Co se vám vybaví, když se řekne Bee Gees? Horečka sobotní noci? Cajdáky, popovky, slaďáky a hlavně hitovky, které tihle tři bratři s britsko-australskými kořeny zpívali neskutečně vysokými hlasy? Ano... Taky správně. Jenže to zajímavější na jejich kariéře je přesně to, co se nikdy do žádné z výše zmíněných škatulek nevešlo. Sólové projekty, pozdní alba či naopak nahrávky úplně první. Osobně je považuji za jeden ze standardů kvalitního popu a právě nedávno se u příležitosti mého opětovného objevování kouzla gramofonu uložil na talíř výplod nejstaršího z bratrů Gibbů – Barryho – sólový lehce experimentální projekt Now Voyager.

Ke zmiňovanému albu dokonce vznikl v roce 1984 (to je i ročník LPčka) i celovečerní, na svou dobu poměrně odvázaný a též experimentální film. Hodinová „skoro-road-movie“ stojí rozhodně za vidění. Ale zpět k albu. Jedná se o celkem zásadní odklon od běžné tvorby Bee Gees, jakkoliv ani zde Barry Gibb nepřekročí rámec popu. Je to ale pop uvědomělý, progresivní, nápaditý a hlavně jednoduše dobrý. Poslední přídavné jméno je obzvláště důležité. Now Voyager je skvělá popová deska, kterou lze bez problémů poslouchat i v dnešní době, ačkoliv si ráda vybere posluchače. Chce to mít v uchu nějakou tu hudbu, nějakou tu zkušenost a hlavně nemít touhu po dramatu, po uspěchanosti či zkratkách. Now Voyager vyžaduje plnou pozornost celých 45 minut svého trvání. Co je na téhle nahrávce také „jiného“ a zajímavého oproti ostatním produktům bratří Gibbů je fakt, že tohle je opravdu čistě sólový projekt Barryho Gibba – známého nejen z role hlavního hlasu Bee Gees, ale třeba i jako autora, napsavšího vždy jednu výraznou autorskou desku pro velké hvězdy, jmenovitě třeba Barbru Streisand, Diannu Ross či Kennyho Rodgerse – kde jeho bratři nefigurují ani jako hostující hráči. Sem tam jsou sice Maurice a Robin uvedeni jako spoluautoři, ale říká se, že jde vždy jen o maličké zásahy.

Celé album obsahuje jedenáct skladeb, každá z nich v sobě nese jasnou stopu doby vzniku, takže není nouze o taneční rytmus, vlivy disca či nekomplikované, ale originální skladatelské nápady, realizované převážně syntezátory a bicími. Ačkoliv album se dá velmi snadno poslouchat jako celek velmi slušné úrovně, má-li člověk maličko retro náladu, je zde přeci jen několik vrcholků, které vystupují nad zbytek. Jasným hitem je například „Fine Line“, kde refrén zpívají i Roger Daltrey z The Who a Olivia Newton-John, kterou jistě netřeba představovat. Newton-John je ostatně přítomna ještě v další výrazné skladbě a sice baladě „Face to Face“. Ostatně schopnost přitáhnout ke spolupráci velká jména poprockové (viz výše) i jazzové (Arif Mardin, Steve Gadd, Marcus Miller,...) hudby své doby je pro Gibba velmi dobrou vizitkou.

Dalším z vrcholů alba je pak lehce karibsky rozjuchaná „Shine, Shine“, kde sice mohou určité pasáže vyvolat mírný úsměv na rtech, srdce ani uši zkušeného posluchače, který je ochoten přiznat, že poslouchá pop a nečervenat se při tom, jistě neurazí.

Co osobně považuji za důležité je zvuková stránka věci. Ať už je to víceméně kompletní „umělostí“ alba nebo prostě zvukařským uměním zúčastněných, ani na sebelepší sestavě nenajdete žádné výrazné chyby, žádný nevyvážený zvuk, nic, co by mohlo poslech zkazit. Naopak, je tu vždy dominující hlas zpěváka, lehce upozaděné sbory, jsou-li jaké a nástroje každý ze svého koutku tvoří pevné a jasné pozadí, nijak ale nerušící a nepřebíjející charakteristický pěvecký projev Barryho Gibba. Na polovinu osmdesátých let je to věru slušná práce, protože takových nahrávek a to obzvláště v popu té doby mnoho není.

Now Voyager výrazné osobnosti popové scény 20. století Barryho Gibba je nahrávka hodná doporučení k poslechu. Ať už proto, že nenese stigma „těch, co nahráli Horečku sobotní noci“, ať už proto, že ani po skoro pětadvaceti letech od svého vzniku má co nabídnout nebo proto, že ani po mnoho a mnoha přehráních nenudí a nevyčerpá svůj potenciál. Není to album strhující, není dramatické a není pro každého, ale kdo si k němu najde cestu a dokáže se naladit na tu správnou vlnu, určitě ho jako protiklad většiny unavující soudobé hudby ocení. Nuže, vzhůru na „voyage“.

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika