800 150 dynaudio partner

2018 05 31 TST Emotiva Airmotiv T1 1

Americká značka Emotiva nemá za sebou moc dlouhou historii, přesto už si stihla získat pozornost těch, kteří chtějí "hodně muziky za málo peněz", pokud se to tak dá říct. Firma se pak nebojí ani domácího kina a v jejím katalogu najdete kompletní řešení pro dvou- i multikanálové audio zážitky. Za návrhem produktů pak stojí několik lidí se zkušenostmi z vývoje pro opravdu zvučná a tradiční jména amerického high-endu. Ale Emotiva, to nejsou jen zesilovače, převodníky a procesory, ale také paleta reprosoustav, určených nicméně primárně právě do kompletních firemních sestav.

Druhým nejvyšším modelem jsou sloupy Airmotiv T1 výrazně amerického střihu co do designu i zvuku, s výrazně přátelskou cenou, vezmeme-li v potaz množství "hmoty", které obdržíte. Pokud hovoříme o zaoceánské estetice, tak máme na mysli ten zvláštní americký rys, který příliš nedbá o luxus v našem evropském slova smyslu, ale spíše o účelnost tvarovou i materiálovou. A proto i Airmotiv T1 působí jaksi účelně, možná až trochu technicistně.

Sloupky mají v základu klasicky tvarovanou ozvučnici z 1,5 cm MDF profilů s vnitřními příčkami, odlišnost zajišťuje přidaná čelní stěna s místy výraznými zkoseními a hranami - výrobce říká, že tyto tvary snižují difrakce na hranách a pomáhají k lepší prostorovosti reprodukce. Čelo je z bytelných 2,5 cm HDF desek v hladkém povrchu, zbytek skříní je ukryt pod vinylovým, trochu jednoduše, ale rozhodně ne nekvalitně působícím povrchem. Zajímavé jsou osmiúhelníkové rámečky kolem reproduktorů, které jen potrhují "hranatost" celku. Nebýt zlatavě prosvítajícího páskového tweeteru, vše by bylo vyvedeno v decentní černi.

2018 05 31 TST Emotiva Airmotiv T1 2

Zadní stěna je pak úplně rovná, jednoduchá, jen v dolní části se otevírá pod běžnou vaničkou se stupňovitě rozloženými dvěma páry neméně běžných reproterminálů vysloveně obří nátrubek bassreflexu.

Airmotiv T1 jsou poměrně velké - jejich 18 kg je ukryto ve výšce cca 94 cm, šířce cca 28 cm a hloubce cca 20,3 cm. Jinými slovy, dostanete za své peníze opravdu sloup, žádný nenápadný sloupeček.

2018 05 31 TST Emotiva Airmotiv T1 3

Emotiva Airmotiv T1 jsou koncipovány jako třípásmové. O nejvyšší tóny se pro firmu charakteristicky stará skládaný pásek, který si Emotiva nechává vyrábět na zakázku, membrána má šířku 2,5 a výšku 3,2 cm. O středy se stará kónus o průměru 13 cm, materiálem je tkané blíže nespecifikované vlákno, reproduktor má poměrně výrazný fázový nástavec. Tónům nejhlubším je vyhrazena dokonce dvojice reproduktorů - 15 cm kónusy mají ve středu velkou kopulku a opět jsou utkány z identického vláknitého materiálu.

Se svými 88 dB / 2,83 V / m patří Airmotiv T1 k mírnému nadprůměru co do charakteristické citlivosti, jmenovitá impedance činí 4 ohmy. Přechodové frekvence na výhybce (se svitkovými kondenzátory a cívkami na vzduchovém jádře) se strmostí 12 dB / oktáva jsou nastaveny na 275 a 2 700 Hz. Udávaná frekvenční odpověď mezi 37 a 28 000 Hz (+/- 3 dB) se pak jeví vzhledem k velikosti membrán i ozvučnice jako realistická.

2018 05 31 TST Emotiva Airmotiv T1 4

Sloupové reprosoustavy Airmotiv T1 jsme poslouchali se všemi redakčními zesilovači i zdroji signálu - vystřídala se tak Norma Revo IPA-140 s OPPO UDP-205, Cambridge CXA80 s Cambridge CXC, ale i ASUS Xonar Essence One MUSES MKII s Naim Nait XS / Naim FlatCap / Naim NAP 250, nicméně teprve nové redakční přírůstky v kombinaci Teac NT-503 s Emotiva XPA-DR2 roztančily té-jedničky tak, jak mají být - je to zvláštní, ale právě firemní sety fungují nejlépe a není to jen o výkonu či něčem jiném, prostě k sobě sedí. Zkoušeli jsme nicméně třeba i kombinaci Rotel A14 / CD14 a další. O dalších součástech sestav více v pravém sloupci -->.

Od sloupů velkých jako Airmotiv T1 a ještě pocházejících zpoza oceánu tak nějak podvědomě čekáte mohutný "spodek", tedy razanci a objem basů. A ano, skutečně, i tyhle sloupky umí zabrat pěkně odspodu, ale jsou citlivé na to, čím je krmíte a také trošku na to, jak moc otočíte volume doprava; popravdě, je to až zmíněná Emotiva (prakticky bez ohledu na model) nebo třeba dosti disproporčně drahá Norma (a asi i jiné podobně naddimenzované řešení), které basové tóny semknou a zpevní, jinak mají Airmotiv T1 tendenci hrát poněkud měkce a s menší, než kýženou váhou. Sedne-li ale vše, pak je basová linka v "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) mohutná, ale nerozdivočelá, má ale fyzický důraz, byť je celkově trochu měkčí. Na danou cenu ale nabízí T1 vkusnou definici jednotlivých tónů a bas, který se dá dobře vystihnout jako kultivovaný.

2018 05 31 TST Emotiva Airmotiv T1 5

Ve středním pásmu, konkrétně na vokálech Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) ctí Emotiva také spíše takový robustnější a energičtější, ale přitom zároveň měkčí zvuk, sázející spíše na poddajnost a schopnost obejmout vás. Hlasy jsou v kontextu své kategorie dobře srozumitelné, nic neční ani se nezdá, že by něco scházelo, je to celé takové uvolněné, bez často slýchané americké pompéznosti, byť i zde cítíte snahu o velký zvuk. Zejména střední a vysoké frekvence pak působí velmi vyrovnaným, korektním, přesným dojmem.

Páskový tweeter pak funguje dokonce výtečně i nad rámec své cenové třídy, jeho podání činelu v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo lehké, vzdušné, činel byl sice trošku tenčí a decentně jemnější, nicméně velmi slušně artikulovaný a s dobrým podáním svého kovového charakteru a s objemem až překvapivě velkým, neuvadajícím. Svižnost reakcí páskového měniče dobře vykreslí i dozvuk činelu, vzhledem k ceně vlastně až výborně.

2018 05 31 TST Emotiva Airmotiv T1 7

Na probuzení dynamických schopnosti Airmotiv T1 potřebují výše naznačenou pečlivou stavbu celého systému. V té správné a zejména pak při alespoň trochu vyšší hlasitosti, kdy Airmotiv T1 přeci jen tak trochu po americku fungují nejlépe, tak při takové konstelaci nabídnou rozhodně solidní dynamiku - smyčce ve "Voodoo Child" v podání Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) měly zátah pěkně odspodu a i když byste vzhledem k velikosti možná čekali větší razanci a fyzickou důraznost zvuku, nechybí mu švih a pocit energičnosti.

Emotiva Airmotiv T1 také nejdou po detailech, ale spíše po hudbě jako celku, nicméně v rámci své třídy nabízí zejména ve středním a nejvyšším pásmu velmi solidní standard, na výškách dokonce očekávání překonávající. Claptonova "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) tak zněla takovým tím celistvě koncertním způsobem, oddělení jednotlivých linek bylo ale slušné a zvuk přehledný. Pokud chcete, aby se T1 plně otevřely, rozhodně stojí za to nedusit je zblízka nebo v malé místnosti, ale dát jim trochu prostoru k rozletu, se vzrůstajícím akustickým tlakem jako kdyby se zvuk nořil hlouběji a hlouběji do nahrávky.

2018 05 31 TST Emotiva Airmotiv T1 11

Co se týká podání prostoru v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5), Airmotiv T1 nabízí velmi široký sweet spot, stejně jako jsou až překvapivě nenáročné na pozici v prostoru (míněno při zachování nutnosti odsadit je alespoň půl metru od zdí a tak vůbec dodržet rozumné umístění vzhledem k velikosti). Scéna je homogenní, "unese" i poměrně výraznou rozteč reprosoustav bez roztržení a prakticky už necítíte přítomnost ozvučnic, což není u páskových řešení dostupných tříd rozhodně běžné.

V Cashově "Ain´t No Grave" ("American Recordings" | 2010 | american | B001395402) zdůraznily Airmotiv T1 jeho vokál (a opět přišel ten dojem, že ve vokálním pásmu fungují dobře), stejně jako poněkud syrové kovové přesýpání v pozadí. Zvuk není takový, že by se vám zaryl do kostí, Airmotiv T1 jsou celkově spíše v klidu, bez hran, ačkoliv živost jim neschází.

2018 05 31 TST Emotiva Airmotiv T1 10

Emotiva Airmotiv T1 jsou reprosoustavy přeci jen více amerického, než evropského střihu (byť se zdá, že zvukově se snaží vyjít vstříc i evropským uším), což se projevuje jednak v jejich vzhledu, jednak trochu i ve zvukové charakteristice. Možná byste od tak velkých reprosoustav čekali mohutnější basový základ nebo větší fyzický důraz, ale když přeci jen o něco otočíte hlasitost doprava, budete tam, kde chcete být. Navíc se zdá, že optimálně fungují Airmotiv T1 v kombinaci s firemní elektronikou, která je prostě tak nějak samozřejmě ukočíruje a hlavně svým charakterem je doplňuje. Airmotiv T1 nejsou typicky audiofilské reprosoustavy dle evropských zvyků, ve správně vyladěné sestavě ale budou díky svému velkému zvuku a solidní energii ideálním allrounderem ve stylu "hodně zvuku za rozumné peníze", navíc zvládnou jak hudbu, tak filmy a z takového pohledu jsou prostě za 25 tisíc solidní nabídkou.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 05 31 TST Emotiva Airmotiv T1 m1

Naměřená frekvenční charakteristika ukazuje na solidně vyrovnaný průběh reprodukce v pásmu 250 - 20 000 Hz, kde není vzhledem k cenové hladině nic k vytýkání a ani páskový tweeter nevykazuje často vídaný pokles energie v nejvyšších úrovních. Velký peak nad 100 Hz pak dává tušit výrazně energické naladění vyššího basu, což odpovídá poslechovým zkušenostem. Bas je prostě mohutnější, rozmáchlý, "americký" a přeci jen na efekt naladěný. Reálný nástup kolem 40 Hz odpovídá velikosti.

2018 05 31 TST Emotiva Airmotiv T1 m2

Průběh impedance (červená linka) ukazuje na naladění bassreflexu kolem 38 Hz, na úrovni 100 Hz je vidět propad na 3 ohmy, což bude pro kontrolu basů vyžadovat na danou třídu spíše dosti nadstandardní elektroniku. Není divu, že nejlépe fungují T1 s firemní elektronikou. Impedance je ale prostá výkyvů a od 200 Hz se drží velmi pečlivě kolem 4 - 6 ohm, tedy v bezproblémových mezích. Ani elektrická fáze neukazuje na potíže, ale pod 100 Hz jen potvrzuje nutnost připojit k T1 pořádný a stabilní zesilovač s proudovou rezervou.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [✓]

Kč 24 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ sytý a velký zvuk

+ rozumná cena

+ pěkná prostorovost

+ výrazné a živé středy

ZÁPORY

- zpracování a volba materiálů jsou spíše dle amerických standardů

- jsou poměrně citlivé na charakter připojeného zesilovače

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 dynaudio roadshow

200 200 avitsmart

200 200 otevreni amarock

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home [2]
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

corner amarock studio