800 150 dynaudio partner

2019 08 31 TST Tannoy Platinum B6 1

Skotští Tannoy se poslední dobou pohybovali tak trochu v bezčasí - poté, co se nicméně obnovila činnost vývojového a výrobního týmu v původní domovině, objevila se v katalogu řada Platinum, směrovaná do světa základního hi-fi, ovšem se snahou nabídnout moderní a v některých ohledech originální kabátek. Základním modelem je dvoupásmová regálovka Platinum B6.

Ta patří mezi menší až středně velké regálové modely (což naznačí jak hmotnost 6,6 kg, tak šířka 23,5 cm, hloubka 23 cm a výška 36,5 cm pro každý z kabinetů vyvedených z MDF profilů s vnitřními vzpěrami). Zajímavostí je pak ale hlavně vizuální pojetí, snažící se o originální modernu - čtyři horní pětiny kabinetů jsou pokryty matnou černí a lze na ně nasadit místo ordinérní krycí mřížky komplexní látkový potah, který je skryje ze všech stran.

Tuto černou část odděluje od základny v imitaci dřeva nebo antracitově zbarveného kovu (obě "dřeva" i "kov" jsou nicméně jen vinyl) hliníkový proužek - i ten se ale schová pod krycí průzvučnou punčochu.

2019 08 31 TST Tannoy Platinum B6 2

Pokud ji ale necháte staženou, bezšroubové vsazení obou měničů stále drží moderní pocit - přispívá k tomu i hliníkový zvukovod vysokotónové kopulky nebo černá obruba středobasového měniče. Čistotu a jednoduchost ctí Platinum B6 i vzadu - tam je plaketa s jediným párem reproterminálů a v základně se otevírá velmi úzký oválný bassreflex.

Nejvyšším tónům je zasvěcená klasická 2,5 cm široká kopulka z měkké impregnované tkaniny, pro kontrolovanou disperzi je zasazená do moc pěkně opracovaného hliníkového zvukovodu. Zbytku frekvencí pak slouží klasický kónický středobas s průměrem membrány 16,5 cm - ta je zhotovena ze směsi blíže nespecifikovaného kompozitu na papírovém základu. Výrobce pak píše o použití neodymového magnetického systému, otázkou je, zda pouze u vysokotónového měniče nebo i u středobasu (což by v dané cenové kategorii představovalo mimořádný počin vzhledem k nákladnosti).

2019 08 31 TST Tannoy Platinum B6 3

Žádné bližší údaje Tannoy nespecifikuje - nedozvíte se nic oficiálního o frekvenčním rozsahu, o impedanci, o citlivosti nebo třeba o přechodové frekvenci pásem. Faktem ale je, že to je přístup stále více poplatný segmentu základního hi-fi, které je více a více spíše lifestyle záležitostí, kde drtivá většina kupujících podobným hodnotám stejně pozornost nevěnuje.

Tannoy Platinum B6 jsme poslouchali v demonstrační místnosti dovozce, kde jim společnost dělala naddimenzovaná sestava, respektive dvě - první byl Accuphase DP-430 připojený na Burmester 082, druhou byl Creek Evolution 100CD s Creek Evolution 100P. Vše bylo napájeno přes český filtr GMG Power Harmonic Hammer 3000P, propojeno pak bylo kabely Nordost Tyr 2 a Nordost Valhalla 2. Ke srovnání byl sloupový model Platinum F6 nebo třeba Fyne Audio F703 či KEF R3 a řada dalších.

2019 08 31 TST Tannoy Platinum B6 4

Na to, v jaké cenové hladině se Platinum B6 pohybují, jim nelze upřít snahu nabídnout citelný bas - robustní spodní tóny ve "Way down deep" od Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2) sice možná s klesající frekvencí přeci jen trochu měknou a samozřejmě nemůžete očekávat kdovíjakou sílu, na druhou stranu se snaží o příjemně kulatý a poměrně agilní zvuk. Není jich tedy objemově mnoho, ale už nejsou suché a "jednoduché", mají slušný pocit energie.

Ve vokálním pásmu, třeba na zpěvu Eleanor McEvoy v "Leaves me wondering" ("System Solution" | 2019 Nordost) byla s ohledem na cenu slušná organizace a zvuk bez zdůrazňování nebo naopak potlačování. Zdá se, že Platinum B6 jsou pěkně frekvenčně vyrovnané a hrají s férovou disciplinovaností nehledě na připojenou elektroniku. Zvuk je tu spíše přímější, civilnější, ale ne tvrdý nebo snad suchý.

2019 08 31 TST Tannoy Platinum B6 5

Spíše svižnější a tím i slušně čitelné jsou pak i výšky v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10). Ani tady se Tannoy nijak objemově neprosazují na úkor vyrovnanosti, je to dobře integrovnaý zvuk se slušnou čistotou a třeba už i slušnou separací jednotlivých cinknutí. Zvuk celkově působí takovým zvláště racionálním, nenačančaným dojmem, jako kdyby se Platinum B6 snažili příliš nevstupovat do charakteru nahrávek a připojené elektroniky.

Guettova pulsující elektronická "Love is gone" ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) měla překvapivé tělo a snaživý tah na branku. Jistěže to není nástroj, s kterým byste si vychutnali odstíny dynamické živelnosti, nicméně jiskru přednes má a nezdá se, že by bylo nějak těžké ji z reprosoustav dostat. Na standardy základního hi-fi malých rozměrů pak Tannoy nabízí živější a výraznější zvuk.

2019 08 31 TST Tannoy Platinum B6 7

Civilní, nepřikrášlovaný a dalo by se patrně říct nekomplikovaný byl i zvuk v "A rose for me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) - čistota je v dané třídě prostě dobrá, nemáte pocit, že by zvuk byl pod nějakou dekou nebo nečitelný. Nuance a jemné dozvuky jsou pochopitelně doménou vyšších tříd, ale Platinum B6 nejsou z těch, co by vytvářely "hezkost" za každou cenu, jsou férově realistické.

Nahrávka "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) byla rozumně poskládaná v pravolevém směru, s férovou lokalizací i oddělením jednotlivých nástrojů. Nemáte možná pocit holografické plastičnosti, ale uspořádanost nedává v této cenovce prostor pro stížnosti.

2019 08 31 TST Tannoy Platinum B6 16

Ten pak vlastně nedává ani univerzálně nepřikrášlený, nicméně ani strohý způsob, kterým nejmenší Tannoy hrají - v "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142) tak slyšíte trochu tvrdším a upřímným způsobem naznačené limity nahrávky, aniž byste ale nemohli docenit její energickou živost nebo rytmičnost. Hudební jiskra tu je a ve světě tahle dostupných regálovek odvádí Platinum B6 solidně vyrovnanou práci bez hrubostí.

Nová řada Platinum od Tannoy míří do segmentu dostupného hi-fi s lifestylovým přídechem (o čemž svědčí snaha nabídnout víc než jen klasickou "krabici") a v tomto kontextu funguje jak má. Snadno zapadne do moderního interiéru, snadno se rozehraje prakticky libovolnou elektronikou a přesto nezapomíná, že podstatou hi-fi je hrát čistě a věrně. Na rozdíl od mnoho podobně zaměřených konkurentů tak nahrávkám nepřidává ani neubírá, takže možná nemá tak bombastický bas jako někteří, ale zase má příkladnou frekvenční vyrovnanost a celkově snaživě přirozený zvuk, tak jak to jen třída dovoluje. Jako vstup do světa hi-fi bez efektů jsou prostě Platinum B6 dobrou volbou.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením velkým množstvím absorpčních i difuzních prvků Sonitus Acoustic

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 08 31 TST Tannoy Platinum B6 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Až se nechce věřit, jak za dané peníze precizně vyrovnaná je frekvenční odezva malého modelu - od cca 80 Hz do 18 000 Hz jen těžko pohledat nějaký problém, zejména od 200 Hz výše je hladkost frekvenční odezvy mimořádně uspokojivá. První náznaky skutečné energie jsou vidět na 50 Hz, ačkoliv opravdu v plné síle čekejte tak spíše 70 Hz a výše. I tak je to ale rozhodě více než přijatelné, navíc rozdíl mezi vyzařováním v ose a mimo osu je jen minimální, což jen dále usnadní soužití s Platinum B6.

2019 08 31 TST Tannoy Platinum B6 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Platinum B6 jsou dle průběhu impedanční křivky naprosto bezpečně "vysokoimpedanční" a nejníže se pouští na 3 kHz k metě 6 - 7 ohm. Sedlo mezi prvními peaky naznačuje ladění bassreflexu na cca 45 Hz, kabinet je zjevně pevný a prostý vibrací, rezonancí nebo stojatého vnitřního vlnění. Průběh impedance i elektrické fáze je naprosto pokojný, bezkonfliktní a plně vhodný pro nízkovýkonné lampové zesilovače stejně jako pro levnou elektroniku bez nutnosti starat se o stabilitu nebo schopnost vydržet nízké zátěže.

2019 08 31 TST Tannoy Platinum B6 m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 12 380,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ moderní provedení

+ frekvenční vyrovnanost

+ snaživá energie

ZÁPORY

- někomu může scházet basová energie

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio