800 150 dynaudio partner

Přestože ocenění asociací EISA rozhodně automaticky neznamená nejvyšší aktuální dostupnou kvalitu, jakýmsi orientačním měřítkem pro solidní poměr ceny a výkonu se použít jistě dá. Fakt, že ocenění pro nejlepší reprosoustavu roku 2011-2012 získal sloupek Studio 190 od JBL (podle zakladatele Jamese Bullough Lansinga), kterážto firma tvoří v současnosti ve skládačce skupiny Harman, je ale naprosto realistickým zhodnocením schopností tohoto příjemně nepředraženého sloupku.

Studio 190 dorostly na designérově plánu do velmi solidních rozměrů – přes metr na výšku, dvacet čísel na šířku a téměř čtyřicet do hloubky už tvoří v poslechovém prostoru nepřehlédnutelnou dominantu. Připočtěme k tomu i 22 kilogramů čisté váhy na každý kanál, což je váha víc než úctyhodná i při nemalých proporcích – může za ni konstrukce z MDF desek o síle téměř dvou centimetrů. Z dané rovnice nám vychází velmi dospěle působící reprosoustavy ve více než přístupné cenové kategorii. I na JBL jsou ovšem Studio 190 velmi nestandardní co se týká vzhledu – jejich ostře řezané rysy v duchu stylu „JBL Wave“ jsou sice velmi dynamické, ale také velmi moderní. Originalita se v tradičnějších interiérech dá vyrovnat ponecháním krycích mřížek na místě – s nimi Studio 190 ztratí onen punc, díky němuž se k těmto sloupkům samovolně a neustále stáčí pohled. Ale vzhled je stejně jako zvuková preference záležitostí individuální a je na každém, zda se mu JBL líbí nebo ne. To důležitější je pak rozhodně skryto ve schopnostech Studio 190.

Svéráznost designu se ale týká jen předního panelu reprosoustav – na bocích a zadní straně se návrháři drželi těch nejtradičnějších tvarů a řešení. Zadní strana vlastně hostí krom bassreflexu jen vaničku s dvěma páry masivních šroubovacích konektorů s poměrně velkorysým prostorem v okolí.

Jejich náznak lze vyčíst už z technických parametrů. Tři a půl pásma má na starosti čtveřice reproduktorů. Ve spodní polovině najdeme dvojici identických měničů se šíří membrány 16,5 centimetru. Mají na starosti nízké frekvence pod 800 Hz. Z jejich komory je také vyveden masivní bassrefexový plastikový nátrubek směrem dozadu. Materiál membrán je PolyPlas, neboli mix papírové membrány a polymeru podle vlastního receptu JBL. Měkké a poddajné gumové závěsy dávají reproduktorům dlouhý zdvih a snižují zkreslení v nízkém pásmu. Nad hranicí 800 Hz operuje až do 3 200 Hz středový měnič s průměrem membrány 10 cm. Materiálem je tu opět PolyPlas a reproduktor operuje ve vlastní ozvučnici. Výškový reproduktor o průměru 2,5 cm je uschován v typickém vlnovodu tak jako u většiny modelů značky JBL. Membrána je vyrobena z materiálu CMMD, neboli kombinace s keramicko-kovovou strukturní mřížkou.

Reprosoustavy Studio 190 jsou koncipovány jako osmiohmové a mají velmi slušnou citlivost na úrovni 90 dB. V úzkém tolerančním pásmu mínus 3 dB mají psaný frekvenční rozsah velmi pěkných 40 – 22 000 Hz. Celkem by se dalo důvěřovat i tomu, že membrány reproduktorů zvládnou špičkový výkon až 400 Wattů, byť doporučené maximální zatížení je čtvrtinové.

JBL Studio 190 hrály spolu se zesilovačem NAD C370, Denon PMA-710AE a Xindak XA-6800. K nim jako zdroj signálu hrál buď USB D/A převodník KingRex UD384, Denon DNP-720AE, Denon DCD-710AE nebo Pioneer BDP-LX71. Pro srovnání stály vedle reprosoustavy Harbeth Monitor 30 a Roth Audio Oli50. Signál mezi komponenty vedla kabeláž Eagle Cable, Monster Cable a QUAD, k reprosoustavám pak Eagle Cable a ProAc Response Signature Black.

Americké reprosoustavy JBL jsou známé svým talentem pro přednes basové složky, budiž příkladem skvělý sloupek LS80. Ani Studio 190 se v této oblasti nenechají zahanbit, byť titánství jmenovaných nedosahují. Což může ale být i dobře, vyžadují alespoň o to méně prostoru kolem sebe a basu je sice opravdu hodně, nepřerůstá ale v běžně akusticky upraveném prostoru do přílišného objemu.

Ve skladbě „Expert“ od německých Yello je cítit elektronický basový puls, držící se svého tempa s přehledem metronomu. Objem spodních kmitočtů je skutečně značný, přesto se nezdá, že by kvůli tomu nějak trpěla čitelnost reprodukce a nebylo možno se doposlechnout detailů ze středovýškové sekce.

U akustického kontrabasu je situace obdobná – stává se mírně dominantním nástrojem na zvukové scéně, jak ukazuje živý záznam každoročního koncertu u Ženevského jezera, který vyšel pod názvem „Nagra jazz“. Měkký, sytý a barevný kontrabas je podán s velkou energií, příjemně přirozeně a nenásilně, ačkoliv všudypřítomně. Všudypřítomně v tom slova smyslu, že kulatý, neagresivní bas jako kdybys zaplavil poslechovou místnost. Přes veškerý objem zůstává ale solidně kultivovaný a kontrolovaný.

Rebecca Pidgeon se svou jemnou „Spanish Harlem“ ukazuje na dobré rozlišení frekvencí okolo lidského hlasu, podobně jako to prokazuje u mužského vokálu Chris Cornell na „Billy Jean“. Křehký ženský vokál zní prokresleně a uvěřitelně, bez syntetických náznaků. Snad jen sykavky v některých okamžicích při vyšších hlasitostech mohou dojít až na hranu ostrosti. To ale neplatí u Cornellova chrapláku, vyznívajícího v plném rozsahu v nádherně přehledném a kompaktním celku. Celistvost je vůbec slušnou stránkou Studio 190 – zvuk drží pohromadě při jakékoliv hlasitosti. Snad až trochu příliš – nechybí rozumná míra volnosti a vzdušnosti, ačkoliv hlavním dojmem je trochu staženější, údernější charakter. Zvuk jako kdyby mířil spíše přímo na posluchače, než volně plul prostorem.

Výšky pak jsou díky tweeteru schovanému v horně intenzivní a krásně čisté. Přítomné jsou ale opět o trochu víc než středové frekvence. Hi-hatky a činely na desce Modern Jazz Quartet „Concorde“ nepředesílají posluchači žádnou zrnitou texturu, jen přirozeně zbarvený kov a dostatek rozlišení. Díky těmto výškovým měničům je také iluze prostoru na velmi slušné úrovni. Spojitost a dostatek informací je JBL Studio 190 vlastní, scéna je ale celkem jasně ohraničena pozicí obou reprosoustav. Nemohou být ani příliš daleko od sebe (řekněme zhruba do tří metrů), jinak se i přes širokou disperzi hornových tweeterů objevují mírné nedostatky v homogenitě. Přehled na scéně je ale velmi dobrý v předozadním a hlavně pak v pravolevém směru, stejně tak oddělení nástrojů – to souvisí s dostatečným množstvím reprodukovaných informací a dobrou kontrolou zvuku.

JBL Studio 190 jsou dostupnými sloupky, které ve své kategorii rozhodně nezapadnou. Tak jako je výrazný jejich vzhled, tak je výrazný i jejich zvukový projev. Rozhodně se totiž v prostoru neztratí. Frekvenční charakteristika už od poslechu neodpovídá představě křivky rovné „jako když střelí“. JBL prostě nejsou úplně ideálním zvukařským nástrojem, kompenzují to ale svým velmi příjemným, hutným charakterem, nepokrytě zaměřeným na zábavnost. Trochu to připomíná přístup evropské a americké kinematografie – a funguje to. Ne pro každého, ale pro běžného konzumenta nebo toho, kdo chce poslouchat svou hudební sbírku (ideálně s vyšším podílem elektrifikované rockové nebo popové hudby) zábavným a neunavujícím způsobem, ten si u Studio 190 své jistě najde. Navíc jim velmi přijatelná cenovka jen přidává na atraktivitě. Jediným reálným problémem tak zůstává, zdali se „vejdou“ do poslechového prostoru – díky skutečně masivní basové odezvě musí být místnost buď dostatečně veliká, nebo akusticky upravená. Jinak nastává stav, který by se dal nazvat basovým peklem – spodní frekvence při vyšších hlasitostech ucítíte až hluboko uvnitř dutiny břišní. Splní-li se ale akustické nároky, odmění se Studio 190 skutečně příjemným a dlouhodobě poslouchatelným zvukem, který nadchne většinu „obyčejných“ posluchačů, jejichž diskotéku tvoří povětšinou moderní hudba a kteří jí chtějí mít naservírovanou „šťavnatě“ a energicky. Právě tam je totiž hlavní síla JBL Studio 190. To rozhodně za dané peníze není málo.

Kč 17 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ masivní zvukový projev se slušnou kontrolou

+ neotřelý design

+ množství reprodukovaných informací

ZÁPORY

- reprodukované pásmo je frekvenčně nevyrovnané – basů je znatelně víc

- vzhled nemusí být každému po chuti

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

DSI CZ

www.dsicz.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 724 417 072

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio