800 150 dynaudio partner

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 1

Tam kde skončil Tannoy, tam začíná Fyne Audio, dalo by se říct - myšlenkám na skotskou značku se při pohledu na modely Fyne Audio (též skotské značky - a tam spojitosti nekončí) prostě nevyhnete. Je to samozřejmě tím, že za ní stojí tým několika techniků a obchodníků, kteří dlouhá léta strávili právě u Tannoy, ale nakonec se rozhodli jít vlastní cestou. Reminiscenci rozhodně zaznamenáte i při pohledu na F703, velký, atypicky tvarovaný sloup s dvojicí masivních měničů.

F703 jsou muskulaturní nejen díky svým tvarům s velmi širokou čelní stěnou a ozvučnicí z MDF profilů, posazenou na mohutném kovovém stojanu ze dvou profilů. Robustnost totiž není jen výsledkem křivek, ale i reálných rozměrů - s výškou 117,6 cm, šířkou 43 a hloubkou 46,5 cm jsou F703 už skutečně kus reprosoustav a váha téměř 50 kg to jen podtrhuje.

Pohledu zepředu dominují dvě obrovská kola reproduktorů s jemným orámováním kovovými kroužky, kabinety se pak směrem vzadu zužují v lehce klenuté křivce a to až k úzké zadní stěně, na níž se dole nachází jen nevelký štítek s dvěma páry reproduktorových terminálů a jedním nevelkým zemnícím kolíkem.

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 2

Mohutný podstavec má mezi kovovými deskami prostor a není to samoúčelný designový prvek - zprostředka spodní desky se zvedá trn / difuzor s názvem BassTrax Tractrix, sloužící pro všesměrovou distribuci vzduchu a energii proudících z velkého bassreflexového otvoru, procházejícího z ozvučnice směrem dolů. Uvnitř skříně jsou dvě propojené komory.

Horní z obou zmíněných reproduktorů by vlastně možná měl být popsán jako dva reproduktory, jde totiž o koncentrické řešení o průměru 25 cm, konkrétně o bodový zdroj zvuku s názvem IsoFlare. Uprostřed mohutné středobasové membrány z přírodních vláken se ukrývá tubus, v němž dlí kompresní vysokofrekvenční kopulka o průměru 7,5 cm, vyrobená z titanu.

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 3

Stejný průměru 25 cm má i basová membrána, která je opět kónická a vyrobená z vláknité směsi. Oba velké měniče mají mohutné závěsy s diagonálním prořezáváním pro snížení vlnkového zkreslení (výrobce je nazývá FyneFlute).

F703 jsou navrženy jako dvou a půl pásmové, spojené frekvenční výhybkou s dolnopropustným filtrem druhého řádu a hornopropustným filtrem prvního řádu a to na úrovních 200 a 850 Hz. Součástky prochází hlubokým zmrazením pro zlepšení zvukových vlastností.

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 4

Fyne Audio udává pracovní frekvenční rozsah na 26 - 26 000 Hz (-6 dB "v typické místnosti"), citlivost činí nadstandardních 94 dB / 2,83 V / m a jmenovitá impedance je 8 ohm.

Model F703 jsme poslouchali v prostorách dovozce, kde jim společnost dělal přehrávač Accuphase DP-430 nebo zesilovač Burmester 082, alternativně i Creek Evolution 100CD v přímém spojení s Creek Evolution 100P. Vše bylo napájeno přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Propojení všeho druhu pak obstarávaly kabely Nordost – některé ze série Tyr 2, většina ze série Valhalla 2. Pomoc s napájením zajišťovaly i zemnící a filtrační doplňky QRT včetně nožiček Sort Kones, taktéž z produkce Nordost. Porovnávat jsme mohli s Fyne Audio F702, ale třeba i Tannoy Platinum B6 nebo Tannoy Platinum F6.

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 5

Šťavnatý a velký bas ve „Way down deep“ Jennifer Warnes („The Hunter“ | 1992 | Private | 1005-82089-2) byl moc pěkně napjatý a razantní, měl dobře definované kontury a reprosoustavy dokážou už místností pořádně zatřást, aniž by jejich basová energie byla zběsilá. Mohutná a masitý bas nicméně potřebuje suverénní zesilovač a třeba Burmester byl tak akorát – být k dispozici 911 MK3, bylo by to optimální. Když ale basu dáte žádoucí energii a jistotu, nabídne i krásnou přesnost a pevnou konturu, neztrácí strukturu a barevnost a vůbec je to pěkně bobtnající, živoucí basový základ.

Vokál Eleanor McEvoy v „Leaves me wondering“ („System Solution“ | 2019 | Nordost) byl fixovaný vprostředku mezi reprosoustavami, posazený pevně a jasně, velmi precizně zaostřený a ve až koncertně expresivní, přímočarý, jasný, dramatický a konkrétní. Plasticita vokálu už vzbuzuje opravdové nadšení z poslechu, hlas je vykročený kupředu před reprosoustav a ostatní nástroje, energický, byť ne divoký a přes svou razanci a výbušnost mu nechybí přiměřená váha a pocit plnosti. Střední pásmo není rejem detailů a audiofilských nuancí, Fyne Audio pěstují spíše živost a bezprostřednost, byť je jasné, že v této kategorii už ani o solidní prokreslení ochuzeni nebudete.

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 6

Cinkot činelů a kovových perkusí v „Sex without bodies“ od Dave’s True Story („AUDIO Digital Masters I“ | 2010 | AUDIO | 01-10) byl velmi zřetelný, jasný a znělý, kovový hýřivý, ale ne ukřičený nebo ostrý ani při stoupající hlasitosti. Jistá průraznost výšek spíše podtrhuje celkově až lehce koncertní ladění, pocit prokreslení je tu dobrý. Zvuk F703 ani tady není o takovém tom audiofilském exponování jemných detailů, je to žhavý, živý, razantní projev, ovšem s dostatečnou kázní a čistotou.

V Guettově „Love is gone“ („Focal CD No. 8“ | 2009 | Focal | 509999680442) se místnost zaplnila energií, zvuk z reprosoustav přímo tryskal a F703 prokázaly, že při vyšší hlasitosti už mají dost síly, aby nechaly nábytek tančit po podlaze. Dynamicky umí Fyne Audio zapumpovat s chutí, ona již zmiňovaná údernost a bohatost natlakují prostor a koncertní drajv vás zarazí do poslechové sedačky. Ta živost a intenzita jsou jednodudše excelentní. Ani při vysoké koncertní hlasitosti se ale F703 nezadýchávají a stále ještě mají rezervu (byť v tu chvíli už „vysávaly“ Burmester 082 celkem dosucha a mocný koncový stupeň by jim slušel). Přes vší živelnost je ale cítit dostatečná sebekontrola a jistota v reprodukci, aby zvuk zůstal čitelný a přehledný.

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 9

Přestože F703 nejsou nejanalytičtější reprosoustavy ve své kategorii, už rozhodně patří do high-endové sféry, jak ukázala „A Rose for Me“ od The Soundscapers („FIM Super Sounds! III“ | 2006 | FIM | FIM XR24 073). Drnkání strun už není jednolitou plochou, ale každá struna má své místo, ohraničení a pěkně vyvedenou texturu, nástroje se nepřekrývají a jsou už opravdu pěkně artikulované, přičemž celkově rychlý a intenzivní zvuk spolu s důstojnou transparentností produkují čistý a přehledný hudební zážitek. Nástroje mají citelné tělo, jsou hutné a přitom na vrchních polohách dokážou být břitké a průrazné, aniž by to ale bylo přes míru únavnosti nebo otravnosti.

Famózní je podání prostoru, jako u většiny soustředných měničů – nádherně vzdušně nahraná „Innocence“ od Hoff Ensemble („Polarity“ | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) byla vyplňující, dosahující v prostoru takřka ode zdi ke zdi a s jasně citelnou hloubkou. Jsou to vlastně hody objemu, scéna je poskládána přirozeně, nenásilně a se samozřejmou přehledností, přičemž jednotlivé nástroje jsou pěkně plasticky načrtnuté, stejně jako přirozeně vykreslené echo podtrhuje onen trojdimenzionální vjem.

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 7

Díky chytlavé, až jásavé charakteristice projevu při poslechu F703 vlastně neotráví ani zvukově průměrné nahrávky, přes vší intenzitu a jadrnost nejsou hrubé nebo únavné. Taková „That Man“ od Caro Emerald („Deleted Scenes from the Cutting Room Floor“ | 2010 | Grandmono | 88697776142) byla jasná a čistá, s až klubovou atmosférou. Expresivní, místy tvrdší, nicméně plná takříkajíc „od podlahy“, úderně rytmická, živá (snad až živelná) a výtečně konkrétní se v pulsech řinula do poslechové místnosti, byla až fyzicky přítomná a hmotná, jednoduše zábavná na poslech.

Skotské Fyne Audio vzalo trochu zkostnatělé tradice značky Tannoy a popostrčilo je do 21. století, aniž by ale zabilo původního ducha těchto reprosoustav. F703 jsou důkazem, že (zejména pro majitele mocných a výkonných koncových zesilovačů) firma umí udělat reprosoustavy, na které je radost pohledět a které nabízí bezprostřední, intenzivní, silné hudební zážitky, ne nepodobné účasti na koncertu. Líbila se nám ta přímost, neokázalá dravost, jasnost a prostor zaplňující hudební scéna, líbila se nám schopnost, s jakou hudba prostě jede. Pokud tak chcete velký zvuk, velkou dynamiku a velkou energii (a máte k tomu adekvátní, v ideálním případě až naddimenzovaný řetězec), tak stojí za to F703 ochutnat.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů a nadstandardním zatlumením velkým množstvím absorpčních i difuzních prvků Sonitus Acoustic.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Přesto na naměřené odezvě je vidět propad na 1 500 Hz, který je (po konzultaci výrobce sdělil, že jde skutečně o vlastnost měniče) produktem koncentrického řešení, tak s jeho vynecháním nabízí F703 frekvenčí odezvu 40 – 20 000 Hz v běžné toleranci +/- 3 dB. Lehce dominantnější bas mezi 70 a 80 Hz bude hezky vyplňovat místnost, první záchvěvy bassreflexu najdete už kolem 25 Hz, takže o basové pásmo bude obecně dobře postaráno. Pěknou vyrovnanost má pak důležitý vokální rozsah a přestože je v ose tweeter maličko energičtější, při určitém natočení se úroveň srovná se zbytkem pásma. Fyne Audio (a velké koncentrické měniče obecně) nikdy neměří precizně „rovně“, v reálu jsou nicméně F703 vyrovnané v dobrém standardu až na onen zmíněný zvláštní propad na 1 500 Hz.

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedanční charakteristika F703 není úplně jednoduchá (zejména pokles ke 3 ohmům v oblasti 80 – 100 Hz), na druhou stranu tu nejsou vidět žádné záchvěvy kabinetu či jiné potenciálně zkreslující vlivy vlnění a vibrací. Bassreflex je naladěn zhruba kolem 25 Hz. Reprosoustavy by ale rozhodně měly být deklarovány jako čtyřohmové, při nejlepším šestiohmové. Zesilovač, který lze nicméně ve čtvrtmilionové sféře očekávat, by si i s náročnějšími impedančními momenty měl poradit. Zejména i proto, že elektrická fáze je zcela „čistá“, prostá prudkých změn. Snad tedy jen oblast mezi 50 a 100 Hz bude pro méně dimenzované zesilovače zatěžující.

2020 04 21 TST Fyne Audio F703 m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]

Kč 239 780,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ razantní basová odezva

+ koncertní drajv

+ působivé podání prostoru

+ vysoká citlivost = schopnost hrát nahlas a snadno

ZÁPORY

- nároky na zesilovač pro pevný zvuk nejsou malé

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

Perfect Sound Group

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio