, než špatného, není to agresivní přednes s přehnaným zdůrazněním limitů nahrávek. Hlavním vjemem je přenost a s ní spojený pocit „samozřejmé normálnosti“, díky níž je tak okouzlující typ „dívky od vedle“, která si na nic nehraje.

Týž dojem (tedy ona do jisté míry „nepřítomná“ charakteristika přístroje) pronikal i notami „There is a Kingdom“ Nicka Cavea („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) – prostor byl na poměry elpíčkového světa vynikající, organizovaný a přitom bez pocitu mechanické vyfrézovanosti, stále je tu uvolněnost a plastická barevnost. Vykreslení je klidné, stabilní, s lokalizací nástrojů i hlasu tak dobrými, jak to dovolí slušné, ale ne perfektní LP, což vnímáte, ale tak nějak vám to nevadí. Hudba se nemechanicky line, rozvázaná a vzdušná.

2021 10 31 TST MuFi M6x Vinyl 9

M6x Vinyl ale není vhodný jen pro brnkání a komorní hudbu – když na plyn šlápnou Deep Purple ve své „Child in Time“ („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035082), M6x Vinyl předá celé dění se stejnou jistotou a samozřejmostí, jako všechno ostatní a hudba má řád, má ale také drajv a sílu, byť to není (alespoň na první pocit) tak bohaté a syté, jako na mnoha jiných phono předzesilovačích. U Musical Fidelity upřednostnili skutečně hudební věrnost – výsledek je přirozený, nemaskující chyby, zároveň ale umožňující vyniknout celému řetězci v plné kráse. Slyšíte jemné detaily, zároveň je ale přednes zcela bezkonfliktní a snadno u něj vydržíte dlouhé hodiny a prostě se jenom bavíte.

V Musical Fidelity mají tradici dobrých gramofonových předzesilovačů, střední model M6x Vinyl ovšem překonává očekávání, neb je to prakticky Nu-Vista Vinyl v o něco jednodušším provedení, ovšem za méně než poloviční cenu. Je tu velká šance, že v kategorii do 100 000,- Kč nepotkáte čistší, transparentnější a věrněji hrající phono předzesilovač, jako bonus ale dostanete zvuk, který se neomrzí a nebude lézt na nervy ani u průměrných nahrávek – M6x Vinyl hraje tak nějak „normálně“, přirozeně a nemechanicky, že je radost poslouchat. Pokud se tak pídíte po analogovém řešení, které vám neprotrhne kapsy a přitom už vám ukáže náznak nejvyššího analogového high-endu, tak jste na správné adrese.

Kč 46 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantasticky čistý zvuk ne daleko od Nu-Vista Vinyl

+ rozsah nastavení

+ famózně tiché signálové pozadí

+ dobrá konektivita

ZÁPORY

- v této kategorii phono předzesilovačů vůbec nic

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio