Model 685 nepatří v produktovém portfoliu zrovna mezi nováčky, spíše naopak. V „sezóně“ 2007 / 2008 se uvedl na trhu oceněním EISA, která má značit ideálí komerční produkt – tedy spojení designu, funkčnosti i kvality. To vše by navíc mělo být okořeněno pro větší lákavost tím, že se jedná o druhý nejdostupnější model katalogu Bowers&Wilkins s cenovkou velmi lidovou. Za výzvu pak lze považovat to, že právě za poslední dva roky se přesně v této cenové kategorii „do patnácti“ objevilo několik velmi zajímavých a ceněných modelů jiných výrobců.

Vysoké počty produkovaných kusů jsou zárukou bezchybné kvality výroby, která přímo čiší z každého kousku těchto středně velkých stojanovek. Ať už elegantní černá barva povrchu, materiál na rozhraní plastu a gumy, který tvoří čelo reprosoustav, jednoduchý a design ozvláštňující štítek se jménem výrobce, který v jednom svém rohu skrývá výškový reproduktor, typicky „bowersovská" výpusť bassreflexu vpředu i stejně typická žluť středobasového reproduktoru, to všechno dýchá jednoduchostí (snad až strohostí), která ale nemá jediný kaz a působí velmi hodnotně. I zadní strana, tak jako celá reprosoustava, respektuje filozofii ostrých, rovných hran a krom plastové vaničky se stupňovitě umístěnými bi-wiringovými reproterminály nabízí ještě věc nevídanou - kovovou konzolu pro zavěšení na zeď, které se bude hodit pravděpodobně pouze budou-li 685 sloužit jako efektové reprosoustavy nebo budou hrát jako ozvučení komerčního prostoru. Vyzkoušel jsem je sice ne přímo zavěšené na zdi, ale postavené na polici těsně u zdi a i přes přední vyzařování bassreflexu (kterému můžete „ucpat ústa" dodávanou molitanovou záslepkou) nejsou v této konfiguraci úplně optimální - nejlépe jim je, tak jako většině podobných, na samostatném stojanu tak metr či možná i kousek více od zadní i boční stěny.

Přísně pravoúhlá sedmikilová ozvučnice dvoupásmové otevřené regálovky hostí dva měniče, oba typické pro konstrukce s logem Bowers Wilkins. O nejvyšší frekvence mezi 4 000 a 50 000 Hz se stará hliníková kalota o průměru 2,5 cm, zbytek pásma mezi 42 a 4 000 Hz vyzařuje 16,5 cm široký měnič s tkanou Kevlarovou membárnou, která má dle patentu BW omezovat stojaté vlnění a zprostředkovat lepší odezvu na elektrické impulzy. Udávaný frekvenční rozsah 42 Hz - 50 kHz je udáván v toleranci -6dB, po přesunu do přísnější a běžnější úrovně -3dB se smrskne na „běžných" 49 Hz - 22 kHz, kterým je při poslechu snadné uvěřit. Trochu rozháranější je pak impedance, kdy se na štítku pod terminály dočteme o hodnotě 8 Ohmů, ale v reálu klesá až pod 4 Ohmy, ačkoliv to není v ničem neobvyklé i u mnohem dražších modelů.

Bowersy 685 jsem měl možnost vyzkoušet na dvou velmi rozdílných sestavách, jedné cenově přiměřené a jedné cenově velmi nepřiměřené, v té dražší jsem pak ještě měl na chvíli možnost ještě vyměnit zesilovač. První sestavou, tou dostupnou, byl integrovaný tranzistorový zesilovač Rotel RA-06 a k němu odpovídající CD přehrávač Rotel RCD-06, které spolu s Bowersy tvoří kompletní sestavu „do padesáti". Druhou sestavu tvořil Arcam FMJ CD37 a FMJ A38, tedy zesilovač a SACD přehrávač, k nimž BW 685 zcela jistě nepatří, v poslední fázi se mi podařilo získat ještě elektronkový zesilovač PrimaLuna ProLogue One Premium. Vše to bylo propojeno kabeláží KrautWire Guru S, popřípadě KrautWire Awakening mezi zesilovačem a reprosoustavami. Nutno dodat, že jsem zkoušel i obyčejnou metráž „tkaničky" od Monster Cable - výsledek byl velmi podobnými dosplému kabelu KrautWire, Bowersy se tedy nezdají být nijak citlivé na připojenou kabeláž.

Nevím přesně, čím by mohl podobný efekt nastat, ale při poslechu těchto monitorků jsem se u všech nahrávek dočkal zvláštního podání prostoru - nejlépe to může demonstrovat Diana Krall a její „Quiet Nights". Umístění nástrojů bylo na danou cenovou třídu naprosto bezproblémové, stejně tak prostor prevo-levý, ač předozadního jsem se dočkal jen náznakem, což není v dané kategorii nic problematického. Celkově mohu toto podání bez problémů pochválit, skutečně je slyšet klavír vlevo, bicí mírně napravo a trochu vzadu.... zvláští však je, že celá zvuková scéna je posunuta výrazně dozadu, směrem od posluchače, což vytváří dojem, že zvuk vychází odněkud tak metr, metr a půl za reprosoustavami. Zkusil jsem tuto zvláštnost kompenzovat posunutím a natočením bedniček k sobě, od sebe, dopředu i dozadu, což mělo jistý efekt, v zásadě se ale stále celý hudební děj odehrával za soustavami. Po několika desítkách minut jsem si ale zvykl a neměl jsem problém to akceptovat jako přirozené podání.

Celkovým vyvážením tonálních barev i na stupnici agresivity se šest set osmdesát pětky nachází víceméně uprostřed, nejsou ani vřelé, ani analyticky chladné, nejsou příliš prezentní, ani nezní jako pod dekou. Přesto díky občasným výraznějším výškám nemohu říct, že by snad byly příkladně neutrální, pokud už bych pak musel pojmenovat, kterým směrem od neutrality maličko utíkají, bylo by to vstříc analytičnosti a chladnosti. U reprodukce houslí z allegra Vivaldiho „La Stavaganza Concerto op. 4 no. 3"v podání Rachel Podger a Arte Dei Suonatori (můžete najít na výběr „Crystal Cable Arabesque") se projevuje o něco méně muzikality než u Xavian Primissima a o něco méně přesnosti než u Usher S-520 II, ale i tak nenacházím body ke kritice. Kovový výškový měnič je dostatečně rychlý a nepřechází k nepříjemné agresivitě a to dokonce ani s komponenty Rotel, které jejich uživatelé často jako prezentní označují. Pokud bych tu měl něco vytknout, nebude tu ani nedostatek detailu, kterým se šestistvoky mohou porovnávat s oběma výše zmíněnými, ale spíše určitá menší schopnost vtáhnout do děje.

Anglicky hovořící země mají krásné slovo „all-rounder" - označují jím věc, která zvládá všechny aspekty své činnosti na dobré úrovni. Neváhal bych Bowersy do této role pasovat, stejným způsobem si poradí s klasikou, popem, rockem... Rammstein na svém posledním albu „Liebe ist für alle da" lavírují mezi dvěma posledními žánry a 685ky jej dokázaly převést do poslechové místnosti s překvapivou razancí, i když z nich s respektem k zákonům fyziky prostě nedostanete nejnižší basy. Baskytara zní ovšem dobře co do objemu a výborně co do přesnosti a kontur, Kevlarový měnič si zde snadno poradí. Basovou složku bych se nebál porovnat s Usher S-520 II, které sice působí o maličko přesněji a detailněji, ale v zásadě jsou to vyrovnaní soupeři.

Neutralita se sklony k analytičnosti je slyšet i z lidských hlasů - Pat Barber trochu postrádá ten nakřáplý samet a i když zůstává její hlas i nadále přitažlivým, dozvíme se spíše o malých detailech nádechů než o hřejivém celku, slyšíme jednotlivé části zvuku a musíme se trochu soustředit, abychom mohli skutečně poslouchat hudbu. Je mnoho posluchačů, kteří takový projev mají rádi, ten velmi detailní a prezentní přístup k nahrávkám a ačkoliv mé osobní preference leží o malý kus jinde, nemohu říct, že bych na šest set osmdesát pětkách nacházel nějaký problém.

Stingovo „vánoční" album „If on a winter´s night" je postaveno hlavně na jeho melodickém, jasně rozpoznatelném hlasu a zimně posmutnělých lidových melodiích z britských ostrovů. Barvy tónů jednotlivých nástrojů, textury strun i vše ostatní se zdá být zcela korektní, snad jen trochu chladněji podané. „Soul cake", můj nejoblíbenější kousek z této desky, má přesnou rytmiku, odhaluje v podání Bowers&Wilkins 685 prostor kolem jednotlivých nástrojů, nechává posluchače vnímat detaily hudebního dění, ale přestože objektivně nelze v této cenové kategorii vyčíst žádný reálný problém, což velí k prohlášení Bowersů za hodné své cenovky, ze zcela subjektivního hlediska je nemohu prohlásit za výborné, protože k tomu jim schází trochu méně chladné upjatosti a bylo by potřeba dodat trochu více muzikality a sytosti zvuku, čímž by se BW 685 zařadily svým charakterem mezi dva modely z této cenové hladiny, které momentálně považuji za nejlepší - Xavian Primissima a Usher S-520 II. Takhle zůstavají rozhodně ne špatnými (ba dokonce dobrými), ale přeci jen těmi „černými vzadu".

Kč 15 780,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ moderní design

+ možnost snadného umístění vč. pověšení na stěnu

+ nemají v zásadě žádný zvukový zápor, jsou velmi neutrální

ZÁPORY

- v dané cenové kategorii jsou výraznější, charismatičtější produkty, 685 se mohou zdát trochu nudné

- nevelký ideální poslechový úhel

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika