Britský Myryad stále nepatří v České a Slovenské republice mezi značky dlouhodobě zavedené a tak jasně zařaditelné, jako Marantz, Denon nebo třeba Naim. Přesto by byla velká škoda, kdyby její produkty zůstaly opomenuty. Na stránkách Hi-Fi Voice se již dříve objevila levnější z obou momentálně vyráběných sérií - řada Z. Levný CD přehrávač Z114, zesilovač Z142 i tuner Z132 udělaly tehdy dobrý dojem, řada MX je pak vrcholem katalogu, jejím nejlepším reprezentantem je koncový zesilovač MXA2150.

Zajímavé na konceptu tohoto koncového zesilovače je bezpochyby hlavně to, že do něj lze libovolně přidávat moduly výkonových zesilovačů až do počtu sedm, navíc si lze vybrat mezi 80ti Wattových stereo modulem či 150ti Wattovou jednokanálovou kartou, výkony jsou uvedeny do zátěže 8 Ohm. Maximálně tak celý zesilovač může hostit až neuvěřitelných čtrnáct kanálů. MXA2150 je vlastně kompletně stavebnicí, vybrat si lze také XLR vstupy. Není tak problém do jednoho šasi integrovat bi-ampingovou konfiguraci či dokonce tri-ampingovou, případně sedmikanálový zesilovač pro domácí kino. Stačí prostě přidat vhodnou kartu. Jen škoda, že nelze kartu objednat jako dodatečné příslušenství a prostě vložit, upgrade je vyhrazen dealerům nebo přímo výrobci.

Koncové stupně pracují výhradně ve třídě B a svůj výkon čerpají v tomto konkrétním případě ze čtyř bipolárních tranzistorů. Jen připomeňme, že jejich výstupní výkon na kanál pak činí 150 Wattů v zátěži 8 Ohm a dokonce 230 Wattů do poloviční zátěže. Výrobce uvádí také velmi slušný frekvenční rozsah od 1,6 Hz do 120 000 Hz v úzkém tolerančním pásmu -3dB, takže zesilovač je velmi rychlý. Činitel tlumení na výstupních svorkách je pak slušných 400.

MXA2150 je pořádný kus zesilovače, zcela určitě překonává svými rozměry kdejaký „áčkový" koncák. Jedná se o čtverec o stranách 43 a 48 centrimetrů, vytažený do výšky nějakých 19ti centimetrů. O masivnosti vypovídá i tloušťka stěn 9mm a hmotnost 21 kilogramů. Stříbrný (či černý) exteriér oživuje bohatě perforovaný horní panel, nádherně čistý přední hliníkový panel pak zkrášluje jemné frézování prolisů, skromný displej s indikací stavu a dotykovým zapínáním (velmi efektním mimochodem - stačí přejet prstem a přístroj se zapne, další přejetí jej deaktivuje). O původu zesilovače vypovídá nenápadné logo v pravém horním rohu. Zadní strana je podobně jednoduchá - vlastně celou jí zabírají záslepky pro jednotlivé moduly, zcela vpravo je pak jen nejnutnější hlavní vypínač a zásuvka pro napájecí kabel. Hlavní vypínač jde přepínat snad až příliš snadno, může se stát, že si zesilovač vypnete při běžném drobném posouvání. Porty obsažené na modulu koncového stupně patří do průměru - standardní RCA vstup a výstup pro spojení více zesilovačů a pevné, i když poměrně subtilní reproterminály. Za zmínku ještě stojí promyšlený a komfortní MyLink, neboli pomocí standardního signálového kabelu realizované propojení, usnadňující soužití s přístroji Myryad. Díky tomu se vždy nastavení správný vstup, správná hlasitost i vůbec prostě stačí sestavu zapnout a již se zapne i vše ostatní, co je třeba.

Myryad MXA2150 byl testován se dvěma předzesilovači, jednak s firemním modelem MXP2000 a poté ještě s elektronkovým Vincent SA-T1. Zdrojem signálu byly CD přehrávače Myryad MXC7000 a Naim CD5i. MXA2150 postupně ovládal několik různých reprosoustav, mezi všemi Harbeth Monitor 30, AdamVox SET / HE-W-ET, KR-Audio SP-2, Tannoy Revolution DC6, Quadral Rhodium 90 a KEF xQ20. Napájecí, signálová i reproduktorová kabeláž nesla značky KrautWire, Proson a Vincent.

Ačkoliv zesilovač operuje čistě ve třídě B, svým pevným, čistým a uhlazeným, ale nikoliv objemným charakterem připomíná do určité míry digitální zesilovače, stejně jako svou dynamikou. LessLoss Audio na svých stránkách nabízí zdarma ke stažení velmi zajímavě nahranou a minimálně upravovanou ukázku bubnů. Netrpí kompresí nebo syntetičností, navíc je právě dokonalou ukázkou dynamiky. MXA2150 umí přesně a čistě vykouzlit i nejtišší tóny, stejně tak bezproblémově zvládá transientní výbuchy při větších úderech. Zvuk pravda není tak plný jako například z áčkového Vincentu SP331MK, soustředí se mnohem více na detaily, kontury nástrojů a precizní přednes.

V odstavcích výše již byla naznačena rychlost zesilovače a jeho opravdu velký frekvenční rozsah. Z těchto parametrů pak plyne i pocit transparentnosti a čistoty nahrávky, který nemizí ani ve spojení s kulatějším a vřelejším elektronkovým předzesilovačem. Notoricky známá nahrávka Rebeccy Pidgeon „Spanish Harlem" tak zní křehce, až křišťálově. Hlas hlavní protagonistky je čistý, přirozený a živoucí, nezní synteticky ani jakkoliv upraveně, naopak je velmi lehký a samovolně plynoucí nahrávkou. Velmi dobré je i rozlišení textur nástrojů na pozadí, jednotlivé instrumenty jsou od sebe také precizně odděleny, v nahrávce je cítit množství vzduchu.

Schopnost udržet přehled v nahrávce a lehkost přednesu se nejlépe projevuje ve složité orchestrální hudbě. Obligátní testovací Mussorgského „Velká brána Kyjevská" nechá nahlédnout na jednotlivé nástrojové sekce, můžeme slyšet průběh vzniku jednotlivých tónů, jasně oddělené nástrojové sekce i nezabarvené, přirozené barvy tónů. Třeštící dechové nástroje zní skutečně kovově, smyčce nemají syntetický nádech. Snad jen na konci „úřadující" mocné bubny jsou sice jasně konturované, není v nich ale tolik objemu, jako by být mělo. Celkově je projev o něco lehčí, byť to neznamená nedůrazný.

Pevnost a kontrolu nad širokou zvukovou scénou prokázal Myryad MXA2150 v nahrávce Garyho Burtona (a Chicka Corey, Pata Methenyho, Roye Haynese a Dave Rollanda) „Like Minds", repsktive v titulní skladbě této nahrávky. Pevně uprostřed a vpředu umístěný vibrafon, jasně zřetelná basa vpravo, bicí trochu vzadu, každý nástroj přesně na svém místě v levo - pravém i předo - zadním prostoru. Pocit volnosti, lehkosti a nadhledu nad zvukem přetrvává při jakékoliv hlasitosti, Myryad umí hrát i relativně dost potichu, ovšem nejlepší výsledky přichází při středních a vyšších hlasitostech. Ani skutečně koncertní řev ovšem přebytek výkonu a kontroly MXA2150 nevyvede z konceptu.

Myryad MXA2150 je na svou kategorii velmi talentovaným zesilovačem, s nímž se dá žít bez ostychu a nespokojenosti po dlouhá léta. Lehkost, čitelnost a přesnost, dynamika, vyrovnanost spektra od nejhlubších basů po nejvyšší výšky, uvěřitelnost barev tónů a reálná velikost jednotlivých nástrojů, to vše řadí Myryad ke špičce, stejně jako celková transparentnost přednesu. Jediná možná výtka by mohla směřovat k nedostatku objemu, který je ovšem relativní a navíc je bohatě kompenzován přesností, dynamikou a detailností produkce. Navíc výrobní provedení a modulární koncept, spolu se schopností reprodukovat uspokojivě jakýkoliv hudební žánr činí z Myryad MXA2150 velmi, velmi dobrou investici.

Kč 44 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ možnost doplnit další zesilovací moduly

+ pevný, dynamický a detailní zvuk

ZÁPORY

- mohl by se hodit symetrický vstup už v základu

- čistě z praktického hlediska je samotná skříň zesilovače opravdu hodně velká

- reprodukce nemá takový objem (ovšem nahrazuje jej přesností, detailem a konturovaností)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

http://www.basys.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

Image Audio |  4CE Distribution, s.r.o.

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

Audio Video Show Praha 2020

corner amarock studio