Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

V posledních měsících jsem měl tu čest žít poměrně často nejen s věcmi cenově jasně zapadajícími do světa hi-fi, high-endu a ultra high-endu, ale také s produkty více než dostupnými, s cenami v řádu jednotek tisíc, řekněme. A víte co? Ono to vlastně nebylo špatné - ne snad, že by to byly výrobky, které vás posadí bez dechu na zadek, ale většina z nich byla až překvapivě "použitelná".

Snad je to do velké míry i tím, že cenové (či obecně finanční) nůžky se rozevírají a ač naneštěstí tak trochu mizí dobré zboží pro střední třídu, tedy "normální kvalita za normální peníze", což by v řeči audio techniky mohlo být zboží mezi 30 - 100 000,- Kč, objevují se a hlavně prodávají se neuvěřitelné záplavy techniky té nejvyšší ligy, tedy komponenty v cenách automobilů či nemovitostí - stačí se koneckonců podívat po Praze, kde se třeba v Dušní v samém srdci Starého města otevřel obchod s třemi patry, dvěma vchody a technikou s cenami tak vysokými, že i statečný muž zapláče. A přesto, zdá se, žije.

Zpět ale k tomu, co mě překvapilo či snad přesněji řečeno, co mě vrátilo na zem. Mýma rukama totiž prošlo několik reprosoustav, zesilovačů a dalších komponentů s cenovkami z řádu pro každého a zdá se, že co dvě dekády nazpět bylo solidní standard hi-fi techniky kolem (dnešních) 15 - 30 000,- Kč, to si dnes celkem snadno koupíte za polovic a tak se zdá, že i když za opravdu špičkový zvuk dnes musíte zaplatit až nestoudněkrát více než dřív (ale taky ho přeci jen dostanete víc), za "jen" dobrý zvuk dnes můžete v porovnání s minulostí vlastně i ušetřit.

Nejvíce to pak poznáte na opravdu dobrých nahrávkách - buď těch moderních ve vysokém rozlišení, nebo těch starých, které byly třeba v polovině 20. století vznikaly často až neuvěřitelně dobře. Levná technika se totiž dneska nechá "dotlačit" dál než kdy dřív a pokud si férově přiznáme, že na povrchu se dnes přeci jenom šetří a tím levné komponenty vypadají trochu uměleji než dřív, čistě technicky nabízí - tedy samozřejmě jen ty poctivě provedené - nebývale solidní porci hudby.

Možná je to tak nakonec i dobrá zpráva a šance, že "náš" obor tak úplně nevymizí z povrchu zemského - protože jen dobrý a přitom finančně dostupný zvuk dokáže mladou generaci odtáhnout od přenosných a na efekt laděných chrchlátek směrem k hi-fi. Inu, budeme doufat...

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio