ROTEL Michi zesilovače

2021 12 31 TST Moon 240i 1

Kanadská značka Moon proslula zejména svými D/A převodníky / streamery, jejichž řešení patří k nejlepším na trhu. Moon nicméně patří mezi nemnoho výrobců, kteří stále ještě nabízí kompletní sestavy, tedy nejen CD přehrávače a DACy, ale také různorodé zesilovače. Na úplném začátku nabídky leží 240i, kompaktní integrovaný zesilovač s digitální konektivitou.

240i pochází z výrobního programu Moon a tím je řečeno vše, co potřebujete vědět o čelním panelu – tři segmenty, velké logo přímo uprostřed nad malým, ale dobře čitelným displejem, robustní ovladač hlasitosti po pravé straně a řádka tlačítek vlevo i vpravo od displeje, kterými zvládnete jak klasické provozní úkony, tak třeba nastavení zesilovače – na to, že jde o základní model (jakkoliv je s ohledem na cenu slovo základní relevantním pojmem), je tu možností přehršel, chod přístroje si tak do velké míry dokážete přizpůsobit svým podmínkám.

Štědře žebrované boky a velký podíl otvorů v horním krytu naznačují snahu o co nejefektivnější chlazení zařízení. Zadní panel je pak doslova zaplněn konektivitou. V horní řadě se vešly dva páry reproduktorových terminálů standardní kvality a provedení, na zbytek pak široká a praktická kombinace vstupů a výstupů.

2021 12 31 TST Moon 240i 14

Analogový svět zastupují dva cinchové vstupy linkové podoby a jeden pro gramofony s MM přenoskami, analogový je i pre-out s regulovanou úrovní (pro bi-amping nebo třeba subwoofer). Digitální svět vám pomůže objevit dvojice koaxiální a dvojice optických vstupů, doplněných o USB port pro spojení s počítačem.

Nebyl by to Moon, kdyby neposkytoval také širokou a praktickou ovládací konektivitu. Můžete se spolehnout třeba na klasický RS232 port, případně 3,5 mm jack pro připojení externího čidla dálkového ovládání. Další dva porty ve stejné podobě patří vstupu a výstupu SimLink, které umí chytře předávat pokyny mezi jednotlivými přístroji – třeba tak, že pokud pustíte CD přehrávač, spustí se vám i zesilovač a rovnou se přepne na správný vstup apod.

2021 12 31 TST Moon 240i 3

O použitých technických řešeních se Moon nijak zásadně nerozepisuje – jde o klasickou koncepci polovodičového zesilovače s dobře dimenzovaným toroidním transformátorem a dvěma páry výkonových prvků, díky nimž 240i nabízí dostačujících 50 Wattů do 8 ohm na kanál.

Regulace hlasitosti probíhá přes firemní řešení M-eVOL2 s odporovým polem R2R (což je v dané cenové relaci poměrně výjimečně náročné řešení), její strmost je poměrně velká – respektive v kombinaci se ziskem zesilovače i pro redakční ne úplně vysoce citlivé reprosoustavy stačil rozsah první čtvrtiny dráhy potenciometru pro všechny běžné poslechové úrovně, ještě před polovinou byl poslech už velmi hlasitý.

2021 12 31 TST Moon 240i 5

240i pracuje v rozsahu 10 – 80 000 Hz (-3 dB), nabízí odstup signálu a šumu 100 dB při plném výkonu a hodnota celkového harmonického zkreslení je lepší než 0,02% a to jak při 1 Wattu, tak při plném výkonu. Osazený, ale blíže nespecifikovaný D/A převodník nabízí zpracování signálu o rozlišení 24 bit / 192 kHz u PCM a až DSD256 (samozřejmě jde o teoretická maxima u USB rozhraní).

Moon 240i je dostatečně kompaktní, aby zapadl do běžného prostoru – má šířku 42,9 cm, šířku 36,6 cm a výšku 8,9 cm, váha bytelně stavěného stroje dosahuje 11 kg.

2021 12 31 TST Moon 240i 6

Zesilovač jsme poslouchali místo hlavního redakčního systému Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR a to ve společnosti jádra Roon (a USB kabelu), Métronome DSC1 a Xavian Quarta Evoluzione, napájelo se přes Nordost Heimdall 2, Nordost Valhalla 2 a GMG Power Harmonic Hammer 3000P. O dalších součástech poslechové sestavy se můžete dozvědět v pravém sloupci -->.

Broukající kontrabas v „Cantata Con Mina“ od Miny De André („La Canzone Marinella“ | 1997 | Ricordi | 7432153879-2) držel Moon pod důstojnou kontrolou, i když v objemu menším a v podobě trochu sušší, než je u značky a jejích „velkých“ modelů zvykem. I přesto je to ale dobře disciplinovaná reprodukce s již patrnými odstíny jednotlivých brnknutí. Je také cítit nestresovaný nadhled, pokud už něco 240i přejímá od svých větších souputníků.

2021 12 31 TST Moon 240i 12

Zpěv Madeleine Peyroux v „Blue Alert“ („Half the Perfect World“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) byl také trochu sušší a civilnější ve srovnání s typickou signaturou komponentů Moon – nabídl za to, ale pocit dobré soustředěnosti a konkrétnosti. Přesto je reprodukce spíše uklidněná, netlačí na pilu a nesnaží se o dravou pronikavost. Dalo by se říct, že reprodukce je srovnaná a vlastně poměrně neutrální, zesilovač nemá výraznější vlastní stopu, je také poměrně transparentní, takže se celkem jasně projevuje styl připojeného zdroje signálu (Roon byl čistý a briskní, zatímco Métronome vřelejší a podstatně bohatší).

Uhlazené a vyrovnané jsou také výšky, rázné činely v „Deceptively Yours“ Norah Jones a Petera Malicka („New York City“ | 2003 | Koch | 0099923867821) nijak nevyskakují z celkové reprodukce, zesilovač nad nimi ale drží dobrou kontrolu a až audiofilským klidem ukazuje jejich různorodost. Nesnaží se být působivý formou nějaké velké energie nebo objemu, čistota, čitelnost a konkrétnost jsou nicméně dobré.

2021 12 31 TST Moon 240i 13

Ravelovo „Boléro“ v podání Seiji Ozawy a Boston Symphony Orchestra (1974 | Deutsche Grammophon | 415 845-2) bylo v podání 240i krásně, nonšalantně vedené, zesilovač udržoval dobrou kontrolu a pevnou formu, stejně jako už dokázal dobře ukázat dynamické kontrasty a gradující energii – přesto je zvuk jako celek subjektivně trochu opatrný, přeci jen to není ta vášeň a chuť hrát, kterou umí vykouzlit vyšší modely Moon, byť by se styl tohoto modelu dal asi označit jako „purističtější“ a „audiofilský“, protože je velmi učesaný a organizovaný.

Také rozlišení zesilovače vůbec není špatné, jedno zda sáhnete po analogové nebo digitální části – Dvořákova „Serenade for wind and strings in D minor, B. 77 (op. 44)“ ve verzi Nevilla Marrinera a Academy of St. Martin in the Fields (1981 | Philips | 400 020-2) zněla s velmi důstojnou čistotou, snad právě i díky tomu, že zvuk je vyrovnaný, neutrální a poklidně „srovnaný“. Nikam netlačí, zní ale s lehkostí a má už i solidní nadhled, takže nemáte ani v komplexnějších momentech pocit nějakého stresu – těch nejjemnějších informací, dozvuků a nuancí je na poslech slušné množství, ale jsou prezentované tak nějak nenápadně, jaksi „uklizené“ a musíte se trochu zasoustředit, abyste se zanořili až k nejhlubším vrstvám.

2021 12 31 TST Moon 240i 9

Nástroje v „My Old Flame“ od Boba Jamese a Davida Sanborna („Quartette Humaine“ | 2013 | OKeh | 88765484712) byly také díky poklidné prezentaci dobře ohraničené a oddělené. Nejsou kdovíjak veliké, scéna je uměřená, byť vlastně nikde není žádný problém – nic nechybí, nic nepřebývá, všechno do sebe dobře zapadá. Nejde o trojrozměrný hologram, ale o dobrou, dospělou stereofonnii prémiového hi-fi.

Rockovou „Many A Little“ od September („Many A Little“ | 1995 | Tripple | TRIPPCD1004) zvládl Moon udržet v dobrém zátahu, i když stále v takové poklidnější, nevtíravé formě. Je pravda, že vyšší firemní modely umí víc zatáhnout odspodu a dodat hudbě větší grády, 240i ale zase umí udržet dobrou pevnost a ukázněnost. Hudba je dobře rozvržená, snadno čitelná a vesměs po všech stránkách korektní, jen prostě méně šťavnatá, než jakou čekáte od komponentu s hrdým jménem Moon.

2021 12 31 TST Moon 240i 10

Integrovaný zesilovač s dobrým D/A převodníkem a bohatou konektivitou Moon 240i je základní vstupenkou do světa kanadské značky a v mnohém ctí její rukopis – je vyrobený tak, že dost možná vydrží „napořád“, nabízí digitální i analogové rozhraní v dostatečném počtu a variacích, aby to stačilo dnes i do (dost pravděpodobně) poměrně vzdáleného budoucna. Zvuk je pak vyrovnaný, klidný, drží pevně a přitom nenásilně pohromadě a ve své uhlazené civilizovanosti je vlastně velmi audiofilský. To znamená, že 240i je velmi dobrý, dospělý a civilizovaný a ve své „audiofilskosti“ nechává vyniknout hudbu bez jakýchkoliv přídavků (nebo uhlazování, když jsme u toho) tak, jak by to podle definice hi-fi mělo být.

Kč 77 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ všestrannost

+ široké možnosti nastavení

+ bytelná výrobní kvalita

ZÁPORY

- je škoda, že tu není streaming (byť od toho je model ACE)

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies