ROTEL Michi zesilovače

2021 12 31 TST Rotel A14MKII 1

Japonská značka Rotel nabízí své výrobky už předlouhých 60 let, přesto zůstává stále vlastně rodinnou firmou (i když přeci jen poměrně velkého rozsahu). V nedávných měsících se pak společnost pustila do revitalizace svého portfolia a vtrhla na trh s množstvím komponentů, doplněných o přídomek MKII. Inovace se dotkla a i nižší modelové série 14.

Inovované modely od těch původních na první pohled téměř nepoznáte, snad právě jen drobným dodatkem u názvu. A14MKII je nejvyšším zástupcem své řady, ale zůstává přitom ve standardních rozměrech integrovaných zesilovačů. Čelní panel nese rysy střídmého firemního designu, obzvláštňují ho jen horizontální lomené linky u okrajů, jinak tu vládne spíše snaha o maximální pořádek.

V centru dění je malý, ale informativní displej s proměnlivou svítivostí, pod ním ubíhá zleva doprava dlouhá řada identických tlačítek ve třech blocích. Dvě tlačítka jsou tu pro volbu reproduktorových výstupů, devíti se navoluje vstup a třemi se pohybujete v nabídkách pro ovládání přístroje. Zcela vpravo je pak středně velký ovladač hlasitosti s příjemnou hmatovou odezvou, vlevo zase spínací tlačítko, USB port pro datové paměti s hudbou a doplňkový 3,5 mm výstup na sluchátka.

2021 12 31 TST Rotel A14MKII 15

Zadní plocha zesilovače je nabitá k prasknutí, vešlo se sem opravdu hodně. Bohatá výbava začíná pěti cinchovými linkovými vstupy, pokračuje přes phono vstup v MM standardu až k plejádě digitálních rozhraní – nechybí dokonce ani Bluetooth nebo USB pro připojení k počítači, ovšem zastoupeny jsou i dva koaxiální a dva optické konektory. Stěží tu něco chybí. Slibně vypadají další USB port pro datové paměti a vedle usazený ethernetový port – ten je bohužel ale jen pro ovládací a „praktické“ účely, není to brána ke streamování.

Můžete si vybrat mezi dvěma sadami reproterminálů. Zesilovač má zásuvku bez zemnícího kolíku, jak u firmy zvykem – říkají, že tak lépe udrží kontrolu nad přitékajícím proudem. Zesilovač má tak také dosti nadstandardní škálu ovládacích konektorů. Je tu Rotel Link (vstup i výstup v podobě 3,5 mm jacku) pro spojení a předávání pokynů mezi komponenty téže značky, je tu vstup pro externí čidlo dálkového ovládání nebo dva výstupy pro spouštění komponentů pomocí 12V napětí.

2021 12 31 TST Rotel A14MKII 2

Za zmínku stojí dodávané dálkové ovládání, které je vlastně docela ergonomické a dává vám rychlý přístup ke všem funkcím, ale vypadá tak trochu jako z katalogu roku 1987. Inu, Rotel šel vždy spíš po technické podstatě věci, než po pozlátku okolo.

Když jsme u té podstaty, vnitřek je v rámci kategorie poctivě udělaný – je tu na míru přímo ve firmě vyrobený toroidní transformátor, překrytý napájecí zdroj a dostatečně dimenzované chladiče. Poblíž výstupů je jeden pár slušně velkých kondenzátorů. Vestavěný D/A převodník má certifikaci Roon Tested a podporuje MQA. Oproti původnímu modelu právě na D/A převodníku prý zůstalo nejvíce práce a v nové topologii nyní pracuje čip od Texas Instruments s rozlišením 32 bit / 384 kHz. Úpravy se ale nevyhnuly ani analogovým obvodům, které staví na know-how získaném při vývoji komponentů MICHI.

2021 12 31 TST Rotel A14MKII 3

Rotel udává u A14MKII slušný výkon 80W na kanál do 8 ohm a 150 Wattů do poloviční zátěže. U linkových vstupů je udávaný pracovní rozsah 10 – 100 000 Hz (+/- 0,5 dB), celkové harmonické zkreslení pod 0,018% a odstup signálu a šumu 100 dB, což je všechno solidní. Digitální vstupy mají nepatrně nižší frekvenční rozsah, zato nepatrně vyšší hodnotu odstupu signálu a šumu. Z dalších specifikací stojí za zmínku třeba tlumící faktor 220.

Šasi přístroje má standardní rozměry 43 x 34,5 x 9,3 cm, váží pak jen o choupek méně než 9 kg.

2021 12 31 TST Rotel A14MKII 12

Rotel A14MKII jsme poslouchali primárně v rámci hlavní redakční sestavy, tedy s OPPO UDP-205 a Métronome DSC1 namísto Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR. Napájelo se přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P a poslouchalo přes Xavian Quarta Evoluzione, vždy a všude na kabelech Nordost Heimdall 2. Ke srovnání jsme ale zkusili také vnořit Rotel do sestavy Cambridge CXC / Teac NT-503 / Cambridge CXA81, kdy se na kabelech Dynamique Audio Horizon 2 poslouchalo na Fischer&Fischer SN-70. Více o jednotlivých sestavách a jejich příslušenství viz pravý sloupec -->.

Rozhodně pozitivně překvapující bylo to, jak si A14MKII poradil i s velkým basákem v hlubokých pasážích Ellingtonovy „The Mooche“ ve verzi od The John Harle Band („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) – bas zní sytě, bujaře a snad v ničem nepřipomíná trochu suchopárný styl minulé inkarnace. Nejen, že spodní tóny mají příjemně vřelou bublavost termálního pramene, ony zároveň mají i slušnou kontrolu, která patří k tomu lepšímu v dané třídě. Zvuku nechybí autorita a chuť a i když to není skálopevný, vyfrézovaný bas, má solidní kontury a dobrou čitelnost, nebojí se ani vyšších hlasitostí. Celkové vyvážení nicméně díky tomu působí maličko temnějším dojmem. Líbilo se nám rozhodně i to, že zesilovač umí pěkně zreprodukovat pocit basového zhoupnutí.

2021 12 31 TST Rotel A14MKII 16

Podání pětice různě posazených vokálů skupiny King’s Singers v „Now is the month of maying“ Thomase Morelyho („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) bylo lehce hladší – není to tak plný zvuk jako v basovém spektru, ale působí jako hezky vyvážená kombinace mírně vřelejšího, jemnějšího stylu s pevnou rukou. Zesilovač není přehnaně analytický, konkrétnost je přitom dobrá a srozumitelnost v dobrém standardu.

Na výškách je objemu akorát, jako kdyby A14MKII se zvyšujícími se frekvencemi lehce ubíral na objemu, zato přitahoval otěže přesnosti. Cinkání činelu v „Blowin’ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234) bylo svižné a konkrétní, lehce sušeji podané a možná maličko tenčí, ale dobře ohraničené a čitelné, celkově v příjemné proporci ke zbytku frekvenčního rozsahu.

2021 12 31 TST Rotel A14MKII 4

Subjektivně působila dynamika v „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437: Variation No. 2“ (Händel | Jacques Loussier Trio | „Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 0089408351624) pěkně šťavnatým dojmem, čemuž přeci jen dopomáhá i tučnější zvukové ladění. Hudba má pěknou váhu a vůbec je s ohledem na „lidskou“ cenovku zesilovače i jeho nijak dramatické papírové dispozice působí živě a zvládne „ducat“ i při vyšší hlasitosti, aniž by zesilovač jevil známky stresu. Nejlepší je to, jak zesilovač hraje se zjevnou chutí, což je oproti „MKI“ verzi zřetelná změna kupředu.

Dobrý standard měla také Rossiniho „Finaletto: Di si felice innesto“ („Ill barbiere di Siviglia“ | Neville Marriner / Academy of St. Martin in the Fields | 1995 | Philips | 446 448 2), kde A14MKII bez problémů obhajuje své zařazení mezi lepší hi-fi, i nasycenější okamžiky zůstávají dobře kontrolované, byť orientace v nich je stále poplatná tomu, že Rotel nesrší detaily nějakým okázalým způsobem, reprodukce je spíše organicky spojitá a „masitá“.

2021 12 31 TST Rotel A14MKII 14

Prostor Mussorgského „Noci na Lysé hoře“ v podání Moscow Radio & TV Symphony Orchestra („Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502) nijak nevybočoval ze standardní úrovně dle očekávání dané cenové hladiny – pravolevý směr je slušně široký a posetý dobře rozsázenými nástrojovými sekcemi, hloubka je spíše naznačená a nic vás nezaskočí ani nepřekvapí. Lokalizace je též slušná, jednoduše dobrá, i když Rotel klade důraz spíše jinam, než na úplnou exaktnost.

Co přesně to znamená? To pěkně ukázala Gibbova „Christmas Day“ („Titanic Requiem“ | 2012 | Rhino | 2564661065) – hudba se line s plnějšími spodními oktávami, tak nějak celkově v klidu, ale líbezně a příjemně, s pocitem plnosti a laskavé harmoničnosti. Je to příjemný a zábavný poslech s hezky znělým hlavním vokálem a celkovým pocitem příjemnosti, kdy hudba neunavuje, má jakési osobité kouzlo a celkově klade citelně víc důrazu na hudební podstatu než na tu technickou – a je to fajn.

2021 12 31 TST Rotel A14MKII 17

Značka Rotel po jisté době určité stagnace poslední dobou jako kdyby nabrala dech, ať už je to expanze s vyššími ambicemi v řadě MICHI nebo je to labutí píseň Kena Ishiwaty, který na rozlouženou vyladil základní komponenty do podoby přídomkem Tribute no a nebo, jak se zdá podle A14MKII, jsou to inovované zesilovače s přídomkem MKII. Nejvyšší z těch základních nabízí za rozumnou cenu moderní konektivitu (ale je přeci jen trošku škoda, že Rotel nevsadil také na streaming, když už tu má ethernetový port), pocitově víc než dostačující výkon a kontrolu i pro neproporční reprosoustavy (takže velmi dobré!) a hlavně tak nějak mile, přátelsky a vlastně až muzikálně vyvážený styl, který se nepřejí a přitom tak hezky baví, ať už posloucháte na co máte zrovna chuť.

Kč 36 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ muzikální a zábavný zvukový projev

+ rozhodně o míli lepší, než trochu nezáživná původní generace

+ bohatá variabilita vstupů

+ celkově slušná kontrola

ZÁPORY

- je škoda, že ethernetový port není také pro hudební data

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies