2015 08 25 TST Audeze EL 8 C 1

Kalifornská firma Audeze začala svou pouť jen před pár lety se skromným výrobním programem jediného modelu, který ale relativně rychle vyrostl na několik variant a sluchátková řada LCD se tak stala jednou ze stálic high endové sluchátkové scény. Nynější katalog firmy je ovšem podstatně širší, najdete v něm kupříkladu i sluchátkový zesilovač s převodníkem nebo dokonce několik zajímavě řešených mikrofonů. Vše (až na zesilovač, pochopitelně) je postaveno na magneto-planární technologii.

Nejnovějším nositelem firemního magneto-planárního řešení je nižší řada EL-8, sestávající z dvou modelů, odlišným pouze provedením mušlí - jedna sluchátka jsou uzavřená, druhá otevřená. V parametrech se pak liší jen hmotností (uzavřená jsou pochopitelně těžší) a citlivostí (ta je naopak o nějaké 2 dB nižší u uzavřeného modelu).

2015 08 25 TST Audeze EL 8 C 2

Tak či tak, EL-8 jsou v současnosti ta nejlevnější sluchátka, která si s logem Audeze můžete zakoupit, i tak ale patří rozhodně do vyšší třídy. Jak je u Audeze zvykem, jde o opravdu hezká sluchátka s důrazem na pěkné a hlavně hodnotné materiály. Základní kostra sluchátek a týlní most jsou kovové, stejně jako zadní strana mušlí. Polstrování jak na opěrce, tak na mušlích je nesmírně bohaté a příjemně pevné, sluchátka na hlavně příliš necítíte, ač jejich váha atakuje půl kilogramu. Snad jen rozsah nastavení by mohl být větší - na větší hlavě jsou i při plném vysunutí mušlí "tak tak", což je škoda - zejména s ohledem na to, že uši musí být co nejvíce uprostřed mušlí, zvuk je poměrně citelně ovlivněn tím, když je máte "nacpané" příliš ke krajům dole či nahoře.

Samotné mušle jsou docela velké, jejich boky jsou okrášleny pásky pravé dřevěné dýhy a díky nepravidelné tloušťce sedí na uších pod mírným úhlem. To spolu s relativně velkou vzdáleností měničů od uší a relativně velkým prostorem v mušli pomáhá k vzdušnějšímu, "méně sluchátkovému" projevu. Zajímavý je formát přívodních signálových kabelů - konektory na plochých vodičích nejsou klasické jacky, ale připomínají spíš nějaké počítačové konektory. Přímo u výrobce si ale lze objednat různé varianty kabelů, přizpůsobené konkrétním přehrávačům (ať už jde o Apple, nebo třeba PONO a některé modely SONY).

2015 08 25 TST Audeze EL 8 C 3

Firma se chlubí trojicí patentovaných základních technologií, kolem kterých se celá konstrukce EL-8 točí. V prvé řadě jde o membránu Uniforce. Jde o velice lehoučkou folii, které dosahuje díky nicotné tloušťce dvou mikronů (tedy dvou miliontin metru). Membrána je z obou stran obklopena magnety různých velikostí - to by mělo pomoci vyrovnat se se změnami v magnetickém poli.

Když jsme u magnetů, jejich řešení Audeze nazývá Fluxor a také na ně má patent. Firma říká, že její řešení dokáže díky uspořádání při stejné velikosti vygenerovat dvakrát tak silné magnetické pole jako běžně koncipované neodymiové magnety; to umožnilo menší hmotnost pohonného systému, což zpětně vede k jeho vyšší citlivosti a tedy přátelštějšímu chování v kombinaci s mobilními zdroji signálu.

2015 08 25 TST Audeze EL 8 C 4

Do třetice všeho dobrého je tu technologie Fazor (pro změnu opět patentovaná), kterou najdete i ve vyšší sérii LCD. O té vám výrobce mnoho nenapovídá, ale jde o určité akustické prvky, které korigují zvukové vlny generované velkou plochou membrán.

Průměr membrány v Audeze EL-8 činí docela značných 100 mm, dokážou hrát ve frekvenčním rozsahu 10 - 50 000 Hz (ovšem bez udané tolerance) při celkovém harmonickém zkreslení pod úrovní 0,1%. Díky jejich citlivosti 100 dB / m / W a nízké impedanci 30 Ohm jsou relativně vhodné i pro cestování a mobilní zařízení.

Audeze EL-8 jsme poslouchali jak na iPhone 6, tak na mobilních přehrávačích FiiO X5 a X3, tak na velkých zesilovačích ASUS Xonar Essence One MUSES MKII a C.E.C. HD 53N. Zdrojem signálu byl buď některý ze zmiňovaných přehrávačů, případně Naim CD5si a Cambridge CXC. Porovnávalo se s Grado RS2e, Grado GR10e, Grado SR325e, Grado SR80e, Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo Definitive Technology Symphony 1.

2015 08 25 TST Audeze EL 8 C 5

EL-8 jsou poměrně velká sluchátka, navíc dobře izolují od okolního dění, v malém uzavřeném prostoru umí sluchátka dát váhu i hlubším basovým tónům. Jedinou podmínkou k tomu je špičková elektronika, která měniče autoritativně rozhýbe; do určité míry ale stačí vytočit volume alespoň do střední poslechové hlasitosti, kde zvuk už také získává slušnou energii. Třeba kontrabas v Hadenově "Hermitage" ("Quartet West" | 1987 | Verve | 831 673-2) si sáhl pocitově hodně hluboko s příjemnou dávkou pevnosti, umí do tónu vložit i řádný impuls, byť nástroj zůstává trochu lehčí, nemá úplně plnohodnotnou váhu. Na druhou stranu, kontury jsou již výborné, působivě samozřejmé, membrány reagují (mají-li vhodnou kontrolu) rychle a přesně.

Sluchátka dokázala velmi hezky zaostřit vokál Shirley Horn v "Come Back to Me" ("You Won´t Forget Me" | 1991 | Verve | 847 482-2), kde se sice musíte občas trochu víc soustředit, abyste našli ty malé nuance a detaily v pozadí, na druhou stranu i ty tam jsou, byť nevypíchnuté a nezdůrazněné. Samotný hlas je ovšem skutečně velmi čistý a jasný, lehký a samozřejmý, s naznačenou hloubkou a přirozenou plasticitou. Hlas tak tančil nad hudbou a zdál se příjemně hladký a jistý.

2015 08 25 TST Audeze EL 8 C 6

Za skutečně, skutečně excelentní ovšem potom musíme označit výšky, i nad rámec cenové kategorie. Kov činelů v "So What" Milese Davise ("Kind of Blue" | 2005 | Columbia | CK 64935) byl výrazný, konkrétní a plný energie, každý úder zazněl s velmi samozřejmou lehkostí a pevností. Každý úder paličkou rozhodí do okolí přehršel detailů, tóny jsou vynikajícím způsobem rozlišené, takže vše působí přirozeně. Dozvuk každého tónu ustává velmi plynule a i když "velká" sluchátka Audeze (i jiných značek) udrží zvuk ještě déle a umí rozlišit ještě o něco tišší doznívání, výkon ještě relativně zaplatitelných EL-8 je skutečně skvělý. Sluchátka ještě ne úplně perfektně lokalizují úder do plochy činelu, přesto prostě a jednoduše už začínají budit dojem skutečného, blízkého dění.

Už bylo řečeno, že skutečně není jednoduché EL-8 naplno rozehrát, nejvíce se to projevuje na dynamice. Teprve se skutečně dobrými partnery ukážou sluchátka svůj potenciál. U velkého orchestru v Orffově "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) možná trochu scházela odvaha "explodovat" úplně naplno v nejnižším pásmu, ovšem když už se zaposloucháte, objevíte i solidně zvládnuté mikrodynamické dění, pasující EL-8 do světa dospělých sluchátek. Ani v dynamických špičkách nepřichází pocit zahlcení či ztráty kontroly (to už musíte hrát víc nahlas, než by bylo pro uši zdravé). Naopak, zvuk zůstává pevný a dobře kontrolovaný.

2015 08 25 TST Audeze EL 8 C 7

Při úplně tichém poslechu zůstávají sluchátka čistá, což je super, musíte ale skutečně napínat uši, abyste mohli vnímat jednotlivosti. Jakmile ale pootočíte volume jen mírně doprava a sluchátka dostanou svou řádnou dávku proudu, situace se zlepší a pak už je celkem jedno, jak moc nahlas hrajete, čitelnost, jistota a rozlišení zůstávají konstantní. Watersova "Every Strangers Eyes" z "The Pros and Cons of Hitch Hiking" (1984 | Columbia | CK 39290) byla velmi pěkně prokreslená, nalajnovaná do zřetelných vrstev s přesvědčivě samozřejmým uspořádáním. I při živějším dění zůstávají zřetelné a oddělené i zvuky na pozadí, to patrně díky rychlým reakcím lehoučkých membrán.

Snad i díky tvaru a velikosti mušlí, stejně jako kvůli natočení měničů hodně záleží na tom, jak si sluchátka na hlavě seřídíte a to jak výškově, tak tak, aby ucho bylo pokud možno co nejvíce uprostřed volného prostoru v mušli. Tím se výrazně prohlubuje (či zplošťuje) iluze prostoru, kterou vám sluchátka předvedou. Ve Stingově "Perfect Love...Gone Wrong" ("...All This Time" | 2001 | A&M | 493 156-2) byly nástroje bezproblémově rozložené v pravolevém směru, šíře scény pocitově vystupuje mimo hlavu. Naznačená je i hloubka, lokalizace nástrojů i jejich oddělení je opět díky přesnosti reprodukce bezproblémová; vyšší modely do této skladby přidávají ještě více vzduchu a volnosti, ale EL-8 už umí být velmi jistá a pohodová.

2015 08 25 TST Audeze EL 8 C 8

Audeze EL-8 mají tendenci hrát s mírným nádechem těžkosti, kterou překonáte silnou, energickou elektronikou. Pevný, rychlý zvuk ale nepůsobí technicistně, naopak dokáže zrekonstruovat působivou, strhující atmosféru. Kollerova "Galerka" ("Československo" | 2015 | BrainZone | 7128067) byla rytmicky přesná a "šlapající", až vás láká otáček hlasitost stále výš a výš a výš, abyste se cítili jako na koncertě. Z hudby proudí energie a je velmi jednoduché sluchátka poslouchat.

Nová "nižší" sluchátka Audeze EL-8 se povedla. Patří mezi drahá, ale ne nesmyslně drahá sluchátka; jsou prvotřídně zpracovaná a jejich zvuk je rozhodně výborný. Jejich nevýhodou je náročnost na elektroniku, budete totiž potřebovat energický sluchátkový zesilovač s autoritou, aby probudil v EL-8 jejich vnitřní jiskru. Je to trochu jako snaha naučit zeď zpívat - nebude to jednoduché, ale pokud se vám to povede, bude to paráda. Podle našeho názoru se svým projevem blíží do kategorie top modelů zavedených značek jako je Sennheiser nebo beyerdynamic. A to s citelně nižší cenou rozhodně není špatný výsledek.

Kč 21 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ prvoligové zpracování

+ velmi čistý a důrazný přednes

+ přesnost

+ luxusní výšky

ZÁPORY

- rozehrát je není vůbec snadné

- mírná tendence k "těžkému" zvuku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies