800 150 dynaudio partner

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I 1

Severoitalský Sonus faber prošel dramatickými proměnami, od trochu spartánského dítka vizionáře luxusu Franco Serblina doplul za bezmála čtyřicet let existence až pod křídla McIntosh Group a přestože zachoval ono soustřední na eleganci a „italskost“, přidal k tomu celkově prémiovou kvalitu materiálů a zpracování – a s tím i šťavnaté cenovky. Přestože firma měla v podobě řad Chameleon a Principia už dříve snahu nabídnout svůj styl i v dostupnějších sférách, úspěch to příliš nemělo – to se nyní snaží změnit zcel nová série Lumina.

Tou míří v Sonus faber zejména na mladší publikum, na ty, kterým je klasické hi-fi poněkud vzdálené, ale stejně chtějí mít doma dobrý zvuk v elegantním balení a kteří už „přerostli“ stádium přenosných repráčků.

Základem série je velice kompaktní regálový model Lumina I. Výrobce ho popisuje jako „ochutnávku jednoduchosti“ a nelze s tím než souhlasit. Na poměry Sonus faber je ozvučnice velmi konvenční – čistě pravoúhlá, s veškerými prvky elegance soustředěnými na přední panel s tím, že naopak všechny ostatní strany jsou až nenápadné.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I 2

Čeho si všimnete nejdříve, to je vskutku maličký rozměr, skříně mají výšku 28 cm, šířku 14,8 cm a hloubku 21,3 cm, přičemž váha dosahuje jen na 4,4 kg, takže Lumina I mohou bezpečně trůnit i na zavěšených poličkách.

Tomu napomáhá i dopředu vyvedený bassreflex, jehož slot je integrovaný do nenápadného podstavce. Konstrukce skříně je rozdělena na dva nosné prvky – na samotnou skříň z MDF profilů, pokrytých z boků a na horní straně kůží (zadní stěna je v nenápadné matné černi) a na mírně oddělenou čelní desku z překližky s tradičně pěknou povrchovou úpravou v přední části.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I 3

Vepředu jsou krom bassreflexu také oba použité měniče a to v aranžmá, které už na první pohled evokuje rukopis designérů Sonus faber.

Osazený tweeter je identický s tím z řady Sonetto. Jde o měkkou hedvábnou membránu s průměrem 2,9 cm, která pochází z prestižního katalogu německých Dr. Müller, je impregnovaná a klene se nad ní vertikální můstek s centrálním trnem, který tlumí chování membrány v bodě nejvyšší výchylky, což by prý mělo být ku prospěchu jemnosti a čistoty. Měnič je dále lehce zanořen do miniaturního zvukovodu.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I 4

Středobasový měnič překvapí tím, jak je maličký – membrána má pouhých 12 cm a je z papíru. Proporčně k ní se zdá vlnkový závěs být až obrovský, stejně jako mocná klenutá centrální prachovka. Jde o měnič vyvinutý přímo pro řadu Lumina. Tak jako výškáč má i středobas klasický feritový magnet bez nějakých výraznějších technologických originalit.

Je až překvapivé, že v dané ceně najdete ve vaničce na zadní straně dva páry niklovaných reproterminálů. Jsou sice docela malé, ale v příjemném rozestupu, takže instalace kabelů je bezbolestná a pokud budete chtít, můžete sáhnout po bi-ampingovém zapojení.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I 5

Na obrázku na webových stránkách výrobce vypadá plošný spoj s frekvenční výhybkou mimořádně jednoduše, je ale osazen zakázkovými kondenzátory Sonus faber. Přechodová frekvence je nastavená na úroveň 2 000 Hz.

Výrobce udává u modelu Lumina I frekvenční rozsah 65 – 24 000 Hz (bez definované tolerance), jmenovitou impedanci 4 ohmy a dosti nízkou charakteristickou citlivost 84 dB / 2,83 V / m.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I 6

Lumina I jsme poslouchali v showroomu dovozce a to na mimořádně naddimenzované sestavě McIntosh – zdrojem byl MCD600, řídil McIntosh C2700 a zesiloval buď MC901 pro bi-amping nebo MC1.25KW pro běžné zapojení. K dispozici byl i McIntosh MA5300. Propojeno bylo kabeláží InAkustik z nejvyšších modelových sérií AIR. Porovnávat jsme mohli krom vyššího modelu Lumina III také s Bowers&Wilkins 705 S2, 705 Signature, 702 Signature nebo 702 S2 i řadou dalších reprosoustav typu Polk Audio Signature S20e a podobně.

První dojem, který ve vás kontrabas v „Upojenie“ Anny Marie Jopek a Pata Methenyho („Upojenie“ | 2008 | Nonesuch | 7559-79909-8) vzbudí bude určitě „wow efekt“ – z maličkých ozvučnic s miniaturním středobasem totiž nějaký ten bas (v pozici daleko od zdí a ve veliké mísnosti) skutečně vychází a pocitově se „dotýká“ až pěkných frekvencí kolem 50 Hz. Pravdou je, že když otočíte hlasitost trochu doprava, dotlačíte Lumina I do sféry napětí a blízko jejich limitu, na druhou stranu je dobré si uvědomit, v jaké jsme cenové kategorii. Zůstanete-li na běžných poslechových úrovních, bas je tedy slušný v objemu, ale vysloveně hezký, takový hebký a poddajný. Nečekejte nějakou dramtickou informativnost, naopak lehké „BBC ladění“ s důrazem na vyšší bas pro plnější pocit tu je a budí tak pocit „basu jako na dlani“ (samozřejmě v rámci dostupného hi-fi).

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I 8

Vokální pásmo maličký středobas podává opět nejlépe tehdy, není-li tlačen do vysokých hlasitostí, kde zpěv Caroly v „So far so good“ („Runaway“ | 1984 | Polydor | 829298-2) zněl poněkud tvrdě. Vraťte se ale „nohama na zem“ do úrovní, kde běžný člověk poslouchá (což je fakticky poměrně tiše) a lehce expresivnější charakter středobasu bude spíše benefitem, protože se hlasový rozsah „otevře“ a ona lehká efektnost z pohledu energičtnosti bude zábavná, zvuk má díky tomu drajv. V této poloze i z malých Lumina I cítíte náznak hebké a barevné zvukové signatury Sonus faber.

Cinkotu činelů v „Caravan“ Dukea Ellingtona („Money Jungle“ | 2002 | Blue Note | 7423 5 38227 2 9) bylo požehnaně, jakmile ale začnete chodit kolem reprosoustavy, množství se zřetelně mění a je znát, že stojí za to Lumina I řádně nasměrovat. V přímé ose jsou zřetelně „navýškované“ a protože zvuk je v nejvyšším pásmu docela přímočarý a hodně energický, nemusí to být nutně příjemná záležitost – faktem ale je, že levnějším zesilovačům a zdrojům signálu často výšky spíše chybí, takže charakter se s nimi může vzájemně doplnit a výšek může být „tak akorát“. Cokoliv s ostřejšími výškami (elektronika či nahrávka) pak ale může zase vést k až ne úplně příjemnému poslechu. Stačí ale vytočit reprosoustavy kousek „ven“ z přímé poslechové osy nebo je rovnou nechat nenatočené a výšek je překvapivě akorát. Zůstávají ale i tak živé a docela jasné, jakkoliv pocit detailnosti a zřetelnosti je spíše způsobený právě tou nadstandardní energií, než nějakým pro danou třídu netypicky vysokým rozlišením.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I 12

V pozitivním slova smyslu efektní je pak schopnost „vstřebat“ a zpracovat dynamické špičky – Lumina I „unesly“ překvapivě důstojně i mohutnou „Glem ikkje“ od Kari Bremnes („Detv i har“ | 2017 | Strange Ways | CD 15132-2) a její houpavou záplavu energie. Jak se zdá, Lumina I se umí nadechnout na těch správných místech, takže působí větší a sytější, než jak by maličká ozvučnice a maličké reproduktory intuitivně napovídaly. Samozřejmě nemůžete čekat makrodynamickou důraznost, Lumina I vám nerozklepou nohavice, ale na tak kompaktní řešení umí „zabrat“ s moc pěknou šťavnatostí a pružností.

Chaotickou (nebo spíše divokou) a komplexní „Sabbath“ od Brada Mehldaua („Largo“ | 2002 | Nonesuch | 9362-48114-2) Lumina I tak trochu „zjednoduší“, nepouští se do analytických sfér, nicméně pozitivní je, že je hudební uzel „nezahltí“, takže reprodukce zůstává pořád slušně čitelná, jakkoliv nejde k jemným nuancím a dozvukům. Spíše než na audiofilskou perfektní organizaci a nadhled se tu sází na živost, švih a břink, na to, že zvuku je překvapivě hodně a má zábavné kouzlo. V kontextu ceny pak rozlišení patří k těm slušným a bezproblémovým.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I 15

Hodnocení podání prostoru dosti závisí na tom, jak Lumina I umístíte v prostoru, jak už bylo řečeno, zejména na výškách vykazují totiž směrovost a je třeba k nim tak přistupovat. Hudební scéna v „Summertime“ v podání Briana Wilsona („Reimagining Gershwin“ | 2010 | Walt Disney | D000428902) ale byla soudržná i při relativně velké poslechové vzdálenosti (přes 4 metry) a relativně velkém rozestupu ozvučnic (kolem 3 metrů), což je rozhodně pozitivní zpráva. Nečekejte plastické protažení scény kdovíjak do hloubky, ale pravolevá lokalizace nástrojů je velmi dobrá – vzhledem k ceně je to výsledek z kategorie vynikajících.

Mají-li být Lumina I skutečně všeobecně zábavné a mají-li být „bednami pro každého“, pak musí fungovat i na horších nahrávkách. Jejich expresivnější a záměrně „laděný“ charakter pak skutečně „rozsvítil“ i lehce pod dekou nahranou „The Blackest Lily“ od Corinne Bailey Rae („The Sea“ | 2010 | EMI | 5099960851123) a oprostíte-li se od pocitu, že musíte mít maximální rozlišení nebo audiofilsky dokonalou tonalitu, mají Lumina I schopnost nechat hudbu „svítit“ a je zábavné ji poslouchat. Ano, je tu cítit zdůrazněné výšky, ano, je tu akcent vyššího basu, ale popová skladba má parádní drajv, má to živou energii a celkově „pohledný“ zvuk.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I 20

Velmi kompaktní Lumina I Sonus faber prezentuje jako „reprosoustavy pro každého“ a v kontextu firemního portfolia tam spadají i svou cenovkou. Na rozdíl od předchozích podobných nabídek se ale u Lumina I zdá, že se vývojářům podařilo „ubrat“ na správných a „nebolavých“, méně viditelných / slyšitelných místech, takže zůstala zachována jakási základní podstata stylu Sonus faber. Dobře to ilustruje, jak pěkné jsou Lumina I při pohledu zepředu a jak jednodušeji (ovšem bezproblémově) jsou čistě fyzicky provedené ze všech ostatních stran. Také zvuk je podobně laděný – na první dobrou je živý, zábavný a „popově“ srozumitelný, stravitelný a jednoduchý na poslech a teprve když jej začnete detailně pitvat, tak narazíte na nutnost trochu se věnovat natočení, aby nebylo moc výšek nebo narazíte na fakt, že ta efektní plnost je způsobená hlavně „BBC efektem“ výraznějšího vyššího basu. Ale vadí to čemukoliv? Nevadí, protože Lumina I jsou krásně zábavné malé reprosoustavy se špetkou italského šmrncu a špetkou skutečné hi-fi disciplíny, čímž v konečném součtu skutečně drží příjemně vysoko nastavenou laťku „hi-fi pro každého“.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, se zakázkovou akustikou a panely Vicoustic.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na frekvenční odpovědi v přímé ose je vidět extrémní nárůst energie vysokotónového reproduktoru od hranice 4 kHz, pod úhlem je ale naopak chování překvapivě lineární. Je tedy jasně vidět, že Lumina I jsou navrženy tak, aby stály kolmo k zadní stěně a nikoliv „audiofilsky“ natočené na posluchače. Od 600 do 6 000 Hz je pak jejich frekvenční odezva (opět hlavně ve zjevně zamýšleném nastavení „pod úhlem“) velmi slušně vyrovnaná, u nižších tónů pod cca 300 Hz je vidět, že návrháři trochu tlačí na energii a pásmo je tu celkově zdůrazněné (propad na 180 Hz je charakteristický mód místnosti). Plné energie se od Lumina I dočkáte od cca 60 Hz, což je s ohledem na jejich velikost působivý výsledek, hlavně ale v podstatě odpovídá slibu výrobce. Peak na basech kolem této frekvence je způsobený laděním reflexu na tuto úroveň. Celkově je nicméně jasný příklon k lifestylovému efektu.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I m2

Frekvenční odezva – středobasová část (červená) a výšková část (černá)

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I m3

Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I m4

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Úvodní sedlo mezi dost vysokými impedančními peaky naznačuje ladění bassreflexu kolem 62 Hz, celkově se impedance drží relativně vysoko (na tak malou reprosoustavu), jakkoliv to stále znamená cca 4 ohmy v nejnižším bodě. Na úrovni 180 Hz je vidět drobné zvlnění křivky, naznačující přítomnost nějaké rezonance. Jde nicméně o drobnost, která by neměla být schopna zabarvit dále reprodukci. Elektrická fáze na několika místech trochu vybočuje z optima (zejména v záporných hodnotách kolem 120 Hz), je to nicméně alespoň ve většině do kladných hodnot, tam kde se tak děje do záporných jsou vysoké impedanční peaky a tak jako u impedance, ani tady není vidět žádný přehnaně prudký přechod nebo zlom. Je ale fakt, že Lumina I si zaslouží spojit s kvalitním a stabilním zesilovačem.

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I m5

Waterfall

2020 10 30 TST Sonus faber Lumina I m6

CSD z výstupu akcelerometru ACH-01 v polovině výšky bočního panelu při SPL 90 dB @ 10 cm

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 19 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ designově zajímavě moderní řešení

+ dobrá cena

+ na tak malou ozvučnici překvapivě „basují“

+ energický a „mladistvý“ zvuk

ZÁPORY

- musíte hledat pozici, aby nebylo výšek moc

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio