2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 1

Společnost Definitive Technology má americké kořeny i "americký" zvuk, je pak známá hlavně tím, že nabízí atraktivní poměr ceny a výkonu, že svým produktům propůjčuje relativně lifestylový design, ale snaží se dbát i na zásady high fidelity. Díky širokému užívání pasivních zářičů v reprosoustavách pak většinu posluchačů také hodně překvapí objemem zvuku z rozměrově velmi decentních ozvučnic. Jedním z posledních přírůstků jsou pak sluchátka Symphony 1 s podobnou filozofií.

Jde o velmi pěkná sluchátka přes uši, koncipovaná primárně pro bezdrátový poslech přes Bluetooth. Určení na cesty podtrhuje i implementace aktivního potlačování hluku. Sluchátka jsou to kompaktní, jednoduše střižená, jak je u firmy zvykem, ale pěkně zpracovaná. Mušle jsou poměrně ploché, z vnější strany z nich ale poměrně výrazně vystupují komory měničů, ve kterých je také uložena elektronika a z vnější strany ovládací prvky. Do těchto komor je pak zapuštěn i oblouk hlavového mostu z pěkně masivního kousku hliníku, takže o pevnost sluchátek se nemusíte bát.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 2

Hlavový most je polstrovaný spíše přiměřeně, přesto sedí na hlavě velmi pohodlně a netlačí. V podstatě totéž se pak dá říct i o měkkých náušnících, které slušně izolují od okolí a nepotí se v nich uši. Z měkounké kůže nelze mít než dobrý pocit.

Protože sluchátka jsou bezdrátová, je jasné, že se v nich nachází i baterie (dobíjené přes USB konektor) - ty vydrží podle specifikací výrobce nějakých 15 hodin provozu, s aktivovaným potlačením hluku je to možná 10, ale i tak to bohatě stačí na dlouhé cesty. Pokud už by přeci jen baterie došly, není problém zapojit klasický 3,5 mm jack a provozovat je v pasivním režimu.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 3

Pomocí ovládacích prvků na těle sluchátek lze snadno regulovat hlasitost poslechu, zapínat a vypínat bluetooth, noise cancelling i aktivní provoz jako takový.

V mušlích se skrývají firemní měniče s netypicky velkými membránami - ty mají průměr 5 cm. Bluetooth využívá technologii aptX, momentálně asi nejlepší způsob, jak získávat signál přes toto rozhraní.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 4

Pokud se bavíme o digitálních rozhraních, USB tu není pouze k nabíjení, ale umožní vám využít při připojení (zejména) k počítači sluchátka i jako externí zvukovou kartu a upřímně řečeno zní lépe, než vstup analogový. Ten ale sám o sobě není špatný, pokud jsou sluchátka v aktivním režimu, v pasivním ale už cítíte, že Symphony 1 nehrají na své maximální možnosti.

Spíše okrajovou záležitostí je možnost využít i vestavěných mikrofonů a používat tak na cestách sluchátka i jako hands-free systém.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 5

Definitive Technology Symphony 1 jsme poslouchali primárně se zesilovačem C.E.C. HD53N, kterému zdrojem signálu byl Naim CD5si nebo Yamaha CD-S1000, poslouchalo se i na sluchátkovém výstupu Cambridge CXA80 s Cambridge CXC, případně na mobilních zdrojích (iPhone 6 a další). Srovnávalo se s Sennheiser HD26 Pro a Sennheiser IE 8.

Basová linka v "Battle Royale" od Does It Offend You, Yeah? byla objemově lehce nafouknutá, ale slušně energická a hutná. Definitive se vyznačují celkově trochu měkčím, uvolněnějším podáním, tak říkajíc "na pohodu". Kontury jsou slušné, ale ne zrovna studiově zaostřené. Přednes je nicméně příjemně šťavnatý, velký a přitom si udržuje celkový klid a neagresivnost.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 6

Přes určitý punc sametovosti vám však zvuk naznačí, jak kvalitní nahrávku posloucháte - třeba u Krylova "Anděla" bylo jasné, že jde o starou a ne zrovna precizní zvukařskou práci, všechny nectnosti ale byly trochu "ohlazeny", takže vás poslech neunaví. Střední pásmo s hlasem a kytarou je ale slušně čisté a zvuk lehčí, klidný a jemný. Nesmíte ale vytočit hlasitost hodně vysoko (je to ale úroveň, kde si jde poslechnout tak možná jednu skladbu, pokud netrpíte a nebo nechcete trpět nedoslýchavostí), tam se klid poněkud vytrácí a zvuk má tendenci občas skřípnout a říznout.

Martinezova "First Sleep" ze soundtracku k nejnovější verzi filmu "Solaris" stojí na cinkavých a zvonivých zvucích, Symphony 1 jim dodávají velmi hezkou znělost a jiskru, výšek je objemově akorát a mají dost energie. Lehká nacinkanost dobře doplňuje celkovou charakteristiku sluchátek a nepůsobí vulgárně.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 7

Ačkoliv v reprodukci panuje hodně velký klid a je tu stále cítit lehoučkou měkkost, dynamika vůbec není špatná a třeba akustická kytara Suzanne Vega a doprovodná basa v "Book of Dreams" mají šťávu a švih, je tu už cítit jejich hloubka a solidní důraz. Dynamika jde ruku v ruce s celkovým poklidem, neutluče vás, přesto vám dá pocítit váhu nástrojů.

Ohňostroj v úvodu "National Anthem" Lany Del Rey potřebuje dobře rozlišující aparaturu, aby jeho prsknutí nebylo "nijaké". Definitive Symphony 1 dokázala praskot a lupání vybuchujících rachejtlí dobře kontrolovat, zvuky nebyly zapadlé do pozadí a naopak zněly energicky, byť neagresivně. V následujících syntetických linkách nástrojů se dá dobře vyznat - sluchátka nemají snahu hrát s "moderním" krystalickým charakterem, ale naopak s klidem a pohodou. Přednes se soustředí spíše na celek a nevypichuje jednotlivosti, byť se do nich můžete zaposlouchat, pokud chcete.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 8

Symphony 1 jsou skvělá sluchátka, pokud je vaším cílem "prostě poslouchat", pokud je chcete mít na hlavě v podstatě libovolně dlouho. Třeba Kollerova "Galerka" z poslední desky "Československo" byla naprosto neúnavná, klidná, s dobrým tempem, plnou a energickou basovou linkou a čistým středo-výškovým pásmem. Vlastně vám tu nic nevadí a můžete jen poslouchat.

V Definitive Technology vytvořili v modelu Symphony 1 sluchátka se zaměřením na komfort - komfort nošení (jsou lehká, příjemná na hlavě a netlačí na uši ani po pár hodinách), komfort používání (baterie vydrží dlouho, snadno se párují, mají pohodlné a logicky promyšlené ovládací prvky) a komfort poslouchání (jejich trochu měkčí, bohatý, vyklidněný přednes vás neunaví a i když není frekvenčně "studiově" rovný nebo může vedle některých tvrději a krystaličtěji laděných sluchátek působit ne tak atraktivně kvůli méně zdůrazněným detailům, můžete si je na rozdíl od většiny ostatních nasadit na hlavu v osm ráno cestou do práce a sundat je v osm večer, aniž byste měli hudby plné zuby). Pokud tak hledáte něco příjemného a muzikálního pro všestranné použití, nejsou Symphony 1 špatná volba.

Kč 11 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pohodlná

+ komfortní výdrž na baterie

+ příjemný, měkký, kultivovaný zvuk

+ muzikální a lehký přednes

ZÁPORY

- při vysokých hlasitostech ztrácí čitelnost

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio