800 250 loewe

Domácí kino od Harman/Kardon, to má svůj zvuk. Alespoň o tom svědčí celosvětová popularita této značky a právě segmentu přístrojů pro vícekanálovou reprodukci. Vlajkovou lodí stylových domácích kin této americké značky je BDS880, 5.1 kanálový set s podporou nejmodernějších trendů a formátů – 3D, Blu-ray, síťové funkce, podpora 4K, NFC Bluetooth párování, prostě vše, co běžný, ale i náročný konzument filmů a občasný posluchač s touhou po věrném zvuku může chtít.

Pravdou je, že cenovka lehce nad čtyřmi desítkami tisíc už tento kompletní systém posouvá do kategorie pro náročnější, ale stejnou pravdou je i to, že pořízení jednotlivých komponentů s podobnou kvalitou vás ve finále vyjde nejspíš i dráž a navíc rozhodně nebudou tak sladěné svou vizualitou i parametry.

Celá sada H/K BDS880 sestává z hlavní jednotky, neboli velmi pěkně vypadajícího Blu-ray receiveru, dále aktivního subwooferu s možností bezdrátového připojení, odpovídajícího svým elegantním provedením zevnějšku celého systému, dále pak ze čtyř stejných reprosoustav a jedné centrální. Přes svou až nečekanou kompaktnost a nenápadný vzhled jsou tyto dvou a půl pásmové uzavřené reprosoustavy zajímavé. Pro zájemce o bližší specifikace je BDS880 vlastně kombinací receiveru BDS 580 a setu reprosoustav HKTS 65.

Základní receiver, jak už bylo řečeno je vyveden v elegantním lesklém černém provedení, kdy čelní stěnu oživuje jen štěrbina mechaniky, zapuštěný, skvěle čitelný displej a elegantní kolo, které svým osvětlením indikuje provozní stavy a změny přístroje.

Zadní strana přístroje pak hostí množství konektorů, které pokryjí v podstatě jakoukoliv myslitelnou situaci a konstelaci partnerské elektroniky. Jedinou výtku si zaslouží reproterminály – že jsou na 99% A/V receiverů zhuštěné k sobě, to je fakt, ale zde jsou kvůli nízké stavbě těla a jeho kompaktním rozměrům opravdu velmi blízko sebe, což v kombinaci s dodávanými reprokabely s krátkým „Y" na konci činí z prvotní instalace skutečné cvičení prstů, hodné mistrů origami. Reprokabely v sadě jsou bohužel i poměrně tuhé a tenké, což pro ně může být smrtelná kombinace, nejste-li dostatečně obratní a trpěliví.

Když se vám ale podaří bez újmy vše propojit dostatečně dlouhými kabely, provléknout je tedy nejen stísněným prostorem reproterminálů, ale i stojánků na samotných reprosoustavách, bude vše bezproblémové. Snad jen by Harman mohl dodávat, či alespoň za příplatek nabízet alespoň jeden pár stojanů (samozřejmě, nic vám nebrání dokoupit dedikované stojany H/K HTFS3 za zhruba 3 590,- Kč) – identické reprosoustavy jsou totiž skutečně maličké – na výšku mají pouze 27,2 cm, na šířku 11 a do hloubky jen 8,8 cm; váží ale 1,5 kg, jejich konstrukce tak není odfláknutá. Identický je i středový kanál, jen je jeho stojan napevno zapuštěný do ozvučnice, ležící na šířku (pochopitelně).

Reprosoustavy mají tweeter typu CMMD z kombinace keramiky a kovu o průměru 2,5 cm, doplňuje je zdvojený plochý středobas s membránami o průměru 7,5 cm. Ty jsou zhotoveny z blíže nespecifikovaného polymeru.

Poslední součástí systému je kompaktní subwoofer – váží při rozměrech 26,7 x 26,7 x 35,3 cm (š x h x v) 9 kg, stojí na čtveřici masivních nožek a hřmí ze své uzavřené ozvučnice směrem dolů za pomoci 200 Wattového zesilovače a papírové membrány.

Klíčovými prvky, kterými chce BDS880 zapůsobit, jsou:

- trvalý výkon 65 Wattů do všech pěti pasivních kanálů
- podpora 3D a rozlišení až 4K
- DLNA stream, AirPlay, Bluetooth s NFC
- upscaling z libovolného rozlišení
- dvě antény pro ideální bezdrátové spojení
- podpora DeepColor s hloubkou až 36 bitů
- jako první kino na světě podporuje Dolby Volume
- propracovaný systém automatické kalibrace EzSet/EQ III
- aplikace pro systémy iOS a Android, nahrazující dálkové ovládání

Pojďme si probrat některé body konkrétněji.

První, s čím se patrně setkáte, bude kalibrace prostorového zvuku. Harman ji nazývá EzSet/EQ III a pomocí měřícího mikrofonu vám srovná akustiku během nějakých 20 minut. Jediné, co se od vás očekává, je připojit správně mikrofon, stisknout tlačítko, trpělivě čekat a všímat si, jak se postupně dojem zlepšuje. V našem prostředí Harman vyladil zvuk skvěle, prostorový dojem byl na jedničku, snad jen bylo třeba maličko ztlumit subwoofer.

Tak jak byste patrně od zařízení v této cenové kategorii čekali, veškeré ovládací prvky jsou promyšlené a vyladěné – zvláště centrální nabídka je maximálně jednoduchá, přehledná a i celý ten kopec funkcí BDS880 je zobrazen přehledně a srozumitelně. Ať už chcete přehrávat disk, nebo si obsah pustit přes síť nebo připojený disk, během dvou tří kliknutí jste tam, kde chcete být. Harman navíc umí pracovat rychle, lehce a zcela tiše.

Kvalitu kina jsme posuzovali v porovnání s Blu-ray přehrávačem Pioneer BDP-LX71, mediálního přehrávače Mede8er MED1000X3D, převodníků ASUS Xonar Essence One MUSES a Essence III, obraz se objevoval na Philips 47PFL5008K/12. Alternativou předních kanálů byly Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus a Quadral Argentum 490.

Velice pěkné bylo podání obrazu, zvláště 3D filmy jako Vánoční koleda a Prometheus byly skutečně krásně ostré, barvy v základním nastavení bohaté a pokud by komukoliv něco nevyhovovalo, stačí několika jednoduchými kliknutími nastavit požadovanou korekci. Velmi příjemná byla rychlost načtení Blu-ray disků.

Upscaling vcelku dokáže pomoct méně kvalitnímu video materiálu, třeba starším DVD. I když takový obsah sice samozřejmě nedokáže posunout na úroveň originálnímu masteru ve vysokém rozlišení, je to rozhodně lepší, než původní kvalita. Kvalita přehrávání videa je dost podobná Pioneer BDP-LX71, spíše je dokonce ostřejší a živější.

Základní kvalita zvuku je výborná, všechno je čisté a i přes spíše průměrný výstupní výkon je vše pod dobrou kontrolou. Svému vkusu si můžete projev přiblížit i volbou mnoho uložených nastavení DSP, ovšem nám se vždy nejlépe osvědčil „Original" – zbytek trochu příliš tlačí na spodní frekvence, ale je fakt, že u filmů to nemusí být ke škodě věci.

Snadno si zvyknete hlavně na streamování audiovizuálních souborů, i když je zjevné, že to není primární funkce BDS800. Blu-ray „Sherlock Holmes: Hra stínů" a jeho rip v MKV se v podstatě nedaly rozlišit – pravdou ale je, že škála podporovaných formátů pro streamování je nevelká, soustředící se spíše na ty nejrozšířenější (rozumějme spíše oficiálně distribuované). Stream audia je podobný, tj. pokud se rozjede, hraje dobře, byť tu při poslechu spojitých alb nenajdeme funkci přehrávání bez mezer.

Nejdůležitější funkcí je ale rozhodně přehrávání disků, kde je zážitek skvělý – rychlý, dramatický a výbušný zvuk umí vzbudit dojem prostoru (pokud reprosoustavy rozestavíte smysluplně a necháte je kalibrovat), což je to nejdůležitější. Pravdou je, že na dobré obrazovce bude zážitek skutečně velmi dobrý a pro skutečně výrazný krok nahoru budete muset sáhnout do vod audiovizuálního high-endu.

Jak už jsme řekli, Harman/Kardon BDS880 patří do střední třídy a cílí na moderně smýšlející (tj. na design dbající) uživatele, kteří chtějí něco lepšího, než dokážou nabídnout přístroje velkých komerčních značek. V elegantním balení nabízí velmi solidní výkon pro filmové, ale i čistě zvukové zážitky, vše s velmi slušným komfortem. Nestojí sice málo, ale také málo nenabízí.

PS: V den vydání textu vyšel také nový firmware, rozšiřující už tak solidní katalog funkcí ještě o klasické internetové rádio.

Kč 42 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegance a kvalitní provedení

+ rychlý, tichý chod

+ komfort používání – dálkové ovládání, struktura menu,...

+ velmi dobrá multimediální výbava

ZÁPORY

- extra křehké reproduktorové kabely

- extra zhuštěné umístění reproterminálů

- minimálně k předním reprosoustavám by mohly být přibaleny stojany

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DSI CZ | www.edsi.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio