2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 1

Francouzský výrobce reprosoustav Cabasse má za sebou úctyhodnou historii, poznávacím znamením velké části jeho produkce jsou pak "koule" - sférické ozvučnice nebo alespoň koaxiální měniče v kulovém provedení. Proto je jistě nepřekvapivé, že osvědčenému a charakteristickému konceptu zůstali Francouzi věrní i u svých ambiciózních bezdrátových reproduktorů The Pearl, velkých, drahých a elegantních řešeních pro náročné.

Z nabídky bezdrátových aktivních reproduktorů The Pearl značně vyčuhují a to nejen svým tvarem perfektní koule na nevelkém podstavci, ale také svými rozměry - tady se nehraje na kompaktní praktičnost, ale 18 kg hmotnosti při rozměrech 32,6 x 32,7 x 32,3 cm má za úkol dominovat prostoru.

Vizuálně s tím The Pearl jistě problém nemá - sféra má vpředu magneticky přichycenou mřížku a za ní koaxiálně poskládané reproduktory, přímo veprostřed v pravolevém směru přes ní probíhá žebrování a pod úhlem jí obtahují lesklé kovové pásky, které slouží v zadní části jednak jako estetické prvky, jednak jako klenoucí se ochrana velkého reproduktoru, který tvoří prakticky celou zadní stěnu.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 2

V zadní části, dole pod klenutím koule, jsou umístěné konektory. Ačkoliv The Pearl primárně operuje přes Wi-Fi, případně přes Bluetooth, nabízí i jinou konektivitu. Samozřejmě je tu napájecí zásuvka s mimořádně neprakticky maličkou kolébkou vypínače, je tu plnohodnotný cinchový analogový vstup a na druhé straně vstup optický digitální. Je tu párovací tlačítko pro bezdrátové spojení i ethernetová zásuvka, je tu i USB port pro připojení disku s hudbou.

Mimořádně elegantní (méně už praktickou) podobu má dálkové ovládání v podobě kruhu, které má na horní ploše tlačítka a otáčením obruby se reguluje hlasitost. Uživatelsky komfortnější je jistě využití ovládací aplikace - tam stačí The Pearl napoprvé spárovat, pojmenovat a hned v dalším kroku nechat reproduktor, aby provedl automatickou kalibraci (což je výjimečné a skvělé řešení).

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 3

V aplikaci pak máte možnost upravovat parametrické filtry ekvalizéru, můžete volit vyvážení mezi efektním a neutrálním, můžete u analogového vstupu volit latenci (nízkou třeba kvůli sledování filmů, vysokou pro vyšší spolehlivost zejména u bezdrátových přenosů apod.) nebo můžete nahlédnout i do statistik jako je vytížení procesoru The Pearl, v jehož útrobách tepe miniaturní počítač. Aplikace také umožňuje párování The Pearl do stereo systému, byť volba který je pravý a který levý je nelogická a vlastně je možná jenom tím, který kus párujete ke kterému, místo aby šlo jednoduše kliknout a zvolit.

Na poměry lifestylových řešení jsou osazené komponenty pěkně vybrané. Korpus The Pearl je z kompozitních vláken, ozdobné kroužky jsou chromované, kovové prvky jsou z hliníku. V zadní části se nachází basová kopule o průměru 25 cm, která má díky měkkým velkým závěsům pracovní výchylku až 3 (!!!) centimetry. V přední části jsou koncentricky vsazené středobas a tweeter, průměr koaxiální reproduktoru je 13 cm. Membrány jsou z uhlíkových vláken a magnetické systémy jsou na bázi neodymu.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 4

Každé pásmo má také vlastní zesilovací modul - tweeter dostává výkon 300 Wattů, stejně jako středotónová membárna, mohutný basák krmí poctivých 1 000 Wattů výkonu, vše samozřejmě ve třídě D.

Všechen signál je samozřejmě kontrolován a zpracováván přes DSP, následně pak přes čip D/A převodníku (blíže nespecifikovaného) s rozlišením 32 bit / 768 kHz, přičemž The Pearl podporuje PCM signály až do rozlišení 24 bit / 192 kHz a služby jako TIDAL nebo Spotify.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 6

Nějaké další technické parametry Cabasse neuvádí, což nicméně odpovídá tomu, že má jít stále o lifestylové řešení pro ty, kteří chtějí jednoduchost na úrovni a nikoliv technické finesy.

The Pearl jsme mohli používat jako stereo pár, srovnávali jsem pak ve třech pozicích a dvou poslechových místnostech, pro porovnání sloužily standardní redakční sestavy - viz pravý sloupec -->.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 7

Na kontrabasu Charlieho Hadena v "Anna" ("Naim Sampler 6" | 2006 | Naim Label | naimcd106) bylo cítit, že The Pearl se basu rozhodně nebojí, naopak jím zcela s přehledem dokážou naplnit i velkou místnost. Je to bas, který třese podlahou a je až neuvěřitelný, když vezmeme v potaz velikost ozvučnic a plochu membrán. Doslova se tlačí kupředu, takže zvuk je i po kalibraci trochu těžší, temnější. S onou nadsazeností a temností se pak pojí také vřelost a vůbec celková snaha o hmotnost a hřmotnost. Kontrola není špatná, nicméně nejde o delikátní audiofilii, ale o efektnější, lifestsyle bas.

Hlas Julie London v "People Who Are Born in May" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl veliký, načrtnutý v nadživotních, ba obřích proporcích, zaplňující a přesto vlastně příjemný. Neanalytický, ale plnokrevný, vemlouvavě hezký a hřejivý zvuk The Pearl nepostrádá důstojnou čitelnost a prokreslení, opět to sice není audiofilsky delikátní, ale rozhodně už je to "drahý" zvuk, byť zaměřený na šťavnatost a "hezkost".

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 10

Naopak ve výškách se třeba u zvonivých vysokofrekvenčních dozvuků v "No Matter What" od Xu Ganga ("Be There" | 2004 | Usher) drží The Pearl docela při zemi, takovým tím ne úplně moderním způsobem. Výšky tu jsou, ale nederou se kupředu a zůstávají hlavně jemné a kulaté. Je tu cítit, že vyvážení The Pearl je posazeno spíše k hlubším tónům.

Pokud je něco pro zvuk The Pearl v charakteristice nosné, tak je to dynamičnost - dynamika jednotlivých nástrojů i hudebního celku byla v "Lay Down Sally" Erica Claptona ("Ultradisc II" | 1994 | MFSL | SPCD 016) mimořádně odvážná, díky DSP, akustické kalibraci a zjevně dobré provázanosti elektroniky, softwaru a měničů je možná reprodukce trochu těžká, ale má nezastavitelnou průraznost dieslové lokomotivy. Hudba pumpuje, je fyzická, opulentní a ve správné hlasitosti až koncertní, fyzicky strhující.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 14

Ona mírná dávka efektu dobře vyjadřuje to, jak The Pearl fungují - nedají vám totiž téměř znát nějaké své limity, respektive ukryjí je umně za tak pěknou fasádou, že vám nebudou vadit. Třeba v "Clouds" Stevea Colemana a Five Elements ("Harvesting Semblances and Affinities" | 2008 | Pi Recordings | PI33) byla organizace zdánlivě velmi suverénní, všechno je pevně na místě a jednotlivé nástroje mají svou zřetelně artikulovanou linku, ale pokud jde o nuance a jemnůstky, zůstávají The Pearl stále v lifestylových vodách, nijak se nesnaží nechat ty nejjemnější drobnosti vyniknout a v dané ceně (zejména té za stereo pár) najdete rozhodně detailnější sestavy.

Prostor nahrávky "Wolkenmeer" Beo Brockhausena ("Closer to the Music Vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) byl i v monofonním provozu zajímavý, protože ve své velikosti dokázala hudba zaplnit celou místnost a přestože samozřejmě vždy dokážete zdroj zvuku lokalizovat, The Pearl nutně nepřitahuje pozornost k sobě. Ve stereofonním režimu a po automatické kalibraci pak stereo báze zblízka i z dálky funguje velmi dobře a hudební scéna má jasnou pravolevou lokalizaci zvuků, stejně jako je v ní cítit hloubka.

2019 12 20 TST Cabasse The Pearl 11

Na "I Love the Life I Live" Buddy Guye ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) bylo znát, že The Pearl hrají šťavnatě odspodu, že mají skvělý rytmus a šlapou, doslova se derou kupředu jako hudební lavina. Možná to není úplně vyvážená reprodukce a možná - jak už bylo řečeno - jde v detailech spíše po hlavním dění než po jemnostech, ale zvuku nelze upřít drajv a chytlavost, byť v poněkud expresivním balení.

Cabasse The Pearl jsou jiné - to je velmi zásadní charakteristika. Jsou jiné svým kulovitým provedením a zřejmou snahou dosáhnout ještě jakž takž kompaktních proporcí a přesto nabídnout solitérní objekt, který se neztratí ani ve velké místnosti. Jsou jiné také tím, že do světa v podstatě lifestylového bezdrátového ozvučení přináší některé vážně míněné technologie - automatickou (a dobře fungující) kalibraci akustiky prostory, velmi dobře fungující DSP a možnost připojení digitálních i analogových externích zdrojů signálu. To, že výsledné zvukové ladění cílí hlavně na výrazný bas a dramatickou dynamiku, to je s ohledem na koncept logické. Vlastně jediné, co by šlo zmínit jako negativum je opravdu vysoko nastavená cena, kde se zejména u stereofonního páru dostanete na cenovku stejně šťavnatou, jako je zvuk The Pearl. Ale jinak je to zajímavý designový koncept, který má až koncertní drajv a neúnavnou zvukovou komfortnost.

Kč 74 990,- / kus

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ design

+ akustický výkon - naplní i velkou místnost

+ pěkný stereo obraz

+ dynamičnost

+ kalibrace akustiky prostoru

ZÁPORY

- komfort aplikace má limity

- cena je mimořádně prémiová

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio Center | www.audiocenter.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

Perfect Sound Group

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio