800 150 dynaudio partner

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 1

Anglické Q Acoustics lze stále ještě označit za mladou firmu - na druhou stranu od svého založení v roce 2006 ušla pořádný kus cesty a vydobyla si pevnou pozici na trhu díky elegantním tvarům, příjemnému zvuku a hlavně přívětivým cenovkám svých reprosoustav. Firemní portfolio nově doplnil regálový model Concept 300, navazující na doposud trochu osamocený, výše cenově postavený sloupek Concept 500 a značka je na svou novinku evidentně hodně hrdá.

Už na první pohled je jasné, kdo za Concept 300 stojí - ty hladké, zakulacené a organicky nenásilné linie si jen tak nespletete. Třístovky jsou pak vlastně "zkrácenou" verzí zmíněných pětistovek; z toho lze dovodit, že jsou relativně úzké, zato však relativně hluboké a na poměry regálovek jsou pak i celkem vysoké.

V reálných číslech to znamená, že kabinety s elegantně zaoblenými rohy a hranami váží solidních 14,5 kg při šířce 22 cm, šířce 35,5 cm a hloubce 40 cm. Povrchové provedení pak je opravdu krásné - zajímavé nejenom kontrastním pruhem dýhy u zadní stěny ozvučnice, ale i tím, jak dobře je hluboký lak zpracovaný. Jsou to prostě fešné moderní reprosoustavy.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 2

Čelní stěna hostí dvojici reproduktorů, přičemž koláč toho středobasového se zakusuje do planžety tweeteru a vše je zasazeno bez viditelných šroubů. Planžeta vysokotónového měniče má lehké prohnutí pro zlepšení vyzařovací charakteristiky a blízkost měničů napomáhá celkové integraci. Zadním panelem pak prochází výdech plastového bassreflexového nátrubku a pod ním je instalována deska s dvěma páry fortelných reproterminálů a nad nimi se nachází tři otvory, z nichž dva mohou být spojené kovovým můstkem. Jde o jemné ladění nejvyšších tónů - absence můstku znamená o 0,5 dB méně u tweeteru, můstek v pozici na fotkách je "neutrál" a můstek v pozici mezi prostředním a pravým otvorem 0,5 dB přidá.

Co stojí za pár vět, to je originální podstavec. Nejde jenom o jeho vizuální jinakost, on je za ní totiž i skutečný smysl. Jednak stojí ozvučnice na odpružené základové desce, jednak trojnožka dle tvrzení Q Acoustics vibruje nejméně ze všech koncepcí a tím pádem nejméně ovlivňuje i samotnou ozvučnici. Ocelové nohy stojanu Tensegrity pak zajišťují bezproblémovou stabilitu - vlastně mnohem, ale mnohem jistější, než by jejich vzhled napovídal.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 3

Ozvučnice Concept 300 je vyrobená z MDF profilů - konkrétně ze tří vrstev MDF, oddělených od sebe vrstvou tlumícího gelu. Výrobce to nazývá technologií Dual Gelcore a primárním účelem je potlačení vysokofrekvenčních rezonancí. O ty nízkofrekvenční na druhém konci spektra se stará poměrně bohaté vyztužení systémem Point 2 Point. Výztuhy jsou pak na specifických a měřením zjištěných místech a je jich jen tolik, kolik je prý nutně potřeba, aby kabinety uvnitř nebyly přeplněné a plně se využil pracovní objem 11,4 litru.

O střed a spodek frekvenčního rozsahu se stará 16,5 cm kónický reproduktor s membránou z impregnovaného papíru s ferritovým magnetickým systémem (s konkrétně dvěma magnety a měděným zkratovacím kroužkem, doplněním o indukční kroužky pro kompenzaci magnetických vlastností). Cívka má průměr 3,5 cm.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 4

Nejvyšším tónům je vyhrazena kopulka o průměru 2,8 cm - je tkaná z impregnovaného mikrovlákna. Celý reproduktor je odpružený a izolovaný od vibrací ozvučnic gumovou vrstvičkou. Reproduktor má svou vlastní maličkou pracovní komoru a i tady je zkratovací měděný kroužek.

Concept 300 jsou navrženy jako dvoupásmové s tím, že frekvenční výhybka je nastavena na 2 500 Hz. Výrobce udává frekvenční rozsah 55 - 30 000 Hz (ovšem neudává toleranci), standardní 6 ohmová impedance přiznává propad k hodnotě 4,7 ohm a charakteristická citlivost 84 dB / 2,83 V / m patří k poněkud podprůměrným, což zavdává lehkou pochybnost v tom, že udávaný minimální doporučený výkon zesilovače 25 Wattů bude skutečně stačit.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 5

Q Acoustics Concept 300 jsme poslouchali v pražském studiu HIFI CZ - společnost jim dělal třeba napájecí filtr ISOL-8 Substation Integra nebo všestranný Teac NR-7CD, ale k dispozici byl i gramofon EAT Forte S. Propojeno bylo kabeláží z nejvyšších pater katalogu WireWorld a ke srovnání bylo mnoho a mnoho různých reprosoustav - nicméně na stejné sestavě jsme slyšeli třeba Concept 500, ale i NHT C-3, NHT C-4 nebo několikero modelů Magnat - třeba Signature 1105 nebo Humidor.

Přestože jsou Concept 300 regálové, jsou poměrně velké a tak už od nich (nehledě na cenovku) prostě už nějaký bas čekáte - a on tam skutečně je. Trochu nabublanou "No Sanctuary Here" Chrise Jonese ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay | 3/2014) přehrály Concept 300 s gustem a na poměry čehokoliv regálového a dvoupásmového s opravdu vynikající plností. Přitom nemáte pocit, že je to bas nafouknutý pro efekt - prostě tam je. Je lehce sladší, měkčí a řekněme laskavý, tak jak je u firmy zvykem - na druhou stranu má dobrou definici, tóny jsou oddělené a podané bez napětí a nucenosti. Není to mohutný a hřmící bas, ale je ho dost a je moc příjemný a britsky distingovaný.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 9

Ona příjemná bohatost co do barev a jemná uvolněnost co do stylu prezentace je patrná i ve středním pásmu - třeba na zpěvu Sophie Zelmani v "How It Feels" ("Dali CD Vol. 3" | 2012 | Dali | 280939). Máte pocit, že hlas je až trochu zdůrazněný a dominující, ale je krásně hebký, jemný a velmi, velmi příjemný ve své přirozeně působící vřelosti. Ze zvuku Concept 300 necítíte ani špetku techničnosti; ale ačkoliv to není monitor s takovou tou soustředěnou, pevnou reprodukcí, hlas je nekomplikovaně srozumitelný, bohatý a nadprůměrně velký. Přes onu měkkost a vřelost ve zvuku pak nenalézáte stopy nekonkrétnosti - je to už jednoduše solidní high-end se vším všudy.

Cinkot všemožných činelů v "Hello Dolly" Jerryho Hermana v podání Dutch Swing College Band ("Jazz Masters Vol. 4" | 2017 | STS Digital | STS-6111166) byl pak také příjemně přesvědčivý i s ohledem na cenovku. Tonálně jsou Concept 300 spíše trochu vřelejší a celkově obecně maličko jemnější (byť tweeter působí přímočařeji než středobas), zato ale hladké a naprosto bezkonfliktní, aniž by to znamenalo jednolitý šum místo oddělených cinkutí. Dokonce mají Concept 300 v dané cenové hladině vynikající rozlišení.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 13

Z řečeného jste patrně již pochopili, že ani Concept 300 se nijak nevymykají firemnímu klidnému a lehce plujícímu firemnímu zvukovému ladění - přesto jim nechybí šťavnatost a dynamika a i mnohé perkuse v "Kote Moun Yo?" Markuse Schwartze a Lakou Brooklyn ("System Solution" | 2019 | Nordost) mají solidní život, solidní údernost a plnost. Nemáte pocit, že je to nějaké nezkrotné drama, zvuk Concept 300 vám ani neroztřese okenní tabulky, ale tak nějak samozřejmě a pohodově dýchá a žije ve své plnosti a bohatosti, že si toho v reálu ani nevšimnete.

V Rutterově "Nativity Carol" ("First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) si zase všimnete, jak neokázale a neefektně nakládají Concept 300 s detaily a nuancemi - jako první totiž poutá pozornost zvuk a hudba jako celek, atmosféra nahrávky a vůbec to skutečně důležité. Celková netechničnost a přirozenost nikam nepostrkují drobné nuance za účelem wow efektu, prostě to všechno tak nějak plyne jako velký a sytý celek - a přitom když se uvolníte vposloucháte, tak bez potíží odlišíte mužskou a ženskou část sboru, zaznamenáte echo velkého kamenného prostoru, ale hlavně - hlavně oceníte tu skvělou integraci všech informací do přesvědčivého, realisticky nezdůrazněného celku, který to nijak nutkavě nedává na obdiv, ale obsahuje spoustu a spoustu vrstev - jako skutečné koncerty.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 18

Pusťte si Stingovu "Englishman in New York" ("Die Perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay | 10/2010) a oceníte i to, že trochu větší zvuk zvládne nekomplikovaně rozprostřít hudební scénu v pravolevém i předozadním směru. V tom pravolevém šířku scény definují ozvučnice, ale opět je to díky celkově opravdu dobré integraci zvuku přehledné a přirozeně působící. Není to takový ten "dvoupásmově-regálově-soustředěný" přednes s až monitorovou přesností - hudba tu spíše dýchá a rozlévá se všude okolo, ale ne v nekonkrétní mase, která by vás zalévala. Prostě jen máte pocit obklopení hudbou.

Každopádně jak už bylo zmíněno, ani Concept 300 neustupují od firemního zvukového charakteru - tak i "Má Vlast" Bedřicha Smetany v podání London Symphony Orchestra na disku pro Bowers&Wilkins zněla velmi hudebně, bylo velmi příjemné ji poslouchat, protože nemáte pocit jakékoliv nedostatečnosti. Hudba pluje, je vstřícná, vřelá a pohodová, můžete hrát potichu i nahlas, ale nakonec patrně stejně skončíte na běžné domácí hlasitosti, kde už všechno funguje a je to příjemné. Je tu takový ten britský nadhled se špetkou vřelosti, který z poslechu Concept 300 dělá dlouhodobě neúnavnou záležitost.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 15

Regálové Q Acoustics Concept 300 jsou rozhodně zajímavé reprosoustavy pro ty, kteří ocení jejich moderní design, kteří ocení jejich naprosto nekonfliktní a přesto technicky fungující zvuk a kteří hlavně nechtějí mít v místnosti přeci jen výraznější masu Concept 500. Protože pokud vám právě velikost nevadí, nabídnou Concept 500 přeci jen plnější a dynamičtější zvuk (z čistě fyzikálních důvodů) za nepříliš velký příplatek. Lze to říct ale i obráceně - Concept 300 jsou totiž ke Concept 500 až překvapivě blízko a to při podstatně menších rozměrech. Celkově pak jsou Q Acoustics Concept 300 muzikální reprosoustavy, které - bez špetky jakéhokoliv negativního přídechu - splňují přesně to, co by luxusní lifestyle měl splňovat. Mají řádnou technickou úroveň, jsou krásně zpracované, vypadají moderně a zvukově možná nejsou zrovna pro audiofily, ale užije si je kdokoliv a na jakékoliv hudbě, pokud jeho cílem bude právě to, že chce fajnově a zábavně poslouchat. Concept 300 mají jednoduše šmrnc...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 60 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, hodně polic s komponenty a několik akustických panelů) byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Frekvenční odezva v reálném a vlastně živějším prostoru byla působivě vyrovnaná od 40 Hz až do 20 000 Hz. Patrné je nicméně zdůraznění energie mezi 150 a cca 1 000 Hz, na druhou stranu v celém zmiňovaném rozsahu se reprodukce vejde do běžné tolerance +/- 3 dB. Propad na úrovni 400 Hz jde více na vrub prakticky čtvercovému poslechovému prostoru a jeho akustickým vlastnostem. Není to ideálně vyrovnaný přednes, ale obstojí velmi důstojně i v rámci své cenové hladiny a je rozhodně vyrovnanější, než valná většina konkurence - a nakonec ani pod úhlem neztrácí svou vyrovnanost.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Reprosoustavy se drží nad úrovní 5 ohm, kterým se přibližují mezi cca 150 a 250 Hz, svým chováním jsou to příkladné 6 ohmové reprosoustavy. Sedlo na 45 Hz naznačuje, že právě někam sem je laděný bassreflex. Křivka je pak čistá, prostá nespojitostí a dalších prvků, které by naznačovaly nežádoucí chování kabinetů. Elektrická fáze má kolem 90 Hz celkem znatelný výkyv směrem do záporných hodnot, ale nemělo by to být nic kritického s ohledem na elektroniku vhodnou pro tuto cenovou kategorii reprosoustav.

2019 03 29 TST Q Acoustic Concept 300 m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 99 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vizuální elegance a krásné zpracování

+ příjemně muzikální a pohodový "firemní" zvuk

+ pěkná barevnost

+ dobrý detail

ZÁPORY

- za nějakých 15% navrch můžete mít plnější zvuk Concept 500

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz 

DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies