2021 02 28 TST Cabasse The Pearl Sub 1

Neobvyklý, ale působivý design našla francouzská značka Cabasse pro své reprosoustavy – ať už u konvenčnějších pasivních modelů nebo u aktivních řešení používají nezaměnitelnou formu „koulí“ s nejčastěji koncentrickým sesazením měničů. Líbivá forma se tak snoubí s technologicky nápaditými řešeními, tím více u aktivní podoby. Tu reprezentují zejména nejnovější modely The Pearl a The Pearl Akoya. Právě primárně k nim (ale nejen k nim) je určený nejnovější aktivní subwoofer The Pearl Sub.

The Pearl Sub ctí filozofii „koulí“, působí tak velmi originálně a díky absenci hran působí v místnosti mnohem přijatelněji, než klasické „kostky“. O moc menší ale není – váží plných 20 kg, i když je poměrně kompaktní (33,8 x 32 x 36,8 cm).

Velkou kouli drží nad podlahou kruhová základna, vzhled definuje řada horizontálních „rýh“ v prostředku výšky a „čepička“ ozvučnice imituje vzhled koncentrických měničů značky Cabasse.

2021 02 28 TST Cabasse The Pearl Sub 2

Zajímavostí je čtveřice reproterminálů na zadní straně – pokud totiž The Pearl Sub nebude spojen s nějakými z aktivních firemních modelů, tak můžete využít vestavěnou elektroniku pro napájení pasivního páru reprosoustav. A k dispozici je z vestavěného zesilovače 300 Wattů pro každý kanál, takže nejde o žádné doplňkové řešení. Sám pro sebe si The Pearl Sub nechává dalších 1 000 Wattů výkonu – vše je udáváno ve třídě D a u obou hodnot je krátkodobá špička ještě 2x taková. Chytrý a dobře vymyšlený koncept, podpořený i elegantním a přesto praktickým dálkovým ovládáním spolu s aplikací Cabasse StreamCONTROL.

Očím trochu ukryté v rámci stylovosti jsou vstupy – je tu Wi-Fi, je tu ethernet (protože platforma The Pearl je primárně bezdrátová), je tu ale i Bluetooth, USB, optický digitální vstup nebo analogový RCA vstup, takže připojíte prakticky cokoliv.

2021 02 28 TST Cabasse The Pearl Sub 3

O basy se v The Pearl Sub stará jediný reproduktor, jde o 25 cm membránu typu HELD. Jde o zkratku anglických slov High Excursion, Low Deformation. To naznačuje velký výkmit na měkkém závěsu až o 3 cm a pevnou membránu.

Zajímavostí je použití technologie DEAP, která když připojíte některé z firemních modelů Baltic, Riga nebo Io optimalizuje výstup zesilovače právě pro ně. Využít ale můžete také CRCS, což je proces automatizované kalibrace dle akustických vlastností poslechového prostoru (což mimochodem funguje poměrně dobře a hlavně velice snadno). Vše je řešeno lifestyle způsobem, který nevyžaduje od uživatele žádné zásadní úkony.

2021 02 28 TST Cabasse The Pearl Sub 14

The Pearl Sub jsme poslouchali ve dvou sestavách ve dvou pražských studiích – poprvé v BSS Praha ve společnosti velkých The Pearl ve stereofonní konfiguraci, poté ve studiu Rodel Audio, kde subwoofer hrál ve společnosti Dali Opticon 6 MK2 nebo třeba KEF R5, přičemž se porovnávalo se setem Cambridge EDGE NQ / EDGE W. V obou sestavách bylo propojení provedeno jen základními kabely.

Přestože ani jedna ze sestav neměla sama o sobě v daných místnostech nedostatek basů (zejména pak „velké koule“ The Pearl), The Pearl Sub vložil do basového základu „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) další vrstvu důrazu a další váhu. Nejspodnější basové frekvence byly dominantnější (i přes kalibraci někdy přeci jen až trochu výrazné, ale pro běžného posluchače bez audiofilských ambic ve správném atraktivním poměru), ale také pocitově pevnější a lépe čitelné, než u reprosoustav samotných. The Pearl Sub nicméně sází spíše na měkčí objem, než na vyslovenou napjatou a dokonale konturovanou prezentaci.

2021 02 28 TST Cabasse The Pearl Sub 12

„Mother of Love“ Robina Gibba („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) se po připojení subwooferu výrazně vyplnila ve spodních oktávách, což na jednu stranu trochu odtáhlo pozornost od středního rozsahu, na stranu druhou to nicméně přidalo na působivosti celé skladbě. I tady je cítit snaha přidat spíše energii než delikátnost, třeba takový kopák si ale „mlasknul“ výrazně ochotněji a průbojněji.

Vliv subwooferu byl také dobře znát na bicích a base v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469), kde hluboké tóny získají rozhodně na působivosti a konkrétnosti, díky čemuž se oba nástroje vyloupnou z pozadí – v této skladbě jich kupodivu bylo díky tomu úplně akorát a nepůsobily přebujele.

2021 02 28 TST Cabasse The Pearl Sub 10

The Perl Sub se pak ukázal i jako docela dobrý zesilovač, který vkusně rozhoupal membrány jakýchkoliv připojených reprosoustav – třeba i moc pěkně nahraný živák „Live at Funkhaus“ Alice Phoebe Lou (2020 | AWAL | APL010) hrál se šťavnatou energií, stále, pravda, trochu dominantním basovým základem (protože se sešla charakteristika The Pearl Sub a nahrávky samotné), ale s hezkou dynamikou a schopností zaplnit ochotně prostor hudební energií, sytostí, měkkou, vřelou a tekoucí hudbou, která je prostě příjemná, byť spíše velká a mocná, než ultra dokonale kontrolovaná.

Přesto to neznamená, že by The Pearl Sub byl pouze generátor subsonické hutnosti – v Davisově „Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky (2005 | Columbia | COL 519509 2) byl zvuk po připojení subwooferu plastičtější a jakoby celkově lépe usazený – bas byl solidně čistý a přesný, aby si zasloužil zařazení do úrovně plnohodnotného hi-fi.

2021 02 28 TST Cabasse The Pearl Sub 9

Zajímavý efekt nastal u „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20), kde přítomnost subwooferu subjektivně vytáhla celou scénu blíž směrem k posluchači (snad vlivem kalibrace a fázových posunů?). Pokud hrál The Pearl Sub jako celý systém, byl efekt ještě výraznější a hudba působí díky tomu skutečně „blíž“, intenzivněji.

Zapojení The Pearl Sub do řetězce pak každopádně ve všech kombinacích přineslo do „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) víc šťavnatosti, víc bohatosti a zároveň ale také vždy více efektu a výraznější vyvážení zvuku směrem do basů, k vřelé a měkké hutnosti.

2021 02 28 TST Cabasse The Pearl Sub 19

Řada The Pearl od francouzských Cabasse možná není pravověrné hi-fi, ale přináší velmi zajímavý koncept ve velmi zajímavé podobě – pro ty, kteří se chtějí oddávat zábavným hudebním a filmovým zážitkům (protože právě to vzhledem k celkové charakteristice nebude vůbec nezajímavé) je nejnáročnější částí mít připraveno dost peněz na poměrně drahé řešení. Nejnovější The Pearl Sub je pak unikátní záležitost – nejen, že bezdrátová řešení toto řady doplní o spodní oktávu ve stejném duchu (což funguje bez problémů), ale umí také fungovat jako elegantní centrální prvek domácího ozvučení, který „utáhne“ běžné pasivní reprosoustavy a umožňuje tak skutečně zábavné (byť ne audiofilské) zážitky při každodenním soužití. Pokud tak chcete nějaké jednoduché, esteticky výrazné a přitom vkusné řešení, které se snadno používá a hraje „na první dobrou“, tak The Pearl Sub (potažmo tím více s aktivními či pasivními „koulemi“ Cabasse) je atraktivní prémiové řešení dobrého zvuku.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]

Kč 84 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní rozměry

+ možnost provozu s pasivními i aktivními reprosoustavami

+ kalibrace podle místnosti i podle připojených reprosoustav

+ moderní vzhled

+ dobrá aplikace

+ sytost a zahuštěnost basového základu

ZÁPORY

- akcent na objem a hutnost basu místo čitelnosti a přesnosti (byť to je v souladu s lifestyle konceptem)

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

PRODÁVÁ: BSS Praha | www.bsspraha.cz  , Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio