Solid Tech - referenční high-end audio racky

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 1

Kanadští IsoAcoustics jsou experti na eliminaci vibrací, stavící své technologie a výsledky na rocích produkce studiového příslušenství. Není tomu tak dlouho, co se své know-how rozhodli přetavit i do podoby přeci jen luxusněji pojatých produktů pro domácí audio techniku, kde se přeci jen na vzhled dá výrazně více, než mezi profesionály. Jedním z nejnovějších přírůstků do katalogu jsou podložky DELOS, neboli primárně pro gramofony určené desky s technologií IsoAcoustics.

Samotný výrobce říká, že DELOS vychází z běžného řeznického prkénka, aktuálně jsou v nabídce dvě podoby – buď slepené špalky masivního javorového dřeva, nebo špalky ořechového masivu. Liší nejen barvou, ale i indexem tvrdosti, kde javor nabízí téměř o 1/3 vyšší hodnotu, jakkoliv by to prý v reálném světě nemělo být nijak poznat.

Do redakce dorazily modely v tmavém ořechovém dekoru. Vybrané dřevo je opravdu pěkné, ale také dobře zpracované. Povrch kryje uretanový matný lak, který slouží i jako solidní ochranná vrstva.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 2

Základní model DELOS 1815W1 má šířku 45,5 cm, hloubku 38 cm a výšku 4,5 cm, přičemž nosnost je stanovena na 29,5 kg. Větší DELOS 1815W2 má identické rozměry až na výšku 7,6 cm. Díky tomu, že je tu mnohem více základního materiálu, je také snížena celková nosnost na 24,9 kg.

Možná je výše řečené proti základní intuici, ale to je způsobeno tím, že obě provedení mají do otvorů ve spodní straně zasazenu čtveřici izolátorů, které mají svou definovanou maximální zatížitelnost.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 3

Izolační technologie je obdobná nožkám, použitým v deskách zaZen, respektive i tyto vychází z oceňovaných firemních nožiček Gaia. Jde v praxi o dvě měkké vrstvy, spojené izolační vrstvou. Kombinace pružných nožek a masivního dřeva vytváří jistou formu plovoucího ostrůvku – i proto je zvoleno jméno DELOS, podle mýtického řeckého ostrova, který plul egejským mořem až do chvíle, kdy jej Poseidon ukotvil na čtyřech pilířích.

Obě základny DELOS jsme zkoušeli v redakčním prostředí, primárně pod gramofony VPI Scout a Rega Planar 1, ale třeba i pod RME ADI-2 DAC FS a dalšími komponenty. V prvním případě stály desky na stolku z 5 cm masivního dřeva, v druhém na skleněných deskách racku Norstone Stäbbl.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 4

Kontrabas v „My Old Flame“ Charlie Hadena („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) zněl paradoxně o něco pružněji a bohatěji na menším z obou modelů, právě na basech byl rozdíl oproti položení gramofonu na standardní nábytek nejvýraznější. Proměna to není revoluční, ale snadno zaznamenatelná v podobě konkrétnějšího, fyzičtějšího tónu se zřetelně lepším oddělením. Zejména když se odhodláte otočit hlasitost pořádně doprava, tak se vliv projeví opravdu řádně.

Hlas LP v „Muddy Waters“ („Lost on You“ | 2017 | Vagrant | 538284881) zněl na podložce citelně více vytažený před nástroji, rozdíl mezi oběma verzemi nebyl nijak veliký. Ale opět zejména od střední hlasitosti výše cítíte, že vokál je komplexnější, že je méně „rozmazaný“ a prostě lépe více zřetelný.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 6

Totéž pak platí o nejvyšším konci frekvenčního spektra, kde se nakonec zdál být vliv podložek DELOS menší, než je středního a basového rozsahu. Činel v „Joni“ Mathiase Eicka („Skala“ | 2011 | ECM | ECM 2187) byl o krůček lépe čitelný, byl strukturovanější a byl bohatší na informace, jako kdyby i tady celá reprodukce získala na čistotě. Chce to nicméně soustředěnější poslech, abyste míru rozdílnosti dobře poznali.

Velký buben v „Lion in Winter“ od Bee Gees („Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) byl pak rozhodně pevnější a důraznější, každá rána je semknutější a výrazně lépe ohraničená. V dynamice jako kdyby tlustší deska zajišťovala lepší funkčnost, lepší izolaci přenosky a tím i přesnější reprodukci s větším množstvím energie. Je to působivý výsledek, hudba má větší drajv.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 5

V „Modul_60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603) bylo na podložkách DELOS patrné, že oddělení jednotlivých nástrojových linek je o něco lepší, zejména to opět platilo pro běžné a vyšší hlasitosti. Je to jako kdybyste skutečně lépe seřídili gramofon, zvuk je transparentnější a otevřenější.

Prostor Caveovy „There is a Kingdom“ („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) se pak zase tak moc nezměnil, jakkoliv snáze čitelné informace pomáhají k lepší orientaci v nahrávce. Není to tak, že by se rázem objevila scéna větší, širší, případně hlubší, ale je v ní tak nějak víc klidu, víc přehledu.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 7

Taktéž v „Child in Time“ od Deep Purple („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035083) se nezměnil základní charakter nahrávky nebo řetězce, ale přesto bylo cítit, jako kdyby nahrávka byla lépe zpacifikovaná, skoro jako kdyby hrála víc nahlas a o něco málo energičtěji. Protože nejzřetelnější vliv má DELOS na hlubších tónech, není divu, že se nahrávka zdá také být rytmičtější, lépe odsýpající.

Že má kanadský IsoAcoustics fungující technologie pro potlačení vibrací ve všech částech audio řetězce, to asi není nic překvapujícího. Že je ale krom poněkud industriálně účelných výrobků dokáže aplikovat i na elegantní masivní dřevo, to je potěšující novinka. Anitivibrační základny DELOS jsou velmi pěkným doplňkem interiéru, můžete si zvolit požadovanou velikost a mimo jiné také tloušťku (byť náš praktický test ukázal, že pod stejným gramofonem sice rozdíl ve výsledku byl, ale nijak úplně dramatický), takže je dobrá šance, že nejdete DELOS ideální právě pro váš gramofon (nebo samozřejmě i jiný komponent – třeba i pod D/A převodníkem RME ADI-2 DAC FS se nějaký drobný efekt projevil). Potěšující pak je rozhodně zpráva, že to není jen doplněk elegantní, ale skutečně i funkční, zejména zlepšení na basech a středech je velmi zřetelné a podpoří výkony křehkého gramofonového řetězce. Minimálně pro nás byl přínos obou tlouštěk základny DELOS tak přesvědčivý, že od teď dál obě verze zůstávají součástí redakčních sestav.

MĚŘENÍ

Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného akcelerometru.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos m2 maly

DELOS 1815W1

Červená křivka ukazuje vibrace na boku gramofonu VPI Scout, položeného přímo na stolek z 5 cm masivního dubu. Zelená křivka ukazuje tentýž gramofon ve stejné poloze, jen položený na podložce DELOS. Je patrný posun hlavního rezonančního kmitočtu, hlavní účinek je vidět pod hranicí 1 kHz.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos m1 velky

DELOS 1815W2

Červená křivka ukazuje vibrace na boku gramofonu Rega Planar 1, položeného na fortelný rack Norstone Stäbbl (který sám o sobě velmi slušně tlumí vibrace), zelená křivka pak tentýž gramofon na velkém modelu DELOS. Opět je vidět, že vibrace jsou utlumené zejména pod úrovní 1 kHz a zejména hlavní rezonanční kmitočet je prakticky eliminovaný. U obou modelů je tak vidět, že tlumící řešení IsoAcoustics funguje.

Kč 15 200,- - DELOS 1815W2

Kč 12 200,- - DELOS 1815W1

FOTOGALERIE


--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ slyšitelný přínos zejména u gramofonů

+ možnost volby z různých rozměrů

ZÁPORY

- fakticky nic, je to elegantní a funkční řešení

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies