Britský Myryad stále nepatří v České a Slovenské republice mezi značky dlouhodobě zavedené a tak jasně zařaditelné, jako Marantz, Denon nebo třeba Naim. Přesto by byla velká škoda, kdyby její produkty zůstaly opomenuty. Na stránkách Hi-Fi Voice se již dříve objevila levnější z obou momentálně vyráběných sérií - řada Z. Levný CD přehrávač Z114, zesilovač Z142 i tuner Z132 udělaly tehdy dobrý dojem, řada MX je pak vrcholem katalogu, jejím nejlepším reprezentantem je koncový zesilovač MXA2150.

Zajímavé na konceptu tohoto koncového zesilovače je bezpochyby hlavně to, že do něj lze libovolně přidávat moduly výkonových zesilovačů až do počtu sedm, navíc si lze vybrat mezi 80ti Wattových stereo modulem či 150ti Wattovou jednokanálovou kartou, výkony jsou uvedeny do zátěže 8 Ohm. Maximálně tak celý zesilovač může hostit až neuvěřitelných čtrnáct kanálů. MXA2150 je vlastně kompletně stavebnicí, vybrat si lze také XLR vstupy. Není tak problém do jednoho šasi integrovat bi-ampingovou konfiguraci či dokonce tri-ampingovou, případně sedmikanálový zesilovač pro domácí kino. Stačí prostě přidat vhodnou kartu. Jen škoda, že nelze kartu objednat jako dodatečné příslušenství a prostě vložit, upgrade je vyhrazen dealerům nebo přímo výrobci.

Koncové stupně pracují výhradně ve třídě B a svůj výkon čerpají v tomto konkrétním případě ze čtyř bipolárních tranzistorů. Jen připomeňme, že jejich výstupní výkon na kanál pak činí 150 Wattů v zátěži 8 Ohm a dokonce 230 Wattů do poloviční zátěže. Výrobce uvádí také velmi slušný frekvenční rozsah od 1,6 Hz do 120 000 Hz v úzkém tolerančním pásmu -3dB, takže zesilovač je velmi rychlý. Činitel tlumení na výstupních svorkách je pak slušných 400.

MXA2150 je pořádný kus zesilovače, zcela určitě překonává svými rozměry kdejaký „áčkový" koncák. Jedná se o čtverec o stranách 43 a 48 centrimetrů, vytažený do výšky nějakých 19ti centimetrů. O masivnosti vypovídá i tloušťka stěn 9mm a hmotnost 21 kilogramů. Stříbrný (či černý) exteriér oživuje bohatě perforovaný horní panel, nádherně čistý přední hliníkový panel pak zkrášluje jemné frézování prolisů, skromný displej s indikací stavu a dotykovým zapínáním (velmi efektním mimochodem - stačí přejet prstem a přístroj se zapne, další přejetí jej deaktivuje). O původu zesilovače vypovídá nenápadné logo v pravém horním rohu. Zadní strana je podobně jednoduchá - vlastně celou jí zabírají záslepky pro jednotlivé moduly, zcela vpravo je pak jen nejnutnější hlavní vypínač a zásuvka pro napájecí kabel. Hlavní vypínač jde přepínat snad až příliš snadno, může se stát, že si zesilovač vypnete při běžném drobném posouvání. Porty obsažené na modulu koncového stupně patří do průměru - standardní RCA vstup a výstup pro spojení více zesilovačů a pevné, i když poměrně subtilní reproterminály. Za zmínku ještě stojí promyšlený a komfortní MyLink, neboli pomocí standardního signálového kabelu realizované propojení, usnadňující soužití s přístroji Myryad. Díky tomu se vždy nastavení správný vstup, správná hlasitost i vůbec prostě stačí sestavu zapnout a již se zapne i vše ostatní, co je třeba.

Myryad MXA2150 byl testován se dvěma předzesilovači, jednak s firemním modelem MXP2000 a poté ještě s elektronkovým Vincent SA-T1. Zdrojem signálu byly CD přehrávače Myryad MXC7000 a Naim CD5i. MXA2150 postupně ovládal několik různých reprosoustav, mezi všemi Harbeth Monitor 30, AdamVox SET / HE-W-ET, KR-Audio SP-2, Tannoy Revolution DC6, Quadral Rhodium 90 a KEF xQ20. Napájecí, signálová i reproduktorová kabeláž nesla značky KrautWire, Proson a Vincent.

Ačkoliv zesilovač operuje čistě ve třídě B, svým pevným, čistým a uhlazeným, ale nikoliv objemným charakterem připomíná do určité míry digitální zesilovače, stejně jako svou dynamikou. LessLoss Audio na svých stránkách nabízí zdarma ke stažení velmi zajímavě nahranou a minimálně upravovanou ukázku bubnů. Netrpí kompresí nebo syntetičností, navíc je právě dokonalou ukázkou dynamiky. MXA2150 umí přesně a čistě vykouzlit i nejtišší tóny, stejně tak bezproblémově zvládá transientní výbuchy při větších úderech. Zvuk pravda není tak plný jako například z áčkového Vincentu SP331MK, soustředí se mnohem více na detaily, kontury nástrojů a precizní přednes.

V odstavcích výše již byla naznačena rychlost zesilovače a jeho opravdu velký frekvenční rozsah. Z těchto parametrů pak plyne i pocit transparentnosti a čistoty nahrávky, který nemizí ani ve spojení s kulatějším a vřelejším elektronkovým předzesilovačem. Notoricky známá nahrávka Rebeccy Pidgeon „Spanish Harlem" tak zní křehce, až křišťálově. Hlas hlavní protagonistky je čistý, přirozený a živoucí, nezní synteticky ani jakkoliv upraveně, naopak je velmi lehký a samovolně plynoucí nahrávkou. Velmi dobré je i rozlišení textur nástrojů na pozadí, jednotlivé instrumenty jsou od sebe také precizně odděleny, v nahrávce je cítit množství vzduchu.

Schopnost udržet přehled v nahrávce a lehkost přednesu se nejlépe projevuje ve složité orchestrální hudbě. Obligátní testovací Mussorgského „Velká brána Kyjevská" nechá nahlédnout na jednotlivé nástrojové sekce, můžeme slyšet průběh vzniku jednotlivých tónů, jasně oddělené nástrojové sekce i nezabarvené, přirozené barvy tónů. Třeštící dechové nástroje zní skutečně kovově, smyčce nemají syntetický nádech. Snad jen na konci „úřadující" mocné bubny jsou sice jasně konturované, není v nich ale tolik objemu, jako by být mělo. Celkově je projev o něco lehčí, byť to neznamená nedůrazný.

Pevnost a kontrolu nad širokou zvukovou scénou prokázal Myryad MXA2150 v nahrávce Garyho Burtona (a Chicka Corey, Pata Methenyho, Roye Haynese a Dave Rollanda) „Like Minds", repsktive v titulní skladbě této nahrávky. Pevně uprostřed a vpředu umístěný vibrafon, jasně zřetelná basa vpravo, bicí trochu vzadu, každý nástroj přesně na svém místě v levo - pravém i předo - zadním prostoru. Pocit volnosti, lehkosti a nadhledu nad zvukem přetrvává při jakékoliv hlasitosti, Myryad umí hrát i relativně dost potichu, ovšem nejlepší výsledky přichází při středních a vyšších hlasitostech. Ani skutečně koncertní řev ovšem přebytek výkonu a kontroly MXA2150 nevyvede z konceptu.

Myryad MXA2150 je na svou kategorii velmi talentovaným zesilovačem, s nímž se dá žít bez ostychu a nespokojenosti po dlouhá léta. Lehkost, čitelnost a přesnost, dynamika, vyrovnanost spektra od nejhlubších basů po nejvyšší výšky, uvěřitelnost barev tónů a reálná velikost jednotlivých nástrojů, to vše řadí Myryad ke špičce, stejně jako celková transparentnost přednesu. Jediná možná výtka by mohla směřovat k nedostatku objemu, který je ovšem relativní a navíc je bohatě kompenzován přesností, dynamikou a detailností produkce. Navíc výrobní provedení a modulární koncept, spolu se schopností reprodukovat uspokojivě jakýkoliv hudební žánr činí z Myryad MXA2150 velmi, velmi dobrou investici.

Kč 44 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ možnost doplnit další zesilovací moduly

+ pevný, dynamický a detailní zvuk

ZÁPORY

- mohl by se hodit symetrický vstup už v základu

- čistě z praktického hlediska je samotná skříň zesilovače opravdu hodně velká

- reprodukce nemá takový objem (ovšem nahrazuje jej přesností, detailem a konturovaností)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

http://www.basys.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio