2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 1

Společnost Definitive Technology má americké kořeny i "americký" zvuk, je pak známá hlavně tím, že nabízí atraktivní poměr ceny a výkonu, že svým produktům propůjčuje relativně lifestylový design, ale snaží se dbát i na zásady high fidelity. Díky širokému užívání pasivních zářičů v reprosoustavách pak většinu posluchačů také hodně překvapí objemem zvuku z rozměrově velmi decentních ozvučnic. Jedním z posledních přírůstků jsou pak sluchátka Symphony 1 s podobnou filozofií.

Jde o velmi pěkná sluchátka přes uši, koncipovaná primárně pro bezdrátový poslech přes Bluetooth. Určení na cesty podtrhuje i implementace aktivního potlačování hluku. Sluchátka jsou to kompaktní, jednoduše střižená, jak je u firmy zvykem, ale pěkně zpracovaná. Mušle jsou poměrně ploché, z vnější strany z nich ale poměrně výrazně vystupují komory měničů, ve kterých je také uložena elektronika a z vnější strany ovládací prvky. Do těchto komor je pak zapuštěn i oblouk hlavového mostu z pěkně masivního kousku hliníku, takže o pevnost sluchátek se nemusíte bát.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 2

Hlavový most je polstrovaný spíše přiměřeně, přesto sedí na hlavě velmi pohodlně a netlačí. V podstatě totéž se pak dá říct i o měkkých náušnících, které slušně izolují od okolí a nepotí se v nich uši. Z měkounké kůže nelze mít než dobrý pocit.

Protože sluchátka jsou bezdrátová, je jasné, že se v nich nachází i baterie (dobíjené přes USB konektor) - ty vydrží podle specifikací výrobce nějakých 15 hodin provozu, s aktivovaným potlačením hluku je to možná 10, ale i tak to bohatě stačí na dlouhé cesty. Pokud už by přeci jen baterie došly, není problém zapojit klasický 3,5 mm jack a provozovat je v pasivním režimu.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 3

Pomocí ovládacích prvků na těle sluchátek lze snadno regulovat hlasitost poslechu, zapínat a vypínat bluetooth, noise cancelling i aktivní provoz jako takový.

V mušlích se skrývají firemní měniče s netypicky velkými membránami - ty mají průměr 5 cm. Bluetooth využívá technologii aptX, momentálně asi nejlepší způsob, jak získávat signál přes toto rozhraní.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 4

Pokud se bavíme o digitálních rozhraních, USB tu není pouze k nabíjení, ale umožní vám využít při připojení (zejména) k počítači sluchátka i jako externí zvukovou kartu a upřímně řečeno zní lépe, než vstup analogový. Ten ale sám o sobě není špatný, pokud jsou sluchátka v aktivním režimu, v pasivním ale už cítíte, že Symphony 1 nehrají na své maximální možnosti.

Spíše okrajovou záležitostí je možnost využít i vestavěných mikrofonů a používat tak na cestách sluchátka i jako hands-free systém.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 5

Definitive Technology Symphony 1 jsme poslouchali primárně se zesilovačem C.E.C. HD53N, kterému zdrojem signálu byl Naim CD5si nebo Yamaha CD-S1000, poslouchalo se i na sluchátkovém výstupu Cambridge CXA80 s Cambridge CXC, případně na mobilních zdrojích (iPhone 6 a další). Srovnávalo se s Sennheiser HD26 Pro a Sennheiser IE 8.

Basová linka v "Battle Royale" od Does It Offend You, Yeah? byla objemově lehce nafouknutá, ale slušně energická a hutná. Definitive se vyznačují celkově trochu měkčím, uvolněnějším podáním, tak říkajíc "na pohodu". Kontury jsou slušné, ale ne zrovna studiově zaostřené. Přednes je nicméně příjemně šťavnatý, velký a přitom si udržuje celkový klid a neagresivnost.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 6

Přes určitý punc sametovosti vám však zvuk naznačí, jak kvalitní nahrávku posloucháte - třeba u Krylova "Anděla" bylo jasné, že jde o starou a ne zrovna precizní zvukařskou práci, všechny nectnosti ale byly trochu "ohlazeny", takže vás poslech neunaví. Střední pásmo s hlasem a kytarou je ale slušně čisté a zvuk lehčí, klidný a jemný. Nesmíte ale vytočit hlasitost hodně vysoko (je to ale úroveň, kde si jde poslechnout tak možná jednu skladbu, pokud netrpíte a nebo nechcete trpět nedoslýchavostí), tam se klid poněkud vytrácí a zvuk má tendenci občas skřípnout a říznout.

Martinezova "First Sleep" ze soundtracku k nejnovější verzi filmu "Solaris" stojí na cinkavých a zvonivých zvucích, Symphony 1 jim dodávají velmi hezkou znělost a jiskru, výšek je objemově akorát a mají dost energie. Lehká nacinkanost dobře doplňuje celkovou charakteristiku sluchátek a nepůsobí vulgárně.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 7

Ačkoliv v reprodukci panuje hodně velký klid a je tu stále cítit lehoučkou měkkost, dynamika vůbec není špatná a třeba akustická kytara Suzanne Vega a doprovodná basa v "Book of Dreams" mají šťávu a švih, je tu už cítit jejich hloubka a solidní důraz. Dynamika jde ruku v ruce s celkovým poklidem, neutluče vás, přesto vám dá pocítit váhu nástrojů.

Ohňostroj v úvodu "National Anthem" Lany Del Rey potřebuje dobře rozlišující aparaturu, aby jeho prsknutí nebylo "nijaké". Definitive Symphony 1 dokázala praskot a lupání vybuchujících rachejtlí dobře kontrolovat, zvuky nebyly zapadlé do pozadí a naopak zněly energicky, byť neagresivně. V následujících syntetických linkách nástrojů se dá dobře vyznat - sluchátka nemají snahu hrát s "moderním" krystalickým charakterem, ale naopak s klidem a pohodou. Přednes se soustředí spíše na celek a nevypichuje jednotlivosti, byť se do nich můžete zaposlouchat, pokud chcete.

2015 12 14 TST Definitive Technology Symphony 1 8

Symphony 1 jsou skvělá sluchátka, pokud je vaším cílem "prostě poslouchat", pokud je chcete mít na hlavě v podstatě libovolně dlouho. Třeba Kollerova "Galerka" z poslední desky "Československo" byla naprosto neúnavná, klidná, s dobrým tempem, plnou a energickou basovou linkou a čistým středo-výškovým pásmem. Vlastně vám tu nic nevadí a můžete jen poslouchat.

V Definitive Technology vytvořili v modelu Symphony 1 sluchátka se zaměřením na komfort - komfort nošení (jsou lehká, příjemná na hlavě a netlačí na uši ani po pár hodinách), komfort používání (baterie vydrží dlouho, snadno se párují, mají pohodlné a logicky promyšlené ovládací prvky) a komfort poslouchání (jejich trochu měkčí, bohatý, vyklidněný přednes vás neunaví a i když není frekvenčně "studiově" rovný nebo může vedle některých tvrději a krystaličtěji laděných sluchátek působit ne tak atraktivně kvůli méně zdůrazněným detailům, můžete si je na rozdíl od většiny ostatních nasadit na hlavu v osm ráno cestou do práce a sundat je v osm večer, aniž byste měli hudby plné zuby). Pokud tak hledáte něco příjemného a muzikálního pro všestranné použití, nejsou Symphony 1 špatná volba.

Kč 11 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pohodlná

+ komfortní výdrž na baterie

+ příjemný, měkký, kultivovaný zvuk

+ muzikální a lehký přednes

ZÁPORY

- při vysokých hlasitostech ztrácí čitelnost

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika