2021 02 28 TST Audel Magika MKII 1

Italská značka Audel byla založená pány z horkého sicilského Palerma (kousek od něj stále sídlí) a specializuje se na trochu odlišnou konstrukci reprosoustav. Míněno vizuálně, ale vlastně i technicky. Jejich oblíbený model Magika je nyní k dostání ve druhé „aktualizované“ verzi s prostým dovětkem MK2.

Magika MK2 jsou vskutku originální. Jsou štíhlé, vysoké a relativně hluboké, tím nejdominantnějším je ale přiznaný dekor překližky, která tvoří základní stavební materiál ozvučnic. Reprosoustavy mají zaoblené hrany, působí tak o něco menší, než napovídají čistá čísla 38 x 20 x 28,8 cm (v x š x h), jsou pak těžké nějakých 9 kg. Ke zpevnění ozvučnice slouží i vnitřní „žebra“ zafrézovaná do materiálu – ten je v nejtlustším místě kolem měničů plných 3,6 cm.

Čelní stěna je barevně kontrastní a vsazená, měniče mají bez ostychu přiznané šrouby, což dodává zajímavý industriální punc jinak pěkně přírodnímu dřevěnému vzhledu. U paty reprosoustav se otevírá obdélník bassreflexu se zakulacenými rohy. Žádné další zaoblení, které by usměrňovalo proudění vzduchu, tu nenaleznete.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII 2

Velkou část zadní strany zabírá přišroubovaná deska, držící zevnitř frekvenční výhybku, do které je vsazena malá destička s jediným párem reproduktorových terminálů.

Na firemních stojanech (také vyrobených z březové překližky a držících estetickou notu ozvučnic) se pak reprosoustavy fixují pomocí tří hrotů, které „zacvaknete“ do malých kovových podložek a následně ozvučnice zezadu zafixujete šroubovacím prvkem.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII 3

Vysokotónový reproduktor tvoří měkká látková kopulka se zafixovaným nejvyšším bodem pro zlepšení chování – jde o model Satori TW29RN-8 z dílen SB Acoustics. Čelní planžeta je navržena jako mělký zvukovod a je rozdělená na dvě části s integrovaným mechanickým odpružením. Kolem kopulky je malá vlnka pro další vylepšení vyzařovacích charakteristik. Reproduktor má vlastní pracovní komoru. Pohon zajišťují neodymové magnety s nástavcem tvaru T pro snížení zkreslení a poměděná hliníková cívka.

O středobasu toho výrobce napovídá mnohem méně. Dozvíte se o 16 cm průměru kónusu, jasně vidíte veliký fázový nástavec a neměli byste se nechat splést uhlíkovým dekorem membrány – jde o splétaný polypropylen. Závěs je gumový a několikrát zpevněný. Mělo by se nicméně jednat o reproduktor od Seas a tím i o membránu typu New Curv.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII 4

Výrobce udává frekvenční odezvu 40 – 25 000 Hz (ale už ne toleranční pásmo), přechodový bod frekvenční výhybky 2 400 Hz, jmenovitou impedanci 8 ohm a charakteristickou citlivost 87 dB – žádné další upřesňující údaje.

Audel Magika MK2 jsme poslouchali jak v malé poslechovce na sestavě Cambridge CXC / Teac NT-503 / Cambridge CXA81, kde se porovnávali s Fischer&Fischer SN-70, ale hlavně v poslechovce velké, kde se hrálo na OPPO UDP-205, Métronome DSC1, Kinki Studio EX-P7 a Kinki Studio EX-B7 s porovnáváním s Xavian Quarta. V první sestavě kompletně přes kabely Dynamique Audio Horizon 2, v druhé kompletně přes Nordost Heimdall 2. Podrobnosti sestav objevíte v pravém sloupci -->.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII 6

Basová linka v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) jako kdyby v nejhlubších polohách byla trochu limitovaná v objemu i ve váze, bas je kulatý a relativně solidně plný, byť energií méně průbojný než středy a výšky. Zdá se, že zvuk nízkých frekvencí je tak nějak pohodový, uvolněný, libozvučný pro jemnou hudbu, ale tam kde je třeba trochu víc údernosti a soustředěného impaktu, tam Magika MKII mají trochu rezervu. Není to vysloveně chudý nebo absentující bas, ale nevynikne vždy a nevynikne všude, ideální bude jako společník nějakým lampovým nebo basově „tučnějším“ zesilovačům.

Zato střední pásmo je vysloveně hezké, poutavé – vokál Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) snadno přitáhl pozornost, byl dominantním vjemem v celé reprodukci. Opět ani tady nešlo o technicky perfektní prezentaci, ale zároveň v sobě měla něco nádherně „lidského“ a příjemného. Chce se napsat, že tohle je velmi „audiofilské“ podání středních frekvencí, klidné až vysloveně relaxované, nekonfliktní a dlouhodobě maximálně nekonfliktní, aniž by tu ale chybělo solidní rozlišení a organická zřetelnost.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII 9

Cinkající činel v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) byl pak výrazný, výtečně detailní a přesvědčivě čistý, byť možná lehounce dominantní co do průbojnosti. Doznívání činelu je velmi pěkně prokreslené, ale ani tady to není o tvrdosti nebo nějaké říznosti, přednes zůstává stále kultivovaný až jemnější.

Dynamické nádechy v „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) Magika MK2 trochu zklidňují, zjemňují, není tam taková ta basová výbušnost a mohutnost, rytmus spíše jemně plyne, houpavě a melodicky, než aby si to kupředu rázoval. Nejvýraznější je zpěvaččin hlas, působí pěkně přítomným, organickým dojmem.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII 10

Že Magika MKII poctivě patří do světa dobrého hi-fi, to ukázala Davisova „Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenného alba (2005 | Columbia | COL 519509 2). Vysoké tóny jsou krásně transparentní a rychlé, krátká cinknutí mají spoustu doznívajících detailů a vůbec prokreslení a zřetelnost jsou velmi dobré. Celkově je ale hudba i tady podaná velmi klidně, s lehkým pocitem mírně exponovaných středů s výškami hned v závěsu. Celková přehlednost je ale dobrá, nenucená.

„Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) ukázala na relativně netypický způsob, jakým Magika MKII nakládají s podáním prostoru hudební scény. Cítíte takový zvláštní, neobvyklý pocit difúzní všeobjímajícnosti reprodukce – hudba nemá tak úplně fokus a holografickou bodovou lokalizaci, ale zároveň je krásně roztažená po pravolevé i předozadní ose, tak nějak „prostorná“. Dobře vnímáte trasu putujících efektů a zároveň je všechno tak nějak všude okolo.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII 19

Ovšem na hudbu jako je Kaempfertova „Swingin‘ Safari“ („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) Magika MKII prostě fungují – hudba zní harmonicky, vesele, muzikálně a i když to není technicky „zařezávající“, tak je všechno tak nějak příjemně barevné, bohaté a zábavné. Hudba prostě plyne.

Audel Magika MKII jsou neobvyklé reprosoustavy a to po všech stránkách – materiálově i designově jsou rozhodně originální, natolik svébytné, že je prostě nepřejdete bez povšimnutí. Technicky pak Audel používá velmi dobré komponenty. Co se pak týká zvukové charakteristiky, jsou také „své“ a ne úplně snadno uchopitelné, respektive mají svoje nároky – chce je to správně umístit a hlavně jim velmi pečlivě vybrat elektronické partnery (měkčí a basově výraznější zesilovač jim bude slušet, třeba taková elektronka může být velmi zajímavá). Jak se během poslechových zkoušek zdálo, nejlépe jim sedí hudba klidnější, jako je komorní klasika, jazz nebo materiál postavený na vokálech a středním pásmu. Tohle je přesně reprosoustava, od které můžete stejně snadno odejít nezaujatí nebo naprosto nadšení – poslech proto vřele doporučen.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Frekvenční odpověď je ovlivněna módem místnosti v daném místě (propad na 180 Hz není zdaleka tak silný), jinak ale odpovídá. Celkově je trend mezi 200 a 8 000 Hz docela vyrovnaný, jakkoliv je tu vidět peak na 800 Hz a naopak propad mezi 2 a 4 kHz, které by tu být nemusely. Nejzajímavější je výrazná přidaná energie vysokotónového reproduktoru nad hranicí 8 000 Hz. V přímé ose je výšek zjevně moc, možná i Audel chtěl připravit reprosoustavy, které optimálně nemají být natočené na posluchače. Reprodukce začíná kousek pod 50 Hz.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m2

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Na tomto měření je jasně vidět, proč je na frekvenční odezvě vidět nárůst energie v oblasti kolem 800 Hz – dost pravděpodobně za něj může výrazná rezonance bassreflexu na 600 Hz, vliv má ale také druhá rezonance na 1 200 Hz. Je také vidět výrazná energie vysokotónového měniče.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m3

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m4

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m5

Celkové harmonické zkreslení (žlutá linka)

Celkově se úroveň harmonického zkreslení drží pod 1% až zhruba k 50 Hz, výrazněji (byť stále pod zmíněnou metou) narůstá kolem 500 a 900 Hz.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m6

Zkreslení 2. (zlatá) a 3. (oranžová) harmonickou

Na tomto grafu je vidět poněkud překvapující nárůst zkreslení 3. harmonickou od 3 000 Hz.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m7

Waterfall

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m8

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m9

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m10

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedance ukazuje naladění bassreflexu kolem 45 Hz, krom nejvyšších frekvencí se pak křivka drží nad 7 ohmy, ani v nejnižším bodě ale neklesá pod 5 ohm. Jdou tu vidět přítomné rezonance na 350, 580 a 950 HZ, některé z nich jsou patrné i na frekvenční odezvě – patrně půjde o artefakty bassreflexu a celkově minima vnitřního tlumení. Elektrická fáze nemá žádné úplně drastické úhly (krom obligátního „útěku“ do negativních hodnot u 100 Hz), byť vysokotónový reproduktor mezi 2 500 a 9 000 Hz vybočuje z optima.

2021 02 28 TST Audel Magika MKII m11

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 89 890,- - reprosoustavy (černý nebo ebenový čelní panel)

Kč 97 790, - reprosoustavy (čelní panel verze ART)

Kč 18 290,- - stojany

Kč 5 490,- - krycí mřížky

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrazná a zajímavá estetika

+ informativní střední pásmo

+ velmi klidný, jemný zvukový projev

+ výtečné na komorní jazz a jinou „jemnou“ hudbu

ZÁPORY

- nehodí se na každý druh hudby a ke každé elektronice

- trochu jim chybí fokus

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Thrill Audio | www.thrillaudio.eu 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies