2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 1

Francouzský výrobce reprosoustav Cabasse má za sebou úctyhodnou historii, poznávacím znamením velké části jeho produkce jsou pak "koule" - sférické ozvučnice nebo alespoň koaxiální měniče v kulovém provedení. Proto je jistě nepřekvapivé, že osvědčenému a charakteristickému konceptu zůstali Francouzi věrní i u svých ambiciózních bezdrátových reproduktorů The Pearl, velkých, drahých a elegantních řešeních pro náročné.

Z nabídky bezdrátových aktivních reproduktorů The Pearl značně vyčuhují a to nejen svým tvarem perfektní koule na nevelkém podstavci, ale také svými rozměry - tady se nehraje na kompaktní praktičnost, ale 18 kg hmotnosti při rozměrech 32,6 x 32,7 x 32,3 cm má za úkol dominovat prostoru.

Vizuálně s tím The Pearl jistě problém nemá - sféra má vpředu magneticky přichycenou mřížku a za ní koaxiálně poskládané reproduktory, přímo veprostřed v pravolevém směru přes ní probíhá žebrování a pod úhlem jí obtahují lesklé kovové pásky, které slouží v zadní části jednak jako estetické prvky, jednak jako klenoucí se ochrana velkého reproduktoru, který tvoří prakticky celou zadní stěnu.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 2

V zadní části, dole pod klenutím koule, jsou umístěné konektory. Ačkoliv The Pearl primárně operuje přes Wi-Fi, případně přes Bluetooth, nabízí i jinou konektivitu. Samozřejmě je tu napájecí zásuvka s mimořádně neprakticky maličkou kolébkou vypínače, je tu plnohodnotný cinchový analogový vstup a na druhé straně vstup optický digitální. Je tu párovací tlačítko pro bezdrátové spojení i ethernetová zásuvka, je tu i USB port pro připojení disku s hudbou.

Mimořádně elegantní (méně už praktickou) podobu má dálkové ovládání v podobě kruhu, které má na horní ploše tlačítka a otáčením obruby se reguluje hlasitost. Uživatelsky komfortnější je jistě využití ovládací aplikace - tam stačí The Pearl napoprvé spárovat, pojmenovat a hned v dalším kroku nechat reproduktor, aby provedl automatickou kalibraci (což je výjimečné a skvělé řešení).

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 3

V aplikaci pak máte možnost upravovat parametrické filtry ekvalizéru, můžete volit vyvážení mezi efektním a neutrálním, můžete u analogového vstupu volit latenci (nízkou třeba kvůli sledování filmů, vysokou pro vyšší spolehlivost zejména u bezdrátových přenosů apod.) nebo můžete nahlédnout i do statistik jako je vytížení procesoru The Pearl, v jehož útrobách tepe miniaturní počítač. Aplikace také umožňuje párování The Pearl do stereo systému, byť volba který je pravý a který levý je nelogická a vlastně je možná jenom tím, který kus párujete ke kterému, místo aby šlo jednoduše kliknout a zvolit.

Na poměry lifestylových řešení jsou osazené komponenty pěkně vybrané. Korpus The Pearl je z kompozitních vláken, ozdobné kroužky jsou chromované, kovové prvky jsou z hliníku. V zadní části se nachází basová kopule o průměru 25 cm, která má díky měkkým velkým závěsům pracovní výchylku až 3 (!!!) centimetry. V přední části jsou koncentricky vsazené středobas a tweeter, průměr koaxiální reproduktoru je 13 cm. Membrány jsou z uhlíkových vláken a magnetické systémy jsou na bázi neodymu.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 4

Každé pásmo má také vlastní zesilovací modul - tweeter dostává výkon 300 Wattů, stejně jako středotónová membárna, mohutný basák krmí poctivých 1 000 Wattů výkonu, vše samozřejmě ve třídě D.

Všechen signál je samozřejmě kontrolován a zpracováván přes DSP, následně pak přes čip D/A převodníku (blíže nespecifikovaného) s rozlišením 32 bit / 768 kHz, přičemž The Pearl podporuje PCM signály až do rozlišení 24 bit / 192 kHz a služby jako TIDAL nebo Spotify.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 6

Nějaké další technické parametry Cabasse neuvádí, což nicméně odpovídá tomu, že má jít stále o lifestylové řešení pro ty, kteří chtějí jednoduchost na úrovni a nikoliv technické finesy.

The Pearl jsme mohli používat jako stereo pár, srovnávali jsem pak ve třech pozicích a dvou poslechových místnostech, pro porovnání sloužily standardní redakční sestavy - viz pravý sloupec -->.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 7

Na kontrabasu Charlieho Hadena v "Anna" ("Naim Sampler 6" | 2006 | Naim Label | naimcd106) bylo cítit, že The Pearl se basu rozhodně nebojí, naopak jím zcela s přehledem dokážou naplnit i velkou místnost. Je to bas, který třese podlahou a je až neuvěřitelný, když vezmeme v potaz velikost ozvučnic a plochu membrán. Doslova se tlačí kupředu, takže zvuk je i po kalibraci trochu těžší, temnější. S onou nadsazeností a temností se pak pojí také vřelost a vůbec celková snaha o hmotnost a hřmotnost. Kontrola není špatná, nicméně nejde o delikátní audiofilii, ale o efektnější, lifestsyle bas.

Hlas Julie London v "People Who Are Born in May" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl veliký, načrtnutý v nadživotních, ba obřích proporcích, zaplňující a přesto vlastně příjemný. Neanalytický, ale plnokrevný, vemlouvavě hezký a hřejivý zvuk The Pearl nepostrádá důstojnou čitelnost a prokreslení, opět to sice není audiofilsky delikátní, ale rozhodně už je to "drahý" zvuk, byť zaměřený na šťavnatost a "hezkost".

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 10

Naopak ve výškách se třeba u zvonivých vysokofrekvenčních dozvuků v "No Matter What" od Xu Ganga ("Be There" | 2004 | Usher) drží The Pearl docela při zemi, takovým tím ne úplně moderním způsobem. Výšky tu jsou, ale nederou se kupředu a zůstávají hlavně jemné a kulaté. Je tu cítit, že vyvážení The Pearl je posazeno spíše k hlubším tónům.

Pokud je něco pro zvuk The Pearl v charakteristice nosné, tak je to dynamičnost - dynamika jednotlivých nástrojů i hudebního celku byla v "Lay Down Sally" Erica Claptona ("Ultradisc II" | 1994 | MFSL | SPCD 016) mimořádně odvážná, díky DSP, akustické kalibraci a zjevně dobré provázanosti elektroniky, softwaru a měničů je možná reprodukce trochu těžká, ale má nezastavitelnou průraznost dieslové lokomotivy. Hudba pumpuje, je fyzická, opulentní a ve správné hlasitosti až koncertní, fyzicky strhující.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 14

Ona mírná dávka efektu dobře vyjadřuje to, jak The Pearl fungují - nedají vám totiž téměř znát nějaké své limity, respektive ukryjí je umně za tak pěknou fasádou, že vám nebudou vadit. Třeba v "Clouds" Stevea Colemana a Five Elements ("Harvesting Semblances and Affinities" | 2008 | Pi Recordings | PI33) byla organizace zdánlivě velmi suverénní, všechno je pevně na místě a jednotlivé nástroje mají svou zřetelně artikulovanou linku, ale pokud jde o nuance a jemnůstky, zůstávají The Pearl stále v lifestylových vodách, nijak se nesnaží nechat ty nejjemnější drobnosti vyniknout a v dané ceně (zejména té za stereo pár) najdete rozhodně detailnější sestavy.

Prostor nahrávky "Wolkenmeer" Beo Brockhausena ("Closer to the Music Vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) byl i v monofonním provozu zajímavý, protože ve své velikosti dokázala hudba zaplnit celou místnost a přestože samozřejmě vždy dokážete zdroj zvuku lokalizovat, The Pearl nutně nepřitahuje pozornost k sobě. Ve stereofonním režimu a po automatické kalibraci pak stereo báze zblízka i z dálky funguje velmi dobře a hudební scéna má jasnou pravolevou lokalizaci zvuků, stejně jako je v ní cítit hloubka.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 11

Na "I Love the Life I Live" Buddy Guye ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) bylo znát, že The Pearl hrají šťavnatě odspodu, že mají skvělý rytmus a šlapou, doslova se derou kupředu jako hudební lavina. Možná to není úplně vyvážená reprodukce a možná - jak už bylo řečeno - jde v detailech spíše po hlavním dění než po jemnostech, ale zvuku nelze upřít drajv a chytlavost, byť v poněkud expresivním balení.

Cabasse The Pearl jsou jiné - to je velmi zásadní charakteristika. Jsou jiné svým kulovitým provedením a zřejmou snahou dosáhnout ještě jakž takž kompaktních proporcí a přesto nabídnout solitérní objekt, který se neztratí ani ve velké místnosti. Jsou jiné také tím, že do světa v podstatě lifestylového bezdrátového ozvučení přináší některé vážně míněné technologie - automatickou (a dobře fungující) kalibraci akustiky prostory, velmi dobře fungující DSP a možnost připojení digitálních i analogových externích zdrojů signálu. To, že výsledné zvukové ladění cílí hlavně na výrazný bas a dramatickou dynamiku, to je s ohledem na koncept logické. Vlastně jediné, co by šlo zmínit jako negativum je opravdu vysoko nastavená cena, kde se zejména u stereofonního páru dostanete na cenovku stejně šťavnatou, jako je zvuk The Pearl. Ale jinak je to zajímavý designový koncept, který má až koncertní drajv a neúnavnou zvukovou komfortnost.

Kč 74 990,- / kus

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ design

+ akustický výkon - naplní i velkou místnost

+ pěkný stereo obraz

+ dynamičnost

+ kalibrace akustiky prostoru

ZÁPORY

- komfort aplikace má limity

- cena je mimořádně prémiová

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio Center | www.audiocenter.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies