2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 1

Kanadští IsoAcoustics jsou experti na eliminaci vibrací, stavící své technologie a výsledky na rocích produkce studiového příslušenství. Není tomu tak dlouho, co se své know-how rozhodli přetavit i do podoby přeci jen luxusněji pojatých produktů pro domácí audio techniku, kde se přeci jen na vzhled dá výrazně více, než mezi profesionály. Jedním z nejnovějších přírůstků do katalogu jsou podložky DELOS, neboli primárně pro gramofony určené desky s technologií IsoAcoustics.

Samotný výrobce říká, že DELOS vychází z běžného řeznického prkénka, aktuálně jsou v nabídce dvě podoby – buď slepené špalky masivního javorového dřeva, nebo špalky ořechového masivu. Liší nejen barvou, ale i indexem tvrdosti, kde javor nabízí téměř o 1/3 vyšší hodnotu, jakkoliv by to prý v reálném světě nemělo být nijak poznat.

Do redakce dorazily modely v tmavém ořechovém dekoru. Vybrané dřevo je opravdu pěkné, ale také dobře zpracované. Povrch kryje uretanový matný lak, který slouží i jako solidní ochranná vrstva.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 2

Základní model DELOS 1815W1 má šířku 45,5 cm, hloubku 38 cm a výšku 4,5 cm, přičemž nosnost je stanovena na 29,5 kg. Větší DELOS 1815W2 má identické rozměry až na výšku 7,6 cm. Díky tomu, že je tu mnohem více základního materiálu, je také snížena celková nosnost na 24,9 kg.

Možná je výše řečené proti základní intuici, ale to je způsobeno tím, že obě provedení mají do otvorů ve spodní straně zasazenu čtveřici izolátorů, které mají svou definovanou maximální zatížitelnost.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 3

Izolační technologie je obdobná nožkám, použitým v deskách zaZen, respektive i tyto vychází z oceňovaných firemních nožiček Gaia. Jde v praxi o dvě měkké vrstvy, spojené izolační vrstvou. Kombinace pružných nožek a masivního dřeva vytváří jistou formu plovoucího ostrůvku – i proto je zvoleno jméno DELOS, podle mýtického řeckého ostrova, který plul egejským mořem až do chvíle, kdy jej Poseidon ukotvil na čtyřech pilířích.

Obě základny DELOS jsme zkoušeli v redakčním prostředí, primárně pod gramofony VPI Scout a Rega Planar 1, ale třeba i pod RME ADI-2 DAC FS a dalšími komponenty. V prvním případě stály desky na stolku z 5 cm masivního dřeva, v druhém na skleněných deskách racku Norstone Stäbbl.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 4

Kontrabas v „My Old Flame“ Charlie Hadena („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) zněl paradoxně o něco pružněji a bohatěji na menším z obou modelů, právě na basech byl rozdíl oproti položení gramofonu na standardní nábytek nejvýraznější. Proměna to není revoluční, ale snadno zaznamenatelná v podobě konkrétnějšího, fyzičtějšího tónu se zřetelně lepším oddělením. Zejména když se odhodláte otočit hlasitost pořádně doprava, tak se vliv projeví opravdu řádně.

Hlas LP v „Muddy Waters“ („Lost on You“ | 2017 | Vagrant | 538284881) zněl na podložce citelně více vytažený před nástroji, rozdíl mezi oběma verzemi nebyl nijak veliký. Ale opět zejména od střední hlasitosti výše cítíte, že vokál je komplexnější, že je méně „rozmazaný“ a prostě lépe více zřetelný.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 6

Totéž pak platí o nejvyšším konci frekvenčního spektra, kde se nakonec zdál být vliv podložek DELOS menší, než je středního a basového rozsahu. Činel v „Joni“ Mathiase Eicka („Skala“ | 2011 | ECM | ECM 2187) byl o krůček lépe čitelný, byl strukturovanější a byl bohatší na informace, jako kdyby i tady celá reprodukce získala na čistotě. Chce to nicméně soustředěnější poslech, abyste míru rozdílnosti dobře poznali.

Velký buben v „Lion in Winter“ od Bee Gees („Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) byl pak rozhodně pevnější a důraznější, každá rána je semknutější a výrazně lépe ohraničená. V dynamice jako kdyby tlustší deska zajišťovala lepší funkčnost, lepší izolaci přenosky a tím i přesnější reprodukci s větším množstvím energie. Je to působivý výsledek, hudba má větší drajv.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 5

V „Modul_60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603) bylo na podložkách DELOS patrné, že oddělení jednotlivých nástrojových linek je o něco lepší, zejména to opět platilo pro běžné a vyšší hlasitosti. Je to jako kdybyste skutečně lépe seřídili gramofon, zvuk je transparentnější a otevřenější.

Prostor Caveovy „There is a Kingdom“ („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) se pak zase tak moc nezměnil, jakkoliv snáze čitelné informace pomáhají k lepší orientaci v nahrávce. Není to tak, že by se rázem objevila scéna větší, širší, případně hlubší, ale je v ní tak nějak víc klidu, víc přehledu.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos 7

Taktéž v „Child in Time“ od Deep Purple („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035083) se nezměnil základní charakter nahrávky nebo řetězce, ale přesto bylo cítit, jako kdyby nahrávka byla lépe zpacifikovaná, skoro jako kdyby hrála víc nahlas a o něco málo energičtěji. Protože nejzřetelnější vliv má DELOS na hlubších tónech, není divu, že se nahrávka zdá také být rytmičtější, lépe odsýpající.

Že má kanadský IsoAcoustics fungující technologie pro potlačení vibrací ve všech částech audio řetězce, to asi není nic překvapujícího. Že je ale krom poněkud industriálně účelných výrobků dokáže aplikovat i na elegantní masivní dřevo, to je potěšující novinka. Anitivibrační základny DELOS jsou velmi pěkným doplňkem interiéru, můžete si zvolit požadovanou velikost a mimo jiné také tloušťku (byť náš praktický test ukázal, že pod stejným gramofonem sice rozdíl ve výsledku byl, ale nijak úplně dramatický), takže je dobrá šance, že nejdete DELOS ideální právě pro váš gramofon (nebo samozřejmě i jiný komponent – třeba i pod D/A převodníkem RME ADI-2 DAC FS se nějaký drobný efekt projevil). Potěšující pak je rozhodně zpráva, že to není jen doplněk elegantní, ale skutečně i funkční, zejména zlepšení na basech a středech je velmi zřetelné a podpoří výkony křehkého gramofonového řetězce. Minimálně pro nás byl přínos obou tlouštěk základny DELOS tak přesvědčivý, že od teď dál obě verze zůstávají součástí redakčních sestav.

MĚŘENÍ

Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného akcelerometru.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos m2 maly

DELOS 1815W1

Červená křivka ukazuje vibrace na boku gramofonu VPI Scout, položeného přímo na stolek z 5 cm masivního dubu. Zelená křivka ukazuje tentýž gramofon ve stejné poloze, jen položený na podložce DELOS. Je patrný posun hlavního rezonančního kmitočtu, hlavní účinek je vidět pod hranicí 1 kHz.

2021 05 31 TST IsoAcoustics Delos m1 velky

DELOS 1815W2

Červená křivka ukazuje vibrace na boku gramofonu Rega Planar 1, položeného na fortelný rack Norstone Stäbbl (který sám o sobě velmi slušně tlumí vibrace), zelená křivka pak tentýž gramofon na velkém modelu DELOS. Opět je vidět, že vibrace jsou utlumené zejména pod úrovní 1 kHz a zejména hlavní rezonanční kmitočet je prakticky eliminovaný. U obou modelů je tak vidět, že tlumící řešení IsoAcoustics funguje.

Kč 15 200,- - DELOS 1815W2

Kč 12 200,- - DELOS 1815W1

FOTOGALERIE


--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ slyšitelný přínos zejména u gramofonů

+ možnost volby z různých rozměrů

ZÁPORY

- fakticky nic, je to elegantní a funkční řešení

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio