ROTEL Michi zesilovače

2022 01 31 TST Rotel RA 1592MKII 1

I když to tak podle rozsahu produkce, košatosti historie a známosti ve světě nemusí vypadat, japonský Rotel je dodnes rodinnou firmou – tedy rodinnou ne v tom smyslu, že by pouze členové rodiny stáli za vývojem a výrobou produktů, ale od založení přes více než 60 lety stojí rodina Tachikawa v čele společnosti a určuje její směřování a tedy v konečném důsledku i zvukový styl Rotel. To tak trochu znamená, že „mají prsty“ i v nejnovější generaci přístrojů s přídomkem MKII na konci.

Verze MKII staví na nijak dramatických úpravách techniky, které ale (soudě tedy alespoň dle našich dosavadních zkušeností) celkem výrazně proměňují jednotlivé modely – a to k lepšímu. Druhé generace se tak dočkal i RA-1592, „větší z velkých“ (druhý je RA-1572MKII) integrovaných zesilovačů v nabídce.

Jde o klasický Rotel s čistým a poměrně technicky pojatým čelním panelem – RA-1592MKII možná nepůsobí úplně supermoderně (na to má Rotel řadu MICHI), už proto, že drží linky navržené před nějakými šesti sedmi lety pro původní generaci. Industriální účelnost bez serepetiček je ovšem pěkná – je tu malý, ale informativní displej uprostřed, pod ním zase najdete dvanáct tlačítek pro praktický přístup ke všem vstupům. Po pravé straně je modře obkroužený ovladač hlasitosti s jednoduchým chodem, pod ním je další čtveřice tlačítek pro nastavení. Po straně levé je spínací tlačítko (opět s modrou svatozáří), doplňkový 3,5 mm výstup na sluchátka a praktický USB vstup, omezený ale pouze na zařízení Apple. Vedle jsou ještě dvě malá tlačítka – přepínají mezi sadou A a B od reproduktorových terminálů.

2022 01 31 TST Rotel RA 1592MKII 14

Zahnete-li pohledem po lesklých bočnicích čelního panelu, uvidíte kryt s bohatými chladícími otvory a dojdete na zadní panel, doslova posetý různorodými konektory. Největší jsou rozhodně reproterminály, uspořádané v jedné horizontální linii u spodního okraje přístroje. Prostřední „patro“ je vyhrazeno analogové konektivitě – třem cinchovým a jednomu XLR vstupu, phono vstupu pro gramofony a dvojici výstupů, sestávajících z jednoho klasického stereo pre-outu a dvou monofonních subwooferových výstupů. V horní linii je pak konektivita digitální – tři optiky a tři koaxy dovršují skutečně mocný rozsah vstupů a výstupů a to nemluvíme o přítomném Bluetooth a USB typu B. Škoda, že osazený ethernetový konektor je pro praktické věci jako je aktualizace a ovládání a nepodporuje streaming.

RA-1592MKII má také širokou „chytrou“ konektivitu – řízení je možné přes RS232 rozhraní, Rotel Link (vstup a výstup, přes něž si přístroje Rotel umí vyměňovat ovládací pokyny) a tři malé jacky. Jeden slouží pro externí čidlo dálkového ovládání, dva pro spouštění externích komponentů přes standardní 12V napětí.

2022 01 31 TST Rotel RA 1592MKII 2

A co se skrývá uvnitř bezmála osmnáctikilového macíka s šířkou 43,1 cm, výškou 14,4 cm a hloubkou 42,5 cm? V centru je mocný toroidní transformátor; Rotel je pyšný, že si své transformátory navrhuje a vyrábí sám. Výkonové prvky jsou rozsazeny u krajů šasi na pěkně dimenzovaných chladících profilech, vše ostatní je pak na dvou patrech desek plošných spojů.

Tranzistory v kombinaci s čtveřicí filtračních fóliových kondenzátorů s vysokou kapacitou zajišťují dodávku trvalého výkonu 200 Wattů na kanál do 8 ohm ve třídě A/B. Je vidět, že zesilovač je koncipován jako malá „elektrárna“.

2022 01 31 TST Rotel RA 1592MKII 7

Digitální rozhraní staví na čipu Texas Instruments, který pracuje s vnitřním rozlišením 32 bit / 384 kHz, díky kterému má přístroj mimo jiné certifikaci Roon Tested nebo zvládá mimo klasického PCM i MQA kódování.

Rotel je znám tím, že udává u svých přístrojů (jako jeden z nemnoha v dnešní době) opravdu mnoho a mnoho technických parametrů. Za zmínku stojí činitel tlumení 600, intermodulační zkreslení pod 0,03% (60 – 7 000 Hz), celkové harmonické zkreslení pod 0,018% a nebo třeba odstup signálu a šumu přes 100 dB na analogových i digitálních vstupech.

2022 01 31 TST Rotel RA 1592MKII 9

Rotel RA-1592MKII jsme poslouchali v rámci hlavní redakční sestavy, tj. ve spolupráci s OPPO UDP-205 a Métronome DSC1 na Xavian Quarta Evoluzione přes filtr GMG Power Harmonic Hammer 3000P, kdy jsme pro srovnání měli Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR. Propojeno bylo kabely Nordost Heimdall 2, u zdroje signálu a předzesilovače Nordost Valhalla 2. O dalších součástech sestavy se můžete dočíst v pravém sloupci -->.

Rozmáchlý zvuk basy v „The Mooche“ od Dukea Ellingtona („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) Rotel značně utáhl, zkrotil a zahrál s pevností a autoritou. Zesilovač to určitě nijak nepřehání s objemem, je to spíše audiofilský, maličko sušší bas, ovšem zase pěkně texturovaný, rozmanitý. RA-1592MKII má autoritu, zvládá předat to napětí ve strunách i sílu tónu a byť nemáte pocit, že by roztřepal podlahu, bude se vám líbit, jak snadno a pevně se spustí až k nejhlubším polohám.

2022 01 31 TST Rotel RA 1592MKII 11

Velkou sebejistotu a čistotu ukázal Rotel také ve středním pásmu, kde dokázal už pěkně precizně oddělit jednotlivé vokálisty z King’s Singers v Morleyho „Now is the month of maying“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2). I tady je cítit, že zvuk je velmi neutrální až místy trochu sušší, ne ovšem naštěstí studeně technicistní. RA-1592MKII má přednes kompaktní, drží linii a výtečně propracovává jednotlivé vokály až k drobným nuancím, takže máte pocit velmi dobré čitelnosti a čistoty.

Přímý a jasný zvuk činelů v „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234) v podání RA-1592MKII zůstal precizně neutrální, ale nebyl odtažitý – zesilovač nezdůrazňuje žádnou velkou jiskřivost, nesnaží se podtrhnout znělost, prostě nechává nahrávku projít takovou, jaká je. Objemově pak výšky vůbec netrčí ani nechybí, celá reprodukce obecně je vyrovnaná.

2022 01 31 TST Rotel RA 1592MKII 13

Energeticky košatou a šťavnatou verzi Händelovy „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437: Variation No. 2“ v podání Jacques Loussier Trio („Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 0089408351624) zesilovač podal s důrazem a silou, která odpovídá jeho váhové třídě, máte pocit, že reprodukce je hodně autoritativní, napjatá a sebevědomá klidným způsobem. Ducavý a bublavý bas je lehce zkrocený, spíš faktický než emotivní. Přesnost a intenzita jsou ale výtečné.

Ruku v ruce s tím jde pak samozřejmě i pocit dobrého rozlišení - RA-1592MKII je urovnaný, čistý, klidný a přímočarý, takže odhalí vaši nahrávku čistým a konkrétním způsobem, vlastně až tak nějak jednoduše, lehce sušeji. Kompaktní zvuk je dobře čitelný a ani Rossiniho „Finaletto: Di si felice innesto“ z „Il barbiere di Siviglia“ (Neville Marriner / Academy of St. Martin in the Fields | 1995 | Philips | 446 448 2) nesklouzává k chaosu nebo nečitelnosti. Je to usazené, konkrétní a jednoznačně dobře prokreslená, byť to díky neutrálnímu podání není nijak okatě prezentováno.

2022 01 31 TST Rotel RA 1592MKII 12

Ukotvený je zvuk dobře i z pohledu podání prostoru – orchestr v Mussorgského „Noci na Lysé hoře“ (Moscow Radio & TV Symphony Orchestra | „Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502) je dobře rozložený v pravolevé i předozadní ose, působí tak nějak přirozeně a nekomplikovaně. Lokalizace jednotlivých zvuků je dobrá, klidná, RA-1592MKII je konkrétní a už dostatečně samozřejmý, ničím na sebe nepřitahuje pozornost.

RA-1592MKII pak emotivní „Christmas Day“ od Robina Gibba („Titanic Requiem“ | 2012 | Rhino | 2564661065) pojal spíše trochu jako nákres technické podoby nahrávky, ovšem zvuk byl jasný, konkrétní a snadno přehledný. Není to líbivý nebo muzikální zvuk, jaký má kupříkladu A14MKII ze stejné generace, ale je velmi autentický a tím vlastně nechává vyniknout hudbu jako takovou – konkrétně tato byla ještě k tomu posazená zajímavě vzdušným způsobem do prostoru mezi reprosoustavami.

2022 01 31 TST Rotel RA 1592MKII 15

Velký zesilovač RA-1592MKII od Rotel zůstává i v druhé generaci tím univerzálně pojatým přístrojem se širokou analogovou i digitální konektivitou, kde je snad jen škoda toho, že Rotel nevyužil proces inovace k tomu, aby ethernetový port otevřel streamingu. Jinak ale zůstal zachován ten přesný, čistý a pevný, silný zvuk s autoritativní kontrolou. Pokud chcete své nahrávky slyšet s vysokou dávkou autenticity, nepřibarvené, přesně konturované a zřetelné, je RA-1592MKII velmi zajímavou možností, protože sám na sebe pozornost téměř nepoutá.

Kč 69 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ neutrálnost a čistota

+ pevný a konkrétní zvuk

+ velmi pěkná kontrola

+ široká konektivita

ZÁPORY

- ethernetový port mohl být otevřený streamování

- jsou chvíle, kdy zní přeci jen trochu sušeji

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies