ROTEL Michi zesilovače

2020 07 30 TST Copland 100 1

Dánská značka Copland má za sebou tradici táhnoucí se do poloviny 80. let 20. století, přesto zůstává v rukou původního majitele a zakladatele Olé Möllera a je to stále taková trochu starosvětská, menší firmička. I to stojí za skutečností, že portfolio se obnovuje spíše volnějším tempem. Na druhou stranu, svou základní linii Copland neopouští – stále hledí směrem k elektronkám, dnes hlavně v integrovaných zesilovačích (byť v nabídce je i zesilovač dělený nebo třeba DAC 215).

Základním stavebním kamenem firemního katalogu je nový model CSA 100, kompaktní integrovaný zesilovač, který své elektronky nedává nijak okatě najevo. Zesilovač má vcelku standardní rozměry s šířkou 43,5 cm, výškou 13,5 cm (včetně poměrně vysokých nožiček) a hloubky 37 cm, jeho seversky jednoduše pojaté tvary s čistými liniemi a oblými rohy reálnou velikost účinně skrývají a CSA 100 v prostoru nijak vizuálně neční. Stejně tak byste do něj asi neřekli ani hmotnost 14 kg.

Čelní panel je pěkně, moderně navržený, vše se točí kolem kulatých prvků, tří velikých a čtyř malých, rozložených pěkně symetricky kolem středové osy. Přímo uprostřed je zvláštní kulatý prvek se sedmi diodami, které indikují provozní stav a navolený vstup.

2020 07 30 TST Copland 100 4

Napravo najdete cejchovaný potenciometr s přehlednou indikací úrovně v dB, pod ním je spínací tlačítko a 6,3 mm sluchátkový výstup. Na opačné polovině předního panelu je obdobný velký volič, tentokrát pro přepínání vstupů a pod ním tlačítko páskové smyčky a volič digitálního vstupu (což je trochu komplikované řešení – nejprve musíte vybrat velkým voličem digitální sekci a pak malým voličem konkrétní vstup).

Zadní panel je pojatý se stejným citem pro čistotu a organizaci. Pod horní hranou, pěkně uprostřed, sedí dva páry pěkných reproduktorových terminálů, u dolní hrany jsou pěkně do tenkou linkou vyznačených „přihrádek“ rozložené vstupní a výstupní konektory.

2020 07 30 TST Copland 100 5

Vezmeme-li to zleva, je tu pár cinchů integrovaného phono předzesilovače pro MM přenosky, další blok obsahuje tři páry analogových cinchů linkové úrovně, následuje jeden pár symetrických XLR vstupů a potom dva páry výstupních cinchů. Jeden má linkovou úroveň, druhý je regulovaný.

V pravé polovině zadní stěny najdete blok digitálních konektorů – dva optická a jeden koaxiální doplňuje „počítačový“ USB konektor. Za příplatek můžete mít bluetooth modul s aptX kodekem. Vše samozřejmě završuje klasická napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem.

2020 07 30 TST Copland 100 6

Trochu jiný oproti zbytku firemní produkce je CSA 100 uvnitř. Ať koukáte kam chcete, na první pohled nevidíte žádné žhnoucí elektronky. Je to proto, že jde o hybridní zesilovač, kombinující lampovou část s výkonností dvou párů klasických tranzistorů. Sílu bere zesilovač z robustního toroidního transformátoru, výstup je podporovaný šesticí velkých kondenzátorů.

Přesně řečeno, lampa je tu osazená jediná – model 6922. Aby pracovala v té nejlineárnější části pásma, funguje jako dvojitá trioda pod vysokým napětím a řeší tedy napěťové zesílení (také získáte zvuk lampy na sluchátkovém výstupu a pre-outech).

2020 07 30 TST Copland 100 7

Výstupní část je postavena na MOSFETech a výkonové dvojici od ON Semicondutor. Ty dodávají tučných 100 Wattů do 8 ohm a 180 Wattů do 4 ohm na každý kanál. Minimální zátěž zesilovače činí 2 ohmy.

Zesilovač pracuje v rozsahu 10 – 150 000 Hz (-3 dB), má celkové harmonické zkreslení pod 0,06% a odstup signálu a šumu nad 90 dB.

2020 07 30 TST Copland 100 13

Digitální část využívá moderní převodník ESS Sabre ES9018 v čtyřnásobném mono zapojení, osm monofonních kanálů je spojeno po čtyřech pro levý a čtyřech pro pravý kanál pro dosažení co nejnižšího zkreslení. Čip zvládá PCM s rozlišením 32 bit / 384 kHz a DSD128.

Copland CSA 100 jsme poslouchali v pražském studiu AVITSmart, kde jako zdroj fungoval Moon 650D a Moon 780D, pro porovnání byly k dispozici Moon 740P / 870A nebo Electrocompaniet ECI 80D. Poslouchalo se přes Focal Sopra No.2, Acoustic Energy AE500 nebo třeba Falcon Acoustics R.A.M. Studio 10. Napájeno bylo přes IsoTek EVO3 Sigmas, propojeno kabeláží Nordost Heimdall 2 a Nordost Red Dawn.

2020 07 30 TST Copland 100 10

Basové brnkání v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) bylo značně robustní, šťavnaté, vlnící se a mručící. Zvuk působí dostatečně pevně, byť na konturách vnímáte pocitově elektronkový nádech, takový uvolněnější, pohodovější styl, ale se solidní čitelností. Zesilovač má tendenci k trochu hutnějšímu, silnějšímu, důraznějšímu stylu reprodukce, o basový zátah se tak nemusíte bát. Basy se příjemně pohupují, jsou v klidu, ovšem nikoliv pomalé.

Znělá plnost je patrná i na vokálech, zpěv Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) zněl se sladkým, vřelým dotekem, přitom ale bezproblémově srozumitelný. Celé střední pásmo je plné síly, bohaté na barvy a atmosférickou šťavnatost. Hlas je kulatý, neuspěchaný, není ale vysloveně měkký nebo lampově teplý, charakteristika je vlastně velmi příjemná a muzikálně harmonická.

2020 07 30 TST Copland 100 12

Objemnost zvuku nepolevuje ani na nejvyšším frekvenčním konci spektra, kde cinkot činelů v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) byl výrazný, velmi znělý a konkrétní. I tady vnímáte, že Copland má sílu a sebevědomí na rozdávání, víc než by napovídal i tak vysoký údaj v kolonce výkonu. Jednotlivá cinknutí jsou už dobře separovaná, i ševelící činel v pozadí má svou slyšitelnou strukturu, velký činel v popředí je pak skutečně velký, díky teplejšímu charakteru ani s výrazněji na výškách hrajícími reprosoustavami nehrozí tvrdost nebo agresivita.

Zesilovač neměl v menší místnosti žádný problém ani s dynamickými nahrávkami, jako je třeba „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158). Zvuk byl velký, dokonce opravdu odvážně veliký, robustní, disponující rozhodně dostatečným důrazem. Je to také téměř marnotrantná fontána plnosti, je to krásně šťavnatý a plnokrevný sound a dokonce i u opravdu velkých bubnů v úvodu vnímáte jak v jejich velkých tělech rezonuje energie, hudba se umí pěkně nadechnout. Je to trochu extrovertní styl reprodukce, zesilovač vybudil všechny připojené reprosoustavy s lehkostí a nadhledem, což bylo rozhodně pozitivní překvapení.

2020 07 30 TST Copland 100 14

Přes celkové přívětivé ladění, akcentující takovou tu barevnou hezkost a harmonii v hudbě, nerezignuje Copland ani na dobré rozlišení. Živý záznam „Fortysomething“ zpěvačky Eleonore („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) má spousty a spousty drobných detailů – CSA 100 se nebojí prosadit hlavně celkový zážitek, ale ani jednotlivosti nepostrádají čistotu a artikulaci. Výrazný vokál je pěkně vypíchnutý, jednotlivé nástroje jsou podané měkčeji, ale s celkově solidní konkrétností, takže jejich zvuk je oddělený a dobře sledovatelný. Celková intenzita tomu samozřejmě také pomáhá.

V podstatě totéž pak funguje i u podání hudební scény, kde „Dream about you“ zpěvačky Evy („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) nebyla možná holograficky „zaříznutá“, ale přesto přehledná i díky celkové nadstandardní velikosti zvuku, který nenásilně zaplnil celý poslechový prostor. Scéna byla spojitá, organizovaná už pěkně pevnou rukou, bez pocitu jakékoliv chaotičnosti.

2020 07 30 TST Copland 100 15

Největší devizou je nicméně u CSA 100 rozhodně to, s jakým nadšením, s jakou energií hraje – popovou „Breaking Silence“ ze stejnojmenné desky Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4) vystřihl Copland s dobře šlapajícím rytmem, jako snadnou, houpavou, hutnou záležitost, která se prostě dobře poslouchá, neunavuje a vlastně skrze jakékoliv reprosoustavy prosadí svou muzikálnost a zábavnost.

Integrovaný zesilovač Copland CSA 100 opravdu podle slibů kombinuje to nejlepší ze světa elektronek (tedy ten pocit barevnosti, vřelosti, velikosti a harmonie) s výkonem tranzistorů (tedy tu maskulinní průbojnost, dynamičnost a pocit, že reprosoustavy jsou pod pevnou kontrolou), to vše v kompaktním, čistém šasi, s moderně vybalancovanou konektivitou a cenou, která není nikterak mimo současné high-endové standardy. Výsledný zvukový projev je pak podmanivý, má všechny ty hezké a muzikální charakteristiky Coplandu a díky dostatku výkonu i drajv a autoritu, které protlačí zvuk jakýmikoliv reprosoustavami. CSA 100 možná není z tonálně nejvěrnějších, ale působí přirozeně, nenuceně a prostě plyne, napříč žánry i napříč hlasitostmi. To hlavní je, že je to rozhodně zábavný kus dobrého hi-fi.

Kč 99 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bohatý a plný zvuk

+ dobrá kontrola

+ pěkné zpracování

+ sluchátkový výstup solidní kvality

ZÁPORY

- záměrné vřelejší zvukové pojetí vám nemusí sedět (i když to fakticky není zápor, ale věc vkusu)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AVITSmart | www.avitsmart.cz 

DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio