Francouzský výrobce reprosoustav Cabasse má za sebou úctyhodnou historii, poznávacím znamením velké části jeho produkce jsou pak "koule" - sférické ozvučnice nebo alespoň koaxiální měniče v kulovém provedení. Proto je jistě nepřekvapivé, že osvědčenému a charakteristickému konceptu zůstali Francouzi věrní i u svých ambiciózních bezdrátových reproduktorů The Pearl, velkých, drahých a elegantních řešeních pro náročné.
Z nabídky bezdrátových aktivních reproduktorů The Pearl značně vyčuhují a to nejen svým tvarem perfektní koule na nevelkém podstavci, ale také svými rozměry - tady se nehraje na kompaktní praktičnost, ale 18 kg hmotnosti při rozměrech 32,6 x 32,7 x 32,3 cm má za úkol dominovat prostoru.
Vizuálně s tím The Pearl jistě problém nemá - sféra má vpředu magneticky přichycenou mřížku a za ní koaxiálně poskládané reproduktory, přímo veprostřed v pravolevém směru přes ní probíhá žebrování a pod úhlem jí obtahují lesklé kovové pásky, které slouží v zadní části jednak jako estetické prvky, jednak jako klenoucí se ochrana velkého reproduktoru, který tvoří prakticky celou zadní stěnu.
V zadní části, dole pod klenutím koule, jsou umístěné konektory. Ačkoliv The Pearl primárně operuje přes Wi-Fi, případně přes Bluetooth, nabízí i jinou konektivitu. Samozřejmě je tu napájecí zásuvka s mimořádně neprakticky maličkou kolébkou vypínače, je tu plnohodnotný cinchový analogový vstup a na druhé straně vstup optický digitální. Je tu párovací tlačítko pro bezdrátové spojení i ethernetová zásuvka, je tu i USB port pro připojení disku s hudbou.
Mimořádně elegantní (méně už praktickou) podobu má dálkové ovládání v podobě kruhu, které má na horní ploše tlačítka a otáčením obruby se reguluje hlasitost. Uživatelsky komfortnější je jistě využití ovládací aplikace - tam stačí The Pearl napoprvé spárovat, pojmenovat a hned v dalším kroku nechat reproduktor, aby provedl automatickou kalibraci (což je výjimečné a skvělé řešení).
V aplikaci pak máte možnost upravovat parametrické filtry ekvalizéru, můžete volit vyvážení mezi efektním a neutrálním, můžete u analogového vstupu volit latenci (nízkou třeba kvůli sledování filmů, vysokou pro vyšší spolehlivost zejména u bezdrátových přenosů apod.) nebo můžete nahlédnout i do statistik jako je vytížení procesoru The Pearl, v jehož útrobách tepe miniaturní počítač. Aplikace také umožňuje párování The Pearl do stereo systému, byť volba který je pravý a který levý je nelogická a vlastně je možná jenom tím, který kus párujete ke kterému, místo aby šlo jednoduše kliknout a zvolit.
Na poměry lifestylových řešení jsou osazené komponenty pěkně vybrané. Korpus The Pearl je z kompozitních vláken, ozdobné kroužky jsou chromované, kovové prvky jsou z hliníku. V zadní části se nachází basová kopule o průměru 25 cm, která má díky měkkým velkým závěsům pracovní výchylku až 3 (!!!) centimetry. V přední části jsou koncentricky vsazené středobas a tweeter, průměr koaxiální reproduktoru je 13 cm. Membrány jsou z uhlíkových vláken a magnetické systémy jsou na bázi neodymu.
Každé pásmo má také vlastní zesilovací modul - tweeter dostává výkon 300 Wattů, stejně jako středotónová membárna, mohutný basák krmí poctivých 1 000 Wattů výkonu, vše samozřejmě ve třídě D.
Všechen signál je samozřejmě kontrolován a zpracováván přes DSP, následně pak přes čip D/A převodníku (blíže nespecifikovaného) s rozlišením 32 bit / 768 kHz, přičemž The Pearl podporuje PCM signály až do rozlišení 24 bit / 192 kHz a služby jako TIDAL nebo Spotify.
Nějaké další technické parametry Cabasse neuvádí, což nicméně odpovídá tomu, že má jít stále o lifestylové řešení pro ty, kteří chtějí jednoduchost na úrovni a nikoliv technické finesy.
The Pearl jsme mohli používat jako stereo pár, srovnávali jsem pak ve třech pozicích a dvou poslechových místnostech, pro porovnání sloužily standardní redakční sestavy - viz pravý sloupec -->.
Na kontrabasu Charlieho Hadena v "Anna" ("Naim Sampler 6" | 2006 | Naim Label | naimcd106) bylo cítit, že The Pearl se basu rozhodně nebojí, naopak jím zcela s přehledem dokážou naplnit i velkou místnost. Je to bas, který třese podlahou a je až neuvěřitelný, když vezmeme v potaz velikost ozvučnic a plochu membrán. Doslova se tlačí kupředu, takže zvuk je i po kalibraci trochu těžší, temnější. S onou nadsazeností a temností se pak pojí také vřelost a vůbec celková snaha o hmotnost a hřmotnost. Kontrola není špatná, nicméně nejde o delikátní audiofilii, ale o efektnější, lifestsyle bas.
Hlas Julie London v "People Who Are Born in May" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl veliký, načrtnutý v nadživotních, ba obřích proporcích, zaplňující a přesto vlastně příjemný. Neanalytický, ale plnokrevný, vemlouvavě hezký a hřejivý zvuk The Pearl nepostrádá důstojnou čitelnost a prokreslení, opět to sice není audiofilsky delikátní, ale rozhodně už je to "drahý" zvuk, byť zaměřený na šťavnatost a "hezkost".
Naopak ve výškách se třeba u zvonivých vysokofrekvenčních dozvuků v "No Matter What" od Xu Ganga ("Be There" | 2004 | Usher) drží The Pearl docela při zemi, takovým tím ne úplně moderním způsobem. Výšky tu jsou, ale nederou se kupředu a zůstávají hlavně jemné a kulaté. Je tu cítit, že vyvážení The Pearl je posazeno spíše k hlubším tónům.
Pokud je něco pro zvuk The Pearl v charakteristice nosné, tak je to dynamičnost - dynamika jednotlivých nástrojů i hudebního celku byla v "Lay Down Sally" Erica Claptona ("Ultradisc II" | 1994 | MFSL | SPCD 016) mimořádně odvážná, díky DSP, akustické kalibraci a zjevně dobré provázanosti elektroniky, softwaru a měničů je možná reprodukce trochu těžká, ale má nezastavitelnou průraznost dieslové lokomotivy. Hudba pumpuje, je fyzická, opulentní a ve správné hlasitosti až koncertní, fyzicky strhující.
Ona mírná dávka efektu dobře vyjadřuje to, jak The Pearl fungují - nedají vám totiž téměř znát nějaké své limity, respektive ukryjí je umně za tak pěknou fasádou, že vám nebudou vadit. Třeba v "Clouds" Stevea Colemana a Five Elements ("Harvesting Semblances and Affinities" | 2008 | Pi Recordings | PI33) byla organizace zdánlivě velmi suverénní, všechno je pevně na místě a jednotlivé nástroje mají svou zřetelně artikulovanou linku, ale pokud jde o nuance a jemnůstky, zůstávají The Pearl stále v lifestylových vodách, nijak se nesnaží nechat ty nejjemnější drobnosti vyniknout a v dané ceně (zejména té za stereo pár) najdete rozhodně detailnější sestavy.
Prostor nahrávky "Wolkenmeer" Beo Brockhausena ("Closer to the Music Vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) byl i v monofonním provozu zajímavý, protože ve své velikosti dokázala hudba zaplnit celou místnost a přestože samozřejmě vždy dokážete zdroj zvuku lokalizovat, The Pearl nutně nepřitahuje pozornost k sobě. Ve stereofonním režimu a po automatické kalibraci pak stereo báze zblízka i z dálky funguje velmi dobře a hudební scéna má jasnou pravolevou lokalizaci zvuků, stejně jako je v ní cítit hloubka.
Na "I Love the Life I Live" Buddy Guye ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) bylo znát, že The Pearl hrají šťavnatě odspodu, že mají skvělý rytmus a šlapou, doslova se derou kupředu jako hudební lavina. Možná to není úplně vyvážená reprodukce a možná - jak už bylo řečeno - jde v detailech spíše po hlavním dění než po jemnostech, ale zvuku nelze upřít drajv a chytlavost, byť v poněkud expresivním balení.
Cabasse The Pearl jsou jiné - to je velmi zásadní charakteristika. Jsou jiné svým kulovitým provedením a zřejmou snahou dosáhnout ještě jakž takž kompaktních proporcí a přesto nabídnout solitérní objekt, který se neztratí ani ve velké místnosti. Jsou jiné také tím, že do světa v podstatě lifestylového bezdrátového ozvučení přináší některé vážně míněné technologie - automatickou (a dobře fungující) kalibraci akustiky prostory, velmi dobře fungující DSP a možnost připojení digitálních i analogových externích zdrojů signálu. To, že výsledné zvukové ladění cílí hlavně na výrazný bas a dramatickou dynamiku, to je s ohledem na koncept logické. Vlastně jediné, co by šlo zmínit jako negativum je opravdu vysoko nastavená cena, kde se zejména u stereofonního páru dostanete na cenovku stejně šťavnatou, jako je zvuk The Pearl. Ale jinak je to zajímavý designový koncept, který má až koncertní drajv a neúnavnou zvukovou komfortnost.
Kč 74 990,- / kus
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/2456-cabasse-the-pearl#sigProIda3d5faca04
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/2456-cabasse-the-pearl#sigProId960edb389a
--- --- --- --- ---
KLADY
+ design
+ akustický výkon - naplní i velkou místnost
+ pěkný stereo obraz
+ dynamičnost
+ kalibrace akustiky prostoru
ZÁPORY
- komfort aplikace má limity
- cena je mimořádně prémiová
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Audio Center | www.audiocenter.cz