2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 1

Francouzský výrobce reprosoustav Cabasse má za sebou úctyhodnou historii, poznávacím znamením velké části jeho produkce jsou pak "koule" - sférické ozvučnice nebo alespoň koaxiální měniče v kulovém provedení. Proto je jistě nepřekvapivé, že osvědčenému a charakteristickému konceptu zůstali Francouzi věrní i u svých ambiciózních bezdrátových reproduktorů The Pearl, velkých, drahých a elegantních řešeních pro náročné.

Z nabídky bezdrátových aktivních reproduktorů The Pearl značně vyčuhují a to nejen svým tvarem perfektní koule na nevelkém podstavci, ale také svými rozměry - tady se nehraje na kompaktní praktičnost, ale 18 kg hmotnosti při rozměrech 32,6 x 32,7 x 32,3 cm má za úkol dominovat prostoru.

Vizuálně s tím The Pearl jistě problém nemá - sféra má vpředu magneticky přichycenou mřížku a za ní koaxiálně poskládané reproduktory, přímo veprostřed v pravolevém směru přes ní probíhá žebrování a pod úhlem jí obtahují lesklé kovové pásky, které slouží v zadní části jednak jako estetické prvky, jednak jako klenoucí se ochrana velkého reproduktoru, který tvoří prakticky celou zadní stěnu.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 2

V zadní části, dole pod klenutím koule, jsou umístěné konektory. Ačkoliv The Pearl primárně operuje přes Wi-Fi, případně přes Bluetooth, nabízí i jinou konektivitu. Samozřejmě je tu napájecí zásuvka s mimořádně neprakticky maličkou kolébkou vypínače, je tu plnohodnotný cinchový analogový vstup a na druhé straně vstup optický digitální. Je tu párovací tlačítko pro bezdrátové spojení i ethernetová zásuvka, je tu i USB port pro připojení disku s hudbou.

Mimořádně elegantní (méně už praktickou) podobu má dálkové ovládání v podobě kruhu, které má na horní ploše tlačítka a otáčením obruby se reguluje hlasitost. Uživatelsky komfortnější je jistě využití ovládací aplikace - tam stačí The Pearl napoprvé spárovat, pojmenovat a hned v dalším kroku nechat reproduktor, aby provedl automatickou kalibraci (což je výjimečné a skvělé řešení).

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 3

V aplikaci pak máte možnost upravovat parametrické filtry ekvalizéru, můžete volit vyvážení mezi efektním a neutrálním, můžete u analogového vstupu volit latenci (nízkou třeba kvůli sledování filmů, vysokou pro vyšší spolehlivost zejména u bezdrátových přenosů apod.) nebo můžete nahlédnout i do statistik jako je vytížení procesoru The Pearl, v jehož útrobách tepe miniaturní počítač. Aplikace také umožňuje párování The Pearl do stereo systému, byť volba který je pravý a který levý je nelogická a vlastně je možná jenom tím, který kus párujete ke kterému, místo aby šlo jednoduše kliknout a zvolit.

Na poměry lifestylových řešení jsou osazené komponenty pěkně vybrané. Korpus The Pearl je z kompozitních vláken, ozdobné kroužky jsou chromované, kovové prvky jsou z hliníku. V zadní části se nachází basová kopule o průměru 25 cm, která má díky měkkým velkým závěsům pracovní výchylku až 3 (!!!) centimetry. V přední části jsou koncentricky vsazené středobas a tweeter, průměr koaxiální reproduktoru je 13 cm. Membrány jsou z uhlíkových vláken a magnetické systémy jsou na bázi neodymu.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 4

Každé pásmo má také vlastní zesilovací modul - tweeter dostává výkon 300 Wattů, stejně jako středotónová membárna, mohutný basák krmí poctivých 1 000 Wattů výkonu, vše samozřejmě ve třídě D.

Všechen signál je samozřejmě kontrolován a zpracováván přes DSP, následně pak přes čip D/A převodníku (blíže nespecifikovaného) s rozlišením 32 bit / 768 kHz, přičemž The Pearl podporuje PCM signály až do rozlišení 24 bit / 192 kHz a služby jako TIDAL nebo Spotify.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 6

Nějaké další technické parametry Cabasse neuvádí, což nicméně odpovídá tomu, že má jít stále o lifestylové řešení pro ty, kteří chtějí jednoduchost na úrovni a nikoliv technické finesy.

The Pearl jsme mohli používat jako stereo pár, srovnávali jsem pak ve třech pozicích a dvou poslechových místnostech, pro porovnání sloužily standardní redakční sestavy - viz pravý sloupec -->.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 7

Na kontrabasu Charlieho Hadena v "Anna" ("Naim Sampler 6" | 2006 | Naim Label | naimcd106) bylo cítit, že The Pearl se basu rozhodně nebojí, naopak jím zcela s přehledem dokážou naplnit i velkou místnost. Je to bas, který třese podlahou a je až neuvěřitelný, když vezmeme v potaz velikost ozvučnic a plochu membrán. Doslova se tlačí kupředu, takže zvuk je i po kalibraci trochu těžší, temnější. S onou nadsazeností a temností se pak pojí také vřelost a vůbec celková snaha o hmotnost a hřmotnost. Kontrola není špatná, nicméně nejde o delikátní audiofilii, ale o efektnější, lifestsyle bas.

Hlas Julie London v "People Who Are Born in May" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl veliký, načrtnutý v nadživotních, ba obřích proporcích, zaplňující a přesto vlastně příjemný. Neanalytický, ale plnokrevný, vemlouvavě hezký a hřejivý zvuk The Pearl nepostrádá důstojnou čitelnost a prokreslení, opět to sice není audiofilsky delikátní, ale rozhodně už je to "drahý" zvuk, byť zaměřený na šťavnatost a "hezkost".

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 10

Naopak ve výškách se třeba u zvonivých vysokofrekvenčních dozvuků v "No Matter What" od Xu Ganga ("Be There" | 2004 | Usher) drží The Pearl docela při zemi, takovým tím ne úplně moderním způsobem. Výšky tu jsou, ale nederou se kupředu a zůstávají hlavně jemné a kulaté. Je tu cítit, že vyvážení The Pearl je posazeno spíše k hlubším tónům.

Pokud je něco pro zvuk The Pearl v charakteristice nosné, tak je to dynamičnost - dynamika jednotlivých nástrojů i hudebního celku byla v "Lay Down Sally" Erica Claptona ("Ultradisc II" | 1994 | MFSL | SPCD 016) mimořádně odvážná, díky DSP, akustické kalibraci a zjevně dobré provázanosti elektroniky, softwaru a měničů je možná reprodukce trochu těžká, ale má nezastavitelnou průraznost dieslové lokomotivy. Hudba pumpuje, je fyzická, opulentní a ve správné hlasitosti až koncertní, fyzicky strhující.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 14

Ona mírná dávka efektu dobře vyjadřuje to, jak The Pearl fungují - nedají vám totiž téměř znát nějaké své limity, respektive ukryjí je umně za tak pěknou fasádou, že vám nebudou vadit. Třeba v "Clouds" Stevea Colemana a Five Elements ("Harvesting Semblances and Affinities" | 2008 | Pi Recordings | PI33) byla organizace zdánlivě velmi suverénní, všechno je pevně na místě a jednotlivé nástroje mají svou zřetelně artikulovanou linku, ale pokud jde o nuance a jemnůstky, zůstávají The Pearl stále v lifestylových vodách, nijak se nesnaží nechat ty nejjemnější drobnosti vyniknout a v dané ceně (zejména té za stereo pár) najdete rozhodně detailnější sestavy.

Prostor nahrávky "Wolkenmeer" Beo Brockhausena ("Closer to the Music Vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) byl i v monofonním provozu zajímavý, protože ve své velikosti dokázala hudba zaplnit celou místnost a přestože samozřejmě vždy dokážete zdroj zvuku lokalizovat, The Pearl nutně nepřitahuje pozornost k sobě. Ve stereofonním režimu a po automatické kalibraci pak stereo báze zblízka i z dálky funguje velmi dobře a hudební scéna má jasnou pravolevou lokalizaci zvuků, stejně jako je v ní cítit hloubka.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 11

Na "I Love the Life I Live" Buddy Guye ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) bylo znát, že The Pearl hrají šťavnatě odspodu, že mají skvělý rytmus a šlapou, doslova se derou kupředu jako hudební lavina. Možná to není úplně vyvážená reprodukce a možná - jak už bylo řečeno - jde v detailech spíše po hlavním dění než po jemnostech, ale zvuku nelze upřít drajv a chytlavost, byť v poněkud expresivním balení.

Cabasse The Pearl jsou jiné - to je velmi zásadní charakteristika. Jsou jiné svým kulovitým provedením a zřejmou snahou dosáhnout ještě jakž takž kompaktních proporcí a přesto nabídnout solitérní objekt, který se neztratí ani ve velké místnosti. Jsou jiné také tím, že do světa v podstatě lifestylového bezdrátového ozvučení přináší některé vážně míněné technologie - automatickou (a dobře fungující) kalibraci akustiky prostory, velmi dobře fungující DSP a možnost připojení digitálních i analogových externích zdrojů signálu. To, že výsledné zvukové ladění cílí hlavně na výrazný bas a dramatickou dynamiku, to je s ohledem na koncept logické. Vlastně jediné, co by šlo zmínit jako negativum je opravdu vysoko nastavená cena, kde se zejména u stereofonního páru dostanete na cenovku stejně šťavnatou, jako je zvuk The Pearl. Ale jinak je to zajímavý designový koncept, který má až koncertní drajv a neúnavnou zvukovou komfortnost.

Kč 74 990,- / kus

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ design

+ akustický výkon - naplní i velkou místnost

+ pěkný stereo obraz

+ dynamičnost

+ kalibrace akustiky prostoru

ZÁPORY

- komfort aplikace má limity

- cena je mimořádně prémiová

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio Center | www.audiocenter.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies