Severští Solid Tech vyrábí skvěle fungující antivibrační řešení pro audio komponenty a kabely a to za překvapivě rozumné cenovky. Jedním z takových příslušenství je i opora kabelů Bridge of Silence 2.0, který svůj číselný přídomek získal nedávno a aniž by se změnila cena, podstatně se přitom zvětšila velikost, váha a stabilita jejich základny.
Ve své podstatě je Bridge of Silence 2.0 stabilní podložka, z níž stoupají dva kovové sloupečky, mezi nimiž jsou nataženy dvě gumičky. Kabel lze položit buď prostě na ně nebo pro lepší stabilitu vsunout mezi spodní a horní gumu, což udrží na místě i objemnější kabeláž.
Je docela dobře známo a vyzkoušeno, že vyzvednutí jakéhokoliv z kabelů v audio systému lehce posune kvalitu reprodukce prostě tím, že vodiče nejsou v kontaktu se zemí – ať už jde o vibrace nebo o snížení nežádoucích elektromagnetických interakcí. Solid Tech i proto v druhé generaci stabilizační základnu z betonu (materiálu s nepravidelnou strukturou, který prý tak lépe izoluje kabel od statické elektřiny) zvětšil, kabely tak vedou o kousek výš. Napjaté gumičky mají sloužit k další vrstvě izolace, tentokrát od vibrací.
Jeden kus Bridge of Silence 2.0 váží celkem podstatných 650 gramů a má půdorys 16,5 x 8,2 cm, přičemž horní hrana kovových sloupků je ve výšce rovných 8 cm.
Měli jsme možnost v krátkém odstupu porovnat první i druhou generaci Bridge of Silence (ta druhá nemá logo vyvedené formou cedulky, ale gravírované), text se pak soustředí hlavně na tu novější s přídomkem 2.0 (protože tu starší už stejně těžko seženete).
Podložky posloužily jak pro naše primární redakční reprokabely Nordost Heimdall 2 (kde jsme srovnávali s Nordost SortLift), ale i pro ZenSati Authentica (tam zase běžně máme AudioQuest Fog Lifters) nebo Voodoo Labs Carbon Age. Zkoušeli jsme tedy vliv jak v primárním systému Métronome DSC, Norma SC-2 LN / PA 160 MR a KEF Blade One Meta, tak u „stolní“ sestavy EverSolo DAC-Z8, Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5.
Níže popsané dojmy z porovnávání se vztahují ke stavu, kdy byly reproduktorové kabely položené na zemi, nikoliv na SortLift, kde byly rozdíly patrné tak málo (myšleno SortLift vs. Bridge of Silence 2.0), že bychom si netroufli je připsat něčemu jinému, než psychoakustice.
Basová rytmika ve „Swoon“ Imogen Heap („Ellipse“ | 2009 | SONY | 884977078220) po zvednutí kabelů výš od povrchů má mírně osvobozující účinek, jak se zdá. Samozřejmě, že rozdíl to není nijak dramatický, je to opravdu jemná změna, dost možná si budete muset párkrát zkusit podložky odstranit. Ale zdá se, že jsou-li kabely v kontaktu s podložkou jen v nejmenším možném počtu bodů (což závisí na délce a spletitosti jejich cesty), tak bas působí trošičku hutnější a maličko poddajnější, jakoby snazší. Je to jaksi houpavější rytmika. Ale vzhledem k míře rozdílu jistě stojí za to řešit to jen u opravdu odladěných sestav s velmi vysokým rozlišením.
Hlas a akustická kytara v „Otcovi…“ (Zuzana Smatanová | „ECHO“ | 2018 | Pandora | 8588006725896) se zdají po podložení kabelovými vzpěrami Bridge of Silence 2.0 takové bujařejší, o něco volnější, lehčeji zpívající a drnkající, prostě o špetku živější. Je to maličký, ale ne neznatelný rozdíl. Možná je to dobře poznat na pocitu takové té vzdušnosti v pozadí nahrávky, která se zřetelněji objeví.
Šum činelů v „Alfie“ (Brad Mehldau Trio | „Day is Done“ | 2005 | nonesuch | 0075597991024) pak byl v sestavě s Bridge of Silence 2.0 o něco konkrétnější. Zaševelení se zdá být jasnější, hlavně kvůli tomu, že nepatrný, reálně nevnímaný šum (tedy do doby, než zmizí) je pryč. Opět jde o naprosté nuance (i na velké sestavě s opravdu dobrou informativností), ale ne že by tam nebyly.
Zde stojí za to zmínit, že na ultra dotažené sestavě dovozce (Rockport Technologies Avior II / Vitus Audio SS-103 / Vitus Audio SL-103 / Nordost Valhalla 2 / Kalista DreamPlay X atd.) byly rozdíly slyšitelnější – ovšem stále z kategorie velmi jemné změny.
Nejvýraznější (ač stále drobný) rozdíl jsme vnímali na dynamice, možná přesněji na takové té důraznosti a odhodlanosti reprodukce ve skladbě „Lepidlo“ (Katarzia | „Antigona“ | 2018 | Sinko Records | SR0114), záznamu plném silných elektronických tónů. Ty působily maličko robustnější, s o pár procent větším drajvem.
Měli-li bychom posoudit vliv na rozlišení, respektive přehlednost spletité „The Beltway Bandits“ Franka Zappy („Jazz from Hell“ | 1986 | Universal | 0824302387528), řekli bychom, že všechno působilo o špetku uhlazeněji, spojitěji a tím pádem celkově jaksi snáze. Není to o tom, že by rázem zmizelo nějaké rušení nebo jste zaslechli doposud nepřítomné zvuky, je to jen jemňoučké povytažení k větší výraznosti. Ne velké, přesto, jak se zdá, zaslechnutelné.
Na podání prostoru v „Ved en ung kunstners baare“ Carla Nielsena (Emerson String Quartet | „Intimate Voices“ | 2006 | Deutsche Grammophon | B00006340-02) jsme se museli docela soustředit, ale nakonec bychom řekli, že s podložkami pod kabely působil zvuk o maličký kousek větší. Snad je to tím stále stejným efektem takového toho celkově nepatrně klidnějšího pozadí zvuku a všeobecného uklidnění.
S malými doplňky s proklamovanými zřetelnými efekty jako kdyby se v posledních letech roztrhl ve světě hi-fi roztrhl pytel. Některé jsou vskutku esoterické a často i nestřídmě drahé. V tomto kontextu působí podpěry pro kabely Solid Tech Bridge of Silence 2.0 vlastně racionálně a to i cenově. Kdyby nic jiného, pomáhají rozhodně v organizaci rozvodu vaší kabeláže, ať už o ně vodiče jen opřete nebo třeba nějaké vzpurnější zaháknete mezi gumičky a tím je podržíte na požadovaném místě. To u druhé generace jde ještě lépe, protože podložka sama je dosti stabilní a těžká (což je však v některých těsnějších prostorách zároveň i trochu nepraktické). A dělají tedy vlastně Bridge of Silence 2.0 nějaký slyšitelný rozdíl? Zdá se, že oproti stavu, kdy se kabeláž povaluje po zemi ano – ať už jde o nějaký elektrický efekt nebo potlačení vibrací, jemňoučký vliv jsme zaznamenali. Dlužno říci, že to platí pro „velkou“ sestavu, na těch menších pořízení takového doplňku krom zlepšení organizace valný vliv nemá. Ale jestliže máte skutečně high-endový systém s opravdu vysokým rozlišením a chcete „ještě kousek“, pak proč ne – za fér cenu získáte praktické příslušenství s potenciál k maličkému zvukovému posunu.
Kč 6 190,- / 2 ks
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/5373-solid-tech-bridge-of-silence-2-0#sigProId534deb5b90
--- --- --- --- ---
KLADY
+ fér cena
+ stabilita (zejména u verze 2.0)
+ možnost položení kabelu i jeho fixace mezi gumičky
+ zvednutí reprokabelů z podložek (možná kupodivu) skutečně lehce otevřeno reprodukci
ZÁPORY
- verze 2.0 je možná už pro některé těsnější instalace příliš objemná
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz