2020 03 31 TST ELAC Alchemy 1

Původem německý a dnes na dvě odnože - severoněmeckou řekněme klasickou a kalifornskou, vedenou Andrew Jonesem - rozdělený ELAC se může chlubit mimořádně dlouhou a mimořádně netradiční historií, která zahrnuje mimo jiné i sonary a šicí stroje. Poslední dekády ale patří reprosoustavám s přídavkem nějaké té elektroniky a gramofonů. K těm přibyla ne zase tak dávno také řada Alchemy.

Pokud vám jméno v hlavě zarezonovalo, není to náhodou - jde totiž skutečně o elektroniku navazující na tradici dříve samostatné značky Audio Alchemy, která se proslavila svými neotřelými řešeními pro potlačení jitteru, pro upsampling nebo pro analogovou filtraci signálu. Od roku 2016 je značka pod křídly ELACu a od roku 2019 existují funkční modely - konkrétně řídící zesilovač s D/A převodníkem DDP-2, koncový stupeň DPA-2 a přenoskový předzesilovač PPA-2.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 2

Alchemy DDP-2

Všechny komponenty Alchemy si jdou svou vlastní estetickou cestou a sdílí základní šasi s až účelně pojatým vzhledem, který svádí k instalaci do různých racků (ony mají přístroje skutečně formát 1U). Je to hlavně mimořádně nízkou výškou komponentů 5 cm, kterou si ovšem celá trojice kompenzuje šířkou 44,5 cm a hloubkou 38,1 cm. hDDP-2 má váhu kousek přes 6 kg.

Společným rysem řady Alchemy je také výrazný horizontální prolis v prostředku čelní stěny, do nějž pěkně zapadly (skoro) všechny ovládací prvky. Je tu spínací tlačítko, pětice tlačítek pro pohyb v nabídkách, spínání sluchátkového režimu a ztlumení výstupů, je tu dvojice diod, která tyto provozní stavy indikuje a je tu 6,3 mm sluchátkový výstup. U pravého kraje najdete moc pěkně čitelný displej, kam se přes jeho nevelký formát vejde vše potřebné. Ještě o kousek vedle je regulace hlasitosti s pěkně jemným a přesným chodem.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 3

Doslova celý zadní panel je zaplněný konektory, je až s podivem, kolik se toho na tak nevysoké šasi dá vtěsnat. Analogová rozhraní zastupuje trojice linkových vstupů (jeden jako XLR, dva jako cinche) a trojice výstupů (variabilní výstupy jako XLR i RCA a k nim jeden pár cinchů fixního linkového výstupu).

Digitálních konektorů je tu ještě víc - I2S konektor v podobě HDMI a vedle druhý v podobě PS/2, k němu tu je velký AES/EBU, dva optické a dva koaxiální vstupy, takže variabilita přístroje je mimořádná. Navíc je tu ještě konektor ethernetový pro připojení do sítě a streaming a USB typu B pro spojení s počítači. Aby toho nebylo málo, vešel se sem krom standardní napájecí zásuvky ještě malý jack pro RS232 protokol a druhý pro 12 V spouštěcí napětí. Mezi neviditelnými vstupy je pak ještě Bluetooth a Wi-Fi.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 4

Variabilita ovšem nekončí u vnější slupky. Poctivě navržený je také vnitřek - začíná to u lineárního napájecího zdroje a toroidního transformátoru. Srdcem je kombinace DSP SHARC a D/A převodníku od AKM, který pracuje s rozlišením 32 bit / 384 kHz v elektronicky nastaveném symetrickém režimu. Díky tomu lze nastavit několik různých (slyšitelně rozdílných) digitálních filtrů, lze zapnout upsampling až na 384 kHz a lze zapojit také převzorkování z 16 bit do 24 bit, případně z 24 bit na 32 bit.

Elektronika zvládne jak PCM signály, tak DSD i MQA, pracuje i jako koncový bod pro Roon, případně zvládá pracovat s firemním serverem Discovery, službami jako Spotify Connect nebo přes protokol AirPlay i s TIDAL a dalšími.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 5

Důležité je i to, že vstupy lez nakonfigurovat jako "průchozí" pro režim domácího kina, konstrukce je plně diskrétní a důležité je i to, že ačkoliv má digitální regulaci, je regulace hlasitosti plně analogová.

Veškerá nastavení lze realizovat přes aplikaci pro mobilní zařízení nebo přes OLED displej (že aplikace je snazší, o tom asi netřeba hovořit).

Výrobce udává frekvenční odezvu 10 - 20 000 Hz (+/- 0,2 dB), hodnotu THD+N pod 0,01% a odstup signálu a šumu přes 110 dB.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 6

Alchemy DPA-2

Ve rozměrově i váhově zcela identickém šasi najdete také příhodný koncový stupeň, který lze provozovat jako stereofonní i monofonní. I tady jsou v proláklině na čelním panelu ovládací prvky - spínací tlačítko a čtveřice voličů - odpojení výstupu, volba vstupu, přepnutí do mono režimu a volba zisku. Je to i pětice informačních diod, které opět různé volby potvrzují. Abyste věděli, jak zrovna koncový stupeň hraje, je tu digitální forma VU metrů na identickém OLED displeji, jaký má předzesilovač.

Zadní panel je tu mnohem jednodušší, velkou část ho zabírají větrací otvory a dva páry velkých reproterminálů. Celkem dle očekávání jsou tu jen dva vstupy, buď symetrické XLR nebo nesymetrické RCA. Je tu 3,5 mm vstup a výstup spouštěcího napětí a klasická zásuvka. Nic víc na koncovém stupni koneckonců není potřeba.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 7

Vnitřní konstrukce zesilovače je poměrně originální - vstupní část pracuje v čisté třídě A a v plně diskrétním obvodovém řešení jsou použity FET tranzistory. Napájení má na starosti opět poctivý lineární napájecí zdroj v kombinaci s toroidním transformátorem.

Pro napájecí koncových stupňů je pak použit spínaný napájecí zdroj a výkonová část pracuje ve třídě D. Jinak by samozřejmě v tak nízkém šasi nebylo možné dosáhnout výstupního výkonu 210 Wattů na kanál do 8 ohm ve stereo režimu nebo mocných 650 Wattů do téže zátěže v monofonním zapojení.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 9

Je dobré podotknout, že od vstupu po výstup jsou signálové obvody plně symetrické. Zesilovače pracuje v rozsahu 5 - 20 000 Hz (+/- 0,2 dB) s THD+N pod 0,003% (1 W / 8 ohm) a odstupem signálu a šumu přes 94 dB. Výstupní impedance je jen 0,03 Ohm na 1 kHz a oddělení kanálů lepší než 70 dB na 1 kHz, což vše jsou veskrze solidní parametry.

Celou sestavu ELAC Alchemy jsme mohli poslouchat v redakčním prostředí, tedy místo Norma Revo IPA-140 s OPPO UDP-205 a Harbeth Monitor 30, místo Cambridge CXA80 spolu s Cambridge CXC a Fischer&Fischer SN-70, případně také místo Teac NT-503, Emotiva XSP-1 a XPA-DR2 ve spolupráci s KEF LS50 a GoldenEar SuperSub X. O detailech sestav, jako jsou používané kabely, filtry a další příslušenství, se dočtete v pravém sloupci -->.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 11

Na pohled bylo v případě sestavy Alchemy obtížné utvořit si vlastně nějaká očekávání, protože komponenty nejsou navrženy zrovna jako luxusní high-end. Ale když Marcus Miller rozdrnkal struny své basy v "Power" z desky "M2" (2001 | Telarc | CD-83534), překvapení bylo veliké - nástroj vykouzlil hmotný, hutný a důrazný bas, z reprosoustav doslova šplíchala energie a spodní oktávy rozhodně neměly nouzi o váhu a pocit plnokrevnosti. Přitom to ale není nějaký bezhlavě nafouknutý temný objem, kontury jednotlivých tónů jsou solidně načrtnuté a mají dobrý standard i ve stotisícové kategorii, stejně jako celková přesnost, rozkrývající rozmanitost basových poloh.

Též ve středním pásmu vládne dělený zesilovač Alchemy pevnou rukou, jak bylo cítit na zpěvu Bobbyho McFerrina v "Hush Little Baby" ("Hush" | 1992 | SONY Masterworks | SK 48177) - srozumitelnost a přirozenost jsou už na očekávatelně vysoké úrovni, hlavní ale je, že i tady dokáže elektronika udržet plnost a sytost, je to bohatý zvuk. Na vokálu je nicméně také ale cítit maličko příjemnější a měkčí ladění, lehká uhlazenost. Přesto je zvuk natolik otevřený, že vokál se line se lehkostí a civilizovanou nenásilností.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 16

Cinkot ikonické činelové linky v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl také pěkně plný, žádné éterické ševelení, ale poctivé, energické, velké tóny. ELAC pak nesází na analytickou notu, ty úplně nejjemnější nuance jsou schované trochu vzadu a vynikají hlavně svou fyzickou rozměrností a pocitem fyzičnosti. Alchemy také rozhodně nezjemňuje, naopak nechává u kovových ploch pěkně vyniknout jejich znělost i jejich textury.

Zvukové ladění Alchemy nepatří k takovým těm moderně našlápnutým, je to spíše rozvážnější přednes, nicméně když přišlo na dynamické výbuchy nástrojů v "Two Bass Hit" Dizzy Gilespieho ("Night in Tunisia" | 2006 | Bluebird | 82876 84866 2), zesilovač prokázal, že umí "zapružit", že nástroje udrží pod dostatečnou kontrolou a že zvuk má razanci a kontrolu s nohama sebejistě na zemi - minimálně s ohledem na pořizovací cenu.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 14

S neanalytickým přístupem si ELAC poradil také s "Tribal Dance" od Peter Green Splinter Group ("Destiny Road" | 2010 | Snapper Music | SBLUECD055) - adekvátně ceně se elektronika činí a udržuje pořádek a organizaci na velmi důstojné úrovni, přesto laděním klade důraz na takovou tu organickou plnost a celistvost, na hudbu jako přirozeně propojenou velkou plochu. Není to zvuk, který by se vyžíval v extrakci mikroinformací, ale je to zvuk pro toho, kdo chce vnímat obsah a nikoliv jen formu. Ale ovšemže je tu třeba velmi pěkně strukturovaný činel s patrnými dozvuky, tak jak žádná vysoký hi-fi standard.

Hudební scéna v "Allegro Moderato" Ralpha Vaughan Williamse ("Symphony No. 9" | 1994 | Everest | EVC 9001) měla patrné ohraničení v pravolevém směru, stejně jako tu bylo trochu cítit těžiště přímo uprostřed stereo báze. Na druhou stranu nástroje byly na ose zleva doprava dobře rozprostřené a oddělené, takže orientace v nahrávce je nekomplikovaná.

2020 03 31 TST ELAC Alchemy 18

Když se ale oprostíte od posuzování technických rozměrů reprodukce, zůstane u ELAC Alchemy mimořádně snadno poslouchatelné ladění - vezměte si baladu "Please Read the Letter" od Roberta Planta a Alison Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) a uvolněte se, hudba k vám dopluje a obejme vás se zátahem pěkně odspodu, je tu cítit síla, nejsou tu naopak žádné artefakty jako ostrost, řízné sykavky nebo nějaká tvrdost tam, kde zvukař nebral v potaz high-endové sestavy, ale spíše kuchyňské rádio. Snad s výjimkou jisté extresivity na vyšších středech (která tu ale zase podporuje pocit živosti) je zvuk hladký, bohatý a příjemný, houpavý až tekutý.

Přestože vnější slupka komponentů série Alchemy od ELAC je poněkud účelně pojatá, bohatství nastavení a vůbec všeobecný výčet možností zpracování signálu, které DDP-2 a DPA-2 nabízí, je opravdu parádní. Parádně bohatý je nakonec i zvuk tohoto děleného zesilovače, který akcentuje sytost, barevnost a plynulost hudby nad nějakým analytickým pitváním detailů. Možná si zprvu řeknete, že cena přes sto tisíc už je poněkud vysoká, ale čím déle budete poslouchat, čím víc se poddáte tomu houpavému rytmu a té nenásilné charakteristice a příjemné tělesnosti a "hustotě" zvuku, tím rychleji se rozplynou jakékoliv pochybnosti a zůstane jen zábavná hudebnost.

Kč 68 000,- - DDP-2

Kč 42 000,- - DPA-2

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jemná regulace hlasitosti

+ možnosti přizpůsobení

+ pevný, dynamický zvuk

+ překvapivě sebevědomá kontrola

ZÁPORY

- poněkud technicistní design

- sluchátkový výstup lehce šuměl (minimálně s redakčními sluchátky)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies