Není to tak dlouho, co se každý „opravdový“ milovník dobrého zvuku koukal na takzvané „all-in-one“ přístroje, neboli zařízení kombinující integrovaný zesilovač, CD přehrávač, často též tuner, podporu internetových rádií, USB, iPodů a vůbec všech možných i nemožných moderních zdrojů hudby, dost pohrdavě. A není divu – však se také jednalo o přístroje tak maximálně do kuchyně nebo do kanceláře. Není to tak dlouho, co se ale situace změnila. Není to totiž tak dlouho, co mezi prvními vážně myšlenými produkty této kategorie dorazily přístroje od Naim, TEAC nebo zrovna Arcam. A na jejich řadu Solo se díky velmi příznivé ceně sesypala řada ocenění.

Když se tak po vybalení z malé krabice podíváte na podlouhlou, nevysokou, hustě perforovanou stříbrnou krabici s velkým namodralým displejem, brada vám určitě nespadne. Naprosto jednoduchý, až prostý vzhled bez jediné kudrlinky tak trochu připomíná ty opravdu levné, v supermarketech dostupné věžičky, ovšem na rozdíl od nich se ani po delším soužití neokouká, ba naopak – čím déle se na něj koukáte, tím více se líbí a tím elegantnější se zdá. Škoda, že není ještě k dispozici třeba černá varianta, přeci jen stříbrná – ač pěkná – se nemusí hodit všude a to je u lifestyle produktů, kam Arcam jistě zčásti patří, také důležitý parametr.

Čelnímu panelu dominuje dvouřádkový bodový displej s velkými znaky, které se dobře čtou i na dálku. Informací na něm není přebytek, ale najdete v nich všechno důležité a ještě přehledně, takže co chtít víc. Pod displejem se nachází štěrbina CD mechaniky, schopné překousat CD i CD-R a CD-RW disky a na nich i hudbu vtěsnanou do formátu MP3 s bitrate do výše 320 kHz. Trochu mne překvapilo, že ve specifikacích není zmíněná schopnost rozkódovat druhý velmi rozšířený formát a sice WMA, ale po vložení disku se skladbami v těchto souborech se ukázalo, že i zde si Arcam poradí. I tak ale podpora pouhých dvou formátů „počítačové“ hudby není v dnešním světě žádný zázrak, ale spíš průměr. Na předním panelu lze ještě nalézt výstup pro sluchátka, konkrétně s konektorem o průměru 3,5mm, takže majitelé takzvaných audiofilních sluchátek mají buď smůlu, nebo budou muset tuto skutečnost ošidit nějakou přechodkou. Malý jack je nicméně celkem očekávatelnou daní za masové zaměření přístroje a rozhodně to nebude tragický problém. Hned vedle pak nalzneme line-in vstup pro připojení mobilních přehrávačů, ještě o kousek doprava pak USB vstup, k němuž lze připojovat opět mobilní přehrávače či podobná zařízení. Bohužel vstup zdá se není buď dostatečně napájený nebo má nějaké blíže nespecifikované omezení, protože se mi nepodařilo rozběhnout ani jeden ze tří mě dostupných externích harddisků s hudbou. Což je škoda, protože integrovaný 24bitový D/A převodník by mohl z Arcamu udělat hodně zajímavé centrum pro „nekonečné“ streamování celé vaší hudební sbírky. Takhle zůstanete omezeni na podstatně menší kapacitu přenosných mp3 přehrávačů, které v USB slotu fungují bez problémů.

Pohled shora odhalí krom opravdu štědrého perforování, umožňujícího pasivní chlazení celého systému i při plném výkonu, také devět poměrně velkých tlačítek pro ovládání Solo Mini. Ovšem málokdo je zřejmě využije, protože dodávané dálkové ovládání z produkce Phillips je nejen slušně vyrobené, ale také přehledné a mnohem pohodlnější než lovení funkcí přes tato tlačítka. I tak lze ale v případě potřeby vybírat zdroj, ovládat CD přehrávač a regulovat zvuk, případně uvést systém do režimu Standby.

Zadní strana pak hostí pět rovnocených linkových vstupů s názvy typu Game, TV, iPod apod., což opět potvrzuje zaměření Arcamu. Co je však rozhodně nadstandardní a kvitované mnou s povděkem u tohoto typu zařízení, jsou výstupy Tape a hlavně Pre Out, takže pokud se v budoucnu rozhodnete pro využití samostatného nebo samostatných koncových zesilovačů, není problém. Všechny linkové vstupy i výstupy jsou zlacené a pěkně pevné, takže zapojování kabeláže rozhodně není noční můrou. U horní hrany pak nalezneme konektor RS232, neboli přípojné místo třeba pro integraci s řešením tzv. „inteligentního bytu / domu“. V „našem“ Solo Mini byl přítomen též modul DAB (v Čechách prozatím k ničemu kvůli nepřítomnosti tohoto standardu v éteru), takže zadní panel zdobil krom konektorů pro AM a FM anténu i ten pro DAB přijímač. Reproduktorové termínály patří do průměrné kategorie, provlečete jimi holý vodič, vtlačíte do nich banánky a s trochou šikovnosti v nich nakonec ukotvíte i vidličky, takže problém nevznikne ani zde. Přeci jen ale jejich plastové šroubovací provedení počítá spíše s průměrnými kabely, takže u těch takzvaně audiofilských pozor na váhu – stalo se mi, že kvůli mé neopatronosti a nedotažení závitů na terminálu a banánku se tento prostě vlastní tíhou vysmekl.

Vnitřek Arcam Solo Mini skrývá – jak lze vyčíst z předchozích řádků, ale zatím to nebylo explicitně zmíněno – v pětikilogramovém kovovém těle s rozměry 23 x 9 x 35 cm (š x v x h) CD přehrávač, integrovaný zesilovač s trvalým výstupním výkonem 25W @ 8 Ohm na kanál, velmi citlivé tunery pro AM / FM / DAB standardy, hodiny s čtyřnásobným alarmem, 24bitový převodník (bohužel bez bližší specifikace čipu, zběžným prohledáním různých zdrojů lze ale dopátrat jméno Wolfon) nebo třeba nadstandardně velký toroidní transformátor.

Vyzkoušel jsem Arcam v několika různých sestavách a ve třech různých úlohách. První úloha mu byla vlastní, když hrál jako centrální integrované řešení s mými kancelářskými Usher S-520 II a pár dní mi tak dělal kulisu při práci, druhou úlohou pak byl integrovaný zesilovač, krmený z CD Roksan Kandy K2 přes interconnecty Monster Cable M-1000i, poslední rolí pak čistý předzesilovač, ovládající hlasitost reprodukce výkonového stereo zesilovače KR Audio Antares VA320 ze stejného CD zdroje, tentokrát přes kabeláž KrautWire. Jako reprokabely vždy sloužily Eagle Cable Condor Blue LS 5.1. Z reprosoustav se vystřídaly zmíněné Usher, Tannoy Revolution Signature DC6 (u role kompletního řešení), Canton Reference 5.2, Harbeth P3ESR a Bowers Wilkins CM9 (u úlohy integrovaného zesilovače a předzesilovače). Třeba na velké Canton se může zdát výkon 25W trapně nedostatečný, ale opak je pravdou, pro běžnou reprodukci více potřeba není.

Nejvíce dojmů jsem vstřebal s regálovými Usher a Tannoy, k jejichž typu se Solo Mini také nejvíce hodí. Kouzlo přístroje, do něhož vložíte CD, napěchované po poslední bit hudbou v mp3 formátu a pak celý pracovní den jen hrajete, aniž by se byť jediná skladba opakovala, je na první pohled patrné. Ale i při seriózněji míněném poslechu je Arcam kouzelný – vezmeme-li v potaz jeho pořizovací cenu, za níž sotva koupíme slušné samostatné CD, tuner a zesilovač, zvuk je naprosto uspokojivý. Mírně větší prezentnost vyžaduje pečlivější výběr reprosoustav, třeba u Tannoy, s nimiž český dovozce Arcam rád páruje, se může u některých skladeb v některých okamžicích dostat zvuk až na hranu příjemné ostrosti, respektive ji překročit. Ale i výrazný a důrazný zvuk může a pravděpodobně také bude vyhovovat velkému množství posluchačů, zvláště pak těch, kteří se Solo Mini nebudou trávit mnoho hodin za den.

Celkově nemá Arcam Solo Mini při reprodukci žádné výrazné a na první poslech identifikovatelné slabiny, snad jen mu prostě chybí ta trocha živosti, vždy cítíte, že posloucháte hudbu reprodukovanou. Uvědomíme-li si ale opět v jakých finančních vodách plujeme, lze se nad tímto povzdechnutím jen usmát. Vyváženost a neutralita jsou hlavními vnímanými vlastnostmi, stejně jako víc než dostatečné množství detailů – pokud bych měl porovnávat jednotlivé součásti, pak se CD i integrovaný zesilovač směle pohybují na úrovní samostatných produktů kolem 15ti tisíc korun, napadá mne z hlavy třeba Cambridge Audio, Rotel či NAD. Měl-li bych si já zvolit, kombinace samostatných přístrojů se značkou NAD je jediná, kterou bych s Arcamem co do příjemnosti a neúnavnosti zvuku porovnal, ať už totiž posloucháte jazz nebo rock, dostanete adekvátní dynamiku a drajv, slušné podání prostoru i příjemně živé vokály. Ne úplně korektní výšky a nedostatečně plné a vykreslené basy jsou pak v této kategorii běžné a vůbec bych je neměl Arcamu za zlé – chtít více by prostě znamenalo nutnost si připlatit. Namátkou bych vybral třeba živé dvoj-CD Rogera Waterse „In The Flesh“, kdy s trochu vyšší hlasitostí, za večerní tmy a zavřenýma očima vnímáte pulzující atmosféru nabité haly a hudba vás hlavně zásluhou povedené a uvěřitelné reprodukce středních kmitočtů vtáhne a nepustí. Pravda – když doprovodné zpěvačky vyzpívávají své nejvyšší tóny, už to trochu řízne do uší, ale dá se to přežít. Komorní jazz, ať už Diana Krall, Pat Barber nebo Pat Metheney, všechno se zdá v pořádku. Hudba je sice trochu vzdálená, oddělená od poslechového prostoru – prostě jasně reprodukovaná – zážitek je to i zde příjemný a – opět s přihlédnutím ke konkurenci v kategorii „do třiceti“ - bezvýhradný. Klasika jest pak těžkým oříškem i pro jiné systémy a ani zde není úplně dokonalá, přeci jen velké orchestrální těleso CD přehrávač ani zesilovač tak úplně nezvládají. Ale asi se také nepředpokládá, že náročný posluchač takového hudby bude cílovým zákazníkem Solo Mini.

Zvláštní zmínku si zaslouží kvalita samotného předzesilovače, protože v kombinaci Roksan Kandy K2 CD a KR Audio Antares VA320 se už jednalo o plnohodnotný hi-fi systém, kde bych Arcam umístil velmi blízko o poznání dražšímu předzesilovači KR Audio P150. Ovšem doporučení koupit si Arcam pouze kvůli této kvalitě a jen v tomto režimu jej využívat určitě nechci dávat, zmiňuji se o tom jen kvůli nadstandardnímu výkonu a pro ilustraci toho, že jde o opravdu slušný přístroj.

Kvalitu českého rozhlasového vysílání jsem hodnotil jen velmi zběžně, nicméně snadno naladíte jakoukoliv i hůře dostupnou stanici v AM / FM pásmu, přičemž kvalita zvuku z tuneru je rozhodně nadprůměrná. Kvalita USB vstupu pak patří i přes slušný D/A převodník k průměru, samostatný přístroj i nižších cenových kategorií odvede svou činnost lépe. Navíc jak již bylo zmiňováno, využití je omezeno na přenosné přehrávače s menší kapacitou. Ale jako bonusová funkce je to jistě velmi příjemné.

Arcam Solo Mini je opravdu příjemný malý přístroj, který uspokojí běžného posluchače a i u náročného se může ustálit na pozici druhého / kancelářského / kuchyňského či prostě vedlejšího řešení. Za zaplatitelnou cenu dostanete přehrávač, tuner, budík a zesilovač v kvalitě, za níž byste u separovaného řešení zaplatili alespoň o 20% navíc. Jen trochu příliš prezentní projev, těžko identifikovatelný nádech, ujišťující nás o tom, že posloucháme reprodukovanou hudbu a ne živou a nevyužitý potenciál USB vstupu a vůbec přehrávání „počítačového“ audia ho dělí od bezvýhradného doporučení. Jinak klobouk dolů, Arcam dokázal, že i tento druh výrobku si zaslouží pozornost milovníků hudby.

Kč 30 000,-

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika