2014 12 23 TST Bowers Wilkins ASW10 CM S2 0

Ač jsou na světě i výrobci specializovaní jen na produkci subwooferů jako třeba Velodyne nebo Sunfire, jedny z těch nejlepších najdete také v katalogu anglické firmy Bowers&Wilkins. Jde zejména o jejich referenční model DB1, skvostný subwoofer bez ohledu na cenovou kategorii, případně i o PV1D, který je zase výborný svým poměrem cena / výkon. Pro ortodoxněji smýšlející zájemce je tu pak subbasový doplněk druhé nejvyšší série CM v nové inkarnaci S2 – středně velký subwoofer ASW10 CM S2.

V prvé řadě je třeba zdůraznit, že tak jako obě nové řady s přídomkem S2 celkově (tedy 600 a právě CM), i ASW10 CM S2 vypadá skvěle, je jedno zda v saténové bílé, nebo lesklé černé – může se to zdát nepravděpodobné, vizuálně snad nemůže být tenhle subwoofer jednodušší. Jde o čistě pravoúhlou, téměř perfektní kostku s rozměry 32,5 x 32,5 x 36,2 cm (v x š x h) s hmotností 15,5 kg, připadající kromě slušně pevné ozvučnice z MDF desek hlavně na vestavěnou elektroniku a robustní měnič.

2014 12 23 TST Bowers Wilkins ASW10 CM S2 1

Vizuální čistota je dané také tím, že ASW10 CM S2 je koncipován jako uzavřený. Basy vyzařuje reproduktor s hodně masivním stříbrným rámečkem a jen minimalisticky vyvedeným logem výrobce nad ním. Membrána měniče má průměr solidních 25 cm a je vyrobena z papíru, vyztuženého kevlarem. Co vás jistě na první pohled zaujme, to je masivní velmi měkký závěs, díky kterému má reproduktor velmi dlouhý zdvih. Pro dostatečnou sílu je pak měnič vybaven cívkou o průměru 7,6 cm.

2014 12 23 TST Bowers Wilkins ASW10 CM S2 2

Vestavěný zesilovač pracuje ve třídě D a dokáže efektivně dodat až 500 Wattů. Zesilovač používá technologii z vlastní produkce Bowers&Wilkins. Odstup signálu a šumu má díky tomu subwoofer slušných 80 dB.

Výrobce udává frekvenční rozsah 25 – 140 Hz v toleranci -3 dB, pokud povolíme na -6 dB, pak subwoofer zahřmí již u 18 Hz. Pochopitelně lze tuto frekvenci díky filtru čtvrtého řádu s variabilní přechodovou frekvencí měnit.

2014 12 23 TST Bowers Wilkins ASW10 CM S2 3

To nás přivádí na zadní stranu, kde je množství prvků pro nastavení v podstatě všech důležitých parametrů provozu. Základem je samozřejmě cesta, kterou do subwooferu dostanete signál – vybrat si můžete buď klasický analogový linkový vstup levá / pravá v podobě RCA konektorů, nebo u subwooferů neméně obvyklý vstup reproduktorové úrovně v podobě čtveřice šroubovacích reproterminálů.

Spínání subwooferu zajistí buď třípolohový přepínač On / Auto / Stand-by, v případě prostřední polohy také 12V trigger v podobě 3,5 mm jacku. Pak lze měnit dvoupolohovým přepínačem fázi (0 – 180), aktivní ekvalizér má též dvě polohy (pro živější a utlumenější prostředí), třípolohový přepínač řeší hloubku, do které se ASW10 CM S2 pouští (volíte si 18 / 23 / 28 Hz). Dalším přepínačem lze zapnout či vypnout filtr dolní propusti, k němuž se váže potenciometr o kousek výš. Tím můžete přechodovou frekvenci volit plynule dle libosti. Poslední dva potenciometry slouží k regulaci hlasitosti, nezávisle lze zvolit úroveň pro každý ze vstupů.

2014 12 23 TST Bowers Wilkins ASW10 CM S2 4

Subwoofer Bowers&Wilkins ASW10 CM S2 jsme poslouchali primárně jako doplněk k B&W CM6 S2. Doplňoval ale také Harbeth Monitor 30, Jamo C97 nebo Xavian Bonbonus. Hrálo se hlavně přes Naim Nait XS a Naim CD5si, případně přes ASUS Xonar Essence One MUSES MkII. Signálové a reproduktorové kabely pocházely od značek Eagle Cable, Monster Cable, Vincent, KrautWire, Naim, QUAD či ProAc.

Začali jsme poslechové testy za pomoci generátoru tónů a vyzkoušeli vše mezi 15 a 50 Hz. Zdálo se, že někde kolem 40 – 60 Hz je energie nejvyšší. Výborně vynikla ale i basově výrazná akustická kytara a nahrávce „No Sancturary" Christe Jonese („Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay). Oproti podání Harbeth Monitor 30 i B&W CM6 S2 je po přidání logicky plnější, ale také měkčí a lépe definovaná. Bas není tak rychlý, jako třeba u PV1D, ale pocitově je ho více a pomalý a líný také rozhodně není. Celá reprodukce jako by se rozsvítila a uvolnila, ASW10 CM S2 zvukově vystopujete díky mírně vřelejšímu ladění.

2014 12 23 TST Bowers Wilkins ASW10 CM S2 5

Přestože bas je spíše uvolněnější, plnější a šťavnatější, než výjimečně utažený a suchý, dokázal napomoci zpřesnění definice kontrabasu Charlieho Hadena v „Prism" ze společné desky s Michaelem Breckerem („American Dreams" | 2002 | Universal | 064 096-2). Subwoofer reprodukci dodal příjemný, měkký a houpavý impuls a snad trochu expresivnější podání. Trochu směrem do kinofilmového světa míří ASW10 CM S2 nejen svou snahou o výraznější objem, ale také právě tím, že není úplně suchý a tvrdý – je vlastně tak trochu protipólem svého velmi přesného sourozence PV1D.

2014 12 23 TST Bowers Wilkins ASW10 CM S2 6

Ač by subwoofer měl pomáhat také stereo separaci až k nejhlubším tónům, v případě zapojení Bowers&Wilkins ASW10 CM S2 se lokalizace ani samotná prostorová scéna příliš nepohnuly. V „Last Minute Man" od Dave Holland Big Band („Overtime" | 2005 | Dave2Records | 982 714 2) se lokalizace nástrojů nezměnila, nástroje snad jen o něco lépe vystupovaly směrem kupředu díky plnějšímu základu.

2014 12 23 TST Bowers Wilkins ASW10 CM S2 7

Definice a kontrola spodních oktáv je v podání ASW10 CM S2 slušná, byť najdeme lepší v podobě již zmiňovaného (a popravdě řečeno za danou cenu unikátního) PV1D. Mírně rozmáchlejší podání bylo však dostatečně dobré a kontrolované, aby vylepšilo přednes i většího uskupení akustických nástrojů, jako například Brahmsova „Koncertu pro housle, violoncello a orchestr, op. 102" (2002 | EMI | 7243 8 26659 22). Bohatší bas a díky tomu také věrnější kontury větších nástrojů, jejich větší plasticita a celkově komplexnější podání pomáhají orientaci v nahrávce. Je cítit, že subwoofer skutečně nijak nezasahuje do dění ve vyšších patrech frekvenčního rozsahu, orchestr je opět celkově blíž, plastičtější a proporčně věrnější.

2014 12 23 TST Bowers Wilkins ASW10 CM S2 8

Bowers&Wilkins ASW10 CM S2 je dobrý subwoofer. Ne tak dobrý, jako jeho alternativnější kolega PV1D, ale cílí na jiné publikum – skvěle zafunguje tam, kde se hodí bas větší, plnější a ne nutně tak přísně kontrolovaný a suchý. Výborně tak podpoří třeba filmy, nebo rockovou či popovou muziku. Za své ne úplně malé peníze ale dostanete dost silného a dostatečně rychlého basu, abyste si mohli s chutí pustit jakoukoliv hudbu, byť vyznavačům maximální přesnosti a autority stále doporučujeme PV1D. Muzikální, měkký a lehce vřelejší přednes je pak uschován ve skutečně nádherném, luxusně působícím těle, které je i přes svou jednoduchou krabicovitou podstatu nádherně zpracované a působí jako pěkný designový solitér do moderního prostoru. Sečteno, podtrženo, ASW10 CM S2 vypadá fantasticky a hraje dobře, přesně jak byste si za nějakých 40 tisíc mohli přát, navíc svým „hezkým" charakterem dobře doplňuje obzvláště novou firemní řadu CM S2.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2014 12 23 TST Bowers Wilkins ASW10 CM S2 m1

Naměřené hodnoty ukazují, že subwoofer je skutečně „naplno" schopen hrát již pod úrovní 20 Hz, mírný pokles začíná za udávaným rozsahem na 140 Hz, prudší pád pak za hranicí 200 Hz. Pracovní pásmo se v běžném prostoru bez problémů vešlo do tolerance +/- 3 dB.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 42 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jde o skvělý designový doplněk moderních interiérů

+ bas je plný a energický

+ ideální pro filmové efekty a populární hudbu

+ příjemně široké možnosti nastavení pomohou sladit projev s většinou reprosoustav

ZÁPORY

- oproti stejně drahému PV1D je bas výrazně měkčí, vhodný hlavně do domácího kina

- škoda, že nemá dálkové ovládání a nějakou korekci prostoru

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika