HIFIStyl

2017 10 06 TST Marantz SA 10 1

Nová referenční řada proslulé značky Marantz nese označení "10" a kromě mohutného integrovaného zesilovače PM-10 sestává už jen z SACD přehrávače SA-10, jehož funkce jsou podle dnes populárního trendu rozšířeny o řadu digitálních vstupů. To je ale to jediné, čemu se Marantz podřizuje, jinak jde už od pohledu vidět, že poslední dvě dekády se drží vlastní "tváře".

Přístroje Marantz totiž prostě poznáte - stačí se chvilku dívat a objevíte vše, co dělá opticky Marantz Marantzem. Třeba lehce vypouklý čelní panel rozdělený na tři bloky, podsvícení boků prostředního z nich nebo hvězdu, která nemůže na žádném přístroji této značky scházet.

Přehrávač SA-10 má všechny prvky uložené uprostřed; nejdůležitější jsou pochopitelně nízká dvířka, skrývající kovový šuplík mechaniky. Vedle něj jsou tlačítka Play a Eject, pod tímto elementárním blokem najdete displej s dostatkem informací a čtyři další ovládací tlačítka. Úplně dole pak je velké spínací tlačítko, vypínání displeje, přepínání vstupů nebo třeba 6,3 mm výstup na sluchátka s maličkým potenciometrem.

2017 10 06 TST Marantz SA 10 2

Na zadní části velmi robustního šasi z velmi bytelných hliníkových profilů najdete na měděné desce vstupní i výstupní konektory. Ty výstupní jsou tradiční - analogový linkový výstup má podobu nesymetrických cinchů i symetrických XLR, digitálně signál vyvedete jak koaxiálním, tak optickým konektorem. Příjemná je pak velká škála digitálních vstupů - krom klasické optiky a koaxu je tu i USB typu B pro připojení počítače a USB typu A, určené primárně pro připojení iPod / iPad / iPhone zařízení (což je třeba velmi komfortní při použití TIDAL a jiných služeb).

Samozřejmě můžete využít i propojení do jiných přístrojů Marantz pomocí vstupního a výstupního oranžového cinche - tudy se přivádí a sdílí pokyny dálkového ovládání.

2017 10 06 TST Marantz SA 10 3

Vnitřek přehrávače je pak udělaný bytelně a poctivě. Digitální sekce má vlastní odstínění, podobně jako je poctivě odstíněn toroidní transformátor, který je dokonce pod měděným poklopem. Zakrytá je také centrálně uložená mechanika, vnitřek šasi je měděný a stěny jsou opravdu bytelné - ostatně při rozměrech 44 x 41,9 x 12,7 cm (š x h x v) váží přehrávač 18,4 kg.

Srdcem přehrávače je nová firemní mechanika SACD M3, která umí jak klasická CD, tak (u Marantz samozřejmě) i SACD a příjemně také z DVD disků umí přečíst soubory s vysokým rozlišením (byť je asi logičtěji budete do přehrávače posílat přes USB). Alternativně signál zvládne SA-10 přijmout sadou digitálních vstupů s poctivou izolací pro minimální přenos šumu do obvodů. Zásadní je v moderní době hlavně USB-B s podporou PCM signálů 32 bit / 384 kHz a DSD 11,2 MHz.

2017 10 06 TST Marantz SA 10 5

Dále je tu obvod, který všechny průchozí signály upsampluje na DSD - jmenuje se Marantz Musical Mastering. Jde vlastně o načtení signálu, převzorkování na jednobitový stream o frekvenci 11,2 MHz, následné filtrování vysokých frekvencí mimo audio pásmo, odstranění šumu a prohnání 32 bitovým DSP čipem. Výstupní obvody jsou řešeny pomocí modulů HDAM (Hyper Dynamic Amplifier Module). Vstupní signál je časován podle své základní frekvence jedněmi ze dvou dostupných hodin.

Dobré je říct, že kompletní D/A převod je proprietárním řešením firmy Marantz, bez použití standardních čipových řešení. I díky tomu vlastně většina zpracování signálu probíhá ve formě 1 bitových pulsů - tedy v DSD.

Za zmínku stojí i to, že plně diskrétně řešený sluchátkový zesilovač je udělaný poctivě a není to tak jen jakýsi nutný doplněk, ale solidní "komponent v komponentu".

Přehrávač pracuje ve frekvenčním rozsahu 2 - 60 000 Hz, má dynamický rozsah 109 dB a separaci kanálů 105 dB. Celkové harmonické zkreslení pak nepřekračuje 0,0015%.

2017 10 06 TST Marantz SA 10 6

Marantz SA-10 jsme poslouchali primárně s jeho adekvátním kolegou PM-10. Došlo ale samozřejmě i na kombinaci se zesilovači Naim Nait XS + Naim FlatCap XS + Naim NAP 250, Norma Revo IPA-70B nebo Cambridge CXA80 (spíše ze zajímavosti). Porovnávali jsem s OPPO UDP-205 nebo třeba Cambridge CXC (opět ze zajímavosti). Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Premio nebo Fischer&Fischer SN-70 - o dalších součástech sestavy se dozvíte v pravém sloupci -->.

Když spustí Charlie Haden své prsty na struny kontrabasu v "Noche de Ronda" ("Nocturne" | 2001 | Universal Music | 013 611-2), zůstanete prostě jen tak sedět - každý tón, každé brouknutí je působivě hluboké, konkrétní a hlavně má tak přesvědčivou váhu a barvu tónu, že prostě téměř cítíte nástroj v místnosti. Moc se nám líbila i síla, s níž každé brouknutí přehrávač vypustí do světa, je to velmi konkrétně artikulovaný, pružný a sytý tón, kulatý a naprosto konkrétní.

Stejně tak úžasný je detail a soustřednost, s jakými SA-10 reprodukuje vokál Renée Fleming v "Hallelujah" ("Dark Hope" | 2010 | Mercury | 2739699). Přes spíše jen průměrnou kvalitu nahrávky tu není ani vidu ani slechu po čemkoliv nepříjemném (byť limity jako jistá plochost naopak vyzní naprosto zřetelně), naopak hlas byl velmi dospěle vystižený - proporčně velký, plný, snadno srozumitelný, posazený kupředu a čistě zaostřený, zněl s lehkostí a nenásilností, bez stop mechaničnosti a vůbec už prostě snadno vynikala jeho konejšivost i celé myriády detailů; bylo až překvapivé, kolik toho SA-10 zvládne vydolovat.

2017 10 06 TST Marantz SA 10 7

Stejně famózní jsou i nejvyšší frekvence - činel v "Dreaming" od Art Ensemble of Chicago ("Live in Berlin" | West Wind | WW2051) v sobě nesl klid a hladkost, přesto ale také žádoucí kovovou zvonivost bez efektu, strukturu a celkově velkou spořádanost; zvuk činelu byl velmi realistický, nepřehnaný do objemu ani znělosti, velmi, velmi rychlý, detailní a vynikajícně zřetelný. Žádná ostrost, žádná otupělost - prostě velmi příjemně přirozený projev.

Dynamika orchestru hrajícího Lisztova "Mefistofela" ("Faustovská symfonie" | 1995 | Denon | CO-78826) byla opojně nezkrocená, přehrávač vnesl do zvuku tu krásnou mohutnost, velikost a robustní energii mnohohlavého tělesa. Zejména v kombinaci s PM-10 se vám dostane přívalu důrazu v živém a výbušném, rychlém a autoritativním zvuku. Žádná špička nepůsobí nad možnost SA-10. A nejde jen o celkovou dynamiku, ale i jemné změny dynamiky jednotlivých nástrojových sekcí jsou vystiženy s jistotu a - nelze to říct jinak - prostou, přesvědčivou přirozeností.

Jak už bylo naznačeno, SA-10 má dar veliké detailnosti - přitom ale ani řízněji nahranou skladbu jako "Not too late" z živáku Lindsey Buckhingmaha ("Live at the Bass Performance Hall" | 2008 | Reprise | 9362-49903-1) nenechá říznout vás do uší, ani zbytečně nezdůrazní žádné nectnosti. Všeobecně již skutečně špičkové rozlišení se navíc pojí s onou samozřejmostí a s nadhledem, žádné vypichování jednotlivostí, ale nenásilná komplexnost a celistvost.

2017 10 06 TST Marantz SA 10 in 1

Marantz SA-10 vnáší do reprodukce tu zmíněnou přirozenou jistotu, díky čemuž i hudební scény v "The Foggy Dew" od The Chieftains ("The Wide World Over" (2002 | rcaVictor | 09026639172) měla velkou šířku v pravolevém směru a zřetelnou hloubku, pevné usazení nástrojů i jejich jasné ohraničení - jinými slovy, co nahrávka zachytila, to je tu prezentováno přirozeně a plasticky, je to jednoduše trojdimenzionální prostorový efekt jak má být.

SA-10 je pak velice muzikální, opět i s průměrnou nahrávkou jako je "Song to say goodbye" od Placebo ("Meds" | 2006 | 0602537175369) se ukázalo, že je to též nebývale tolerantní stroj. I z takové nahrávky totiž vykřesá život bez ohledu na dynamické limity, podpoří rytmus svou plností a baví energií a plynulostí. Tak nějak samozřejmě cítíte, že nahrávka by mohla rozkvést ještě mnohem, mnohem, mnohem víc, kdyby se byl zvukař víc snažil, ale není to nepříjemné, což je skvělé.

2017 10 06 TST Marantz SA 10 in 6

Marantz SA-10 je stejně povedeným, dospělým, všestranným a nesmírně příjemně poslouchatelným SACD přehrávačem jako je jeho sourozenec PM-10 povedeným zesilovačem. Výjimečně robustní stavba, výjimečně spolehlivá mechanika a hlavně přirozený, muzikální, velmi detailní a velmi dospělý přednes činí z roztočení jednoho každého kotoučku čirou radost, provázenou až dětinským nadšením ze zvědavosti, jak asi bude hrát ještě ten další a další kotouček. SA-10 je sice řádně drahá hračka, ale je z toho světa, ve kterém je hudba čistou zábavou, při níž je vám elektronika dospělým a talentovaným průvodcem.

Kč 190 000,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rychlá, tichá a důvěryhodná mechanika

+ skvělá detailnost

+ delikátní komplexnost

+ kvalita zpracování

ZÁPORY

- nic, tohle je opravdu dospělý stroj

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz | www.marantz-hifi.cz 

XAVIAN Concertino - výjimečná nabídka

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio 200 200 hifiguide Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Bowers & Wilkins 700 S3

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies