ROTEL Michi zesilovače

Britské hi-fi, respektive britský zvuk patří k mým oblíbeným. Disponuje totiž - všeobecně řečeno - něčím, co se velmi špatně popisuje, ale velmi dobře poslouchá a navíc to většinou ani nestojí nehorázný peníz. I britský Arcam v minulosti přesně zapadal do této škatulky a já se tak těšil na nejvyšší integrovaný zesilovač a SACD přehrávač v současnosti jediné řady v katalogu (nebudeme-li brát v úvahu dobré, ale nikoliv high-endové all-in-one produkty Solo) - Faithful Musical Joy, neboli FMJ.

Spolu s oběma Arcamy čistě dvoukanálového zaměření jsem měl tu čest i s AVR600, opravdu high-endovým A/V receiverem, který mě ještě více naladil na vlnu FMJ A38. Elegantní, jednoduchý a čistý design s přehledným LED displejem se zelenými písmeny a velkým ovladačem hlasitosti jsou typickými rysy integrovaných zesilovačů Arcamu. Řada malých tlačítek na předním panelu vybírá jednotlivé vstupy a spíná ostatní funkce. Celé to vpředu doplňuje výstup na „velký" sluchátkový konektor a celé tělo o váze necelých deset kilogramů tak vypadá kompaktněji a elegantněji než většina konkurence. Zadní strana pak hostí naprosto tuctovou sestavu konektorů, ať už hovoříme o dvou párech slušných, ale ničím výjimečných - pojmou vidličky, banánky i všechny další mě známé formy konektorů - reproterminálů, ideálních pro bi-wiring, pěti párů RCA a vstupů a dvou páskových smyček, malým nadstandardem je pak možnost použít A38 jako předzesilovač díky výstupu pre-out i jako koncový silič díky vstupu pwr-in. Díry v pravé horní části zadního panelu jsou pak určeny pro vyplnění dodatečným phono modulem pro MM i MC přenosky (v českém ceníku je za 6 000,-).

V balení s Arcamem se nachází také dálkové ovládání, které sice - stejně jako zesilovač sám - ničím zvláštním na první pohled nechytí, ale oproti mnoha buď rádoby designovým a děsivě nepřehledným nebo naopak ergonomicky nezvládnutým ovladačům, které se u přístrojů této cenové kategorie nezřídka vyskytují, nemá vyloženou slabinu. Rozdílné velikosti tlačítek i jasné nakupení důležitých funkcí doprostřed „dálky" pak přispívá ke snadnému soužití s tímto zesilovačem.

Arcam nabízí do zátěže 8 Ohm 105 Wattů, do poloviční zátěže pak rovných 200, i když i v oficiálním měření je napsáno, že je to za značně ulehčených „laboratorních" okolností. Osobně nemám problém A38 těch 100 Wattů uvěřit, 200 už se mi zdá subjektivně trochu příliš, ve své kategorii je to ale tak i tak nadprůměr. Předzesilovací část neoplývá žádnými tónovými korekcemi, regulaci hlasitosti po krocích o 0,5 až 1 dB (dle vybraného režimu) v rozsahu 72 dB má na starosti digitálně ovládaná analogová technika od Burr Brown, v signálové cestě se pak nachází operační zesilovače téže značky. Přepínání vstupů má pak na starosti sada relé v hermeticky uzavřeném boxu, tato část je úplně shodná jako v předzesilovači C31. Celá výkonová část je pak vyrobena z plně diskrétních součástek, celek je napájen přes toroidní transformátor, zvlášť je pak vyděleno napájení pro každý kanál výkonového zesilovače a jedno napájení pro předzesilovací část.

Jak už bylo řečeno, Arcam FMJ A38 jsem dostal k testu hlavně s SACD přehrávačem Arcam CD37, část svého zesilovacího času ovšem prožil i s Denon DCD-2010AE a Roksan Kandy K2. Alternativou v roli siliče pak byl Naim Nait XS, Denon PMA-2010AE a na okamžik pak ještě PrimaLuna DiaLogue One, kterou si přinesl jeden známý kvůli zkoušce s Harbethy. Reálným konkurentem je díky příslušnosti k „britské klice" asi hlavně Naim, byť s drobně nižší cenovkou i výkonem. Singál mezi přístroji vedly KrautWire Guru S a občas Monster Cable M1000i, k reprobednám Harbeth Monitor 30, Bowers & Wilkins 685 a Kudos X2 pak střídavě Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 a KrautWire Awakening.

Protože SACD se slavnou Beethovenovou „Devátou" v podání Berlínských filharmoniků s Karajanem v čele patří mezi dobře provedené a dovře poslouchatelné exempláře, spustil jsem jej do mechaniky jako první. Dramatické pasáže zvláště v oblasti výšek Arcam kontroluje přesněji, s pocitově bezchybnou dynamikou a es-á-cédéčkově jemnými a rozvrstvenými výškami. Oproti PMA-2010AE jde A38 více „k věci", pohybuje se celkovým vyvážením na méně jemné, neutrálnější vlně. Stejně tak bas není oproti Denonu tak sametový, je ho však o něco více, i když ne tolik jako u Nait XS. Arcam zní ze společnosti zmíněných přístrojů nejneutrálněji, i když ne nejatraktivněji.

Jedna z mých oblíbených skladeb klasické hudby je z pera Giovanniho Pierluigi da Palestrina a jeho rejstříku vokálních kompozic. Tu z produkce Decca s názvem „Masses" mám naposlouchanou takzvaně od sopránu po bas. Frekvence řečového pásma jsou podány stejně živě a uvěřitelně jako u Denonu i Naimu, jsou však proti oběma syrovější - žádný sametový příkrov, žádná snadno poslouchatelná vřelost a i přes nepřítomnost chyb a nedostatků v reprodukci se zdá, že Arcam neumí chytit za srdce jako dva ostatní; možná částečně kvůli příkladné neutralitě, možná kvůli něčemu jinému se zdá, že A38 jde přímo a úderně k detailům a dává jim přednost před celkem, který umí podat třeba Nait XS.

Už z prvních tónů úvodní skladby alba „Quiet Nights" Diany Krall s názvem „When or When" dýchne jemná, křehká a vřelá atmosféra. Nebo také ne - to podle toho, jak přístroj „umí" nebo „neumí". Arcam zvládá atmosféru nepokazit, ale i přes nebývalou šíři pravo-levého prostoru zvukové scény, za nímž oba porovnávaní zaostávají, se zdá nahlížet na hudbu trochu z nadhledu, nevtáhne vás doprostřed dění, neochudí však o poslední detail a ve své třídě odvádí stejně dobrou a přesvědčivou práci jako Naim i Denon. V čem není tak talentovaný jako soupeři je těžko definovatelný „timing", neboli pocit, že nahrávka tak nějak správně a plynule teče, Arcam mě nedonutil tak spontánně poklepávat nohou nebo pokyvovat hlavou.

Zcela bezchybná a pohodová je kombinace Arcamů ve „Flip the Switch" Rolling Stones, kdy tonálně nepřibarvený a dynamicky nekomprimovaný zvuk má všechnu tu vzdušnost a přirozenost, kterou má mít, aby chytil. Jaggerův vokál je správně dravý, Wattsova bicí zase dostatečně úderná a přesná. Oddělení jednotlivých členů kapely v prostoru je výborné, stejně jako celkový prostor a lokalizace nástrojů.

Stingovo album „Mercury Falling" je plné jemných, najazzlých melodií a ani tady Arcam nemá výraznějších problémů. I tóny basy jsou podány pevně a přesně, bez nežádoucího rozmazávání, činely zato zní ostře, aniž by se slily do jednolitého „výškozvuku". Subjektivně se zdá, že žádná část frekvenčního pásma není upřednostňována na úkor jiné, všechno drží v kompaktním, byť vzdušném celku a zrovna u tohoto alba se příkladná neutralita přiklání trochu k celkově světlejšímu podání.

Arcam FMJ A38 je v kategorii do 50ti tisíc určitě zesilovačem, o němž se vyplatí uvažovat, je-li vaší zvukovou preferencí čistota, dynamika, detail a potřeba nahlédnout do prostoru nahrávky a mikrodění uvnitř; A38 není tím zesilovačem, který se vám dostane do srdce a budete si chtít zase a znovu pouštět hudbu kvůli její sametové lehkosti, ale je to stroj, který nikdy a v ničem nezklame, což je z dlouhodobého hlediska dle mého stejně důležitá hodnota. Navíc nadprůměrný výkon rozhýbe i hladové reprosoustavy, z nichž vykřeše jasný obraz prostorové scény, navíc nadprůměrně široký. Za sebe bych pak ještě přidal to, že exteriér tohoto přístroje vyhovuje svou jednoduchostí mým estetickým nárokům a ačkoliv ve mně za celou dobu soužití nevzbudil výbuch nadšení, nezklamal nikdy a uspokojil v poklidu v každém hudebním žánru. Takže nakonec, přestože FMJ A38 není typickým britským hi-fi, nabízí víc než dost...

Kč 46 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ nadprůměrný výkon v rámci cenové kategorie

+ tah a údernost

+ podání prostoru

+ frekvenční vyrovnanost a neutralita

ZÁPORY

- timing by mohl být lepší

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

http://www.perfectsoundgroup.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

+420 272 658 390

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio