ROTEL Michi zesilovače

2020 10 30 TST Vitus Audio RI 101 MK2 1

Hans Ole Vitus věnoval čas mezi rokem 1995 a rokem 2003 čistě vývojovým pracím na zesilovačích, objevoval a zkoumal a teprve po plných osmi letech vypustil do světa první zesilovač se svým jménem (byť během té doby samozřejmě pracoval a to mimo jiné i pro jiné výrobce elektroniky nebo třeba jako obchodní zástupce známých Texas Instruments). To něco napovídá o jeho pečlivosti a trpělivosti. Ta mu pomohla k dosažení pozice mezi ultra high-endovými výrobci, byť nezapomíná ani na – v kontextu dnešní cenově splašené doby – dostupnější produkty.

Symbolem takových je nejprodávanější firemní produkt, zesilovač RI-101, dostupný aktuálně v druhé generaci MKII. Jde o nejdostupnější komponent, spadá také do základní série s poněkud odvážným názvem Reference (vyšší řady se jmenují obdobně neskromně Signature a Masterpieces). A přestože je to „to nejobyčejnější“ od Vitus Audio, má už na první pohled všechno co má mít, aby se nestyděl ani vedle takových kreací jako je SIA-030 (a to nemluvíme zrovna o velmi šťavnaté cenovce).

Rukopis značky Vitus je patrný na první dobrou – čelní panel seversky střízlivého duchu je rozdělen na tři části a prakticky vizuálně symetrický podle svislé osy, kterou tvoří lesklý panel s vsazeným displejem oranžové barvy. Po každé jeho straně jsou pod sebou tři nevelká kulatá tlačítka pro základní ovládání přístroje, zvládnete s nimi nastavení provozních parametrů, stejně jako změnu vstupu, hlasitosti,…

2020 10 30 TST Vitus Audio RI 101 MK2 2

I když se to nezdá, je RI-101 MKII klasicky široký (43,5 cm) a vlastně poměrně dost hluboký (47 cm) i nadstandardně vysoký (18,5 cm) přístroj; je celkově robustní a jednoduchý, rozhodně ale dobře udělaný. Však také váží pěkně zřetelných 37 kg.

Poněkud industriální zadní strana je zrcadlově symetrická podle středové osy, definované napájecí zásuvkou a mohutným terminálem GND / EARTH pro dodatečné přizemnění přístroje. Signálové konektory jsou seřazeny ve dvou úrovních, nahoře je vždy trojice symetrických vstupů, pod nimi dva vstupy cinchové a také symetrický XLR pre-out výstup. Všechny jsou analogové a linkové, byť si můžete přikoupit dodatečný modul phono předzesilovače a jeden cinch proměnit ve vstup pro přenosky. Zesílený signál pak vystupuje přes jediný pár robustních terminálů na každém kanálu.

2020 10 30 TST Vitus Audio RI 101 MK2 3

Dále můžete zesilovač rozšířit o modul D/A převodníku a streameru (byť tedy za nemalý přílatek), kdy získáte USB konektor, AES/EBU a koaxiální digitální vstupy a také ethernetovou přípojku pro možnost přímého streamování.

Výrobce všeobecně prakticky vůbec nemluví o tom, jaké komponenty uvnitř zesilovače používá, nehovoří o mnoha podrobnostech, ale definuje alespoň základní věci. Třeba to, že RI-101 MKII je v praxi předzesilovač a koncový stupeň v jednom šasi, že regulace hlasitosti má vysoké rozlišení a vychází z top modelů SL-103 a MP-L201 nebo že přestože výkonová část vychází z předchozí generace, dočkala se výrazné úpravy budící části.

2020 10 30 TST Vitus Audio RI 101 MK2 4

V končeném důsledku je ale RI-101 MKII klasický integrovaný zesilovač, který dodává ve smíšené třídě A/B velmi masivních 300 Wattů do 8 ohm na kanál, přičemž do poloviční zátěže zvládá vzorně dvojnásobných 600 Wattů. . U hodnoty frekvenční odezvy udává Hans Ole Vitus „více než 800 000 Hz“, u odstupu signálu a šumu „více než 100 dB“, aby u hodnoty THD+N (na 100 W / 1 kHz) mluvil o „méně než 0,04%“. To jsou všechno důstojné hodnoty, které si zaslouží respekt.

Vitus RI-101 MKII jsme poslouchali v akusticky dotaženém showroomu dovozce v Kopřivnici, kde mu společnost dělal vybraný systém – jako zdroje signálu byly k dispozici Métronome c-AQWO / t-AQWO a pro streaming Métronome DSS, porovnávat jsme mohli s dojmy z vyššího (a výjimečně dobrého) modelu SIA-030. Zdrojové komponenty a příslušenství napájel Accuphase PS-510, jako další doplňky byl použit skoro celý sortiment QRT – lišty Qsource a Qb8, série harmonizérů QPoint, zemnící jednotka QKore a antivibrační nožičky Sort Kones. Propojeno bylo kompletně kabeláží Nordost Valhalla 2 a poslouchalo se primárně přes Rockport Technologies Atria II. Poslechová místnost je pečlivě ošetřena akustickými prvky RPG.

2020 10 30 TST Vitus Audio RI 101 MK2 10

Ačkoliv velký SIA-030 rozhodně JE působivější, už RI-101 MKII nastavuje úroveň basové reprodukce velmi vysoko. I z nejednoduchých Atria II vykoulí v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) basovou linku, která poctivě drží tvar i při velmi vysoké hlasitosti, stejně tak ale umí i artikulovaně šeptat. Není to žoviální exploze energie, jako u SIA-030, přesto má bas sílu, má pevnost a zaříznuté, konkrétní kontury, je to přesný, svižný a nenásilně dýchající zvuk. Basa má mnoho odstínů, je skutečně precizně strukturovaná a pod plnou kontrolou. Tóny mají pěkně pružný impuls, zesilovač ale nejen že je dokáže vystřelit, dokáže také reproduktor okamžitě zastavit a tím nechat bas znít skutečně přesně a s excelentní čistotou.

Vokál Karen Matheson pak přirozeně dominoval živému záznamu „L’Héritage Des Celtes“ (2011 | Columbia | COL 481530-2) a přestože byl sušší a opatrnější, než v případě SIA-030, měl krásnou zřetelnost a „firemní“ punc nenásilné analytičnosti, kde kolem plasticky vykresleného vokálu vnímáte vzduch, volnost a to vše v autentických proporcích. RI-101 MKII je kultivovaně neutrální, není to úplně intenzivní přednes, spíše uvolněně samozřejmý, ale přesto už v poslechu je ta těžko popsatelná suma kvalit, která vytváří podmanivost a „gravitaci“ nahrávky.

2020 10 30 TST Vitus Audio RI 101 MK2 17

Hodně o kvalitách a rozlišení přístroje promlouvá to, že i ojedinělé doteky paličky na činelu v úvodu „La Rosita“ Bena Webstera a Colemana Hawkinse („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) jsou prakticky perfektně čitelné. O pár minut později přijde na řadu velký činel a je neokázale přítomný, zřetelný a excelentně lokalizovaný v prostoru. Zesilovač má přirozené, nenačančané, nepřibarvené výšky z pohledu objemu, energie i tonality, každý úder je tvrdý, jasný a znělý, zvládá plně vytěžit potenciál vysokého rozlišení beryliového tweeteru.

Mohutné bubny v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158) byly spíše utažené, neokázalé, spíše kontrolované, než masité (jako například u SIA-030). I tak ale vnímáte tu šťavnatou dynamiku, která o sobě dává vědět už poměrně potichu a graduje a graduje a graduje se zvyšující se hlasitostí, aniž by konkrétnost nějak vadla. Hudba dýchá, ale přesto nemáte pocit, že se na vás nějak dramaticky valí. Zesilovač zůstává spořádaný a vlastně stále stejně klidný a „normální“.

2020 10 30 TST Vitus Audio RI 101 MK2 8

V živém záznamu „Fortysomething“ („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byl cítit luxusní ambient a přímo klubový feeling, reprodukce je nenásilně fluidní a detaily neexhibují, přitom už jste ale vysoko v high-endových sférách, kde zejména vokál má fantasticky přirozenou podobu. Hudba je klidná, uhlazená a neupjatě celistvá. Výrazně více je pak přes RI-101 MKII slyšet charakter toho kterého připojeného komponentu a nahrávky, zesilovač je velmi transparentní a nenásilný, má ale schopnost jít už velmi, velmi hluboko.

Zvuk Vitus Audio je v tomto případě vcelku „bezcharakterní“, nahrávky prostě visí ve vzduchu před vámi, již organizované a plastické – třeba stereofonní báze v „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byla zvládnutá v pravolevém i předozadním směru, homogenní a plná drobných detailů, které podtrhují „blízkost“ nástrojů i zpěvu. Zvuk je pevný, ale ne strojově pevný, detaily jsou zřetelné, ale ne studeně analytické a hudba jako kdyby už se odloupla od mechanické cesty a vyvěrala odevšud tím správným, ryzím způsobem. Vlastně je to natolik vysoká úroveň reprodukce, že se těžko soustředí na její jednotlivé technické aspekty a chce se vám jen dál a dál poslouchat.

2020 10 30 TST Vitus Audio RI 101 MK2 13

A chce se vám poslouchat vlastně jakoukoliv hudbu – RI-101 MKII propustil vřelý, velký a muzikální zvuk komponentů Métronome a bezproblémově „nakrmil“ i veliké a složité reprosoustavy s působivou suverenitou, takže i popová „Breaking Silence“ ze stejnojmenné desky Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4) byla prostě zážitek. Vnímáte i nějaký ten nedostatek spíše komerční nahrávky, ale jako kdyby to byla nepodstatná drobnost, Vitus nehraje se syrovou dokonalostí, ale spíše s dokonalou a všeobjímající přirozeností. Nemá ten absolutní drajv jako SIA-030, je to spíše o tom, že co mu dáte, to také dostanete.

Vitus Audio, zdá se, umí udělat integrované zesilovače, které v sobě mají „to něco“, co vás dokáže vtáhnout do hudby a z poslechu udělat opravdový zážitek. RI-101 MKII si svou pozici nejprodávanějšího přístroje v portfoliu dánské značky rozhodně zaslouží a dobře obstojí i v porovnání s fenomenálním SIA-030. Ta přirozená kontrola, ta schopnost vystihnout nahrávky působivě reálně, ale přitom ne stroze a umění hrát potichoučku stejně snadno jako na koncertních úrovních, to vše činí z tohoto integrovaného zesilovače hračku pro opravdu náročného posluchače. Dokonce i modul D/A převodníku a streameru je důstojný (byť poněkud drahý a ne tak dobrý, než externí řešení s ne o moc vyšší cenovkou, zato o hodně pohodlnější – volba je tedy na vás) a ještě dále tak můžete rozšířit vpravdě univerzální talent integrovaného zesilovače, který si nezadá s lecjakým „dělencem“. Každopádně přestože „úplný Vitus“ je SIA-030, už RI-101 MKII je plnokrevným členem rodiny Vitus Audio, se kterým naděláte spousty a spousty hudební parády za jakýchkoliv okolností a který prostě stojí za to zažít.

Kč 399 990,-

Kč 90 000,- - modul D/A převodníku a streameru

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výtečné zpracování

+ kontrola, artikulace a pevnost

+ skvělá čitelnost už od minimální hlasitosti

+ konkrétní a sebevědomá prezentace

+ „drží“ i při extrémních hlasitostech

+ urovnaná, neokázalá neutrálnost

+ možnost dokoupit slušný D/A převodník a streamer

ZÁPORY

- ovládání má jisté komfortní limity

- cena za D/A převodník a streamer je docela vysoká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

XAVIAN Concertino - výjimečná nabídka

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio 200 200 hifiguide Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Bowers & Wilkins 700 S3

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies