První dekáda 21. století zastihla tradiční japonskou firmu Rotel, která si toto zařazení vysloužila 40ti lety plodné práce v oboru hi-fi, ve velmi dobré formě. Členství ve skupině Bowers&Wilkins Group, kde kromě titulní značky najdeme třeba i luxusní Classé, zjevně nese své ovoce. Léto roku 2012 se pak nese ve znamení přerodu nižší z obou dostupných řad s číslem 06 ve zbrusu novou sérii 12, ctící opět nastavený směr Balanced Design Concept.

Koncept vyváženého návrhu spočívá hlavně v tom, že si firma drtivou většinu použitých součástek vyrábí ve vlastní režii a nespoléhá tak na slaďování koupených řešení. Výrobce také tvrdí, že důležitější než tabulky a grafy je pro něj kvalitní zvuk a ladění výsledných produktů kritickým poslechem.

Rotel v nové řadě nabízí klasickou skladbu integrovaných zesilovačů, cd přehrávačů a tunerů. Právě z posledního ranku se rekrutuje i přístroj s názvem RT-12, vyšší z obou tunerů, vybavený oproti nižšímu sourozenci kompletní sadou síťových funkcí. V pětikilogramovém těle značně industriálního designu, uzavřeného v nemalých rozměrech 43 x 9,3 x 33 cm, tak najdeme klasický analogový FM tuner v kombinaci s digitálním DAB / DAB+ modulem, internetové rádio, streamer a v podstatě i základní převodník. Trochu překvapivě zde nenajdeme USB vstup; i když ono se skutečně jedná v prvé řadě o tuner a další smysl této koncepci dodává fakt, že tento vstup najdeme přímo na integrovaném zesilovači řady 12. I tak je to ale trochu škoda.

Masivní hliníkový čelní panel drží na místě čtyři masivní nýty jako z traverzy, ovšem industriální vzhled Rotelu sluší. Logicky utříděným ovládacím prvkům dominuje velký knob, kterým se pohybujeme v nabídce a stiskem potvrzujeme. Druhou dominantou je i přes svůj poměrně skromný rozměr displej. Na něm se zobrazují všechny důležité informace v přehledné stromové struktuře a jakákoliv volba a nastavení je otázkou vteřin a v nejsložitějším případě minut. Vlevo najdeme spínací tlačítko, tak jako všechna ostatní vyrobené velmi hodnotným způsobem a tak jako volič podsvícené sytě modrou barvou. Její vkusnost ponechme na úvaze každého jednoho pozorovatele.

Pod displejem najdeme pětici tlačítek, volících aktuální provozní mód. Vlevo je pak sada numerických tlačítek, vpravo ovládání průběhu reprodukce. Tlačítek je skutečně hodně, až příliš, však vše se dá velmi pohodlně nastavit na ergonomickém, i když trochu archaicky působícím dálkovém ovladači.

Zadní panel je pak jednoduchý a obsahuje vše, co je pro podobný typ přístroje potřeba. Samozřejmostí je konektor pro FM a DAB anténu, na druhé polovině pak konektor wi-fi antény a ethernetový port. Mezi nimi najdeme dvojici digitálních vstupů, díky nimž může RT-12 plnit již zmiňovanou funkci jednouchého převodníku. Tuner je připraven i pro integraci do inteligentních ovládacích systémů jak klasickou 12V zásuvkou, tak firemním Rotel link (máte-li iPhone, můžete si stáhnout aplikaci a díky Rotel link ovládat celé portfolio řady 12). Signál ve standardní linkové úrovni vychází přes jeden pár analogových RCA výstupů.

Tunerovou část má uvnitř na starosti modul iBiquity HD Radio, zbytek koncepce nese značku Rotel. Množství součástek uvnitř krabice je celkem minimální, zato klasický transformátor je solidní dimenzovaný a hodně vzdálený všem obvodům.

Parametry přístroje a jeho schopnosti jsou na danou cenovou úroveň víc než dobré. Tuner je i v obtížných podmínkách s citlivostí 22,2dBf dostatečně schopný najít a jemně, čistě naladit jakoukoliv stanici. Síťové připojení lze realizovat buď klasickým ethernetovým kabelem nebo pomocí bezdrátového spojení protokoly 802.11b a g, které podporuje všechna běžná šifrování. S připojením do světové sítě tak snad nemůže nikde být sebemenší problém – zprovoznění bylo i ve velmi zarušeném prostředí naprosto bezproblémové a stabilní, navíc nastavené během dvou minut. Přístroj umí pomocí protokolu UPnP streamovat z libovolného kompatibilního zařízení širokou škálu formátů. Patří mezi ně AAC, MP3, WMA, OGG Vorbis, AIFF, AU a hlavně audiofilní WAV a FLAC. Bohužel žádný z těchto formátů „neprojde“ do přístroje korektně ve vysokém rozlišení, přestože uvnitř tepe čip Wolfson WM8740 s rozlišením 24 bitů a 192 kHz. Několik vzorků s rozlišením 24 / 96 až 24 / 192 „vylezlo“ z Rotelu jen jako digitální šum. Není ale vyloučeno, že jde o drobnou chybu ve firmware, která bude v brzkém updatu odstraněna – jedna z mnoha výhod digitální doby a obdobných přístrojů.

Hlavními partnery při testování byli firemní kolegové – integrovaný zesilovač Rotel RA-12 a CD přehrávač Rotel RCD-12. Sekundovali jim integrovaný NAD C370, koncový Xindak PA-M s předzesilovačem / sluchátkovým zesilovačem Xindak H-1 a také Pioneer BDP-LX71 či KingRex UD384. Roli UPnP serveru měl na starosti notebook s Windows 7 s přehrávači foobar200 a Windows Media Player. Jediným problémem při UPnP streamování se pak ukázala neschopnost aktualizovat playlist jinak než úplným opuštěním režimu streamování a opětovným načtením seznamu.

Už bylo zmiňováno, že tunerová část je dostatečně citlivá, aby i v oblasti se slabším příjmem nalezla a dostatečně pevně a čistě naladila běžně dostupné stanice. Výsledný zvukový přednes je velmi uspokojující a živý i přes kvalitu českého vysílání. Výrazně vyšší kvalitu zde patrně nabídnou až slovutné modely Magnum Dynalab, jinak si totiž Rotel vede i v porovnání s dražší konkurencí velmi dobře.

To samé platí i pro digitální internetové rádio – na něm je v podstatě jediným kritériem úspěchu dobře navržené ovládání (a že uživatelsky je Rotel výborný) a použitý D/A převodník. I v druhé oblasti je Rotel slušně vybaven – WM8740 je solidní DAC střední třídy, za který se v cenové kategorii do třiceti tisíc rozhodně není třeba stydět. Výsledek? Rychlé vyhledávání i načítání stanic a solidní zvukový výstup (u stanic s dostatečně vysokým datovým tokem) v podstatě vymažou potřebu kdykoliv znovu zapnout analogový FM tuner. Navíc – co potěší víc než si v podvečer pustit lokální vysílání z podhůří Himaláje s tamní tradiční hudbou? To FM nedokáže…

Pro UPnP platí naprosto totéž, jen s tou obměnou, že příchozí signál je – zvláště v případě FLAC souborů a dobrých nahrávek – podstatně kvalitnější a odpovídá tomu i zvukový výsledek. U UPnP je pak jediným záporem již zmíněná drobná uživatelská hrubka, neumožňující plynulé obnovování seznamu skladeb. Stále jde ale o podstatně flexibilnější systém, než přehrávání CD.

Rotel nabízí spíše jasnější a razantní, ale přitom neagresivní zvukové vyvážení. Foo Fighters se svou skladbou „White Limo“ rozjíždí pohodovou rockovou show s nabroušenými, ale velmi přehlednými kytarami. Jasně oddělené jednotlivé instrumenty skládají dohromady pevnou mozaiku s dostatkem informací, ale přeci jen maličko světlejším vyvážením. Zvuku dominuje energie, až dravost, ačkoliv podání zůstává umírněné a neútočné.

Přestože reprodukce je skutečně o maličko světlejší, ani v nejmenším to neznamená, že by basu bylo málo. Jakmile své sólo na kontrabas spustí Micheal Arnopol na „Gotcha“ z „A Fortnight in France“ Patricie Barber, v místnosti se objeví hutný zvuk strun. Rotel dokáže být dosti detailní, z reprodukovaných informací si dokážeme dobře představit nástroj, jeho hranice i vzduch kolem něj. O nejdrobnějších detailech rezonance ozvučnice nástroje se sice nedozvíme tolik jako třeba u Naim NDX, ale vše je i tak velmi příjemně přirozené. RT-12 klade trochu větší důraz na analýzu zvuku než barevnost a muzikálnost, přesto jsou tóny přirozené.

Lehčí zvuk dává vyniknout i informacím o prostoru v nahrávce, jak ukazuje třeba Stingova klasická „Englishman in New York“ z alba „Symphonicities“. Jednotliví hráči a jejich nástroje jsou rozvrstveni v prostoru s příjemným klidem a samozřejmostí, celá reprodukce je velmi klidná a pohodová, bez stresu a přesto s živostí a energií. Rotel tak v sobě snoubí zdánlivě protichůdné hodnoty, ale daří se mu vybalancovat zvuk velmi dobrým způsobem – je to jen nemnoho let, kdy by zdroj signálu v ceně kolem 20ti tisíc byl spíš velmi základním a kompromisním kouskem, dnes se zdá, že se s ním dá dobře žít.

Rotel RT-15 se zdá hrát o něco lépe, než většina diskových přehrávačů v dané cenové kategorii – je o ždibec příjemnější na něm poslouchat třeba Mussorgského „Velkou bránu Kyjevskou“ ze sampleru Crystal Cable Arabesque, než na analogových výstupech firemního sourozence RCD-12 či přes digitální výstup BDP-LX71. Přestože se jedná jen o 1:1 naripovaný disk ve standardním Red Book rozlišení, reprodukovaný zvuk se jeví lehce dynamičtější, čitelnější – hlavně patrně díky většímu klidu a sebejistotě.

Onen klid by se dal také připsat na vrub černému, tichému pozadí, na němž RT-15 zvuk servíruje. Přenos digitálních souborů minimalizuje nešvary, které mohou vznikat při klasickém přehrávání a transparentnost produkce je tak na velmi dobré úrovni. Čistotu zvuku objevíme třeba na romantické „Where or when“, kde báječně vynikne charakteristika jednotlivých nástrojů a v pauzách mezi tóny vládne téměř úplné ticho.

Rotel RT-12 je povedený přístroj, který by si snad zasloužil oficiální přeřazení z třídy tunerů do třídy streamerů. Právě načítání vzdáleného obsahu je díky uživatelské přívětivosti, logicky navrženému snadnému ovládání a dobrému převodníku tou nejsilnější stránkou přístroje. Kouzlo, elegance a jednoduchost síťového přehrávání – ať už jsou to soubory přes UPnP či desítky tisíc internetových rádií – je natolik strhující a zábavné, že vlastně eliminuje reálnou potřebu využití FM / DAB modulu, tedy toho jediného, proč se RT-12 řadí k tunerům.

Je pravdou, že je tu několik drobností, které by koncepci přístroje dotáhly k perfektnosti, hlavně pak chybí podpora vysokého rozlišení streamovaných nekomprimovaných souborů a alespoň jeden USB vstup, i kdyby jen „pro strýčka příhodu“. I bez toho ale předvádí Rotel RT-12 v poměru ke své cenovce adekvátní výkon a potěší každého, koho oslovuje tento moderní způsob reprodukce hudby. Zapadá tak do firemní filozofie výrobce – nabídnout za dobrou cenu velmi dobrý přístroj střední kategorie s dobrým zvukem, který vás sice neposadí na zadek a nedonutí vaši čelist navštívit vaše kotníky, ale nedá vám ani žádný důvod si stěžovat nebo hledat v reprodukci problémy. A to je asi přesně to, co bychom měli od střední třídy high fidelity komponentů očekávat a za co bychom je měli chválit.

Kč 21 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobré výrobní zpracování a povedený industriální design

+ jednoduchost provozu ve všech oblastech

+ příjemný, klidný a jasný zvuk

+ široká podpora digitálních formátů

ZÁPORY

- displej by si zasloužil dvojnásobný rozměr

- podpora vysokých rozlišení při streamování by byla skvělá

- chybí podpora přehrávání přes USB

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio