Solid Tech - referenční high-end audio racky

2024 04 30 TST Solid Tech Bridge of Silence 2 1

Severští Solid Tech vyrábí skvěle fungující antivibrační řešení pro audio komponenty a kabely a to za překvapivě rozumné cenovky. Jedním z takových příslušenství je i opora kabelů Bridge of Silence 2.0, který svůj číselný přídomek získal nedávno a aniž by se změnila cena, podstatně se přitom zvětšila velikost, váha a stabilita jejich základny.

Ve své podstatě je Bridge of Silence 2.0 stabilní podložka, z níž stoupají dva kovové sloupečky, mezi nimiž jsou nataženy dvě gumičky. Kabel lze položit buď prostě na ně nebo pro lepší stabilitu vsunout mezi spodní a horní gumu, což udrží na místě i objemnější kabeláž.

Je docela dobře známo a vyzkoušeno, že vyzvednutí jakéhokoliv z kabelů v audio systému lehce posune kvalitu reprodukce prostě tím, že vodiče nejsou v kontaktu se zemí – ať už jde o vibrace nebo o snížení nežádoucích elektromagnetických interakcí. Solid Tech i proto v druhé generaci stabilizační základnu z betonu (materiálu s nepravidelnou strukturou, který prý tak lépe izoluje kabel od statické elektřiny) zvětšil, kabely tak vedou o kousek výš. Napjaté gumičky mají sloužit k další vrstvě izolace, tentokrát od vibrací.

2024 04 30 TST Solid Tech Bridge of Silence 2 16

Jeden kus Bridge of Silence 2.0 váží celkem podstatných 650 gramů a má půdorys 16,5 x 8,2 cm, přičemž horní hrana kovových sloupků je ve výšce rovných 8 cm.

Měli jsme možnost v krátkém odstupu porovnat první i druhou generaci Bridge of Silence (ta druhá nemá logo vyvedené formou cedulky, ale gravírované), text se pak soustředí hlavně na tu novější s přídomkem 2.0 (protože tu starší už stejně těžko seženete).

2024 04 30 TST Solid Tech Bridge of Silence 2 15

Podložky posloužily jak pro naše primární redakční reprokabely Nordost Heimdall 2 (kde jsme srovnávali s Nordost SortLift), ale i pro ZenSati Authentica (tam zase běžně máme AudioQuest Fog Lifters) nebo Voodoo Labs Carbon Age. Zkoušeli jsme tedy vliv jak v primárním systému Métronome DSC, Norma SC-2 LN / PA 160 MR a KEF Blade One Meta, tak u „stolní“ sestavy EverSolo DAC-Z8, Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5.

Níže popsané dojmy z porovnávání se vztahují ke stavu, kdy byly reproduktorové kabely položené na zemi, nikoliv na SortLift, kde byly rozdíly patrné tak málo (myšleno SortLift vs. Bridge of Silence 2.0), že bychom si netroufli je připsat něčemu jinému, než psychoakustice.

2024 04 30 TST Solid Tech Bridge of Silence 2 14

Basová rytmika ve „Swoon“ Imogen Heap („Ellipse“ | 2009 | SONY | 884977078220) po zvednutí kabelů výš od povrchů má mírně osvobozující účinek, jak se zdá. Samozřejmě, že rozdíl to není nijak dramatický, je to opravdu jemná změna, dost možná si budete muset párkrát zkusit podložky odstranit. Ale zdá se, že jsou-li kabely v kontaktu s podložkou jen v nejmenším možném počtu bodů (což závisí na délce a spletitosti jejich cesty), tak bas působí trošičku hutnější a maličko poddajnější, jakoby snazší. Je to jaksi houpavější rytmika. Ale vzhledem k míře rozdílu jistě stojí za to řešit to jen u opravdu odladěných sestav s velmi vysokým rozlišením.

Hlas a akustická kytara v „Otcovi…“ (Zuzana Smatanová | „ECHO“ | 2018 | Pandora | 8588006725896) se zdají po podložení kabelovými vzpěrami Bridge of Silence 2.0 takové bujařejší, o něco volnější, lehčeji zpívající a drnkající, prostě o špetku živější. Je to maličký, ale ne neznatelný rozdíl. Možná je to dobře poznat na pocitu takové té vzdušnosti v pozadí nahrávky, která se zřetelněji objeví.

2024 04 30 TST Solid Tech Bridge of Silence 2 13

Šum činelů v „Alfie“ (Brad Mehldau Trio | „Day is Done“ | 2005 | nonesuch | 0075597991024) pak byl v sestavě s Bridge of Silence 2.0 o něco konkrétnější. Zaševelení se zdá být jasnější, hlavně kvůli tomu, že nepatrný, reálně nevnímaný šum (tedy do doby, než zmizí) je pryč. Opět jde o naprosté nuance (i na velké sestavě s opravdu dobrou informativností), ale ne že by tam nebyly.

Zde stojí za to zmínit, že na ultra dotažené sestavě dovozce (Rockport Technologies Avior II / Vitus Audio SS-103 / Vitus Audio SL-103 / Nordost Valhalla 2 / Kalista DreamPlay X atd.) byly rozdíly slyšitelnější – ovšem stále z kategorie velmi jemné změny.

2024 04 30 TST Solid Tech Bridge of Silence 2 12

Nejvýraznější (ač stále drobný) rozdíl jsme vnímali na dynamice, možná přesněji na takové té důraznosti a odhodlanosti reprodukce ve skladbě „Lepidlo“ (Katarzia | „Antigona“ | 2018 | Sinko Records | SR0114), záznamu plném silných elektronických tónů. Ty působily maličko robustnější, s o pár procent větším drajvem.

Měli-li bychom posoudit vliv na rozlišení, respektive přehlednost spletité „The Beltway Bandits“ Franka Zappy („Jazz from Hell“ | 1986 | Universal | 0824302387528), řekli bychom, že všechno působilo o špetku uhlazeněji, spojitěji a tím pádem celkově jaksi snáze. Není to o tom, že by rázem zmizelo nějaké rušení nebo jste zaslechli doposud nepřítomné zvuky, je to jen jemňoučké povytažení k větší výraznosti. Ne velké, přesto, jak se zdá, zaslechnutelné.

2024 04 30 TST Solid Tech Bridge of Silence 2 11

Na podání prostoru v „Ved en ung kunstners baare“ Carla Nielsena (Emerson String Quartet | „Intimate Voices“ | 2006 | Deutsche Grammophon | B00006340-02) jsme se museli docela soustředit, ale nakonec bychom řekli, že s podložkami pod kabely působil zvuk o maličký kousek větší. Snad je to tím stále stejným efektem takového toho celkově nepatrně klidnějšího pozadí zvuku a všeobecného uklidnění.

S malými doplňky s proklamovanými zřetelnými efekty jako kdyby se v posledních letech roztrhl ve světě hi-fi roztrhl pytel. Některé jsou vskutku esoterické a často i nestřídmě drahé. V tomto kontextu působí podpěry pro kabely Solid Tech Bridge of Silence 2.0 vlastně racionálně a to i cenově. Kdyby nic jiného, pomáhají rozhodně v organizaci rozvodu vaší kabeláže, ať už o ně vodiče jen opřete nebo třeba nějaké vzpurnější zaháknete mezi gumičky a tím je podržíte na požadovaném místě. To u druhé generace jde ještě lépe, protože podložka sama je dosti stabilní a těžká (což je však v některých těsnějších prostorách zároveň i trochu nepraktické). A dělají tedy vlastně Bridge of Silence 2.0 nějaký slyšitelný rozdíl? Zdá se, že oproti stavu, kdy se kabeláž povaluje po zemi ano – ať už jde o nějaký elektrický efekt nebo potlačení vibrací, jemňoučký vliv jsme zaznamenali. Dlužno říci, že to platí pro „velkou“ sestavu, na těch menších pořízení takového doplňku krom zlepšení organizace valný vliv nemá. Ale jestliže máte skutečně high-endový systém s opravdu vysokým rozlišením a chcete „ještě kousek“, pak proč ne – za fér cenu získáte praktické příslušenství s potenciál k maličkému zvukovému posunu.

Kč 6 190,- / 2 ks

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fér cena

+ stabilita (zejména u verze 2.0)

+ možnost položení kabelu i jeho fixace mezi gumičky

+ zvednutí reprokabelů z podložek (možná kupodivu) skutečně lehce otevřeno reprodukci

ZÁPORY

- verze 2.0 je možná už pro některé těsnější instalace příliš objemná

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies