V portfoliu značky Acoustic Quality došlo v poslední době k poměrně výrazným proměnám - jednou z nich je využití přínosů nových strojů ve vzhledu a konstrukci ozvučnic nejaktuálnějších řad. Jednou z nosných sérií "nové vlny" AQ je řada Pontos, do určité míry kopírující vzhled a pojetí firemní "výkladní skříně" Passion.
Číslem 6 výrobce označil největší sloupek v této produkční řadě, konzervativně a s jasnými stopami "AQ linií" navržený poměrně mohutný box. Největší rozdíl oproti dosavadní produkci je zajisté ve volbě povrchového provedení buď v podobě bílého nebo v podobě černého piano laku moc pěkné kvality - ostatně 8 vrstev a finální leštění musí někde být poznat.
Sloupek má vizuálně oddělenou čelní desku a vůbec celkově velmi robustní stavbu - čistě pravoúhlé hrany skříně jsou lehounce zjemněné zaoblením laku a i když Pontos 6 nevynikají žádným konkrétním estetickým detailem, ve své jednoduchosti a se solidní výrobní kvalitou je radost na ně koukat.
Že tyhle sloupky patří do nové generace produktů AQ, to napovídá modelové označení u paty ozvučnice, otočené o 90 stupňů vlevo, v podobném duchu jako je použito i na řadě Passion. Ozvučnice mají vnitřní objem 61 litrů, vzduch vypouští mohutným předním bassreflexem poblíž spodní hrany a v používají v třípásmovém zapojení celkem čtyři měniče. Jejich MDF skříně s bohatými vnitřními výztuhami váží při rozměrech 101 x 25,6 x 32 cm (v x š x h) už poměrně citelných 25,5 kg.
Osazení pochází kompletně z katalogu dánských Scan-Speak, veškerá kabeláž pak od AudioQuest, konkrétně z modelu Rocket 33, bližší informace ale výrobce neuvádí. O výšky se nicméně stará populární a dobře fungující RingRadiator s textilní membránou, středotónový konus má membránu ze skelných vláken, úplně stejně jako zdvojený woofer na robustním závěsu.
AQ Pontos 6 patří s citlivostí 89 dB / W / m k těm snáze rozehratelným, nominální impedance činí 8 Ohm. Výrobce udává frekvenční rozsah v pásmu 6 dB a to od 25 do 43 000 Hz.
Pontos 6 jsme poslouchali na našich osvědčených redakčních sestavách - Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / OPPO BDP-105D, Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Srovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Premio a Xavian Perla a to přes kabely ZenSati Authentica a TelluriumQ Silver a Black. Další komponenty viz aktuální sestavy v pravém sloupci.
Jonesova "No Sanctuary Here" ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay) je bohatá na basové tóny, v podání Pontos 6 byla ještě o něco nasycenější. Reprosoustavy umí vyplnit i velkou místnost, naopak pod 20 m2 je basu zjevně moc a budete muset mít dobrou akustiku a lehkou ruku na hlasitosti, abyste se v něm až lehounce netopili. Pontos 6 ale umí vyzářit bas měkký, zakulacený a pěkně sytý, hustý jako horká čokoláda a přitom čitelný a pružný. Kontury jsou v rámci dané třídy konkrétní a s dostatečně pevným zesilovačem i pevné, možná by sloupkům slušelo o maličko utaženější podání, ale to půjde opět do velké míry zkorigovat i použitým zesilovačem.
AQ Pontos 6 pokračují ve firemní tradici přímého, nenačančaného, autenticitu vyznávajícího zvukového podání, proto i vokál Leonarda Cohena v "By the rivers dark" ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY Music | 88691918262) přednesly jako dobře čitelný, přímý a jasný, až studiově jistý a velmi přirozený, byť oproti běžně v dané třídě slýchanému ladění trochu méně muzikální. Hlas byl už dobře prokreslený, v žádném ohledu nepřehnaný, realistický a v dobrém slova smyslu jednoduchý, snadno přístupný. Pokud vás baví hebkost, barevnost a bohatá lehkost, bude to chtít při poslechu Pontos 6 chvíli trpělivosti, nicméně civilní, až studiově "rovný" a čistý hlas reprosoustav jde v rámci cenové třídy na jedničku.
Onu celkovou civilní, "jednoduchou" usazenost a neútočnost protáhnou Pontos 6 až do nejvyšších tónů. Ve "Wolkenmeer" Beo Brockhausena ("Closer to the music, vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) byly výšky právě tak správně objemné a energické, aby bezproblémově doplnily střední a nejhlubší pásmo, byly velmi solidně prokreslené a ani příliš znělé, ani zapadlé - opět se chce říct, že velmi "normální", byť tak jako celé spektrum přeci jen o ždibec sušší. Dostatečná měkkost a hladkost však umožňuje otočit hlasitost doprava beze strachu, že se objeví agresivita či přílišná tvrdost, jakkoliv bychom ostřeji hrající elektroniku k Pontos 6 asi úplně nedoporučovali - v tu chvíli byste se totiž díky transparentnosti reprosoustav o jejích neduzích bez příkras dozvěděli.
AQ Pontos 6 nejsou stavěné tak úplně na popůlnoční ševelení, takže pokud si chcete užít jejich plný dynamický potenciál třeba v Orffově "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2), musíte jim trošku "naložit". Je možná trochu překvapivé, že ne zrovna malý sloupek s poměrně velkými měniči nenabízí automaticky velký tlak a velké, rozmáchlé proporce, ale naopak se soustředí na udržení realističnosti, nepřehnanosti, férovou kontrolu a opět tak jen potvrzuje touhu hrát se studiovou věrností. I při větší hlasitosti pak orchestrální skladba zůstala pěkně čitelná, rozpracovaná ve vrstvách a kontrolovaná už tak rozumně, že působila veskrze konkrétně a živě. Sloupky nerozhodí ani citelné dynamické špičky, ač vám nezkoušejí pompézní energií rozevlát nohavice.
V "Love is the drug" od Roxy Music ("Best of" | 2001 | Virgin | 7243 8 10395 2 6) oceníte férovou transparentnost, už v klidu a jistě slyšíte zavrznutí podrážek o podlahu, slyšíte jasně jednu každou linku nástrojů, vnímáte jasně vokál a ten je navíc už nenásilně, samozřejmě srozumitelný, takže se ve skladbě dobře orientujete a Pontos 6 za dané peníze více než obstojí a už z vás spadne onen pocit, že byste potřebovali něco víc, jakkoliv nemáte pocit ultimativní, takové té krystalické, ale až chladné průzračnosti. Neloví se tu detaily na efekt, ale na smysluplnost.
Tak jako předtím, i u podání prostoru scény ve Vangelisově "Losing sleep" ("Voices " | 1995 | Warner Music | 0630 12786 2) se jasně osvědčilo nešetřit hlasitostí. Právě pak se zvuk "vyloupl" ven z ozvučnic a objevila se i hloubka scény, prostor celý jako by povyrostl. Pontos 6 obstojně drží přehlednost scény v pravolevém směru, nástroje už mají právě tak akorát místa, aby se nepřekrývaly a čitelnost a orientace je bezproblémová - opět svým pojetím budí tyto AQ dojem, že je to zcela standardní věc, že pevná lokalizace a věcné, realistické podání proporcí bez přikrašlování jsou pro ně běžná věc.
Se vším výše řečeným souvisí pak samozřejmě i to, že Pontos 6 nejsou nějak efektně živé nebo dravé, nejsou to hudební nástroje a "herečky" - působí trochu profesorsky či možná profesionálně. Proto neočekávejte žádnou zázračnou barevnost nebo efektnost, třeba Nohavicova "Dlouhá tenká struna" ("Babylon" | 2003 | Columbia | 511011 2) při realistické hlasitosti působila spíše jako klubový koncert, než reprodukce studiové nahrávky. Trochu věcný, přímý, v ničem nepřehnaný zvuk s, pravda, snad jen výrazněji hraným vyšším basem, nemá ani nic, čím by vás zklamal - je jasný a nepřikrášlený a co si pouštíte, to také co do zvukové kvality uslyšíte, což je vlastně cílem věrné reprodukce.
AQ Pontos 6 jsou v zásadě v tom dobrém slova smyslu klasické reprosoustavy AQ, v nové modelové řadě zabalené však v podstatně atraktivnějším balení a s modernějšími komponenty. Poměrně velký, robustní sloupek s velkými měniči a klasickými tvary je prý velice populární, protože kdo si ho domů postaví, má pocit, že má velký zvuk ve velkém balení za adekvátní peníze. Od AQ za svých 50 000,- dostanete až trochu studiový zvuk, pokud tak očekáváte efektní výbušnost pro domácí kino, nemusí to být úplně ono - Pontos 6 jsou nepřibarvené, přímé, jinak ale umí přehrávat hudbu civilně, věrně, klidně a tak autenticky, jak ji najdete na kotoučku, vinylu nebo serveru, tedy bez maskování a trošku i bez slitování. Pro svůj optimální provoz pak zaslouží hodně místa, protože si zaslouží hrát přeci jen trochu nahlas, aby plně rozkvetly a probudily se, s čímž samozřejmě souvisí i to, že spojit je s měkkým nízkovýkonným zesilovačem nebude cesta k ideálnímu úspěchu. Pokud hledáte velké a zvukově upřímné reprosoustavy do větších prostor, nová generace AQ bude fungovat velmi dobře...
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Měření potvrdilo u Pontos poslechový dojem s mohutnějším zastoupením spodních frekvencí, nicméně od zhruba 45 Hz se reprosoustavy vejdou do tolerance +/- 6 dB, nebýt právě peaku na "hezkém" basu kolem 110 Hz a naopak drobného propadu na 200 Hz, vešly by se i do +/- 3 dB - to by mohlo vyřešit pečlivé umístění a trochu větší odstup od podlahy (podložka, vysoké hroty,...). Vidět je i lehounce důraznější vokální pásmo.
Impedanční křivka Pontos 6 je "bezpečná", nikdy neklesající pod 4 Ohmy a krom nestandardně vysokého a prudkého peaku na 65 Hz, spojeného i s relativně zřetelným výkyvem fáze, se nejedná o složité reprosoustavy. Právě ale kvůli tomuto náročnému bodu v basové části bude dobré dbát na výběr zesilovače.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 49 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1201-aq-pontos-6#sigProIdb33ef2dec3
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkné provedení
+ velká ozvučnice pro milovníky velkých reprosoustav
+ pevný, ale ne tvrdý bas s dostatečným objemem
+ pocitově "rovný", přímý přednes
ZÁPORY
- mohly by být transparentnější
--- --- --- --- ---
DISTRIBUTOR: AQ | www.aq.cz
PRODÁVÁ:
HIFI STYL | www.hifistyl.cz
House of Music | www.hi-fisystemy.cz
Melodie | www.melodiecb.cz
Audiofriend | www.audiofriend.cz
Satan | www.satan.cz
Elektronet | www.elektronet.cz
Jasyko | www.jasyko.cz
Avemax | www.yamaha-shop.cz
AB Music | www.abmusic.cz