2019 06 18 TST Naim NDX 2 1

Anglický Naim patřil před lety - pro někoho možná překvapivě kvůli jejich mimořádně konzervtivnímu pojetí komponentů - mezi průkopníky streamování hudebních dat a jejich streamery si stihly za léta na trhu vydobýt velmi solidní pověst. Vrcholem nabídky je ND 555 s externím zdrojem a mimořádnou cenovkou, hned o patro níže je ale model NDX 2, který své obvody natěsnal do jediného šasi a i díky tomu nabízí své funkce za cenu, která už nepřesahuje průměrný roční příjem jako je tomu u ND 555.

Kdo někdy viděl nějaký komponent Naim, nebude překvapen vnější slupkou NDX 2 - černá skříň s váhou 10 kg a rozměry 43,2 x 31,4 x 8,7 cm (š x h x v) má ostré hrany, je robustní a mimořádně tradiční. Takový je i čelní panel sestávající ze tří segmentů, tomu prostřednímu dominuje nevelký svítící oblouček zeleného firemního loga. V levé části je jen USB port pro datové paměti (druhý je vzadu), pravou třetinu ale zabírá velký pětipalcový obdélníkový displej a vedle něj je čtveřice kulatých měkkých tlačítek, typických pro firemní komponenty.

Na zadní straně je napájecí zásuvka, jako vstupy jsou tu anténky pro Wi-Fi a Bluetooth nebo ethernetový konektor, pokud chcete data streamovat, jsou tu ale i BNC, koaxiální a dvojice optických vstupů, takže NDX 2 poslouží i jako D/A převodník. Hudební signál vyvedete buď digitálně přes BNC konektor, primární ale bude analogový výstup přes jeden pár cinchů nebo jeden pětikolík DIN. Poslední velký konektor slouží pro připojení napájecího zdroje, který dle dobré tradice firmy poslouží k vylepšení zvukových vlastností přístroje.

2019 06 18 TST Naim NDX 2 2

Uvnitř najdete pohled typický pro firemní komponenty - toroidní transformátor s odděleným vinutím pro digitální a analogovou část je v látkovém obalu, napájecí zdroj v poctivém stínícím krytu. Většina signálových cest je osazena na desce plošných spojů, ale ke konektorům typicky vedou úhledně organizované kablíky.

To zásadní pak u každého streameru jsou schopnosti - NDX 2 zvládá přijímat signál z datových pamětí a lokální sítě, tam přes UPnP podporuje rozlišení až 32 bit / 384 kHz (zvládá FLAC, WAV, AIFF, AAC, MP3,..., ale i DSD soubory do rozlišení DSD128 - vše bez mezer). Protokol Chromecast je limitovaný 192 kHz. Streamování je dostupné i po AirPlay. Po digitálních konektorech umí 24 bit / 192 kHz, přes Bluetooth jde signál s kvalitou až dle aptX HD.

2019 06 18 TST Naim NDX 2 3

Streamer podporuje služby Spotify, TIDAL, ale i internetová rádia přes vTuner. Díky aplikaci je streamer schopný pracovat také s databází Roon, podporuje i multiroom režim a párty mód, který v celém domě hraje stejnou hudbu.

Stabilitu a rychlost streamování zajišťuje vlastní firemní platforma, u které se Naim chlubí nízkým šumem a vysokorychlostním diferenciálním zpracováním signálu. Převzorkování má na svědomí DSP řešení SHARC, pracující s 40 bitovou hloubkou. Následný digitálně-analogový převod zajišťuje čip Burr-Brown PCM1792A, digitální filtraci ale navrhli kompletně u Naimu. Hned za převodníkem je osazený proudově-napěťový převodník diskrétní konstrukce.

2019 06 18 TST Naim NDX 2 4

Streamer Naim NDX 2 jsme poslouchali v pražském studiu AVITSmart, kde jsme ho mohli srovnávat s Naim ND5 XS 2, ale třeba i Pioneer UDP-LX500, ale později třeba také s Moon 780D nebo Cambridge EDGE NQ. Poslouchalo se přes Focal Maestro Utopia EVO (či Estelon XB), Naim NAC252 / NAP500 DR (či Moon 600i V2 a Cambridge EDGE W). Napájecí kabely byly AudioQuest Thunder, filtr IsoTek EVO3 Sigmas a do reprosoustav vedl signál QED Supremus (či Nordost Tyr 2).

Na houpavosti, bohatosti a temné hustotě basových tónů v "No Sanctuary Here" Chrise Jonese ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay | 03-14) byl okamžitě cítit firemní charakter, který vás nechá si zakulacené, velké a krásně pružné spodní tóny vychutnat. Bas je hluboký a mocný, maličko snad i reprodukci dominuje, ale hlavně nabízí pulsující linka fyzicky citelný impuls a důraz. Basové tóny se umí nadechnout, je velký a razantní, ale je stále tak nějak decentní, není to efektní, dravý bas, který by se dral do popředí. Zakulacené tóny mají solidní definici, ne tvrdou, ale rozhodně dobrou.

2019 06 18 TST Naim NDX 2 6

Charakter středního pásma je také dobře rozpoznatelný, dal by se označit trochu opentleným označením "velmi lidský". Hlas v "How it feels" od Sophie Zelmani ("Dali CD Vol. 3" | 2012 | Dali | 280939) byl plný, šťavnatý, barevný a celkově příjemný až sladký, ale nebál se v tomto klidném podání ani tvrdých a konkrétních sykavek, což vytváří zajímavý celkový dojem. Je tu zřetelné tělo, zvuk je bohatý a ačkoliv se Naim rozhodně nijak nenimrá v detailech, i v kontextu vyššího high-endu nabízí adekvátní čitelnost.

Cinkot činelu v "Hello Dolly" Jerryho Hermana ("Jazz Masters Vol. 4" | 2017 | STS Digital | STS-6111166) byl pěkně zvonivý, jasný a přitom jemný a bez hran, důrazný, ale ne přehnaně zdůrazněný. Činel už měl i pěknou strukturu, nicméně hlavní bylo to, že v jakékoliv kombinaci zůstává v nejvyšším pásmu streamer hladce kultivovaný, syčivý šum metliček má už dostatečnou různorodost a kovová barva zní přesvědčivě.

2019 06 18 TST Naim NDX 2 7

Pokud je něco v základech dnešního typického "naim zvuku", pak je to schopnost působit dynamicky, dýchajícím a mocným dojmem - perkuse v "Kote Moun Yo?" Markuse Schwartze a Lakou Brooklyn ("System Solution" | 2019 | Nordost) byly šťavnaté, bohaté, velké a těžké, důrazné. Není to moderně rychlý a razantní zvuk, ale bublá s důstojnou samozřejmostí a takovou tou vášní pod povrchem, typickou pro slušně vychovaného Angličana. Zejména svou velikou nebojácností je zvuk NDX 2 působivý.

Sborovou "Nativity Carol" Johna Ruttera ("First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) definoval další z charakteristických rysů firemního zvuku - příjemná organičnost. Ta je rozhodně upřednostněná před analytičností, ale přestože streamer neakcentuje nuance, netlačí je dopředu za každou cenu, tak v jeho uvolněnosti slyšíte s klidem a pohodou dobře rozlišené sboristky, pěkně definovaný varhanní tón. Nahrávka působí celistvě, velkým a zřetelným dojmem, dosažitelná a v rámci své třídy dobře organizovaná.

2019 06 18 TST Naim NDX 2 8

Prostor ve Stingově "Englishman in New York" ("Die perfekte räumlichkeit" | 2010 | stereoplay | 10-10) byl taktéž velmi organicky spojitý, homogenní, poměrně velký a poměrně dost bohatý, sytý a hutný. Scéna je prezentovaná decentně v okolí reprosoustav, už osvobozená od pocitu přítomnosti reprosoustav. Ve své neanalytičnosti nenabízí NDX 2 monitorovou preciznost, ale zato umí vykreslit velikou hudební plochu s velice dobrou plastičností a pocitem fyzické hmotnosti a váhy.

Tekutost a plynulost Smetanova cyklu "Má Vlast" na záznamu London Symphony Orchestra pro Bowers&Wilkins Society of Sound výtečně potvrzuje to, co se o Naimu říká - že umí hrát bez napětí, rytmicky a bohatě. Hudba plyne v mnohých barvách, dynamická a velká tam, kde má zabrat, příjemně hladká a hebká tam, kde má šeptat. Je to hudba s vášní, s chutí a s laskavostí, hudba, kterou je radost poslouchat.

2019 06 18 TST Naim NDX 2 10

Na streameru Naim NDX 2 je dobře znát to, že anglická firma patřila mezi první, kdo trend hudby plynoucí z anonymity celosvětové sítě. V konzervativním obalu nabízí NDX 2 výtečné a léty vyzrálé uživatelské rozhraní se stabilním připojením a svižnými reakcemi, nabízí podporu všech prakticky využitelných formátů, nabízí možnost využít i digitálních vstupů, ale hlavně nabízí to, co od tradice a ustáleného zvukového charakteru Naim čekáte. Muzikálnost, rytmičnost, barevnou bohatost, sytost a organickou kultivovanost v každém okamžiku. Je fakt, že oproti první generaci streamer nabral nejen na dynamice a detailnosti, ale také řádnou část cenovky. Nicméně stále patří k tomu opravdu, opravu dobrému, pokud hledáte skutečně high-endový streamer.

Kč 159 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výborná aplikace rychlostí, stabilitou i ergonomií

+ příjemně muzikální zvuk

+ všestranná podpora formátů i služeb

+ možnost vylepšit zvuk napájecím zdrojem

+ živost a dynamičnost

+ digitální vstupy

ZÁPORY

- nárůst ceny od první generace je dost velký

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AVITSmart | www.avitsmart.cz 

DOVOZCE: Horn | www.horn.eu 

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio