ROTEL Michi zesilovače

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 1

Slovo "rogue" se dá do češtiny přeložit jako "darebák", možná i "pobuda" nebo "grázl". Je trochu zvláštní takhle pojmenovat firmu na výrobu audio elektroniky, nicméně název zjevně během zhruba dvacetileté existence společnosti nikoho neodradil. V zemi neomezených možností za oceánem (a v Kanadě také) patří Rogue Audio už dlouhá léta mezi nejznámější, nejprodávanější a nejuznávanější výrobce elektronkových audio zařízení, kdežto v Evropě je to stále jen okrajová, trochu obskurní značka.

Je také pravda, že zesilovače této značky příliš nectí náš kontinentální cit pro estetiku, mnohem spíše sází na americkou jednoduchost a účelnost, kdy zpracování rozhodně není na první příčce. Krásným příkladem této účelnosti je integrovaný elektronkový zesilovač Cronus Magnum druhé generace. Cornus (nebo chcete-li česky Kronos) je vůdce prapůvodních Titánů z řecké mytologie, Magnum pak naznačuje úctu k jeho velikosti. Právě tenhle model (navzdory svému vzhledu) je nejprodávanějším modelem z katalogu Rogue Audio.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 2

Veliký Kronos je nádherně účelným, jednoduchým, technicistním strojem. Tělo stojí na čtyřech nožkách, je velmi nízké (tak tak aby zakrylo desky se součástkami) a skrze otvory z něj čouhají jak elektronky, tak kondenzátory, tak zapouzdřené transformátory. Díky tomu vlastně veškerý vizuální dojem stojí na prezentaci technických prvků a pokud nemáte v oku cit a náklonnost pro industriální elementy, Cronus Magnum II pro vás bude asi přeci jen trochu zvláštní.

Zesilovač má šířku necelých 46 cm, hloubku něco přes 43 cm a výšku zhruba 14 cm, ale ta zahrnuje i zmíněné "čouhající" součásti, samotné šasi je zhruba poloviční výšky. Pokud by snad vysoce technicistní vizuální stránka nebyl váš šálek čaje, dá se celý zesilovač přiklopit příplatkovým krytem.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 3

Na tlustém čelním hliníkovém panelu se nachází spínací knoflík, 6,3 mm výstup na sluchátka, dva malé a jeden velký knob (pro přepínání vstupů, pro regulaci vyvážení kanálů a velký pro ovládání hlasitosti). Vzadu jsou čtyři páry standardních analogových RCA konektorů pro vstup signálu, dva páry jsou pak určené pro výstup - jeden má fixní linkovou úroveň, druhý je regulovaný. Výstupní reproterminály jsou u obou krajů šasi, působí stejně účelně jako zbytek konstrukce, ale fungují bez problémů.

Na horní straně najdete ještě měřák DC složky v miliamperech, stejně jako uložení pro "šroubováček" k nastavování biasu elektronek. Jde jednoduše o pravověrný elektronkový zesilovač, který od vás čas od času bude nějakou pozornost potřebovat.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 4

Vnitřní koncept je postaven na kombinaci triodového předzesilovače a výkonného koncového stupně. V obvodech najdete také předzesilovač pro signál MM přenosek, stejně jako plnohodnotný sluchátkový zesilovač; na obě funkcionality se Rogue Audio zaměřuje a nebere je jen jako doplňky. Ostatně sluchátková část dává výstupní výkon 1 Watt, phono má zase zisk 44 dB v celém rozsahu 20 - 20 000 Hz.

V přední části zesilovače se nachází dvojice elektronek 12AX7, trojice 12AU7 a za nimi pak čtveřice výkonových KT120. Dostatečně pevné napájení zajišťuje velký napájecí zdroj s masivním transformátorem. Výstupní výkon je na čistě lampový stroj neobvykle vysoký - ve třídě A/B dává Cronus Magnum II plných 100 Wattů na kanál v celém pracovním rozsahu 20 - 30 000 Hz.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 5

Rogue Audio Cronus Magnum II hrál s reprosoustavami Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Wharfedale Diamond 225 nebo kupříkladu OceanWay Eureka. Zdrojem signálu byl OPPO BDP-105D, Cambridge CXC (přes ASUS Xonar Essence One MUSES MKII), Apogee Groove a kupříkladu i Marantz SA-14S1 Special Edition. Srovnávalo se s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS, Cambridge CXA80, Advance Acoustic X-i105 nebo Marantz PM-14S1. Propojeno bylo kabely Ansuz, ZenSati Authentica a MIT Matrix.

Ačkoliv zesilovač nevypadá nijak předimenzovaně, ať jsme ho připojili k jakýmkoliv reprosoustavám, dokázal ovládnout basové pásmo s neočekávanou solidností a dospělostí (tedy poté, co se takových 30 - 40 minut prohřál). Kontrabas Charlieho Hadena ve "Spiritual" z desky "Beyond the Missouri Sky" (1997 | Verve | 537 130-2), kterou nahrál s Patem Methenym, byl proporčně velký, objemný, nadýchaný a relativně uvolněný, celkově trochu přitlačený a zvětšený. Přes citelnou elektronkovou měkkost je ale definice velice slušná, každý tón je plný a šťavnatý, energický a každé brouknutí protlačí zesilovač s fyzicky citelnou váhou.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 6

Cronus Magnum II se neštítí přiznat lampový charakter a vložit do svého výstupu onen okouzlující punc elektronek. Zpěv Vince Jonese v "Union Man" ("Moving Through Taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) byl také mírně překryt vrstvičkou sametové vřelosti, lampový "filtr" také svou laskavostí zlidštil a změkčil expresivní sykavky a další výraznější hrany nahrávky, takže ani při vysoké hlasitosti na nekompromisně "rovných" OceanWay Eureka nebyla žádný chvíle nepříjemná. Moc se nám líbilo, jak Cronus Magnum II dokáže zvuk otevřít, nadýchat a protlačit do prostoru s příjemnou lehkostí a spoustou, spoustou vzduchu. Přesto prokreslení hlasu působí v rámci své kategorie solidně a vokál je plastický a přirozený.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 7

Zesilovač se nevzdal svého znělého, barevného projevu ani v nejvyšším pásmu - vibrafon a činely v "Like Minds", eponymní skladbě desky Burtona, Corey, Methenyho, Haynese a Hollanda (2003 | Concord | SACD-1029-6), sice také nesly nádech sametového zjemnění, ale zesilovač je hrál s neutuchajícím entuziasmem, rychle, pevně, konkrétně a odděleně, tedy až překvapivě dospěle. Kovové tóny byly čisté a barevně syté, možná, pravda, posunuté až lehoučce do "cinkavého" stylu. Pokud jde ale o rozlišení a čistotu, za svých osmdesát tisíc dostanete přesně to, co byste si za podobné peníze přáli.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 8

Nejvýraznější dynamické špičky velkého orchestru v Mussorgského "Velké bráně kyjevské" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) byly popravdě řečeno přeci jen lehce změklé, třeba rána do velkého bubnu s sebou nese sice citelnou razanci a cítíte také vzduch v bubnu a objem, který se zřetelně tlačí ven, ale je to celé přeci jenom měkčí, méně utažené, až trochu nadýchané. Hudba ale vyznívá úžasně vzdušně, to naopak Cronus Magnum II jde znamenitě, ten velký zvuk, ta tekutost a plynulost projevu, navíc i díky lampové vstřícnosti a vysokému výkonu působí nástroje rozhodně dostatečně živě a dynamicky.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 9

Je to trochu zvláštní, ale právě povedené elektronkové konstrukce mívají ty nejlepší výsledky při rozebírání skladeb a jejich rozvrstvování - integráč Rogue Audio si v tomto ohledu také nezadá s nejlepšími ve třídě. Naprosto dospěle, klidně a jasně dokázal rozložit do téměř perfektně separovaných celků nástrojové a vokální linky ve "What a wonderful world" Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040). Přes jasně hutnější, teplejší a jaksi sametový přednes není žádný problém s orientací v nahrávce, souzvuk hlasů a harmonie nástrojů budí dojem skvěle propojeného celku, ale když chcete, je velmi snadné sledovat jakoukoliv z hudebních linek zvlášť.

Rogue Audio Cronus Magnum II má tak trochu tendenci zvětšovat a "nadouvat", proto i prostor v Mahlerově "6. symfonii" nahrané Českou filharmonií v čele s Václavem Neumannem (2006 | Octavia Records | OVCL-00259) byl hodně roztažený a hodně vzdušný (to prostě Rogue Audio jde). Vzduch byl mezi nástrojovými sekcemi, kolem celého orchestru, působilo to velmi dobře a bylo tu patrné trojdimenzionální rozložení, jasné pravolevé i předozadní rozložení, jednoduše řečeno vše působilo přesvědčivě plastickým dojmem, byť třeba samotné kontury nástrojů nesou jasné stopy elektronkové měkkosti a není to analyticky "vysochaný" zvukový hologram. Příjemný byl také pocit všeobecné homogennosti, vše bylo v jednom velkém hudebním obrazu bez pocitu roztrhání na jednotlivosti.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 10

Pokud si ale někdo kupuje elektronkový zesilovač, nedej bože pak z takovéto a vyšší cenové hladiny, činí tak patrně hlavně v očekávání toho, že hřejivé lampičky přinesou do jeho domova snadný, muzikální poslech. A v tom tedy Rogue Audio Cronus Magnum II poslouží na jedničku - barevné, teplé, o nejpichlavější zvukařské ostny obroušené podání "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) mělo krásně plynulou rytmiku, šťavnatost a muzikálnost, která svou atraktivitou přesvědčila i posluchače, kteří jinak podobný styl hudby upřímně nenávidí k tomu, že dokázali vyslechnout skladbu (skoro) celou. Cronus Magnum II jednoduše hraje "hezky" a zábavně do té míry, že vás téměř nenutí myslet na fakt, že jde o pouhou reprodukci.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 11

Elektronkový zesilovač Cronus Magnum II od Rogue Audio je specifická hračka pro specifické publikum, zejména pak kvůli ultra puristickému vzhledu (chcete-li tak letmo zakrytovanému shluku součástek říkat) a nutnosti trochu se starat - musíte ho nechat hodinku prohřát, musíte čas od času vyměnit lampičky a musíte pak provést úpravu nastavení za pomoci "šroubováčku". Je to tak trochu jako udržovat automobilového veterána - prostě specifický druh požitku. Zvukově přitom ale zesilovač určitě neurazí ani náročného audiofila - přes své zjevně vřelejší, sametovější (= "elektronkové") podání je dostatečně čistý, otevřený, rychlý i výkonný, dostatečně konkrétní i dostatečně detailní, dostatečně dynamický i dostatečně vzdušný, ale hlavně dostatečně muzikální, aby plně obhájil svou cenovku. Zcela určitě jsou v téhle ceně zesilovače, s nimiž se žije snáz, ale není tak jisté, že jsou za dané peníze takové, které se snáz poslouchají...

Kč 79 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI


--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemně měkký zvuk

+ slušná dynamika

+ něžný, barevný a velmi muzikální přednes

+ velmi slušná autorita a energie

+ otevřený a vzdušný přednes

ZÁPORY

- vytváří děsivé množství odpadního tepla

- přeci jen se odklání od věrnosti směrem k hřejivosti a sladkosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Soundstyle | www.soundstyle.cz

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio