800 250 loewe

Domácí kino je sice na ústupu, ale jsou prostě chvíle, kdy prostorový zvuk přijde vhod. Moderní Blu-ray formát a dobře zpracované filmy totiž leckdy nabízí skutečně fantastickou obrazovou i zvukovou stránku a byla by škoda nevyužít potenciálu naplno. Jenže kdo má nazbyt prostor potřebný pro postavení slušného domácího kina, když si chce jednou za týden pustit film? A komu se chce vymýšlet správné zapojení, hledat vhodný receiver a nastavovat ho, když moderní technologie nabízí výrazně snazší cesty a nedokonalé lidské ucho se jimi nechá snadno obalamutit?

Kdo přišel jako první s myšlenkou soundbaru, to už dnes těžko dohledat. Jisté ale je, že Bowers&Wilkins jako jedni z prvních přišli s myšlenkou skutečně špičkového soundbaru a jejich Panorama se stala hitem. Po nějaké době tu tak máme Panorama novou, s pořadovým číslem 2 a revidovaným exteriérem i interiérem.

Tak jako u první generace, i zde se jedná o masivní soundbar, simulující 5.1 (či spíše možná 5.0) rozvržení domácího kina. Při zavěšování na zeď pozor na nemalou hmotnost 14 kg (závěsný systém je nicméně bytelný a dobře vyřešený), rozměry 1100 x 181 x 125 mm (š x h x v) se hodí ideálně k televizím s úhlopříčkou obrazovky zhruba 42".

Celou viditelnou přední část přístroje zabírá černá krycí mřížka z kovu, narušená přímo uprostřed jen přehledným, poměrně rozměrným displejem (rozsvítí se pouze při pohybu ruky před ním), z něhož se však mnoho informací nedozvíte. Na ten stejně patrně nebude třeba sáhnout, Panorama 2 je vybavena typickým „vajíčkovým" ovladačem, tak jako většina ostatních lifestyle produktů B&W. Kromě černé mřížky tvoří většinu zbylého povrchu nerezové provedení s černým leskem, poměrně efektní povrchová úprava, jejíž jedinou nevýhodou je vysoká citlivost na prach a otisky prstů. Prostředek zadního panelu se závěsnými body a konektorovou „kolébkou" je pak z masivního plastu, stejně jako dozadu namířené bassreflexové otvory Flowport (obdařené u výstupu „krátery" po vzoru golfových míčků, kde tyto prohlubně také optimalizují proudění vzduchu). Pro zájemce o položení Panorama 2 jsou připraveny masivní šroubovací nožičky.

Konektorová kolébka skrývá čtveřici HDMI konektorů (3x vstup, 1x výstup včetně zpětného kanálu pro audio), subwooferový pre-out („oříznutý" na rozsah 12 – 150 Hz) a 3,5mm vstup pro optický digitální nebo klasický analogový jack. Toto je největší změna oproti původní verzi – tam HDMI zcela chybělo, naproti tomu byla k dispozici dvojice analogových RCA a dvojice optických vstupů. Pro účely domácího kina je ale určitě vhodnější výbava nového modelu.

Kouzlo toho soundbaru však není jen v pěkné „tvářičce", to důležité leží uvnitř. Celkem tu najdeme šest zesilovačů, pracujících ve třídě D a krmených digitálním signálovým procesorem – právě díky němu umí být Panorama skutečně dravým soupeřem klasickému běžnému kinu. Ty pohání v součtu devět reproduktorů. Jeden 50W zesilovací modul „pohání" dvojici subwooferů s průměrem mebrán 90 mm, zbylých 5 modulů má výkon poloviční a má na starosti 2x 75mm středový reproduktor, 4x 75mm surroundový reproduktor a proprietární BéWéčkový vysokotónový měnič s hliníkovou membránou, uzavřený v typické „ubývající" ozvučnici typu Nautilus. Velkou výhodou zesilovačů třídy D je typický odběr pouhých 36 Wattů v pracovním režimu. Panorama 2 zvládá také až nečekaný frekvenční rozsah – v toleranci -6 dB si sáhne na hranici 35 Hz a vystoupá pak až na 50 000 Hz.

Basové měniče jsou sice poměrně malé průměrem, ale jejich masivní závěsy umožňují velký výkmit. Šestice středotónových a surroundových měničů zase využívá membrány ze skelného vlákna.

Čipy v Bowers&Wilkins Panorama 2 umí dekódovat všechny potřebné moderní signály – zvukové stopy filmů a koncertů v Dolby Digital, Dolby PLII ani DTS tak přístroj nezaskočí.

Veškeré potřebné funkce budete ovládat pomocí klasického „vajíčka", určeného lifestyle produktům B&W, zde s několika málo funkcemi navíc. Je třeba si trochu zvyknout, u někoho také překonat pocit, že za 50 tisíc by mohla být k dispozici klasická „dálka" – na druhou stranu, originální řešení musí být originální ve všech směrech.

Jedinou reálnou výtkou dané koncepci by mohlo být to, že v B&W přístroj nevybavili nějakou formou automatické kalibrace – zvláště proto, že právě správné načasování odrazů v místnosti tvoří onu prostorovost. Takto je třeba v úvodní nabídce přístroje ručně zvolit vzdálenost poslechového místa, případně také jeho nesymetrii v pravolevém směru, pokud byste soundbar náhodou neumístili přímo před sebou. Nejdůležitější je ale nastavení materiálu okolních stěn. Panorama 2 nabízí tři možné volby s konkrétními příklady pro pravou a levou stěnu (v podstatě by se tyto volby daly popsat jako „velmi odrazivé", „velmi pohltivé" a „běžná zeď"). Nutno dodat, že pokud věnujete dvě minutky vhodnému nastavení, na zvuku se to projeví. V naší poslechové místnosti byl rozdíl naprosto jasný, zvláště proto, že jedna stěna je poměrně výrazně prosklená a druhá zase z velké části zakrytá knihovnou; byť byly obě od Panorama 2 poměrně daleko, nastavení zkonkrétnilo nejen zvuk jako takový, ale hlavně onen pocit prostorovosti.

Kvality Panorama 2 jsme zkoušeli s „domácím" Blu-ray přehrávačem Pioneer BDP-LX71, HDMI kabely dodal Monster Cable, stejně jako optiku. Napájení filtroval Xindak XF-2000B (byť rozdíly s / bez filtru se u digitálních zesilovačů projevovaly na hraně rozlišitelnosti).

Prvním kotoučkem v naší mechanice byl Blu-ray „Constantine", využívající víc než dobře audiovizuální přednosti tohoto formátu. Například jedna z úvodních scén, kdy auto v plné rychlosti narazí do muže, nesoucího Kopí osudu, je opravdovou kakofonií zvuků – tříštění skla, lámání a ohýbání kovů, rachot motoru a vůbec množství mechanický zvuků. Obyčejnější systémy domácího kina to rychle vzdají a veškerou energii věnují prostě rachotu jako celku. Panorama 2 ale příjemně překvapila – můžete s trochou nadsázky sledovat každý kousek rozsypaného skla, „kvíknutí" železa a sykot zvířeného písku. Navíc díky DSP je vše neuvěřitelně přesné a energické, takže při vhodné hlasitosti „jste tam". Než si na takovou míru energie a razance zvyknete, doporučujeme lekavějším povahám nedržet při podobných scénách v ruce tekutiny.

Kvality Bowers&Wilkins Panorama 2 oceníte ale i u komornějších filmů, nejen explozívních akčních kusech. Třeba seriál Tudorovci na Blu-ray je opatřen vynikající kvalitou zvuku, takže třeba plamenné projevy Jindřicha, stejně jako intrikánské šeptání žen okolo něj je vykresleno s naprostou samozřejmostí, jako kdyby se pikle kuly doslova za vašimi zády. Elektronika v Panorama 2 také velkou měrou respektuje tonalitu hlasů a zvuků, takže se můžete ponořit pouze do samého děje, protože vám díky skvělému zvuku neunikne už ani hláska.

Aktivní řešení, lehké membrány a DSP garantují také nezkrotnou dynamiku projevu. Pusťte si Blu-ray 5.1 verzi alba „Mira" od severských Jienat, abyste docenili kouzlo tohoto soundbaru. Jemné, čisté perkuse, pevné a energické basy, to vše v realistickém objemu a s absolutně perfektní kontrolou. Panorama 2 umí prodat i úder do bubínku s celou jeho hloubkou a energií, můžeme sledovat až překvapivě dlouhý dozvuk a rozlišení. Dobrému dojmu pomáhá i rychlost zvuku, máte prostě pocit, že vám hudba běží vstříc a stále se valí do poslechového prostoru.

Snad jen decentnímu zpěvu, jako je ten u 5.1 mixu na SACD „Avalon" od Roxy Music, by snad slušelo o maličko více klidu a pohodové uvolněnosti. Je ale fakt, že Panorama 2 není zaměřena tímto směrem, je tak spíše opravdu obdivuhodné, že i náročnou disciplínu multikanálového audia zvládá na úrovni sestav za pár desítek tisíc.

Kam ale Panorama 2 rozhodně míří, to jsou bombastické scény, oslnění (nebo snad spíše „ohlušení"?) „kino" zvukem – třeba jako u Blu-ray trilogie „Jurský park". Úvodní melodie s probublávajícím basem, energické dupání Tyranosaura nebo třeba křik virtuálních pravěkých otesánků. To všechno jsou příklady velkolepé prezentace, výbušného a tak strhujícího zvuku, že se vám s každým drobným otřesem, s každým zařváním divé zvěře utržené ze řetězu, s každým dalším vykresleným detailem roztáhne úsměv na tváři. Právě u skvostného mixu „Jurského parku" hrozí, že vám vinou výše zmíněného efektu odpadne horní půlka hlavy – je to skutečně paráda.

Bowers&Wilkins Panorama 2 je parádní alternativou ke klasické formě domácího kina. Jakkoliv úplná preciznost prostorového efektu závisí velkou měrou i na tom, kam si soundbar postavíte / pověsíte a na tom, o jaké stěny se zvukové vlny odráží, v rozumných podmínkách dokáže Panorama 2 být skutečným domácím kinem. Prostor, neuvadající příliv energie, pevnost a sebevědomá síla, s níž vás tohle elegantní a s typickou bowersovskou péčí vyrobené řešení bude bavit, zdaleka přesahují první očekávání z útlého těla. Pokud přijmete high endovou cenovku, pokud vám vyhovuje dramatické, energické a hodně autoritativní ladění zvuku a pokud hledáte vysoce stylové řešení pro své filmové zážitky, na kterém vás neurazí ani občasný poslech hudebního materiálu (protože Bowers&Wilkins stále ctí své audiofilské kořeny), pak žádný jiný soundbar na dnešním trhu nenabízí to, co Panorama v druhé inkarnaci. V dané cenové kategorii by určitě mohl být součástí balení i automatizovaný kalibrační systém, když i jinak vyžaduje Panorama 2 jen minimum uživatelské invence. Nicméně i tak jak je, je Bowers&Wilkins Panorama 2 báječným, stylovým a velmi zábavným produktem – jak se říká, „V jednoduchosti je síla".

Kč 51 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní design

+ funkční řešení pro ty, kteří nechtějí mít všude dráty a bedny

+ dostatek HDMI vstupů

+ dobře vyřešené možnosti zavěšení i postavení

ZÁPORY

- chybí plně automatizovaná kalibrace

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio